Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Tebliğ Cemaati Hakkındaki Fikirleriniz Nelerdir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Bir TebLih Cemaati Kadar olun ondan sonra Kotu Zan Edin cemaati tanımayanLAr irsadını bilmeyenler Cemaate yılan gibi Laf sokuyor..

Teblih değil, tebliğ.
İkincisi, tebliğ cemaati kadar olun derken, nufus oranlarını (çokluklarını) mı kastediyorsun? Yoksa başka bir özellikleri mi kastediyorsun?

Bir diğer mesele, aynı seviyeye gelmeden, karşıdakinin hatalarını söylemek caiz değildir diye bir nas mı biliyorsun?

K Çevrimdışı

KaBirOtesi

Üye
İslam-TR Üyesi
Kardesim Bu Cemaati tanımayanLar teblih Cemaati MucahitLerin basLarını israiLe veriyormus bu iftiralar. bu siteye yakısmıyor.bole bir şey bu cemaatende Cihada CıkanLar var her KEs OturDugu yerde KaraLamaya Calısyor.

Muhammed Yusuf Çevrimdışı

Muhammed Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hurilerin aşıkları
takva yayınları
sayfa 407
Şehid inş.ebu hişam el-suri
Tebliğ cemaatinden cihada az sayıda katılım olurdu.Fakat cihada katıldıklarında Allah bize onlardan istifade etme fırsatı veriyordu.Çünkü ahlakları çok güzel ve emirlere itaat konusunda harika örnek gösteriyorlar.....

Abdullah Azzam

Ama kitabın afgan-rus cihadıyla ilgili olduğunu düşünürsek belki cihada o zaman ki hoşgörüleri kalmamış olabilir bu cemaatin en iyisini Allah bilir.

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir diğer mesele, aynı seviyeye gelmeden, karşıdakinin hatalarını söylemek caiz değildir diye bir nas mı biliyorsun?

Hatalarını söylemek değilde, hatalarını söyle tarzından bahsediyor muhtemelen. Bu hususta aynı minvalde düşünüyorum. Fakat arkadaş bunu söylerken '' yılan '' ifadesini kullanarak zannediyorum kendi de aynı hataya düşüyor. Doğru bildiğimiz ne ise söylemek lazım. Ben pek bir şey bilmediğimden yazmıyorum ama oldukça istifade ediyorum. Acizane bildiğim şudur ki karşımdaki mümin ise eğer, onu eleştirirken Allah indinde belki de benden daha kıymetli sevdiği bir kuldur diye düşünmek gerek.

teblig cematina cihad dan bahset kacarlar, afganistanda bomba sesleri gelirken onlar oturmus tesbih cekerler...
tabiri caiz ise, tam bir tarikat ehli olurlar bir tokat at öbür yanlarini donerler bir daha vur diye..
cihad dan önce nefis terbiyesi yapiyorlar...

K Çevrimdışı

KaBirOtesi

Üye
İslam-TR Üyesi
Hatalarını söylemek değilde, hatalarını söyle tarzından bahsediyor muhtemelen. Bu hususta aynı minvalde düşünüyorum. Fakat arkadaş bunu söylerken '' yılan '' ifadesini kullanarak zannediyorum kendi de aynı hataya düşüyor. Doğru bildiğimiz ne ise söylemek lazım. Ben pek bir şey bilmediğimden yazmıyorum ama oldukça istifade ediyorum. Acizane bildiğim şudur ki karşımdaki mümin ise eğer, onu eleştirirken Allah indinde belki de benden daha kıymetli sevdiği bir kuldur diye düşünmek gerek.

baK simdi Sen afganistanda bomba Sesi Gelir Onlar kacar diyorsun.yaLan Konusuyorsun..ve iftira ediyorsun..illem solemek Mi ,gerekiyor. teblih cemaatinden olupda Cihada CıkanLarı Cok cok tanıdım bak ama sizin adamlar oturdugu yerde iftira atmayı biliyorsunuz teblih cemaati yada baska Cemaatler Sana mecburmu ben cihada cıkıyorum diye bu attıgınız iftiraların hasabını ellet bir gun gelicek yuzunuze vuracaz.mec burmu bazı cemaatler yaptıkları amelleri size gostermeye Gidin once ALLAH resulunun nasıl bir metod uyguladıgna bakın Bir Gun olsun oradaki insanlardan duymadım şu cemaat bu cemaat diye oradakilerin azından cıkan Teksey bu ummet nasıl kurtulur kendilerini bu ummet için yiyip bitiriyorlar napsakda ALLAH bu ummete hidayet verir diye şuana kadar bu cemaatin içine bole Bir fitne Girmedi inş giremicek de ve inş fitne yapanlar ve Bole sui zan edenlerde giremicek ALLAH firsat vermicek

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim velhasıl gereken şey cemaatçilik ve anti-cemaatçilikten sakınmak. Allahın emirlerinin önüne cemaatinin maslahatını geçirirsen o cemaatin bir hayrı kalmaz(sen geçirdin demiyorum yanlış anlama).

