Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Tebliğ Cemaati Hakkındaki Fikirleriniz Nelerdir?

M Çevrimdışı

muvahhid 2

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Öncelikle ben ilk izlenimlerimi söyleyeyim. Bana sanki tevhidi çizgiye yakınlar gibi geldi. Çok içlerinde bulunmadım. Fakat bulunduğum yerdeki yetkin kişilerden biri ile konuştum. Tarikatların ne lehinde ne de aleyhinde konuşmadıklarını söyledi. Ama konuşmasından şu anki tarikatları ve rabıtayı benimsemedikleri anlaşılıyordu. Durmamak hareket halinde olmak tebliğ yapmak zaten temel felsefeleri. Bir de tepeden inme değil direk halk ile bire bir görüşmeti benimsemeleri hoşuma gitti. Parti ve siyasetle de alakaları yok. Bir tek tağut diyanet vs konularda kesin bir tavırları yok ama onlara da zaten mesafeliler. Bu anlamda benim hoşuma gitti. Ama bilmediğim bir şey varsa da öğrenmek isterim.

I Çevrimdışı

I.C.C.B

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
teblig cematina cihad dan bahset kacarlar, aftan istanda bomba sesleri gelirken onlar oturmus tesbih cekerler...
tabiri caiz ise, tam bir tarikat ehli olurlar bir tokat at öbür yanlarini donerler bir daha vur diye..
cihad dan önce nefis terbiyesi yapiyorlar...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
kaç kere cihat dedın kaçtılar ?
Kaç kare bahsettinde koşup cepheye gittiler?

Pakistan'ın Hindistana yakın bölgesinde, İngiltere'nin Pakistan-ı işgali sırasında Tebliğ cemaatının kurucularıdır.
Bilhassa Türkiyedeki Tebliğciler Hakimiyet mefhumu ve cihad konularında yokturlar.
Bilhassa İstanbul / Sultançifliği civarlarında Mescid-i Selam'da her Perşembe bir araya gelerek Dunyaya sözde tebliğ için gidenler ve yapılacak işlerin görüşmesi (meşveresi) yapılır ve ne acibdir ki, hemen hemen Dünyanın tüm kafir ülkeleri bunlara kapılarını açar!

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
:)

bazen bu tarz şeylere gülesim geliyor

''tebliğ cemaati''

müslüman olan bir kimse zaten çevresine tebliğ eder bu dini kısırlaştırmaya gerek yok sadece bir konu üzerine yoğunlaşmak ne kadar doğru veya ''cihad cemaati'' diye de olsa aynı şeyi söylerim

müslüman bunların hepsi ile mükelleftir caferi tayyar (r.a) habeşistanda akıcı konuşması gereği o an tebliğci seçildi ama cihad meydanlarında şehid edildi

s.muhammed Çevrimdışı

s.muhammed

Üye
İslam-TR Üyesi
Tebliğ cemaatinden tanıdığım insanlar oldu. Bu cemaatin akide ile ilgilendiğini ve sahih akideyi anlattığını söylemek mümkün değil. Selefin akidesinden mahrum bir akide batıldır.

A Çevrimdışı

Ali Eren

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
S.a

Tebliğ cemaati, ümmeti asıl gayesine yani Allaha kulluk etmeye çağıran bir oluşumdur. Siyaset konuşmazlar, içlerinde değişik parti veya tarikatlerden şahıslar olsalar da, doğması muhtemel olan kavgayı önlemek için bunları gündeme getirmezler. Aynı sebepten dolayı siyasi konuşmalar yapmazlar. Doğru yapılan hiçbir islami faliyete karşı çıkmazlar. Yanlış yapanlarla da dalaşmayıp, işi alimlere bırakırlar. Alimlere ait olan konuları onlara sorar kendileri zıplayıp fetva basmazlar.

Bazı arkadaşlar tebliğ cemaatini cihada karşılarmış gibi sanmış sanırım. Tebliğ cemaati cihatçılarla bu konuları konuşmazlar. Çünkü cihatçılar içinde doğru yapanlar da var yanlış yapanlar da. Hatta birbirini tekfir edip öldürenler de var. Afgan rus savaşından sonra 5 yıllık dönem ve rus savaşı sırasında yaşananlar bunun en büyük kanıtıdır. Şimdi de zaman zaman o bölgede yaşanan mücahitler arası iç çatışmalarıda bilen bilir.

