Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tasavvuf İçin Kitap Tavsiyesi Arıyorum

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Seni Komik kardeş :))) Dilin Bazen Irak'a Bazen Ta Afganistana bazende Asırlar önceki insanlara uzanıyor... Hikmeti yakalayamamıssın ki.... Sen buradan İnternettesin. Ve ortaya koyduğun sadece içindeki Koca bir NEFİS.....

Hey gidi heyyy....

Vahh sana vahhh....

Biraz edeb...

S Çevrimdışı

sayfullah571

Üye
İslam-TR Üyesi
Seni Komik kardeş :))) Dilin Bazen Irak'a Bazen Ta Afganistana bazende Asırlar önceki insanlara uzanıyor... Hikmeti yakalayamamıssın ki.... Sen buradan İnternettesin. Ve ortaya koyduğun sadece içindeki Koca bir NEFİS.....

Hey gidi heyyy....

Vahh sana vahhh....

Biraz edeb...

itidalli olacağım diye yolunu şaşırma, ben alimlerden nakil yapıyorum sorun nedir? cevaplarını bana değil onlara ver

azizk83 Çevrimdışı

azizk83

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada Kadi İyad, Gazali'yi, sofilerin çok sevdiği eş şifa kitabında açıkça tekfir ediyor!!! Arapça metni ile atayımda bu arkadaşımız okusun :

وَقَالَ نَحْوَ هَذَا الْقَوْلِ الْجَاحِظُ ، وَثُمَامَةُ ، فِي أَنَّ كَثِيرًا مِنَ الْعَامَّةِ، وَالنِّسَاءِ، وَالْبُلْهِ. وَمُقَلِّدَةِ النَّصَارَى وَالْيَهُودِ وَغَيْرِهِمْ لَا حُجَّةَ لِلَّهِ عَلَيْهِمْ. إِذْ لَمْ تَكُنْ لَهُمْ طِبَاعٌ يُمْكِنُ مَعَهَا الاستدلال وقد نحا الغزالي قريبا من هذا المنحى في كتاب التفرقة

وَقَائِلُ هَذَا كُلِّهِ كَافِرٌ بِالْإِجْمَاعِ عَلَى كُفْرِ مَنْ لَمْ يُكَفِّرْ أَحَدًا مِنَ النَّصَارَى وَالْيَهُودِ، وَكُلَّ مَنْ فَارَقَ دِينَ الْمُسْلِمِينَ، أَوْ وَقَفَ فِي تَكْفِيرِهِمْ، أَوْ شَكَّ.

قَالَ الْقَاضِي أَبُو بكر. لأن التوقيف والإجماع اتفقا عَلَى كُفْرِهِمْ، فَمَنْ وَقَفَ فِي ذَلِكَ فَقَدْ كَذَّبَ النَّصَّ وَالتَّوْقِيفَ، أَوْ شَكَّ فِيهِ. وَالتَّكْذِيبُ أَوِ الشَّكُّ فِيهِ لَا يَقَعُ إِلَّا مِنْ كافر.

Kadı İyaz'ın bu görüşlerinden döndüğü sabittir. Biraz araştırıcı olmakta fayda var. Her yazılana inanmayın.

Selam ve dua ile.

S Çevrimdışı

sayfullah571

Üye
İslam-TR Üyesi
Kadı İyaz'ın bu görüşlerinden döndüğü sabittir. Biraz araştırıcı olmakta fayda var. Her yazılana inanmayın.

Selam ve dua ile.

Bak şimdi uyduruk bir iddia attın ortaya. Delilini getirmelisin. Yoksa yalancı ve iftiracı konumuna düşeceksin. Palavra yapmadan erkek gibi konuş. Çünkü sen bu lafınla Gazali'yi kurtarmaya çalışayım derken, Kadı İyad'a küfür nispet ettin.

وَقَالَ نَحْوَ هَذَا الْقَوْلِ الْجَاحِظُ ، وَثُمَامَةُ ، فِي أَنَّ كَثِيرًا مِنَ الْعَامَّةِ، وَالنِّسَاءِ، وَالْبُلْهِ. وَمُقَلِّدَةِ النَّصَارَى وَالْيَهُودِ وَغَيْرِهِمْ لَا حُجَّةَ لِلَّهِ عَلَيْهِمْ

Kadı İyad, eş şifa kitabında diyor ki :