K Çevrimdışı

KaBirOtesi

Üye
İslam-TR Üyesi
bu konu beni cok Sıkıyor.abi siz biz dediler Sucu bucu DediLer fitneDen KafaSını Kaldıramıyor bu ummet bu calısmanın içinde ALLAH ole SırLarı Saklıki Kendi gozumuzLe GormeSek tamam dicez.haklınız eyv dicez. Millet oturdugu yerde sui zan Ediyor. GeL bakaLım Cık bir ALLAH yoluna 3 gun yad a4 Gun NeLer oluyor baK ewet cihada CıkanLArı Goruyoruz.ne SorunLAr cıkarDıkLarını ve Geri geLenleri yanlıs anLasıLmasın Cihada Karsı Deilim inş.hepimize nasip olur bu emaneti istedigi ve Razı olacagı yolda ugurda vermek ama bu siteye yakısmıyor.artık SirkelenSinler burada fitne CıkaranLAra firsat vermesinLer

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim doğru olanın anlatılması gerekir,ona bakarsan belli bir yere kadar nur cemaati de hizmet içindedir,ismailağa sofileri de hizmet içindedir,menzilciler de... hataları tanıyıp ona göre safımızı belli etmek daha doğru olur. tebliğ cemaatinin genel olarak cihada tutumu bu ise bunu dillendirmenin bir hata olduğunu düşünmüyorum. sonuçta bizler birbirimizi uyarmalıyız.

K Çevrimdışı

KaBirOtesi

Üye
İslam-TR Üyesi
hurilerin aşıkları
takva yayınları
sayfa 407
Şehid inş.ebu hişam el-suri
Tebliğ cemaatinden cihada az sayıda katılım olurdu.Fakat cihada katıldıklarında Allah bize onlardan istifade etme fırsatı veriyordu.Çünkü ahlakları çok güzel ve emirlere itaat konusunda harika örnek gösteriyorlar.....

Abdullah Azzam

Ama kitabın afgan-rus cihadıyla ilgili olduğunu düşünürsek belki cihada o zaman ki hoşgörüleri kalmamış olabilir bu cemaatin en iyisini Allah bilir.

Kardes baK mescidi SeLamda Sefere Cıkan Bir Cemaat.istn disana cıkıyor.ama nere gittigini ben tam olarak hatırlayamadım ya Bir Koy yada bir Kasaba Cemaat Koyu dolasıyor tek tek kapıları calıp Davet veriyorLar ama Bir Tanesi Cekiniyor kapıyı Calmıyor ama sonra ne olduysa bunlar kapıyı calıyor içeri girdiklerinde Kapının arkasında bir nur Goruyor ve onurun içinde peygamber efendimizi goruyorLAr Siz Diyor efendimiz butun kapıları calın ben kapıların arkasındayım diyor biz hiç kimseden bisi istemiyoruz.zerre kadar menfaat yok dunyalık yok Sadece ALLAH için dolasıyoruz ama Cihadıda suna emin olun herkesden COk Daha Arzuluyoruz CunKu

Abdulmuizz Fida

Admin
Tebliğ cemaatine bir yolla takılan fakat cihada destek veren, mucahid olan nadir de olsa mevcuttur. Bu durum, Tebliğ cemaatinin cihadı da sürdürdüğünü, benimsediğini değil, cihada katılan o tebliğci kişinin Hakk'ı görerek (ferdi) hareket etmesi neticesidir. Aksi taktirde, son yıllarda İslam coğrafyasında her taraf işgal edilmiş kan akarken, alakasız Darûlharblerde mustevlilerin vatanlarında sözde tebliğ seferleri düzenlenmekte. İslam beldesi işgal edildiği zaman tek tebliğ, cihada katılmaktır.

