Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Türkiye Dâr'ul Harb midir?

B Çevrimdışı

bilinmez

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum ,türkiye darul nedir

islamı yaşamak için illaki bir yerin darul islam ve ya darul harp veya darul cahiliye veya darul erkam gibi isimlerle mi isimlen mesi lazım yoksa Allal c.c. kulunu yarattığı mekan ne olursa olsun kulun islamca yaşaması mı lazım. önemli olam darul kendin değilmi zaten kulun veremiyeceği istenmemiş ve kaldıramıyacağıda yüklenmemiştir.bunun için türkiyeye illaki bir isimmi bulmak lazım yoksa kendi nefsimizemi(yazısında cuma namazından bahseden kardeşten konuyu açmasını rica ediyorum anlamadım ne demek istediğini)

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
bilinmez;136750' Alıntı:
islamı yaşamak için illaki bir yerin darul islam ve ya darul harp veya darul cahiliye veya darul erkam gibi isimlerle mi isimlen mesi lazım yoksa Allal c.c. kulunu yarattığı mekan ne olursa olsun kulun islamca yaşaması mı lazım. önemli olam darul kendin değilmi zaten kulun veremiyeceği istenmemiş ve kaldıramıyacağıda yüklenmemiştir.bunun için türkiyeye illaki bir isimmi bulmak lazım yoksa kendi nefsimizemi(yazısında cuma namazından bahseden kardeşten konuyu açmasını rica ediyorum anlamadım ne demek istediğini)

Sorunu bilgi eksikliği sebebiyle yanlış anlayıp yanlış ve eksik sorduğunu anlıyorum.
Çünkü bir yerin (ülke) darul harb veya darul islam olmasını insanların isimlendirmesi diye bir şey yoktur. Her ülkenin kendi yönetim şekline göre zaten bu hükmü rabbimiz vermektedir.
- Hem size ne oluyor ki, Allah yolunda: "Ey Rabbimiz! bizleri bu halkı zâlim olan memleketten çıkar, tarafından bizi iyi idare edecek bir sahip ve bize katından bir kurtarıcı gönder" diye yalvarıp duran zayıf ve zavallı erkekler, kadınlar ve çocukların kurtarılması uğrunda savaşa çıkmıyorsunuz? ( Nisa 75)

- "Allah, kendisine hükümdarlık verdi diye, Rabbi hakkında İbrahim'le tartışanı görmedin mi?.." (Bakara 258)

- Firavun kavmine seslenerek dedi ki: "Ey kavmim! Mısır hükümdarlığı ve altımdan akıp giden şu ırmaklar benim değil mi? Görmüyor musunuz? (Zuhruf 51)

- Aralarında Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma. Allah'ın sana indirdiğinin bir kısmından seni saptırmalarından sakın. Eğer Allah'ın hükmünden yüz çevirirlerse, bil ki Allah, bir kısım günahları sebebiyle onları musibete uğratmak istiyor. Muhakkak ki insanların çoğu yoldan çıkanlardır. - Yoksa cahiliyye hükmünü mü arıyorlar? kesinlikle bilen bir toplum için Allah'tan daha güzel hüküm veren kim olabilir? (Maide 49 - 50)

Darul islam ve darul harb kavramlarının tarifinde İslam uleması "Hükümlerin icrası ve otoritenin hakimiyet"ini temel kıstas seçmişlerdir. Yani bir dar da İslam hükümleri uygulanıyorsa orası darul islam, küfür uygulanıyorsa darul küfür yani darul harbtir.

Şeriata göre yönetmeyenlerin Kafir olduğu ve ülkelerinde Darul harb olduğu İslam alimlerinin ittifakıla benimsediği bir hükümdür.