وَقَالَ نَحْوَ هَذَا الْقَوْلِ الْجَاحِظُ ، وَثُمَامَةُ : Cahiz ve sumame'nin kavli şudur ki :
فِي أَنَّ كَثِيرًا مِنَ الْعَامَّةِ : halktan çoğunun
وَالنِّسَاءِ : ve kadınların
وَالْبُلْهِ : ve aklı yarımların
. وَمُقَلِّدَةِ النَّصَارَى وَالْيَهُودِ وَغَيْرِهِمْ : ve nasranilerin ve yahudilerin ve bundan gayrilerini (diğer dinlerin) mukallitleri
لَا حُجَّةَ لِلَّهِ عَلَيْهِمْ : üzerine Allah'ın hücceti yoktur.
وقد نحا الغزالي قريبا من هذا المنحى في كتاب التفرقة : Gazali'de et-tefrika kitabında bunu benzeyen bir görüşe meyletmiştir.
وَقَائِلُ هَذَا كُلِّهِ كَافِرٌ بِالْإِجْمَاعِ : Bu söz sahiplerinin hepsi İCMA ile kafirdir.

Bakın şimdi dikkat edin, Cahiz, Sumame ve Gazali diyorlar ki kadınlar, halk, hristiyan, yahudi ve diğer dinlerinin mukallitleri mes'ul değil (haşa). Kadı İyad bunu anlatıyor. Eğer ki Kadı İyad bu görüşten döndü ise, o da kafirdir.

Ancak bu görüşe girmesi için ancak felsefeci bir zındık olması gerekir ki, Kadı İyad bundan uzaktır.

Hani sen diyorsun ya Kadı İyad bu görüşünden döndüğü sabit vs palavra atıyorsun ya, bende sana senin iki sözünle cevap veriyorum :

Madem ortaya bir iddia attınız ispatlamak size düşer.

Kaynak geldiği zaman konuşuruz o vakit.

Orjinal metnini istiyorum. ARAPÇA

Çok erkeksen buyurda ispatla. Araştırmak bize değil sana düşer. İddia sahibi sensin.

Ayrıca her yazılana inanmayın ne demek? Ben bu yazıyı sana Kadı İyad'ın eş şifa kitabından koydum, yani Kadı İyad'ın kendi kitabından yapıştırdım. Kadı İyad'ın kendi kitabınada mı inanmayalım?

azizk83 Çevrimdışı

azizk83

Üye
İslam-TR Üyesi
Bak şimdi uyduruk bir iddia attın ortaya. Delilini getirmelisin. Yoksa yalancı ve iftiracı konumuna düşeceksin. Palavra yapmadan erkek gibi konuş. Çünkü sen bu lafınla Gazali'yi kurtarmaya çalışayım derken, Kadı İyad'a küfür nispet ettin.

وَقَالَ نَحْوَ هَذَا الْقَوْلِ الْجَاحِظُ ، وَثُمَامَةُ ، فِي أَنَّ كَثِيرًا مِنَ الْعَامَّةِ، وَالنِّسَاءِ، وَالْبُلْهِ. وَمُقَلِّدَةِ النَّصَارَى وَالْيَهُودِ وَغَيْرِهِمْ لَا حُجَّةَ لِلَّهِ عَلَيْهِمْ

وَقَالَ نَحْوَ هَذَا الْقَوْلِ الْجَاحِظُ ، وَثُمَامَةُ : Cahiz ve sumame'nin kavli şudur ki :
. وَمُقَلِّدَةِ النَّصَارَى وَالْيَهُودِ وَغَيْرِهِمْ : ve nasranilerin ve yahudilerin ve bundan gayrilerini (diğer dinlerin) mukallitleri
وقد نحا الغزالي قريبا من هذا المنحى في كتاب التفرقة : Gazali'de et-tefrika kitabında bunu benzeyen bir görüşe meyletmiştir.
وَقَائِلُ هَذَا كُلِّهِ كَافِرٌ بِالْإِجْمَاعِ : Bu söz sahiplerinin hepsi İCMA ile kafirdir.

Bakın şimdi dikkat edin, Cahiz, Sumame ve Gazali diyorlar ki kadınlar, halk, hristiyan, yahudi ve diğer dinlerinin mukallitleri mes'ul değil (haşa). Kadı İyad bunu anlatıyor. Eğer ki Kadı İyad bu görüşten döndü ise, o da kafirdir.

Ancak bu görüşe girmesi için ancak felsefeci bir zındık olması gerekir ki, Kadı İyad bundan uzaktır.

Hani sen diyorsun ya Kadı İyad bu görüşünden döndüğü sabit vs palavra atıyorsun ya, bende sana senin iki sözünle cevap veriyorum :

Çok erkeksen buyurda ispatla. Araştırmak bize değil sana düşer. İddia sahibi sensin.

