Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Tesettürlü Olduğu Için Dhbt'ye Alınmadı

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
İSTANBUL- İstanbul'da Din Hizmetleri Bilgisi Testi'ne girmek isteyen N. Ş, tesettürlü olduğu için sınava alınmadığını söyledi.
160162.jpg

İstanbul Küçükçekmece Sefaköy Anadolu Lisesinde, Din Hizmetleri Bilgisi Testi'ne (DHBT) girmek isteyen N. Ş, peçeli olduğu için sınava alınmadığını söyledi.

09 Aralık 2018 Pazar günü, Küçükçekmece Sefaköy Anadolu Lisesinde DHBT'ye girmek için okula gittiğinde polisin, kimlik tespiti yapmak için yüzüne bakmak istediğini belirten Ş, "Kadın polis, yüzüme bakmak istediğinde her zaman olduğu gibi lavaboda yüzümü göstermeyi teklif ettim. Polis bunu önce onayladı, ‘Tamam gidelim.’ dedi fakat sonra okul sorumlusuna seslendi. Okul sorumlusu ‘Bu sabah ÖSYM'den aradılar, bildiri geldi, sınav boyunca yüzünüzün açık durması gerekiyormuş. Başka türlü imkânı yok. Bu sabah aradılar, aramasalardı böyle bir şey yoktu.’ diyerek ve yazılı hiçbir resmi belge göstermeyerek beni sınava almadılar. Oradaki polisler de böyle bir şeyin olmadığını bildikleri halde duruma müdahale etmemişlerdir." dedi.

"ÖSYM'nin KPSS, DGS, YGS sınavlarında hiçbir sorun yaşamadım"

"Her zaman, üniversite sınavlarında ve ÖSYM'nin KPSS, DGS, YGS sınavlarında hiçbir sorun yaşamadan, girişte görevli personele nüfus cüzdanımı ve yüzümü göstererek sınav salonuna giriyordum ve bu zamana kadar herhangi bir sorun yaşamamıştım." diyen Ş, "Eve dönüp ÖSYM'yi aradım, durumu anlatıp, o şahsın bana bahsettiği durumu sordum. Böyle bir şeyin olmadığını söylediler. Yönetmelik vs. gibi kanuni bir düzenlemeye dayanmadan hukuksuz bir şekilde 2 yıldır hazırlanmakta olduğum sınava girme hakkım engellenerek anayasal hakkım olan eğitim hakkı ihlal edildi." ifadelerini kullandı.

"Bu uygulama, mevcut hükümetin aldığı bir karar mıdır?"

"Danıştay'ın fişeğini attığı yasakçı ve baskıcı despot yönetim günlerine geri mi dönüyoruz bilmiyorum." diye soran Ş, "O şahıs 'Ben de imam hatip mezunuyum, açsanız bir şey olmaz, ben de bunları biliyorum.' diyerek sırıtır bir vaziyette bir de akıl verdi. Bu uygulama, mevcut hükümetin aldığı bir karar mıdır? Mevzuatta 'Yüzü kapalı şekilde okulun içinde bulunamaz, sınava giremez.' diye bir düzenleme var mıdır? Böyle bir düzenleme varsa, bu yeni midir? Ben Kur'an ve sünnete göre tesettürün böyle olması gerektiğine inanıyorum. Mezhep imamımız İmam Şafii de kadının yüzünü kapatmasını söylüyor, aynı şekilde Ahmed b. Hanbel de. İşin fikhi boyutu bir yana, iki senelik emeğimin, bizlerden gözükenler ve bu mağduriyetleri izale edenler hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyorum." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Moderatör tarafında düzenlendi:
f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İlahiyat fakültesinin Spor Toto denilen kumar işletmeni tarafından yaptırıldığı bir ülkede çok normal bir durum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Geçenlerde benim de aklımdan geçmişti kariyerimi bu yönde şekillendirmek ancak hem kadının çalışmasına karşı olduğumdan hem de peçe ile ne sınava alınmayacağımı ne de bir devlet kurumunda çalışamayacağımı düşünerek aman yeaaa diyerek bu düşünceyi savuşturmuştum. Allah bu kardeşimizi kapitalizmin ve toplumun kölesi olma derdinden kurtarıp evinin hanımı olmayı nasip etsin.