"Kim Allah'ın indirdiğiyle hükmetmezse, işte onlar kâfirlerin ta kendileridir."(Maide 44)

Müslümanlara düşen veya tartışılan mevzumuz Allahın isimlendirdiği bu sıfatın Darul harb mi, Darul islam mı? olduğunu bilmek, karar vermek ve onas göre amel etmektir.
Müslüman yaşadığı ülkeye göre Hacc, Namazı (Cuma haric-ihtilaflı), Orucu ve ibadetlerinde genelde bir değişiklik olmayacaktır. Fakat müslümanların o ülkedeki Yönetim tabakası ve o ülkenin rejimini benimseyen halk-tabası ile ilişkilerini, tavrını ona göre belirlemek durumundadır. Çünkü bütün davranışı ve mucadelesi ona göre anlam kazanır, mubarekleşir.
O, hanginizin daha güzel amel yapacağınızı denemek için ölümü ve hayatı yarattı.” (Mulk Suresi, 2)

Müslüman bir sıvı gibi olup, içinde bulunduğu hale göre şekil alan bukalemun tıyniyetli şahsiyetsiz omurgasız bir kişiliğe sahip olamaz. Rasulullah (s.a.v.) bizlere bir imama (halifeye) biat etmemizi , onun emriyle savunup cihad etmemizi, müslüman için kalkan olduğunu bildirmiştir.
Müslüman şahıs cahiliyye fertleri gibi başıboş, müslüman toplumdan kopuk hayat süremez. Rasulullah s.a.v. :
"Her kim Cennetin orta yerini isterse cemaate yönelsin, muhakkak şeytan iki kişiden ayrı tek başına kalanla beraberdir" buyurmuştur (Sahihtir, Tirmizi).

Evet, Allah kuluna çekemeyeceği yükü yüklememiştir diye müslümanın hayat dinamiklerini nefsin hoşuna gitmiyor diye araştırıp pratiğe dökmemekten geri bırakmamalıdır.

Cehennem şehvetlerle ve nefsin hoşuna giden şeylerle donanmıştır. Cennet de nefsin hoşuna gitmeyen ibadetlerle kuşatılmıştır.” (Buhari, Tecrid-i Sarih, 12:195; Buhârî, Rikak, 28; Muslim, Cennet, 1)

B Çevrimdışı

bilinmez

Üye
İslam-TR Üyesi
bir kul nerde olursa olsun kulluğunun gereğini yerine getire bilir ve Rabbim Rahman ona kaldıramıyacağını yüklememiştir.bunun için diyar ne olursa olsun insan samimi olduktan sonra her alandada kulluğunu zorda olsa yapar manasında diyar ne olursa olsun insan yeterki kulluğunu bilsin bu idrakta olsun. konuyu bunun içn (dar) deyip darda kalmamak lazım bu zaman kaybı olur ve tekfire mahal verir,ve vermişte sonuçta birçok zamanda bu dar meselesi müslümanları ayırmıştır(bilinçsizcede olsa) ilk etepta dar a, takılmamak için sormuş ve bu şekilde açıklamıştım yuakardaki yazıda. ilgilerinizden dolayı size teşekkür Rabbim e şükürler olsun

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
Darul harb veya darul islam olup olması tekfire sebeb olmaz.
Müslümanın O darın (ülkenin) durumuna göre tavır alıp almaması, vela veya bera göstermesi aynı zamanda akidevi meseledir.
Sadece ameli ibadetlere kilitlenmemek lazım. Allah yeryüzünü temiz (mescid) ve temizleyici (abdest-teyemmum) kılmıştır.

Yukarıda da değindiğim gibi, Muslumanın yaşadığı ülkenin otoritesini ve hükümlerin icrasına göre bakışını, yaklaşımını, bakışını (tavrını) ibadetini(bir kısmı) ve mucadelesini belirlemesi Allahın bir emridir.

Darulharbte mukim olan muslumanların, Muvahhidi bir akideye sahib olmadıkları taktirde ; Firavun bekçiliğine "peygamber ocağı" , kavmiyet ve beşeri rejimlerin bekası için ölen cahiliyye ölümlerine "şehid", gönülsüz zorla alınan haraca "vergilendirilmiş kutsal kazanç", beyin yıkama binasına "okul", şeriatın kaldırıldığı günler "bayram", Firavunun suda boğulup öldüğü gün ve saatler "anma törenleri", Tağutların destkeyicisi bel'amlar "şeyh, hocaefendi, efendi hz., abi, imam" olarak görülüp benimseneceğinden akidevi arıza meydana geldiğinden, kişilerin uhrevi hayatlarını tehlikeye sokmaktadır.

