Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Timurtaş Uçar Hoca’nın 12 Eylül Darbesinde Yaşadıkları

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
286515.jpg

12 Eylül’den bir kaç gün sonra hocanın evine sabah namazında kapısı kırılarak baskın yapılmış. Tam 8 saat süren bir arama. Hocanın 500 tane kitabı çuvallara doldurulmuş. Hanımı diyorki hoca polislerin etrafında kelebek gibi döndü “Evladım kitapları şöyle koyalım. Daha az yer kaplar.” Ama nafile dinlememişler. Dolaptaki yemeklere kadar lavaboya dökülmüş. Hoca bu muameleye rağmen eşine:
“Hanım kalk memurlara kahve yap meyve koy”diye söyleniyormuş. Evden sadece ifadesi alınacak diye hocayı kelepçeleyip götürüyorlar.

Hocadan hanımı hiç haber alamayınca 20 gün sonra hapis tutulduğu yere gidiyor. Sorup soruşturuyor merhamet sahibi bir subay Timurtaş hocaya: “Hoca hanımın perişan seni çok merak ediyor.” deyince üstündeki gömleği çıkartıp not yazıyor: “Hanım ben iyiyim beni merak etmeyin.”
Eşi diyorki: “Hocanın gömleği elime aldım ama gömlek işkencelerden öyle bir hale gelmiş ki kan revan içinde.”
Hocanın gördüğü işkencenlerden tam 6 parmağı kullanılamaz hale gelmiş. Hoca hiç durmamış o halde bile kominist gençlere Allah’ı anlatmış. Çocuklarından bu durumu aylarca, yıllarca saklamış ki dinde ileri gitmesinler yani ya çok dinsiz olmasınlar yahut polise askere sataşmasınlar.

Hoca hapishanedeki kominist gençlere kendini öyle bir sevdirmişki 3 gün sonra onlar şeker olmuşlar hocaya karşı. Hatta bu çocuklar kendilerine verilen yoğurt kaplarını yıkayıp hocamıza vermişler abdest kabı yapsın. Su zaten günde 2 kez akıyormuş.

Hocayı 3 ayın dolmasına çok az bir süre kala gece iki civarında gözlerini bağlayıp evinin önüne atmışlar. Hanımı diyorki gece ikide kapı çaldı bir baktım kapının önüne yığılmış bir adam uyuşturucu kullanan ya da hasta biri sandım tanıyamadım. Timurtaş hoca “Hatun benim ben”deyince onun olduğunu anladım diyor. Anlayacağınız hocayı üç ayda tanınmaz hale getirmişler. İşkence sırasında sakalları yolunmuş,tırnakları çekilmiş, 3 ayda 20 kilo vermiş.

Evde 3 tane küçük çocuk. En küçükleri bu adam kim gitsin evden diye günlerce ağlamış. Hoca yıllarca ellerinin tutamadığını onlardan saklamış.
Küçük kızı üniversiteye başladığı zaman sormuş “senin ellerin neden böyle?” diye. Timurtaş hoca “Kızım onlar bana polislerden hatıra” deyince, kızı babasının ellerini öpmüş ve ağlayarak odadan çıkmış.

Hapishanedeki kominist gençler hocayı çok ziyarete gelmişler hocam bize Allah’ı anlat, anlat hocam biz O’nu hiç bilemedik..
Hoca çok büyük bir bedel ödedi en zor zamanlarda hiç çekinmeden anlattı vaaz etti. O günler için “Anamdan emdiğim süt burnumdan geldi” der.

“Ben göremeyeceğim ama sizler göreceksiniz bu günler geçecek ve asımın nesli gelecek.” dermiş ev halkına. Bilemiyorum arkadaşlar biz belki onların çektiği sıkıntılar hatrına bugün bu kadar rahatız. Ruhuna el fatiha.

@ehlisunnethanem

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hoca bir vaazında ''Laikliğe aykırı ayet okuduğum için 48 yaşımdayım 48 kere mahkemeye çıktım. Hakkımda toplam 328 yıl hapis talep edildi. Anamdan emdiğim burnumdan geldi. Siyasi şubede parmaklarımdan ceyran verip sorguya çektiler...'' der. Bizden öncekilerin başına gelenler, bizimde başımıza gelebilir. Bu Allahu tealanın sünnetullahıdır. Allahu teala bu gibi imtihanlarda sabrımızı attırsın, ayaklarımızı sabit kılsın, imanlı bir ölüm nasip etsin.

E Çevrimdışı

Elhamdulillah

Üye
İslam-TR Üyesi
biz şu an rahat değiliz ki. hala hapisteyiz. hala bebeklerimiz öldürülüyor. hala evlerimize baskınlar yapılıyor. o yazıyı "bugün bu kadar rahatız" diye sonlandıran kişi demokrat bir tasavvufçu mu?

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
biz şu an rahat değiliz ki. hala hapisteyiz. hala bebeklerimiz öldürülüyor. hala evlerimize baskınlar yapılıyor. o yazıyı "bugün bu kadar rahatız" diye sonlandıran kişi demokrat bir tasavvufçu mu?
Muhtemelen öyledir Allahu alem. Ama burada asıl anlatılmak istenen timurtaş hocanın islam uğruna çektiği sıkıntılar. Şeriat kokan toprakların havasını solumadan rahat olacak değiliz.

Hakka-Davet Çevrimdışı

Hakka-Davet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah rahmet eylesin, laik sisteme çok net ve baya keskin bir dil ile karşı çıkan hocaydı, ömrü zulüm altında geçmiş neler yaşadığını anlattığı bir videosu vardı...
Tabi her insanın eğrisi doğrusu olduğu gibi timurtaş hocanında bazı yanlış düşünceleri vardı tövbe etmiştir inşallah...

Üst Ana Sayfa Alt