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İnsaAllah Müslümanların en büyük kariyeri Maide/119 olacak. O gün dünyalık nasihatler verenler, maddi akıl verenler, asil derdin Allah'ın rızası olduğuna sahidlik edecekler.

Allah, şöyle diyecek: “Bugün, doğrulara, doğruluklarının yarar sağlayacağı gündür.” Onlara içinden ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler vardır. Allah, onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte bu büyük başarıdır.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Burada bır gercek var arkadaslar

Dusunun İSlamı herkez rahatca yasasın dıye camı okul vb ısler yaptırıyorsun,ama onun ıcındekı ıdarecı yonetıcı yada elemanı musluman olmadıgı ıcın bunu hakkıyla yasayamıyorsun.

SEn muslumanlıgı yasatamadıktan sonra camı yapsan ne fayda,
SEn kuran ı anlamayıp okumayıp duvara assan ne fayda.

Ulke yonetımınde bır adam dusunun ataıst ama camı ımamı, adam dın kulturu ogretmenı ama deıst.
ADam yonetıcı ama yahudı.

Sonra gel BİZ İSLAMI YASIYOR YASATIYORUZ İNSEALLAH DE.

Kızdınmı kızdı oluyor ondan sonra.

Birde su var İSLAM KENDI BASINA BIR YONETIM DIR.

SEn islamı kabul edıp buna gore yonetmezsen tum muslumanları bır tehdıt olarak gorursun.Onda sonra suncular buncular soyle yapıyor boyle yapıyor dersın.

Biz işde bu yuzden hep kaybettık.

Bastakı musluman altındakıler gayrı muslım ondan sonra turkıye musluman bır ulke

Vallahı benım cıvcıvlerın anası daha ıyı koruyor kanadının altındakılerını. Yazık olsun zalımlere zalım yonetıcılere elının altındakılerden gafıl yonetıcılere.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Burası ALLAH ın evı dedıklerı bır mescıd su hale bak.
Bunu yapanın yaptıranın hocasının ımamının ALLAH zulcelal burnunu yere surtsun.

bunu yapanlardan hersey beklenır ALLAH zulcelal Bizleri Munafık musrık Ve kendını ISlama nıspet edıp alakası OLmayan ınsanlardan muhafaza eylesın.

48355824_2224917710874306_4113358963280445440_n.jpg

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Geçenlerde benim de aklımdan geçmişti kariyerimi bu yönde şekillendirmek ancak hem kadının çalışmasına karşı olduğumdan hem de peçe ile ne sınava alınmayacağımı ne de bir devlet kurumunda çalışamayacağımı düşünerek aman yeaaa diyerek bu düşünceyi savuşturmuştum. Allah bu kardeşimizi kapitalizmin ve toplumun kölesi olma derdinden kurtarıp evinin hanımı olmayı nasip etsin.
Kardeşim yazınızdan şunu anladım;
Kadının çalışmasına karşı olan, peçe ile sınava gir(ebil)meyi bir devlet kurumunda çalışabile(meye)ceğini düşünmesine gerek yoktur. Aksi taktirde sınava girerek sonucunda işe başlarsa karşı olduğu düşünceyle çelişib savunur hale gelme konumuna düşülebilir.

Peçe ile çalışıb bayanlara sohbet adı altında tevhid hakikatını anlatabilmek için girişimde bulunmak kapitalizmin ve toplumun kölesi olmak olsaydı, göstermelik peçesini açar sınava girer, hedefine ulaşırdı. Biz de bu haberi (hadiseyi) okumayarak, hırsızı bırakıp ev sahibini tenkid etme durumuna düşürmezdik.