mefhum Çevrimdışı

mefhum

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yanlış kişiye söylediniz sanırım. Ben öyle bir söz söylemedim.
baK simdi Sen afganistanda bomba Sesi Gelir Onlar kacar diyorsun.yaLan Konusuyorsun..ve iftira ediyorsun..illem solemek Mi ,gerekiyor. teblih cemaatinden olupda Cihada CıkanLarı Cok cok tanıdım bak ama sizin adamlar oturdugu yerde iftira atmayı biliyorsunuz teblih cemaati yada baska Cemaatler Sana mecburmu ben cihada cıkıyorum diye bu attıgınız iftiraların hasabını ellet bir gun gelicek yuzunuze vuracaz.mec burmu bazı cemaatler yaptıkları amelleri size gostermeye Gidin once ALLAH resulunun nasıl bir metod uyguladıgna bakın Bir Gun olsun oradaki insanlardan duymadım şu cemaat bu cemaat diye oradakilerin azından cıkan Teksey bu ummet nasıl kurtulur kendilerini bu ummet için yiyip bitiriyorlar napsakda ALLAH bu ummete hidayet verir diye şuana kadar bu cemaatin içine bole Bir fitne Girmedi inş giremicek de ve inş fitne yapanlar ve Bole sui zan edenlerde giremicek ALLAH firsat vermicek

N Çevrimdışı

Necmettin

Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim doğru olanın anlatılması gerekir,ona bakarsan belli bir yere kadar nur cemaati de hizmet içindedir,ismailağa sofileri de hizmet içindedir,menzilciler de... hataları tanıyıp ona göre safımızı belli etmek daha doğru olur. tebliğ cemaatinin genel olarak cihada tutumu bu ise bunu dillendirmenin bir hata olduğunu düşünmüyorum. sonuçta bizler birbirimizi uyarmalıyız.

Kardeşim yaptığın kıyas yanlış bence, şirklere bulanmış cemaatlerle genel gidişatı hayır üzere olması muhtemel olan bir cemaati nasıl aynı kefeye koyarsın.Hatalar elbette müzakere edilecek, ancak nasihat ederken aramızdaki yardımlaşma zeminini ortadan kaldırmayalım.Müslüman olan her cemaatle, içinde bulunduğu hayır nisbetinde yardımlaşılır.Eğer böyle olmasaydı Şeyh Usame ne Sudan'a yerleşebilirdi ne de Taliban'la ittifak kurabilirdi.Çünkü ikisinin de hem akide hem de menhecte hataları var...Lütfen kardeşimizi eleştirirken kırıp dökmeyelim.Allah rızası için...

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Güzel kardeşim şimdi anlattığınız bu hikayedeki kişiler o kapıları açan köyleri gezen kişiler.. Peygamberimizi daha önceden tanıyorlarmıydı ? Gördüklerinin Peygamberimiz olduğunu nerden kanaat getirmişler..
Ben bu meseleyi bilmiyorum ama bildiğim bişey var oda diyelim ki ben peygamber efendimizi hiç görmedim,ve karşımda, görürsem elbet onu tanırım ve her müslümanın tanıyacağına eminim.
Allah Aşkına bırakın cemaatleri kötülemeyi.Burda (pc başında) oturmak cemaat olmaktan dahamı iyi.çoğunuz oturduğu yerden insanları dernekleri yada cemaatleri kötülüyor.duyduğu bişeyden yada onların gördüğü bi hatadan dolayı.
Yanlıştır bu.Allah Bizi kendi içinde ayrılığa düşen müslümanlardan eylemesin , bir vücudun azaları gibi birlik içinde olanlardan eylesin İnşaallah

S Çevrimdışı

Selim Bey

Üyeliği İptal Edildi
Banned
s.a.

Bir yerde savaş var diye herkes oraya gitmesi gerekli değil, ihtiyac olursa başka.

İslam çalışması tek dallı değilki, herkes savaşsın ya da herkes medresede okusun, ya da herkes tebliğ etsin... Hepsi birbirlerine destek mahiyetinde olursa, klavye başında oturmak da yeri gelir bu bütüne katkı sağlar.. :)

Önemli olan, savaş, tebliğ, eğitim vs. kendisinde tevhid inancını barındırmasıdır. Tebliğ cemaatının yaptığı çalışmaya ben şahid oldum, o insana sokulup konuşmaları hakkaten harika bir görünüm sergiliyor. Fakat bazıları ile demokrasi konusu konuştum, konuştuklarım sapık çıktı. Tebliğ cemaatının görüşü tam nedir bilmiyorum. Tevhide aykırı bir şey yoksa, tek tebliğ etmelerinden dolayı yeriliyorsa tehlikeli bir durum...

