Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Titiz Olmak Takıntılı Olmak mıdır? Sayik Erol Tangut Nasıl Biri?

samanpan Çevrimdışı

samanpan

.
Site Emektarı
Ellerimi yıkamasam duramam, kıyafetlerimi temiz olduğuna inanana kadar yıkıyorum, bulaşık makinesi benden iyi temizleyemez, kapı kollarına dokunamam, başkasının evinde tuvalete giremem” gibi takıntılarınız var mı? Aşırı temizlik düşkünlüğü hastalık belirtisi…

Halk arasında temizlik hastalığı olarak bilinen Obsesif Kompulsif kişilik bozukluğu hem kişiyi hem de çevresindekileri hasta ediyor. Dr. Mehmet Yavuz, her 100 kişiden ikisinde görülen temizlik hastalığı hakkında bakın neler söylüyor.

Temizlik hastalığı nedir?

“Temizlik hastalığı olarak adlandırılan hastalık aslında Obsesif Kompulsif bozukluklardan bir tanesidir. Takıntılı şekilde temizlik tutkunluğu, her şeyin kirli olduğu hissine inanma ve her şeyi sürekli yıkama silme gibi eylemlerin sürekli tekrarlanması temizlik hastalığı olarak adlandırılır.

Temizlik hastalığının belirtileri nelerdir?

Kişi sürekli ellerini yıkar * Evi temizler, *Eve gelen bir misafirin ardından kullandığı her şeyi temizleyebilir. * Zamanın çoğunu temizlik yaparak harcar.

Etki eden faktörler nelerdir?

Biyolojik, psikolojik, çevresel faktörler neden olabilir. Örneğin annesi çok titiz olan bir çocuk ileride temizlik hastalığına yakalanabilir. Örneğin vefat, iflas, boşanma gibi yaşanan zor süreçlerden sonra Obsesif eylemler görülebilir.

Diğer Obsesif bozukluklar nelerdir?

“Ütünün fişini çekmiş miydim, kapıyı kilitlemiş miydim, ocağı kapatmış mıydım” gibi sorular sürekli sorulur. Kişide emin olamama durumu, simetrik olarak nesnelerin düzenli durmasını istemek, ihtiyaç olur düşüncesi ile eşya ve giysileri biriktirmek, günah işlemekten korkma gibi nitelendirilen birçok takıntılı davranış bozukluğu sıralanabilir.

Çevresini canından bezdirir…

Bireyin yaşamını nasıl etkiler?

“Öncelikle kişinin sosyal ve iş yaşantısı bozulur. Aşırı temizlik tutkusundan ötürü çevresindeki arkadaşları evine gelmek istemeyebilir. Kendisini bu durum karşısında mutsuz hisseder. Aynı zamanda bu tarz hastalıklarda kişi en çok kendisine zarar verir. Zamanın çoğunu temizliğe ayırdığı için zaman kaybı yaşar diğer yapması gereken hiçbir şeye konsantre olamaz. Gerek ev ve sosyal çevresiyle gerekse iş ortamı ile ilişkileri bozulur. İş performansı önemli derecede olumsuz etkilenir. Evli ise eşi ve çocuğu ile iletişim bozukluğu yaşar. Kendisini temizlik yaparak sürekli hırpalar, günün sonunda yorgun ve bitkin düşer. Bir dönem sonra kişi bedensel olarak da belirli rahatsızlıklara zemin hazırlamış olur. Örneğin bel, kas eklem ağrıları bu dönemde ortaya çıkabilir. Aynı şekilde zamanında tedavi olunmazsa bireyde depresyon gibi psikolojik birçok rahatsızlık da ortaya çıkabilir.”

Hastalık çok inatçı seyreder

“Bazı araştırmacılar bu hastalarda beynin ön kısmı olan frontal kortex ile içyapılardan bazal ganglionlar arasında iletişim kopukluğu olduğunu ileri sürmektedir. Tedavide amaç öncelikle var olan hastalığı tedavi etmek sonra da hastalığın tekrarlamasını önlemektir. Hastalık tedavi sonunda kaldırabilir ve böylece çok etkili ve çarpıcı sonuçlar verebilir. Ayrıca, Obsesif Kompulsif bozukluklar kaygı hastalığı olduğu için “Davranışçı Tedavi” olarak adlandırılan eğitimsel terapi yöntemleri fayda sağlayabilir. Hastanın kirli olduğunu düşündüğü nesne ile temas etmesi sağlanır. Obsesif Kompulsif bozukluklar inatçı hastalıklardır. Yenilemeler ve gerilemeler görülebilir. Terapi, ilaç tedavisi birlikte uygulandığında daha iyi sonuçlar verebilir. Ailenin davranış şekli bu konuda çok önemlidir. Aile takıntılarından dolayı kişiyi suçlamamalı, bunun bir hastalık olduğunun bilincine vararak, kişiyi en kısa zamanda tedavi ettirmelidir.

kaynak: Titiz Olmak Tak?nt?l? Olmak M?d?r ? | Psikoloji Portal?