Allah'ın izniyle mağdure, aynı zamanda medrese mezunu muvahhide bir bacıdır. Belki kamuoyu oluşur bir şeyler yapabiliriz diye haberi paylaştık ama biz kendi ayağımıza sıkmayı bırakamıyoruz

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşim yazınızdan şunu anladım;
Kadının çalışmasına karşı olan, peçe ile sınava gir(ebil)meyi bir devlet kurumunda çalışabile(meye)ceğini düşünmesine gerek yoktur. Aksi taktirde sınava girerek sonucunda işe başlarsa karşı olduğu düşünceyle çelişib savunur hale gelme konumuna düşülebilir.

Peçe ile çalışıb bayanlara sohbet adı altında tevhid hakikatını anlatabilmek için girişimde bulunmak kapitalizmin ve toplumun kölesi olmak olsaydı, göstermelik peçesini açar sınava girer, hedefine ulaşırdı. Biz de bu haberi (hadiseyi) okumayarak, hırsızı bırakıp ev sahibini tenkid etme durumuna düşürmezdik.

Allah'ın izniyle mağdure, aynı zamanda medrese mezunu muvahhide bir bacıdır. Belki kamuoyu oluşur bir şeyler yapabiliriz diye haberi paylaştık ama biz kendi ayağımıza sıkmayı bırakamıyoruz
Allahın izniyle dediğiniz gibidir, ki bacının çalışmaya ihtiyacı olabilir, kimsesi olmayabilir de. Ben sadece kendi düşüncemi aktardım bacı hakkında kötü düşünmemiştim. Ancak yine de peçe ile sınava girilebilse bile memur olunabileceğini sanmıyorum. belki örneği vardır ben bilmiyorum. Öyle bir imkan varsa ben de denemek isterim aslında belki bir bilen vardır diye de yazmadım değil.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
İSTANBUL- İstanbul'da Din Hizmetleri Bilgisi Testi'ne girmek isteyen N. Ş, tesettürlü olduğu için sınava alınmadığını söyledi.
160162.jpg

İstanbul Küçükçekmece Sefaköy Anadolu Lisesinde, Din Hizmetleri Bilgisi Testi'ne (DHBT) girmek isteyen N. Ş, peçeli olduğu için sınava alınmadığını söyledi.

09 Aralık 2018 Pazar günü, Küçükçekmece Sefaköy Anadolu Lisesinde DHBT'ye girmek için okula gittiğinde polisin, kimlik tespiti yapmak için yüzüne bakmak istediğini belirten Ş, "Kadın polis, yüzüme bakmak istediğinde her zaman olduğu gibi lavaboda yüzümü göstermeyi teklif ettim. Polis bunu önce onayladı, ‘Tamam gidelim.’ dedi fakat sonra okul sorumlusuna seslendi. Okul sorumlusu ‘Bu sabah ÖSYM'den aradılar, bildiri geldi, sınav boyunca yüzünüzün açık durması gerekiyormuş. Başka türlü imkânı yok. Bu sabah aradılar, aramasalardı böyle bir şey yoktu.’ diyerek ve yazılı hiçbir resmi belge göstermeyerek beni sınava almadılar. Oradaki polisler de böyle bir şeyin olmadığını bildikleri halde duruma müdahale etmemişlerdir." dedi.

