Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Tuvalet Ihtiyacımı Nasıl Gidermeliyim?

K Çevrimdışı

Kerem Yıldız

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sayın hocalarım kafam çok karışık mesele şudur. Namaza başlayacağım inşALLAH ! Fakat idrar dan dolayı çok sıkıntılıyım . Şimdi ayakta idrar yapınca herkes sıçrıyor diyor pantolonuna o zaman namaza başlıyamam zaten diyorum ondan dolayı oturarak idrar yapıyorum fakat bu seferde aklıma şu geliyor oturunca sıçramıyormu pantolonuma ? Birde büyük sorunumu hallederken (büyükwc) suyla temizledikten sonra peçete ile temizliyorum ama halen aklımda şu var , hadi tam temizlenmediyse , hadi namazım geçerli olmazsa diye çünki suyla baya temizliyorum ama peçete de halen leke oluyor :/ Bu sorunu çözemedim hocalarım. Lütfen sorunuma yardımcı olun , oturarak idrar yapınca sıçramıyormu ? Birde bu büyük wc sorununda leke olma sorunu var ? lütfen yardım edin

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kardeşim , küçük olsun büyük olsun, erkek olsun kadın olsun Def-i hâcet - tuvalet ihtiyacı oturarak yapılır. Bu hem sünnet, hem sağlık (erkekte prostat) hem temizlik açısından önemli ve zaruriyettir.

Ayakta 1 metreden idrar yapan bir kimsenin üzerine sıçrayan ile, oturarak 20 cm.'den idrarını yapan bir kimsenin üzerine sıçrayan bir midir?
Yine de sıçrıyor diyorsanız, sıçratmayacak şekilde yavaşça ve elinizle zekerini yönlendirerek idrarını yapmaya gayret etmelisin.

Su varken, taş veya kağıt vs. ile nihai temizlik yapılmamalı. Yapılıyorsa bile en son su ile son temizlik (istinca) yapılmalıdır. Peçete ile hem kurulama, hem temizliğin kontrolu sağlanabilir. Bunun için iyice ihtiyacınızını gidermeli, acele etmemelisiniz; aynı şekilde su ile de temizliği dikkatli yaparsanız, peçete temiz olarak size dönecektir.

Abdest Ve Gusul Konusunda Aşırı Şüphe Ve Vesveselerime Çare?
https://www.islam-tr.org/konu/abdest-ve-gusul-konusunda-asiri-suphe-ve-vesveselerime-care.32576/

Üst Ana Sayfa Alt