Video Tesettür Gerekli Mi?

Muwahhide Tevhid

Yeni Üye
Üye

Toplumun düzen ve ıslahında tesettür ibadetinin önemli bir yeri vardır. Haram olan bir fiilden uzak kalabilmek için ona giden yolların da kapalı tutulması gerekmektedir. Aile hayatını ve ideal islam toplumunu yıkacak ciddi bir haram olan zinanın önüne geçilebilmesi, zihinsel ıslah ile beraber tesettürle başlar. Tesettürün bu tür hikmetleri bir yana, o Allah azze we celle'nin açık bir emridir. Ve mümin bir erkek ve mümin bir kadına düşen de yaratıcının emrine işittik ve itaat ettik demektir..

Allah azze we celle'nin her emri bir müminin aynı duyarlılıkla sarılacağı birer kurtuluş ipidir. Bu ilahi ikazlar hakkında akli saptırmalar yapmak, nefsani çıkarımlarda bulunmak büyük bir cesaret ister. Çünkü Allah azze we celle'nin helal ve haram hudutlarını zorlamaya çalışmak aklı selim bir müslümanın gerçekleştireceği bir hadise değildir.

Bu gün Allah azze we celle'nin tesettür emri hakkında teferruattır açıklamalarının yapılması, dünyevi çıkarlar uğruna feda edilebileceği fetvaları, yaşamın nasıl dine uydurulmaya çalışıldığına büyük bir örnek teşkil etmektedir. Diplomanın, kariyerin, memuriyetin tesettür ibadetinin ihmal edilmesi pahasına öncelikli hale getirilmesi, yani kutsanması yeni filizlenmiş kız evlatlarımızı yaşamın kirli bahçesinde korunmasız ve ehliyetsiz bırakmaktadır..

Bu arada, tesettürün ne şekilde olması ile ilgili yapılan yorumlarda dikkate değer. Evet örtülü ama nasıl bir örtü?
Kişi mi örtünmüş? Yoksa kişi örtüyü mü örtmüş? Buna dikkat etmek gerek vesselâm..
 

Tihame

Yeni Üye
Üye
Vallahi terazinin bir kefesine güneşi, ayı, dünyayı, dünyadaki bütün diplomaları, sertifikaları, madalyaları, alkışları, paraları ve makamların hepsini koysalar, diğer kefesine de örtüyü koysalar, vallahi benim yanımda örtü ağır basar..
Evet o bir kaç yüz gram ağırlığındaki örtü, mümin bir bayanın yüreğinde böyle bir makama sahip olmalıdır..
Daha sonra bu inancını başta örtü düşmanları olmak üzere bütün bir dünyaya ilan etmelidir..
Hatırlarsanız, dün Allah'ın Rasûlü Mekke müşriklerinin kendisine yaptıkları teklife böyle cevap vermişti. Davasından vazgeçmesi karşılığında kendisini Mekke'nin en zengini yapacaklarını, başlarına reis yapacaklarını, en güzel kadınla evlendireceklerini söylemişlerdi..
Resûlullah : "Bir elime güneşi, bir elimede ay'ı koysanız, vAllahi bu davadan vazgeçmem!" buyurmuştu.
Bugün de bizlerden vazgeçmemizi istedikleri dava, inanınız aynı davadır.
Fakat ne ilginçtir ki, karşılığında Rasulullaha teklif edilen şeyler bile teklif edilmiyor.
Evet, bir müminin yanında örtünmenin değeri böylesine ölçülemez olmalıdır, kimse pazarlığa yeltenememelidir! Abarttığımızı zannediyorsanız, yanılıyorsunuz.
Dünya hayatı, ahiretle kıyaslandığında kelimenin tam anlamıyla gülünçtür,basittir,az bir faydalanmadır, küçücük bir menfaatten ibarettir!
Muhammedi ölçüye göre: "Eğer Allah katında şu dünyanın sivri sineğin kanadı kadar değeri olsaydı, ondan kafirlere bir yudum su bile içirmezdi!"
Mehmet Göktaş- Örtünme Çağrısı
 

f471h

İyi Bilinen Üye
Üye
Bugün kapalı bir kadınla açık bir kadın arasında çekicilik ve teşhircilik anlamında ben fark kalmadı. Bekarlık imtihanı veren bir kardeşiniz olarak belirtmeliyim ki maalesef kadınların açık ve kapalı olanları bu imtihanı aynı derecede zorlaştırıyor. Tesettür hakkıyla icra edildiğinde kadını da erkeği de koruyor. Şu dünyanın çivisinin çıktığı çağda hakkıyla tesettüre girenleri de görüyoruz. Allah onlardan razı olsun. Bakmayan erkeğin ve göstermeyen kadının altından daha zor bulunduğu bu dönemde Allah'ın emrini hakkıyla idrak ve icra eden o nadir insanlardan Allah razı olsun. Dünyada ve ahirette bütün güzellikler onlara isabet etsin.

Müslümanlar olarak tesettür anlayışını genişletmemiz ve Peygamber efendimizin özellikle bu anlamda yaşam tarzını anlamamız gerektiği düşünüyorum. Başkası için çekici olup onu günaha iten şeyi saklamak, kendini ve diğerlerini korumak değil midir tesettür. Peki Müslümanlar olarak neden yeyip içtiklerimizi, mallarımızı ve üzerimizde ki nimetleri tesettüre sokmuyoruz? Lüks bir ev, pahalı arabalar, pahalı giysiler ve donatılmış sofralar ekmeği zor bulan bir insanı isyana teşvik edici görevi görüyor. Tıpkı bir kadının güzelliğinin, nefsinin esiri olan bir erkeği günaha sürüklemesi gibi. Sıhhatli, boylu poslu bir insan göğsünü kabartarak yürüdüğünde bu nimete sahip olmayan ve sağlığıyla imtihan olan birini üzüntüye sevk edebilir. Peygamber efendimiz, insanlar içerisinde kibirle yürümekten men edip tevazuyla yürümeyi güzellemiş ve tavsiye etmiştir. Yani özet olarak "tesettür" anlayışını pratik haline getirip yaşam tarzımıza işlememiz gerekir diye düşünüyorum.
 

uKaB

İyi Bilinen Üye
Üye
İnsanların çoğu cehennem azabını İSlamı bildikleri halde yapmadıklarından dolayı tadacaklardır.
Yanı Birseyı bılıyorsun ama sana doğru gelmedıgı ıcın yapmıyorsun.Yapmassan kımse sana bakmayacak,Etrafındakıler senınle ılgılenmeyecek vs.
Bu bıle bir gösterişin alametidir.

Bir kadına yada erkeğe bak kardesım bu sekılde yapma ALLAH boyle emretmedı dıyorsun.ALLAH ıle benım arama ne karısıyorsun sen oluyor.

Bu bile azabın nasıl gelecegının gostergesıdır.

İnsanlar ukala ve bır okadar da cok bilmişlerler.

Aslında o kadar sosyal medya yaygınken bırılerı cıkıp insanlara en uygun bır sekıdle dogruları anlatsa belkı o yuz kısıden 50 sı dogruyu bulacak.

Ama oda yok. Var ama sınek sesı gıbı uzaktan sesı gelıyor kendı yok.
Elinde ımkanlar mevcut sosyal bır sorumluluktur bu hayasızlıga karsı hayalı davranmanın kapılarını yıne açacak olan genclerdır.

Etrafınızdakı kımselere seslenın Geliyor gelmekte olan tum hızıyla.
 
Üst Alt