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ewden cıkarken tekrar dönup muslukları prızlerı ocagı kontrol etmem benı yoruyor hemde huzursuz edıyor
En az 2 kere bazende 3
Rabbıme hamd edıyorum

Rabbım sıfa versın
Umarım daha fazla yorum gelmez
Onada uzuluyorum
Oylede bır takıntım var )

Öncelıkle herzekeze rukye olunmasını tawsıye edıyorum .Sonra rabbımden sıfa dılıyorum tum kardeslerıme

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Takıntısı olmayan nadir insan vardır sanırım :)

Benim yukarıda yazilanlar gibi bir takintim yok.

Bir kokuya karşı hassasiyetim var.
Bir de çocukluğumdan beri hep resim / çizim üzerine dersler aldigim için fırça / kalem alma takintim var. Kirtasiyelerde boyalar fircalar kendimi kaybederim..

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Benim yukarıda yazilanlar gibi bir takintim yok.

Bir kokuya karşı hassasiyetim var.
Bir de çocukluğumdan beri hep resim / çizim üzerine dersler aldigim için fırça / kalem alma takintim var. Kirtasiyelerde boyalar fircalar kendimi kaybederim..
Benim takıntıdan bahsimde yukarıdakilerden ziyade anlattığınız türden takıntılardı :) Neyse büyüğümüzü Eslem Berire üzeceğim sanırım; benim de şekerli çaya takıntım var, bardağımın içinde benden önce biri şekerli çay içmişse onu bi güzel yıkamadan çayın tadını tam alamıyorum ya da bardağıma biri çay kaşığı koyarsa şeker var ihtimalinden dolayı içemiyorum :) Bir de çay demlensin diye küp şeker atanlara gıcık oluyor, çayı içerken anlıyorum :/ Tabi takıntılarım bununla sınırlı değil... Bir de (hiç jiletle tıraş olmadığım halde hatta son 2 yıldır sakallarımı hiç kesmediğim halde) her metrodan, otobüsten yahut uzun yoldan geldikten sonra tıraş kolonyası kullanma takıntım var yanıma almadan çıkmıyorum (bu huyumu hiç ama hiç sevmiyorum).

ك Çevrimdışı

كعب بن مالك

La İlahe İllallah
İslam-TR Üyesi
Benim takıntıdan bahsimde yukarıdakilerden ziyade anlattığınız türden takıntılardı :) Neyse büyüğümüzü Eslem Berire üzeceğim sanırım; benim de şekerli çaya takıntım var, bardağımın içinde benden önce biri şekerli çay içmişse onu bi güzel yıkamadan çayın tadını tam alamıyorum ya da bardağıma biri çay kaşığı koyarsa şeker var ihtimalinden dolayı içemiyorum :) Bir de çay demlensin diye küp şeker atanlara gıcık oluyor, çayı içerken anlıyorum :/ Tabi takıntılarım bununla sınırlı değil... Bir de (hiç jiletle tıraş olmadığım halde hatta son 2 yıldır sakallarımı hiç kesmediğim halde) her metrodan, otobüsten yahut uzun yoldan geldikten sonra tıraş kolonyası kullanma takıntım var yanıma almadan çıkmıyorum (bu huyumu hiç ama hiç sevmiyorum).

Sonuncu değişik geldi hocam. Nasıl başladı? Allah yardımcın olsun.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Ben anlamadim takintiyi ya hu.
Uzun yol ve yahut toplu tasima araclarindan sonra tiras kolonyasi mi kullanıyon?

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Sonuncu değişik geldi hocam. Nasıl başladı? Allah yardımcın olsun.
Allah razı olsun akhi.
Ben anlamadim takintiyi ya hu.
Uzun yol ve yahut toplu tasima araclarindan sonra tiras kolonyasi mi kullanıyon?

Malum İstanbul'da metrolar, otobüsler bide uzun yol araçları çok hijyen değil. Bide o zamanlar kuş gribi vs salgınları vardı o zaman kullanmaya başladım. Alışkanlık oldu, ellerimi temizliyor hissi veriyor(ilk yıllarda jel kullanıyordum sevmiyordum kokusunu, ıslak mendillerde kanserojen maddeler içerdiği için 2010-2012 yılları arasında bunu kullanmaya başladım).

Üst Ana Sayfa Alt