Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tevessül Ve Teberrük

A Çevrimdışı

Ahmed1

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ne kadar komik insanlar var...ne kadar zavallıca bir durum.Şeytanın saptırmalarından Allah (svt)'a sığınırız.

@Abdulmuizz Fida Kimsenin işine karışmak ya da akıl vermek gibi bir derdim yok ama bu tarz beynini şeytana satmış kişiler 4 gün sonra da gelseler 1 yıl sonrada gelseler tekrar döndüklerinde yine şirkleriyle beraber döneceklerdir.

Sana sadece acıyorum.Mahşer gününde müşrik dediğin müslümanlar karşına çıkacak inşaallah.Ve bu söylediklerinin hesabını vereceksin.O zaman bu dediklerimi iyi hatırlarsın.Şimdiden de bu dediklerimi o küçük beynine sıkıştırırsın tamam mı koçum.

A Çevrimdışı

Ahmed1

Üyeliği İptal Edildi
Banned
@Ahmed1 Sen Tevessül ve Teberrük'ü,ölüden şundan bundan,kabirlerden yardım istemeyi küfür olarak görmüyorsan ve bu şekilde de amel ediyorsan bu şirktir.Bunu yapan da müşriktir.Sana ne anlatsam fayda vermiyecek bunu biliyorum..

Şayet konuşmaya değseydin seninle bu konu hakkında konuşurdum.Fakat değmezsin.

L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû Hüreyre (r.a.)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:
Rasûlullah (s.a.v.)’e et getirildi ve ön but kısmı takdim edildi çünkü o etin bu kısmından hoşlanırdı. Etten bir parça ısırdı ve şöyle buyurdu:
“Kıyamet günü insanların en saygıdeğeri ben olacağım bunun niçin böyle olacağını biliyor musunuz?
Dinleyin! Anlatayım;
Allah bütün insanları öncekileriyle ve sonrakileriyle hepsini büyük ve düz bir alanda toplayacak ve söyleyeceği her söz tüm insanlığa duyurulacak gözler bu manzaralara şâhid olacak, güneş kendilerine o kadar yaklaştırılacak ki sıkıntı ve keder güç yetiremeyecek, çekilmez hale gelecek ve insanlar birbirlerine; Başınıza gelenleri görmüyor musunuz?
Rabbiniz yanında size şefaat edebilecek birine bakmıyor musunuz? İnsanlar birbirlerine, Adem’e müracaat ediniz deyip ona gelecekler ve şöyle konuşacaklar:
Sen tüm insanların babasısın, Allah seni eliyle yarattı ruhundan üfürdü ve meleklere secde etmelerini emretti, onlar da sana secde ettiler. Rabbinin yanında bize şefaat et.
Ne durumda olduğumuzu görüyorsun, görüyorsun ki halimizi!
Adem onlara şöyle diyecek:
“Rabbim bugün o derece gazablanmış ki, bu güne kadar bu şekilde gazablanmamış ve bundan sonra da böylesine gazablanmayacaktır. Cennet’te bir ağaca yaklaşma demişti de ben hata edip o ağacın meyvesinden yemiştim. Ben kendi derdime düşmüşüm! Başka birine gidin;

Nuh'a gelecekler ve diyecekler ki:
“Ey Nuh! Yeryüzüne gönderilen peygamberlerin ilk olanlarındansın. “Allah, seni çok şükreden kul” olarak vasıflandırmıştır.
Rabbinin yanında bize şefaat et! Ne halde olduğumuzu görüyor ve ne duruma geldiğimizi biliyorsun!”
Nuh (a.s) onlara şöyle cevap verecek:
“Rabbim bugün o derece gazablanmış ki, bugüne kadar bu şekilde hiç gazablanmamış bundan sonra da böylesine gazablanmayacaktır. Ben de kavmime beddua edip Allah’a karşı bir suç işlemiştim bu yüzden benim derdim bana yeter siz başkasına gidin,

