Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Tüm Kur'an-ı Kerim'i ezberlemek ne kadar vaktinizi alır?

A Çevrimdışı

Away

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Tüm Kur'an-ı Kerim'i ezberlemek ne kadar vaktinizi alır, işte hesaplaması:)
suffagah.com

11035462_1560448584221756_8855287653250168019_n.jpg

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Tüm Kur'an-ı Kerim'i ezberlemek ne kadar vaktinizi alır, işte hesaplaması:)
suffagah.com

Ekli dosyayı görüntüle 10337

Hiç yorulmadan 17 yılda ezber.. 13 yaşında başlanılsa, 30 yaş.. Gayet iyi.

Ancak bunca kolaylığına rağmen, azim/kararlılık/sebat olmadan imkansız. Unuturuz, erteleriz, öteleriz ve sonuç yine 0 kalır.

Yani çoğumuz için; yoksa istisna olanlara saygımız sonsuz..

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi

Ancak bunca kolaylığına rağmen, azim/kararlılık/sebat olmadan imkansız. Unuturuz, erteleriz, öteleriz ve sonuç yine 0 kalır.

Kolay gibi görünüyor ama öyle değil abla. Ezberlediklerinin kalıcı olması için dönem dönem üzerinden geçilmesi gerekiyor. Sayfa sayısı arttıkça ayetler karışıyor. Ezber zor iş.

Ahzab21 Çevrimdışı

Ahzab21

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Ben hafızlık talebesiyim. bu işler bu kadar kolay değil .. Bunun hamı var, hası var . sağlam olması için kaç defa üzerinden geçiyoruz. Şu aralar korona dolayısıyla evden devam ediyoruz. Duanızı beklerim.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ben hafızlık talebesiyim. bu işler bu kadar kolay değil .. Bunun hamı var, hası var . sağlam olması için kaç defa üzerinden geçiyoruz. Şu aralar korona dolayısıyla evden devam ediyoruz. Duanızı beklerim.
Allah zihin açıklığı versin uhtim, bi ara seninle görüşelim bu konuyu inşaAllah )

Kolay gibi görünüyor ama öyle değil abla. Ezberlediklerinin kalıcı olması için dönem dönem üzerinden geçilmesi gerekiyor. Sayfa sayısı arttıkça ayetler karışıyor. Ezber zor iş.
17 yıla sığardı uhtim ya, hadi 10 daha ekleyelim 27 olsun; 40'ında Kur'an'ı ezberlemiş olmak az mı? )

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Kur'an ve Hadis ezberi üzerine güzel iki örnek:

İkinci videodaki hafız
Kur'an-ı Kerim ile beraber
Sahihayn
Ebu Davud, Tirmizi,Nesai, Inn Mace, Darimi sunenleri, imam Ahmedin musnedi,
İbn Şeybe musnedi, ,bezzar,Ebu yala, müstedreki hakim,
Nevakidul İslam, kavaidü'l Erbaa,akidetuttahaviyye, akidetul vasitiyye, metnu Nevevi...
Bir de tefsir ezberlediğini söylüyor ama ben anlayamadım orayı. Bunun dışında hadis ve metinlerden başka ezberleri de olduğunu söylüyor ama ben orayı yakalamayadım.
İmam Ahmed İmam Buhari gibi onbinlerce hadisi ezberleyen Muhaddislerin hadis ezberlerlerini mümkün görmeyenler için güzel bir örnek.

Üst Ana Sayfa Alt