Peygamberlerin içerisinden çıkarıldıkları vatanlarıyla mücadelelerini incelersek, özellikle Rasulullahın (s.a.v.) hayatını iyi inceleyen müslüman, peygamberin ve ashabının Mekke ve Medine dönemlerini ayrı ayrı tavır, mucadele ve yaklaşım içinde olduklarını göreceklerdir. Memleketim diyerek nasılsa namazıma, orucuma, haccıma izin veriyorlar diyerek mücadelelerini askıya almamışlardır. Mesele sadece ameli ibadetler olup yönetime, şirke tavır almamak , karşı çıkmamak olsa idi, Ebu Cehil'ler Muslumanlara Kureyş'te altından Cami yapmaya hazırdılar. (Günümüzde laik rejimin Hıyanet işlerini kurması, şeriatın bayramlarını Resmi tatil yapması gibi)

Müslümanların içinde bulundukları durumu değerlendirip (Dar'ul harb - Darul İslam) ona göre bir hayat mucadelesinin içerisine girmeleri elzemdir. İbadetleri ise, zaten müslüman ölmeden sorumluluktan kurtulamayacaktır. Bu sorumluluğun ülkenin rejimiyle ilgisi yoktur.

Rabbimden bizlerin (Muslumanların) bilincini açık , anlayışını ehl-i sünnet, amellerini tevhidi kılmasını diliyorum.

B Çevrimdışı

bilinmez

Üye
İslam-TR Üyesi
karşındaki bilinçsiz bir müslümansa tekfire sebeb olmazmı (dar).diğer açıklamalarınıza katılmakla birlikte güzel bir tespitte olmuş ama ne varki bilinçsiz ,müslüman ilk etepta dar denilirse ne olur dar tespiti,TEKFİRE SEBEB OLMAZMI

ABDULHAK Çevrimdışı

ABDULHAK

الإذلال هو بعيد عنا
Admin
karşındaki bilinçsiz bir müslümansa tekfire sebeb olmazmı (dar).diğer açıklamalarınıza katılmakla birlikte güzel bir tespitte olmuş ama ne varki bilinçsiz ,müslüman ilk etepta dar denilirse ne olur dar tespiti,TEKFİRE SEBEB OLMAZMI
Tekfir nerden geldi aklına ? Tekfire engel olabilecek sebebler ilmi munazaralar bölümünde belirttik. Bilmemek mazerettir. Ama bilmek istememek değil!

SeyyidSadr Çevrimdışı

SeyyidSadr

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulhak Hocam, benim yazacaklarımı eleştiri olarak algılamayın lütfen şimdi bu konuda net bir cevap vermemişiniz darul harp veya darul islam olması çok birşey değiştirmez gibi yazmışsınız. Fakat dün ben biriyle munazara yaptım adam diyor burası darul harp (darul kfür) o zaman ben burada hiç bir insana yani tanımadığım kişilere kafir muamelesi yaparım, yapmam gerekir diyor... ve hayatını buna göre şekillendiriyor. Mesciddlerin dırar mescidleri olduğunu savunuyor arkadaş, darul küfür olan beldede cuma namazıda kılınmaz diyor...(camilerde kılmasını istemiyorum zaten ama Muvahidlerin mescidlerine bile gelmiyor) yani bu konuda cevabınız net olursa sevinirim. hocam birde bu konularla ilgili bir yazı hazırlarsanır güzel olur ben eski yazıları araştırdım bir kısmı açılmıyor aradığım şeyi tam olarak bu sitede bulamadım. Teşekkürler.
Turkiye darul kufurmudur, darul kufurse genel olarak insanların hükmü nedir, turkiyede camiler mescidi dırar mıdır ?
turkiye topraklarında cuma namazı kılınır mı ?

Üst Ana Sayfa Alt