Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

TeFeKKüRe DaVeT!!

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
dolar5.jpg

RAHMAN ve RAHİM olan ALLAH'ın adı ile

36- Kâfirler insanları Allah yolundan alıkoymak için mallarını harcarlar. Onlar mallarını bu uğurda harcayacaklar, sonra da bu harcama onlar için yürek acısı olacak, arkasından da yenilgiye uğrayacaklardır. Kâfirler cehennemde biraraya getirileceklerdir.(Enfal suresi)

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
BİRAZ TEFEKKÜR !!!

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi

Şuara suresi

102- "Ah keşke, bir daha dünyaya dönebilsek de mü'minlerden olsak. "

Son düzenleme:
GuLYaRaSi Çevrimdışı

GuLYaRaSi

VuSLaTa HaSReT
Admin
"Size ne oluyor ki,
elçi sizi Rabbinize iman etmeye çağırıp-dururken
Allah'a iman etmiyorsunuz?
Oysa O, sizden kesin bir söz almıştı.
Eğer mü'min iseniz (inanıp sözünüzü gerçekleştirin)."
-Hadid, 8-

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi

Esselamualeykum Rahmatullahi ve Berekad

Abdullah ibn Abbâs (Allah Ondan razı olsun)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) şöyle buyurdu:

“Geçmiş ümmetler bana gösterildi. Peygamber gördüm yanında bir grup (sayıları on kişiyi geçmeyen insanlar) vardı, peygamber gördüm yanında bir iki kişi bulunuyordu ve peygamber gördüm yanında hiç kimse yoktu.

Bu arada önüme büyük bir karaltı (büyük bir kalabalık) çıktı, onları kendi ümmetim sanmıştım. Bana bunlar Mûsa’nın ümmetidir sen ufka bak dediler. Baktım çok büyük bir karaltı, diğer ufka bak dediler baktım yine çok büyük bir karaltı. İşte bunlar senin ümmetindir. İçlerinde hesapsız azapsız cennete girecek yetmişbin kişi vardır dediler.”

Peygamberimiz (sallallahu aleyhi vesellem) kalkıp evine girdi.

Oradakiler de hesapsız azapsız cennete gireceklerin kim olduğuna dair konuşmaya başladılar. Kimileri bunlar; Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’in sohbetinde bulunanlar olsa gerekir dediler. Kimileri bunlar; İslâm geldikten sonra doğup şirke bulaşmamış kimselerdir dediler ve pek çok şeyler söylendi. Bu arada Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) bunların yanına çıktı ve: “Ne hakkında konuşuyordunuz?” dedi. Hesapsız azapsız cennete girecekler hakkında konuşuyoruz dediler. Bunun üzerine Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem): “Onlar (şifanın Allahtan geldiğine inanıp) büyü yapmazlar ve yaptırmazlar, uğursuzluğa da inanmazlar ve onlar Rablerine güvenip dayananlardır” buyurdu. Bu arada Ukkâşe ibn Mihsân ayağa kalkarak: Beni onlardan eylemesi için Allah’a dua et dedi. Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) de: “Sen onlardansın” buyurdu. Sonra bir başka kişi daha kalktı: Beni de onlardan eylemesi için dua buyur dedi. Rasûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) bu defa: “Fırsatı değerlendirmekte Ukkâşe senden evvel davrandı” buyurdu.

(Buhârî, tıb 1; Müslim, İman 174)

TEFEKKÜR !!!

Peygamberler ALLAH'ın dinini anlatma hususunda en başarılı davetçiler dir. Bu kadar Mükemmel olmalarına rağmen ALLAH Resulu (s.a.v) deyimi ile bir veya iki kişi iman etmişti.! RABBİM,müslim kardeşlerin yardımcısı olsun amin

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
10479070_664981726923423_2313759850214329342_n.jpg

Mü'minun suresi

28- Sen ve beraberindekiler gemiye yerleşince: "Bizi, zalim kavimden kurtaran Allah'a hamdolsun" de.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi

Bundan dolayı İsrailoğullarının üzerine yazdık ki: Her kim, bir nefsi bir nefse veya yeryüzünde bozgunculuğa karşılık olmadan öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de, onu diri bırakırsa sanki bütün insanları diriltmiş gibidir. Andolsun ki; onlara, peygamberlerimiz apaçık delillerle geldiler. Bundan sonra da onlardan bir çoğu gerçekten taşkınlık edenlerdir.
(Maide 32)

tumblr_naogowBbGq1sy6m2qo2_250.gif
tumblr_naogowBbGq1sy6m2qo1_250.gif

E Çevrimdışı

Ebu.Cendel

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Bundan dolayı İsrailoğullarının üzerine yazdık ki: Her kim, bir nefsi bir nefse veya yeryüzünde bozgunculuğa karşılık olmadan öldürürse, bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de, onu diri bırakırsa sanki bütün insanları diriltmiş gibidir. Andolsun ki; onlara, peygamberlerimiz apaçık delillerle geldiler. Bundan sonra da onlardan bir çoğu gerçekten taşkınlık edenlerdir.
(Maide 32)

tumblr_naogowBbGq1sy6m2qo2_250.gif
tumblr_naogowBbGq1sy6m2qo1_250.gif
Allah-u Ekber