Ayrıca her yazılana inanmayın ne demek? Ben bu yazıyı sana Kadı İyad'ın eş şifa kitabından koydum, yani Kadı İyad'ın kendi kitabından yapıştırdım. Kadı İyad'ın kendi kitabınada mı inanmayalım?

Efendi burası horoz dövüştürme yeri değil, önce münazara adabını bir öğren. Kullandığın kelimelerle cevap dahi verilmeyecek bir ilmi seviyesizlikte olduğun belli.

Senin derdin cevap aramak değil resmen dövüşmek.

Hadi selametle.

S Çevrimdışı

sayfullah571

Üye
İslam-TR Üyesi
Efendi burası horoz dövüştürme yeri değil, önce münazara adabını bir öğren. Kullandığın kelimelerle cevap dahi verilmeyecek bir ilmi seviyesizlikte olduğun belli.

Senin derdin cevap aramak değil resmen dövüşmek.

Hadi selametle.

Baksana çakma sofi, haydi cevap ver. Lafı kıvırma, ne oldu veremeyecek cevap bulamayınca böyle mi yapıyorsunuz siz? Sizleri zelil kılan Allah'a hamdolsun, her devirde olduğu gibi bu devirde de hüccetle zelil, aşşağılık ve bedbaht kılınıyorsunuz.

Tekrar yazımı kırmızılaştırdığın yeri çıkararak yapıştırıyorum, hani verecek cevabın varmış ya onu koyarsında millet faydalanır :

Madem ortaya bir iddia attınız ispatlamak size düşer.

Kaynak geldiği zaman konuşuruz o vakit.

Orjinal metnini istiyorum. ARAPÇA

Selam aleykum sayfullah kardes imam gazali hangi görüsü sebebi ile tekfir edildi

Kardeşim Kadı İyad, Gazali'nin de Cahiz gibi hristiyan, yahudi ve diğer dinlerin mukallitleri üzerinde Allah'ın bir hücceti olmadığına dair görüşünden dolayı tekfir ediyor. Allah en iyisini bilendir.

Mukim Çevrimdışı

Mukim

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Baksana çakma sofi, haydi cevap ver. Lafı kıvırma, ne oldu veremeyecek cevap bulamayınca böyle mi yapıyorsunuz siz? Sizleri zelil kılan Allah'a hamdolsun, her devirde olduğu gibi bu devirde de hüccetle zelil, aşşağılık ve bedbaht kılınıyorsunuz.

Kardeşim tanımadan ve iki günde 10 yıllık müslümanı tekfir ettin. Allah kafirleri zelil kılar. Biraz dikkat et kullandığın bu ağır kelimelere. Vaaz edeceksen eğer bunu hikmetle ve güzel sözle et. Yoksa hepsi etrafından dağılır gider. Biz kafirlere karşı sert oluruz müslümanlara karşı değil.

S Çevrimdışı

sayfullah571

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim tanımadan ve iki günde 10 yıllık müslümanı tekfir ettin. Allah kafirleri zelil kılar. Biraz dikkat et kullandığın bu ağır kelimelere. Vaaz edeceksen eğer bunu hikmetle ve güzel sözle et. Yoksa hepsi etrafından dağılır gider. Biz kafirlere karşı sert oluruz müslümanlara karşı değil.

kardeş, topraktan fırlayan kurtçuk gibi fırlıyorsun, yok ben falanmışım filanmışım, nasihatın varsa özelden buyur, burada konu senin sözlerin değil, gazali ile ilgili mevzudur. konuyu bunun dışına çıkarmayın rica ediyorum, yukarıdaki şahıstan cevap bekliyorum.

A Çevrimdışı

asdasd

Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh abdulkadir geylanin Rahimehullah sofiler tarafından tahrif edilmemiş kitaplarını oku.

Ü Çevrimdışı

ÜlgerAy

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir roman tarzı olarak önerebileceğim kitap var. Amak-ı Hayal. Filibeli Ahmed Hilmi'nin güzel bir eseridir. Özellikle Aynalı Babanın dizeleri, anlatılan hikayelerin tahayyülü manidardır.

K Çevrimdışı

Kala

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Harıs el muhasibi nin Er Riya kitabı da çok güzel.
İmam Gazzali nin ihya sı bu konuda en iyi kitaplardandır zaten.
Said Havva nın Allah erinin Ahlakı ve kültürü kitabı da iyidir.
Seyfullah Erdoğmuş un kitabını okumadığım için yorum yapacak kadar bilgim yok.

İhyada o kadar çok yanlış hadis var ki hadis alimi olmayan biri kesinlikle okumamalıdır aksi takdirde rahatlıkla bidat sahibi olur.

Üst Ana Sayfa Alt