Selamlar.

Abdulmuizz Fida

Admin
Cihad farz-ı ayn olduğu durumlarda/zaman eli silah tutan her erkeğe Cihad farz-ı ayn olur.
"İman edenler: "Keşke cihad hakkında bir sûre indirilse." derlerdi. Ama hükmü açık bir sûre indirilib de, içerisinde savaş zikredilince kalblerinde hastalık olanların ölüm korkusuyla baygınlık geçiren bir kimsenin bakışı gibi sana baktığını görürsün. Oysa onlar için ölüm yaşamaktan daha uygundur." (Muhammed 4)

Cihadın farz-ı ayn olduğu durumlarda, günümüzdeki gibi mustevli kafirlerin İslam coğrafyalarını işgal etmiş olması, kadınların kızların zindanlarda necis muşriklerce ırzına geçilmesi vb. durumlarda muslumanların zayıf olması ve İslam emirinin emri gibi durumlarda Cihad Farz-ı ayn olur.

"Hem size ne oluyor ki, Allah yolunda: "Ey Rabbimiz! bizleri bu halkı zâlim olan memleketten çıkar, tarafından bizi iyi idare edecek bir sahib ve bize katından bir kurtarıcı gönder" diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların kurtarılması uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz?" (Nisa 75)

"Ey iman edenler! Düşmana karşı her türlü savunma tedbirinizi alınız. Onlara karşı ya küçük birlikler halinde hareket ediniz veya topyekün seferber olunuz." (Nisa 71)

"Doğrusu, Allah katında ayların sayısı oniki aydır. Gökleri ve yeri yarattığı günkü Allah yazısında (böyle yazılmıştır). Bunlardan dördü haram aylardır. Bu da doğru olan dinin hükmüdür. Bu sebeble bunlar hakkında nefislerinize haksızlık yapmayınız. Muşrikler size karşı topyekün savaştıkları gibi siz de onlara karşı topyekün savaş açın. Ve iyi bilin ki, Allah muttakilerle beraberdir." (Tevbe 36)

Muslumanların güçlü olduğu, mucahidlerin düşmanı bertaraf edebilecek seviyede olduğu durumlarda, yeteri kadarından fazlasının cihada katılması üzerlerine farz değildir. Buna rağmen cihada katılıb ecir almak isteyen katılabilir.

Bununla beraber müminlerin hepsinin birden topyekün savaşa katılmaları uygun değildir. Her kabileden bir kısım insanlar da din ilimlerinde derinleşmeli ve kabileleri savaştan dönüb gelince onları uyarmalıdır ki, böylece Allah'ın azabından sakınırlar.

"O anki Cihada gitmeyenler, bir sonraki cihada gidenlerle yer değiştirerek cihada giderek o havayı yaşamaları sağlanır. Böylece İslamın bir ruhbanlık sınıfı gibi belli kişilere has olmadığı, her muslumanın mucahid , davetçi, ilim ehli olmaya zemin sağlanmış olunur." (Tevbe 122)

Günümüzdeki merkezi zamanında Hindistan, şu anda oradan ayrılmış olan pakistan'da bulunan tebliğ cemaati, İslam'ın sadece davet yönünü ön plana çıkararak hareket etmektedir. Cihadın farz-ı ayn veya farz-ı kifaye olması onların için bir şey ifade etmez. Velev ki, kendileri Myanmar ve Burma'da silahsız olarak tebliğ için bulunmuş olsalarda, kafirler bu hallerine bile musade etmeyip saldırmakta, katledilebilmektedirler. Buna rağmen hâla uyanamamaktadırlar.

Sırf davet ile İslam'a hizmet veya hakim kılmak diye bir anlayışa İslam'ın neresinden sahib oldunuz? Hele ki, muslumanların paramparça olduğu, kafirlerin azgın ve aç kurtlar gibi muslumanların üzerine üşüştükleri zaman diliminde, mucahidlere destek vermek yerine; Avrupada, Amerika'da sözde davet turları caiz mi?
Ayrıca bilumum kafir devletlerin bunlardan sakınmadan kapılarını açmaları hiç mi sizi düşündürmüyor?
İran'ın Zahidan kentinde bulunan ve şiilerce musade edilen tebliğ cemaatinin mescidinin büyüklüğünü tasavvur etmek çok zordur.