İbrahim'e gidiniz! Sonra İbrahim’e gelirler ve şöyle derler:
Ey İbrahim! Sen Allah'ın Peygamberi ve yeryüzü halkı içerisinde O'nun tek dostusun.
Rabbin yanında bizim için şefaat ediver! Ne halde olduğumuzu görüyorsun? İbrahim şöyle der:
“Rabbim bugün o derece gazablanmış ki, bugüne kadar bu şekilde hiç gazablanmamış bundan sonra da bu şekilde gazablanmayacaktır. Ben hayatım boyunca üç yerde yalan söylemiştim Ebû Hayyan’ın rivayetinde bu, yalan söylediği üç yer sayılır) Dolayısıyla benim derdim bana yeter siz başkasına gidin,

Musa'ya gidin! Sonra insanlar Musa'ya gelirler ve şöyle derler: Ey Musa! “Sen Allah'ın Rasûlüsün Allah sana, kitap vererek ve seninle konuşarak seni insanlardan üstün kılmıştır. Rabbin yanında bize şefaat et! Durumuzu görmüyor musun! Musa’da şöyle diyecek:
“Rabbim bugün çook şiddetli derecede gazablanmış ki, bugüne kadar bu şekilde hiç gazablanmamış bundan sonra da bu şekilde gazablanmayacaktır. Ben de bir zamanlar bana emredilmemesine rağmen bir adam öldürmüştüm o şuç bana yeter. Dolayısıyla benim derdim bana yeter siz başkasına gidin,

İsa'a gidin! Sonra İsa'ya gelirler ve şöyle derler, “Sen Allah'ın rasûlü ve Meryem'e ilka ettiği kelimesi ve Ruhundan üfürdüğü kimsesin. Beşikte insanlarla konuşan sensin, Rabbinin yanında bize şefaat et! Durumumuzu görüyorsun! İsa şöyle diyecek:
“Rabbim bugün o derece gazablanmış ki, bugüne kadar bu şekilde hiç gazablanmamış bundan sonra da bu şekilde gazablanmayacaktır. İsa, kendi için işlediği bir günah zikretmemiştir. Benim de kendi derdim bana yeter siz başkasına gidin, Muhammed (s.a.v.)’e gidin!

Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu:
“Muhammed (s.a.v.)’e gelecekler ve şöyle diyecekler Ey Muhammed! Sen, Allah'ın Rasûlü, peygamberlerin sonuncususun. Geçmiş ve gelecek bütün günahları bağışlanan sensin.
Rabbin yanında bize şefaat et! Durumumuzu görüyorsun! Bende hemen hareket edip arşın altına gelir ve Rabbime secdeye kapanırım.
Sonra Allah, o anda benden önce kimseye nasip etmediği hamd ve övgülerden öyle şeyler bana ilham edecektir.
Sonra “Ya Muhammed!” denilecek, “kaldır başını secdeden; iste isteğin yerine getirilecektir.
Şefaat et şefaatin de kabul edilecektir.
Başımı kaldıracağım ve “Ya Rabbi, ümmetim! Ya Rabbi, ümmetim! Ya Rabbi, ümmetim!” diyeceğim.

Allah, Ya Muhammed! diyecek, ümmetinden hesaplaşması olmayanları, Cennet kapılarının sağından girdir bu girecek kimseler diğer tüm kapılardan da girebilirler.

Sonra Rasûlullah (s.a.v.) şöyle devam etti:
Canımı kudret elinde tutan Allah’a yemin olsun ki Cennet kapılarından iki kanadın arası Mekke ile Hecer veya Mekke ile Busra arası kadardır.”
(Buhârî, Ehadisül Enbiya: 23; Müslim, İman: 72)

Yalnız Allah'tan isteyenler mahşer günü Efendimiz'e sav. gitmesinler.

L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bana kuran ve sünnetden delil getirecek.Uydurma hikayelere,aslı astarı olmayan şeylere yorum yapacak değilim.

Teberrük için delil:

765. Hassân İbni Sâbit’in kız kardeşi Ümmü Sâbit Kebşe Binti Sâbit radıyallahu anhümâ şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem evime geldi. Duvara asılı duran kırbanın ağzından ayakta su içti. Ben de hemen kalkıp kırbanın ağzını kestim.