Ebukutub Çevrimdışı

Ebukutub

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
S.a

Tebliğ cemaati, ümmeti asıl gayesine yani Allaha kulluk etmeye çağıran bir oluşumdur. Siyaset konuşmazlar, içlerinde değişik parti veya tarikatlerden şahıslar olsalar da, doğması muhtemel olan kavgayı önlemek için bunları gündeme getirmezler. Aynı sebepten dolayı siyasi konuşmalar yapmazlar. Doğru yapılan hiçbir islami faliyete karşı çıkmazlar. Yanlış yapanlarla da dalaşmayıp, işi alimlere bırakırlar. Alimlere ait olan konuları onlara sorar kendileri zıplayıp fetva basmazlar.

Bazı arkadaşlar tebliğ cemaatini cihada karşılarmış gibi sanmış sanırım. Tebliğ cemaati cihatçılarla bu konuları konuşmazlar. Çünkü cihatçılar içinde doğru yapanlar da var yanlış yapanlar da. Hatta birbirini tekfir edip öldürenler de var. Afgan rus savaşından sonra 5 yıllık dönem ve rus savaşı sırasında yaşananlar bunun en büyük kanıtıdır. Şimdi de zaman zaman o bölgede yaşanan mücahitler arası iç çatışmalarıda bilen bilir.

Siz o cemaat tenmisiniz? Eğer öyleyse kayda alınabilir mesaj olabilir.Çünkü bende farklı şeyler duyuyorum.

C Çevrimdışı

caner ozek

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ne zaman sırtıma çantamı alıp, dağlara yürüsem mutlaka güzel yüzlü tatlı dilli birileri karşıma çıkıp, "Tebliğ cemaatinden misin?" diye soruyor veya Perşembe sohbetlerine beni davet ediyor. Herhalde sarıklı, entarili filan olduğum içindir. Türkiye'deki camiilerde namaz kılmıyorum, özellikle İsmailağa Camiinden hakaretlerle kovulduğumdan beri.. Ama bir kere bayram namazı için bir abimin ısrarıyla Mescid Es Selam Camiiye gitmiştim. Zaten çok yakın oturuyorum. Sağolsun cemaat, İsmailağa camiideki düşmanca bakışların aksine sevgi ve hürmetle baktılar. Fakat namaz çok hızlı kılındı. Cihad mı tebliğ mi meselesine gelince..

Eğer itikatları doğru ise, cihad etmemelerini şu ayete bakarak kendi adıma hoş karşılayabilirim.

"Bununla beraber mu'minlerin hepsi birden toplanıp sefere çıkmaları doğru değildir. Her kesimden bir gurup toplanıp dinde fıkıh tahsil etmek ve döndükleri zaman kavimlerini uyarmak için (geride kalmalıdır.) Umulur ki sakınırlar." Tevbe Suresi 122

Yüce Allah mu'minleri yardımsız bırakmasın.

M Çevrimdışı

Muhammed Et-temimi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Karpuzu Allah yarattı..Domatesi Allah yarattı...Davetleride bu sadece..Tevhid daveti yapmazlar yapanada engel olurlar niye çünkü tevhid daveti ümmeti bölüyormuş...Allah ıslah etsih onları ıslaha en uygun cemaatlerden biri gibi görüyorum...Çok sapkınlarıda var tevhide yakın olan gruplarıda var...

S Çevrimdışı

serdar32

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bende bu cemaati bir tanıdğımdan duymuştum amcasının oğlunun tebliğ cemaatindeymiş afganistana gittiğini söylemişti bende afganistan diyince herhalde cihad etmeye gittiler zannettim sordum ne cihadı dedi tebliğ yapayiler dedi :)

Bu sölediklerin aklıma geldikçe gülüyorum, Allah da seni güldürsün emi :) :)

H Çevrimdışı

hazerhun

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
cihadı ve tebliği iyi anlamak lazım Resullaha baktığımızda,kücük cihaddan dönerken büyük cihada (nefisle olana) başlıyoruz dedi , önce büyük cihadı bitirelim sonra küçük cihada çıkalım demedi sırayı iyi kavramamız lazım yüzme bilmeyen boğulmakta olanı kurtaramayacağı gibi ,kendini Allaha sevdirmeyen insanlanların başkalarına zaten sözleri geçmez boşuna konuşmuş olurlar

A Çevrimdışı

Ali Eren

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Karpuzu Allah yarattı..Domatesi Allah yarattı...Davetleride bu sadece..Tevhid daveti yapmazlar yapanada engel olurlar niye çünkü tevhid daveti ümmeti bölüyormuş...Allah ıslah etsih onları ıslaha en uygun cemaatlerden biri gibi görüyorum...Çok sapkınlarıda var tevhide yakın olan gruplarıda var...