Allah'tan korkun , Rasulullahın (s.a.v.) ve ashabının böyle bir durumda nasıl hareket ettiğini fehmedin. Bir musluman bacının tesettürünü açan yahudi sebebiyle harb açan Nebi'ye iman etmiyor muyuz ? Yoksa elinizdeki Kur'anda Cihad (farz) ayetleri (Bakara 216) nazil olmadan mı din tamamlanmış hali mevcut? Hakimiyet mevzusu zaten tebliğ cemaatinde tam bir fiyaskodur. Seçim günleri sandık başlarında damgalandıklarına şahidiz!

E Çevrimdışı

ehlisunne

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Selamun Aleyküm

Tebliğ Cemaati Bulunduğu Ülkeye göre Akidesi değişen bir cemaattir. Örneğin Suud'da Selefi Afrikada Maliki , Türkiye'de Yarı Hanefi Yarı Maturidi Pakistan ve Afganistanda İse sıkı Diyobendi (Hanefi ) yani kendilere has bir tek ekol diyebileceğimiz amelleri Tebliği ve tevekkülü öne almalarıdır.

Bunun sonucu olarak dinde öncelenmesi gereken Tevhidi (Paygamberlerin geliş ve Kitapların İndiriliş Gayesi olan İbadetlerin Allah'a has kılınmasını öncelemiyorlar) ve normal olarak sapıyorlar. Peygamer Muhammed Sallallahu Aleyhi vesellemin tebliğ metodundan uzaklar ama tevekkülleri ve tebliğ için verdikleri çaba takdire şayandır. Keşke tebliğ yaparken insanları önce tevhide çağırsalar uluhiyete değilde rububiyete davet ettikleri içinde her ülkede faaliyet gösterebiliyorlar.

Said El Ensariyy Çevrimdışı

Said El Ensariyy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ya fida efendi madem sen cihadın savaşmak oldugunu savunuyorsun neden kadın gibi oturuyorsun git savaş allahın emrini yerine getir . klavyede mücahid olma . bir iş yaptıgın yok ahkamatı anladıgında yok tek yaptıgın birilerine laf atmak . hem öyle bir zan ile suçlama yapıyorsunki sana sabr etmekde zorlanıyorum haberin olsun

Kimin kalbinden ne geçtiğini ne yapmak istediğini neyi düşündüğünü sen bilemezsin ve de yorum yapamazsın çünkü dalga geçtiğin kişi hakkında hiçbirşey bilmiyorsun...Bu davranışın müslümana yakışır şekilde değil...

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben Mekke'de Teblig cemaatinden birisi ile tanıştım. Kendisi Güzel bir Muvahhiddi. Allah ona rahmet etsin.

E Çevrimdışı

ehlisunne

Üyeliği İptal Edildi
Banned
İslamda Davet Tevhidedir. Sen Muhammed bin Abdulvahabın hangi eserini okudunda ona bu çirkin yakıştırmayı yapıyorsun. Kimdir Bu zat Araştırdın mı yoksa Tasavufi kaynakları mı rehber edindin.

Ebu Yusuf Çevrimdışı

Ebu Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
tevhidi bana anlat desem anlatamayacak oldugunu bildigim bazı kardeşler sürekli tevhidden dem vurur . ve cihad ayetlerinin savaşmayı kast ettigini der durur . kuranda savaşmak cihad kelimesi ile degil kıtal kelimesi ile emr olundu . bunu bilme anlamakdan mahrumsunuz . cihad ise ugraşmak demekdir . çok sözüm var diyecek zor sabr ediyorum dedim . teblig cemaatine saldırmanın iki sebebi olur birincisi kendisi hiç bir iş yapmayan klavye mücahine bu iş zor gelir inkar ve red ederek nafsini rahatlatır . yada bedevi arap cahili oglancı abdulvahab denilen soysuzun yolunda gitmek gafletine girmiştir o yüzden tebligi reddeder .

Ey Muaz !

"İnsanları yüzüstü cehenneme düşüren, dillerinin ortaya koyduğu sözlerden başka bir şey midir?"

[ Tirmizi; (2616), İbn-i Mace; (3973) ]

Yazık sana gerçekten.! Bu sözünü Allah katında ispatlayamassan halinin nasıl bir hal olacagını biliyorsundur umarım. !