"ÖSYM'nin KPSS, DGS, YGS sınavlarında hiçbir sorun yaşamadım"

"Her zaman, üniversite sınavlarında ve ÖSYM'nin KPSS, DGS, YGS sınavlarında hiçbir sorun yaşamadan, girişte görevli personele nüfus cüzdanımı ve yüzümü göstererek sınav salonuna giriyordum ve bu zamana kadar herhangi bir sorun yaşamamıştım." diyen Ş, "Eve dönüp ÖSYM'yi aradım, durumu anlatıp, o şahsın bana bahsettiği durumu sordum. Böyle bir şeyin olmadığını söylediler. Yönetmelik vs. gibi kanuni bir düzenlemeye dayanmadan hukuksuz bir şekilde 2 yıldır hazırlanmakta olduğum sınava girme hakkım engellenerek anayasal hakkım olan eğitim hakkı ihlal edildi." ifadelerini kullandı.

"Bu uygulama, mevcut hükümetin aldığı bir karar mıdır?"

"Danıştay'ın fişeğini attığı yasakçı ve baskıcı despot yönetim günlerine geri mi dönüyoruz bilmiyorum." diye soran Ş, "O şahıs 'Ben de imam hatip mezunuyum, açsanız bir şey olmaz, ben de bunları biliyorum.' diyerek sırıtır bir vaziyette bir de akıl verdi. Bu uygulama, mevcut hükümetin aldığı bir karar mıdır? Mevzuatta 'Yüzü kapalı şekilde okulun içinde bulunamaz, sınava giremez.' diye bir düzenleme var mıdır? Böyle bir düzenleme varsa, bu yeni midir? Ben Kur'an ve sünnete göre tesettürün böyle olması gerektiğine inanıyorum. Mezhep imamımız İmam Şafii de kadının yüzünü kapatmasını söylüyor, aynı şekilde Ahmed b. Hanbel de. İşin fikhi boyutu bir yana, iki senelik emeğimin, bizlerden gözükenler ve bu mağduriyetleri izale edenler hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyorum." şeklinde konuştu. (İLKHA)

48240886_10212443595027761_3373528779002478592_n.jpg

Haber yapan sitelerden baâzıları :

http://m.hur24.com/zulum-devam-ediyor-tesetturlu-oldugu-icin-dhbtye-alinmadi-52900h.htm

https://www.mihraphaber.com/peceli-oldugu-icin-dhbtye-alinmadi-86059h.htm

https://gazetemanifesto.com/2018/kpss-adayi-yuzumu-gosteremem-mezhep-imamimiz-boyle-diyor-225772/

http://vanolay.com/app/haber/11365/tesetturlu-oldugu-icin-dhbtye-alinmadi.html

https://www.abcgazetesi.com/guncel/kpss-adayi-yuzumu-gosteremem-mezhep-imamimiz-boyle-diyor/haber-115428

https://www.gercekgundem.com/guncel/56537/kpss-adayi-imamimiz-boyle-diyor

http://www.cinarinsesi.com/tesetturlu-oldugu-icin-dhbtye-alinmadi-163045h.htm

https://tele1.com.tr/kpss-adayi-yuzumu-gosteremem-mezhep-imamimiz-boyle-diyor-12568/?fbclid=IwAR2B4Ky3_6nFVOVffrvD1TjcSn4oUGEQ3MDm_jXlKCjeJEacbrrd9P33Yk8

https://dogruhaber.com.tr/haber/319634-tesetturlu-oldugu-icin-dhbtye-alinmadi/?fbclid=IwAR0-SFeJk66AmwMii5tOQoI9PYw5-DaFMhbsxdZnbFZEFGpPD8agbdvooog

https://ilkha.com/app/index.php?Lang=tr&case=news&p=Show&no=87665

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Allahın izniyle dediğiniz gibidir, ki bacının çalışmaya ihtiyacı olabilir, kimsesi olmayabilir de. Ben sadece kendi düşüncemi aktardım bacı hakkında kötü düşünmemiştim. Ancak yine de peçe ile sınava girilebilse bile memur olunabileceğini sanmıyorum. belki örneği vardır ben bilmiyorum. Öyle bir imkan varsa ben de denemek isterim aslında belki bir bilen vardır diye de yazmadım değil.
Peçeyle Kur'an kursu öğreticisi olanlar var abla.