Tirmizî, Eşribe 18
Ümmü Sâbit Kebşe Binti Sâbit Ümmü Sâbit künyesiyle ve Kebşe’cik anlamında Kübeyşe diye de anılan bu hanım sahâbî, Peygamber Efendimiz’in şâirlerinden Hassân İbni Sâbit’in baba bir kız kardeşidir. Bir hadis rivayet ettiği bilinen Kebşe’nin hayatı hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Bütün sahâbîler gibi o da Resûl-i Ekrem Efendimiz’e ait bir hâtırayı saklamak istemiş, onun, evlerini şereflendirdiği gün, duvara asılı kırbadan mübarek ağzıyla su içmesini fırsat bilmiş ve hemen kalkıp kırbanın ağzını keserek onu saklamıştır.
Allah ondan razı olsun.

Riyazus Salihin 4. Cilt

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Teberrük için delil:

765. Hassân İbni Sâbit’in kız kardeşi Ümmü Sâbit Kebşe Binti Sâbit radıyallahu anhümâ şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem evime geldi. Duvara asılı duran kırbanın ağzından ayakta su içti. Ben de hemen kalkıp kırbanın ağzını kestim.
Tirmizî, Eşribe 18

Ümmü Sâbit Kebşe Binti Sâbit Ümmü Sâbit künyesiyle ve Kebşe’cik anlamında Kübeyşe diye de anılan bu hanım sahâbî, Peygamber Efendimiz’in şâirlerinden Hassân İbni Sâbit’in baba bir kız kardeşidir. Bir hadis rivayet ettiği bilinen Kebşe’nin hayatı hakkında fazla bilgi bulunmamaktadır. Bütün sahâbîler gibi o da Resûl-i Ekrem Efendimiz’e ait bir hâtırayı saklamak istemiş, onun, evlerini şereflendirdiği gün, duvara asılı kırbadan mübarek ağzıyla su içmesini fırsat bilmiş ve hemen kalkıp kırbanın ağzını keserek onu saklamıştır.
Allah ondan razı olsun.

Riyazus Salihin 4. Cilt
Allaha zze ve celle gibi bir rab bir bir ilah varken o her şeyi işitiyorken kendisini ne uyku ne de uyuklama tutmuyorken her şeyden güçlü her şeyden üstün ken kuluna şah damarından daha yakınken bana dua edin duanıza icabet edeceğim diye buyuruyorken dilediği an ol dediğinde bir şeye oluyorken daima diri daima işiten yerin ve göğün bütün sırlarına vakıfken gaybın anahtarları kendi yanındayken
en güzel isimler en güzel vasıflar ona aitken ben yanlız ona dua etmez isteğimi ondan istemez sıkıntımı gidermesi için ona yalvarmazda
ölmüş vefat etmiş kendisi işitmeyen duymayan hastalandığında hastalıklarının tedavisi için bile doktor doktor dolaşan aç kaldığında
yemek yiyen ihtiyacı geldiğinde tuvalete giden insandan yardım istersem benden daha zalim ve daha sapık kim olabilr

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
yeter be bu milletin dinini imanını yok ettiniz hurafelerle sapıklıklarla şirklerle pis müşrikler defolup gidin artık

K Çevrimdışı

Kuşçu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bırak akhi ya, bunlar Allah'a değil kerametlere tapıyorlar.

E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Tevessülde Allahtan başkasından yardım isteyenlerin,kendilerinin cinler ve şeytan tarafından ele geçirilebilinmiş olabileceğini bilmeleri gerekir.Cin ve şeytanlardan gelen vesveselerin insanları saptırdığı ve cinlerin insanlarla olan münasebetlerinden doğan keramet sanılan bazı istirdaçların insanları ele geçirmek için kullanıldığını düşünüyorum.Böyle şeylere tevessül etmekle bu çıkmazın içine girmek daha kolay olmalı.Bu nedenle bu tür sapkınlıklardan uzak durulmalıdır.
Bununla ilgili bir örnek vereyim.Bizim oralarda bir x dede türbesi vardır.Buraya giderler dilekte bulunurlar.Bir günün gecesi bu türbenin yakınlarından 2 kişi geçerken ışıklı beyaz bir yaratık görmüşler ve donup kalmışlar.Bir kaç saniye sonra ortadan kaybolmuş ve bu adamlarda bed beniz florasan lamba gibi evlerine gelmişler ve konuşmaktan birisinin dili bir kaç saat tutulmuş.Artık dili çözülen adam bu türbeye her yıl kurban kesmeyi nezir etmiş ve etrafındakilere de abarta abarta anlatmakta.Onu dinleyen birisi bana anlattığında birisinin şaka yapmış olabileceğini söyledim ilk önce,adam o kadar etkilenmiş ki neredeyse benimle kavga edecek bu sözden dolayı.Artık baktım kavga gürültü olacak cin olabileceğinden bahsetmedim.Bir ara karşılaştığımızda,cinlerin türbelerde mesken tutabileceğini ve onlara görünen bir cin olabileceğini,ölenlerin ruhlarının tasarrufda bulunma ve yeryüzünde gözetleyici olmasına dair bir ayet ve hadis olmadığını anlatacağım inşaAllah.