Kardeş Tevhid sözünden ne anladığını bilmiyorum ama ben tebliğ cemaatinin tam anlamıyla tevhidi anlattıklarını biliyorum. İlk sözleri şudur: Mahluktan olmaz. Zira mahluk bir sebeptir. Her şeyin yaratıcısı allahtır. Ateş yakma gücünü Allahtan alır. Allah dilerse yakmaz. İbrahim (a.s)'yi yakmadığı gibi. Tebliğ için çıkacakları zaman kimsenin cebine bakmazlar. Allahın verdiği imkanla çıkarlar.

Ben senin anladığın türden tevhit anlatanları çok gördüm birbirlerini kesiyorlar. Bak sana anlatayım. Eski mücahit bit tanıdığım vardı. Tebliğ cematti hakkında demişti ki, onları severim ama insanlara şirk ve bidati anlatmıyorlar. Bunun için soğuk bakıyorum. Ben de ona dedim ki kardeş şirk ve bidatleri anlatmak alimlerin işi. Her şeyin bir ehli var. Açık konuşmak gerekirse senin ve benim gibilerin anlattığı tevhit neticesinde kardeş kardeşi kırıyor dedim. Ve örnek verdim Afganistanda bir gurup mücahit tarafından fikir kavgası neticesinde öldürülen, onun da yakından tanıdığı 20 yaşlarında bir türkü. İşte bizim tevhit öğrenme ve öğretme neticesinde kan akıyor. Vallahi bunun örnekleri çoktur. İçinizdeki eski arkadaşlar bilir. Bizim anlattığımız tevhit neticesinde kardeş kardeşi öldürdü, biri diğerinin kızına cariye diğe zina etti, malını ganimet diye aldı. Kim inkar edebilir bunları?

Değerli dostlarım tebliğ cemaati bu işi alimlere bırakmış. Şirk, bidat gibi konuları her cahilin ağızına sakız yapmamış. Bundan dolayı onları tebrik ediyorum. Amacım doğruyu söylemek. Ben bu cemaati birinci dereceden tanıyorum. Her gurupta olan yanlışlıklar bunlarda da olabilir. Vallahi cihat cemaatlerinin ksurlarını burda sayarsam herkesin midesi bulanır. Bulandı da zaten. Ama biz işin aslına bakarız. Kurumuş dallarına tutunmayız.

Tebliğ cemaati cihat da yapmaktadır. Gidin afganistan sınırlarında mücahitlere ev sahipliği yapan paştulara bir bakın. Dil öğrenin ve araştırın. yüzde yetmişi tebliğ cemaati sayesinde dini şuuru yakalayabilmişler. Kabile mücahitlerine sorun senenin yarısı nerdeler diyer yarısı nerdeler. Talibanı taliban yapan pakistan medreselerine ve hocalarına tebliğ cematini bir sorun. Kafadan sıkarak konuşmayın.

Türkiyede tebliğ cemati:
Ben açıkçası ülkemizdeki çalışmalarının beyendiğim yönleride var beyenmediğim yönleride var. İllaki kafanızda sorular varsa pakistan veya hindistana gidip cematin alimlerine kafanıza takılanları sorun. Size tavsiyem bir hastalık görünce o adamı öldürmeyin yaşatmaya çalışın.

fisebililkahhar_ Çevrimdışı

fisebililkahhar_

!صبرا يا نفسي معنا الله
İslam-TR Üyesi
Abdullah Azzam ın şöyle bir sözü var diye işittim; "Tebliğ cemaati insanları İslam a davet ediyor madem öyle sizlerde o İslam a davet ettiklerini tutun cihada davet edin" eger yanlışsam düzeltin inş.

K Çevrimdışı

KaBirOtesi

Üye
İslam-TR Üyesi
Bir TebLih Cemaati Kadar olun ondan sonra Kotu Zan Edin cemaati tanımayanLAr irsadını bilmeyenler Cemaate yılan gibi Laf sokuyor..