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi

Kehf Suresi

8- Şüphesiz kî biz, yeryüzünde olanları bir gün dümdüz kuru bir toprak haline getireceğiz.

Taberi tefsir

Şüphesiz ki biz, yeryüzünü imar ettikten sonra onu bir gün harabeye çevireceğiz. Bitkisiz, düz, çorak bir arazi halini alacaktır. Ona güvenenler, güvendikleri şeyi kaybedecekler. Nihayet dönüşünüzün bize olduğu herkes tarafından anlaşılacaktır. O halde Ey Muhammed, yeryüzünün geçici nimetlerine aklananlara üzülme. Sen, emrolunduğun yolda devam et. [21]

mars_panorama_promo.jpg

Mars'ta çekilmiş bir görüntü.

Ebu Cafer Muhammed b. Cerir et-Taberi, Taberi Tefsiri, Hisar Yayınevi: 5/337-338.
[21]

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
20090726-gold1.jpg

Ebu Hureyre (r.a) ALLAH Resulu (s.a.v) şöyle buyurdu;

''hiç kimse yoktur ki,ölürken pişmanlık duymasın.'' Ashab:

''Onun pişmanlığı nedendir ya RasulALLAH? deyince o şöyle buyurdu:

''Eğer o hayır ehlindense neden daha çok hayır işlemediğine pişman olur.
Eğer o günahkar biriyse neden kötülüğü terk etmediği için pişman olur
.

(Buhari,et-tarih 1/10 ve Ahmed 4/185)

Kitabu'z Zühd İmam Abdullah bin Mubarek sayfa 26 alıntı...

Son düzenleme:
eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi

De ki: Eğer suyunuz yerin dibine batarsa, söyleyin; size kim temiz bir su kaynağı getirebilir? (Mülk 30)

12289585_787057498089883_3672264333397977515_n.jpg

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
14582253011_78dbf7145d_b.jpg

Hasan el- Basri (r.h) şöyle demiştir:

''Muhakkak ki bu Kur'an'ı köleler ve çocuklar okuyor ama onun tevilini bilmiyorlar.Onlar işe evvelinden başlamıyorlar.
ALLAH subhanehu Teala şöyle buyurmuştur:

''Sana bu Mübarek kitabı ayetlerini derin derin düşünsünler diye indirdik.''(sad suresi 29) ALLAH biliyor ki ona tabi olanlar onun ayetlerini tefekkür etmediler.Vallahi onun tefekkür edilmesi harflerinin ezberlenip hudutlarının çiğnenmesi değildir.

Hatta onlardan biri muhakkak şöyle der: '' Şüphesiz ki ben Kur'an'ı okudum ve ondan bir tek harf bile iskat etmedim.Vallahi o Kur'an'ın tümünü iskat etmiştir.zira o ne onun bir ahlakında ve ne de bir amelinde görülür.Öyle ki onlardan biri şöyle der: '' Şüphesiz ki ben bir nefeste bir sure okurum.'' Vallahi onlar ne kurradır,ne ulemadır,ne hikmet ehlidir ve ne de takva sahipleridir.Hiç kurralar daha önce böyle oldu mu ?
ALLAH bunlar gibisini,insanlar arasında çoğaltmasın.''

Amin

(Kıyamu'l Leyl 72 Kitabu'z zühd sayfa 245)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
Mücahid ALLAH'u Teala'nın: ''Onu hakkıyla okurlar'' (Bakara 121) ayeti hakkında şöyle demiştir:

''Yani onunla Hakkıyla amel ederler.''

(Kitabu'z Zühd sayfa 245)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

Frm. Yöneticisi
10612950_1408915829330794_1259305671124479066_n.jpg

Abdullah b.Busr (r.a) şöyle demiştir:

Bir adam ALLAH Rasulü sallallahu aleyhi ve sellem'e :
'' Ya RasulALLAH ! en faziletli amel hangisidir ?'' diye sorunca
o şöyle buyurdu:

''Dilinin ALLAH'ı zikretmede ıslak kalmasıdır.''