L Çevrimdışı

lafons7275

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
@lafons7275 Başka bir topikte seçimlerde oy verdiğini,oy vermede sakınca olmadığını söylüyordun ve bunu savunuyordun,şimdi bu topikte de tevessül denilen küfür bir ameli savunuyorsun.Ben senin efendi,kibar,laftan anlayan birisi olduğunu düşünüyorum.Bu yüzden ahirette sana fayda vermeyecek tam aksine seni ateşe götürecek şeyleri bırkamanı ve bunlardan uzak durmanı sana tavsiye ediyorum.Ayrıca kendini düzelttikten sonra ailendekileri de ateşten uzak durmalarını,kendinle birlikte onları da ateşten korumanı sana tavsiye ediyorum.Çünkü sen kendinden sorumlu olduğun kadar aileni ateşten korumaktan da sorumlusun.Şunu bil ki Allah (svt)'tan başkasından yardım isteyerek,ya da seçim zamanı geldiğinde koşa koşa oy vermeye giderek ne kendini,ne de aileni ateşten koruyamazsın.Bana ister sanane de,ister kaba adam de sana ve senle benzer akide de olanlara tavsiyem bunlardır.

Allah razı olsun kardeşim, dua edin bu kardeşinize...

A Çevrimdışı

antitağut1979

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Tevessülde Allahtan başkasından yardım isteyenlerin,kendilerinin cinler ve şeytan tarafından ele geçirilebilinmiş olabileceğini bilmeleri gerekir.Cin ve şeytanlardan gelen vesveselerin insanları saptırdığı ve cinlerin insanlarla olan münasebetlerinden doğan keramet sanılan bazı istirdaçların insanları ele geçirmek için kullanıldığını düşünüyorum.Böyle şeylere tevessül etmekle bu çıkmazın içine girmek daha kolay olmalı.Bu nedenle bu tür sapkınlıklardan uzak durulmalıdır.
Bununla ilgili bir örnek vereyim.Bizim oralarda bir x dede türbesi vardır.Buraya giderler dilekte bulunurlar.Bir günün gecesi bu türbenin yakınlarından 2 kişi geçerken ışıklı beyaz bir yaratık görmüşler ve donup kalmışlar.Bir kaç saniye sonra ortadan kaybolmuş ve bu adamlarda bed beniz florasan lamba gibi evlerine gelmişler ve konuşmaktan birisinin dili bir kaç saat tutulmuş.Artık dili çözülen adam bu türbeye her yıl kurban kesmeyi nezir etmiş ve etrafındakilere de abarta abarta anlatmakta.Onu dinleyen birisi bana anlattığında birisinin şaka yapmış olabileceğini söyledim ilk önce,adam o kadar etkilenmiş ki neredeyse benimle kavga edecek bu sözden dolayı.Artık baktım kavga gürültü olacak cin olabileceğinden bahsetmedim.Bir ara karşılaştığımızda,cinlerin türbelerde mesken tutabileceğini ve onlara görünen bir cin olabileceğini,ölenlerin ruhlarının tasarrufda bulunma ve yeryüzünde gözetleyici olmasına dair bir ayet ve hadis olmadığını anlatacağım inşaAllah.
allah derece derece azaba yaklaştırıyor allah bunların ihtiyaçlarını gideriyor ama bunlar sanıyorlarki keramet türbede ve derece derece azaba yaklaşıyorlar

Üst Ana Sayfa Alt