Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Üç Parmak ile Yemek ve Tabağın Köşesinden Yemek

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

بسماللهالرحمنالرحيم

8648

( AbdurRahman b. Kâ'b b. Mâlik'in ) babasından rivâyet olunduğuna göre:
'' Rasûlullah s.a.w.s. ( yemeğini ) üç parmakla yermiş ve yalamadıkça elini silmezmiş. ''

Muslim, Eşribe 131; Ahmed b. Hanbel, II, 7, 111, 177.
Sunen-i Ebû Dâvud Terceme ve Şerhi, Şâmil Yayınevi: 13/477-478

Açıklama:

Bu babda geçen hadis-i şerifler yemeği üç parmakla yemenin ve yemekten sonra elleri yıkamadan veya mendile silmeden önce ele bulaşmış olan kırıntılarını yalamanın Hz. Peygamber'in âdet-i seniyyelerinden olduğu ifâde buyurulmaktadır.
Hanefî ulemasından Aliyyu'l-Kârî'nin açıklamasına göre;
'' Bir veya iki parmakla yemek kibir alâmetidir.Dört parmakla yemek ise yemeğe düşkünlük ve hırs alâmetidir.Şeytan yemeğini iki parmağu ile yer.Bu bakımdan Rasul-u Zişân Efendimiz yemeklerini sürekli üç parmağıyla yermiş.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
az önce tatbik ettik akhi için ferah olsun :)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Pilavı üç parmakla yemek bir başkadır :)

akhi ama balık yemiştim :) bizimkilerin pilav yapış şekli biraz farklı olduğu için ve sıcak olduğundan dolayı kaşıkla ve önümüzden sağ elle yiyerek sünneti tatbik etmeye çalışıyoruz inşaALLAH :)

S Çevrimdışı

Seriatci1

Üye
İslam-TR Üyesi
selamAleykum, yanlis anlamassaniz bir sorum olacak, lüzumsuz bir soru sordugumun farkindayim, ama merak ediyorum öyle yeyince insanin miydesi bulanmiyor mu kardesler yaa ben mesela bakamam bile elle yiyen birine:(

hakkinizi helal edin, lakin hep düsünmüsümdür , bir lokantada somali bir bayanin o sekilde yemek yedigini görmüstüm , hic anlam verememistim üstelik kadin cok dindar birine benziyordu kiyafetiyle falan garibime gitmisti o sekilde yiyince. ama simdi daha iyi anliyom niye öyle yedigini:) Allah o bayanin niyetini kabul etsin,.

A Çevrimdışı

Assya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ilk video uc elle yemenin hadisini aciklamiyorki.. herkes onunden yemeli cunku bereket ortadan iner(hadisi anlatilmis)... inshaallah anlata bilmisimdir hadisi turkce bulursam yazarim inshaallah
wesselam aleykoum

S Çevrimdışı

Seriatci1

Üye
İslam-TR Üyesi
Pek anlamadim kardes, yinede sagolun soruma cevap verdiginiz icin Allah razi olsun:) helal olsun yapanlara insAllah bizde uygulariz.

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
ilk video uc elle yemenin hadisini aciklamiyorki.. herkes onunden yemeli cunku bereket ortadan iner(hadisi anlatilmis)... inshaallah anlata bilmisimdir hadisi turkce bulursam yazarim inshaallah
wesselam aleykoum

Wa alaikum salâm kardeşim.
Hadisleri aktarırken görseller ile de destekleyince, okuyu daha iyi anlayabiliyor inşeAllah.
Üç parmak ile yeme konusunda da video ya da resmi pek kolay bulamadığımız için, içerisinde hem nebevî yeme şekli olan hem de hadis okunan bu videoyu koyduk.
Arabça bilen kardeşlerimiz de bu vesîle ile aynı anda 2 sunneti görmüş oldu :)

Muzzammil Çevrimdışı

Muzzammil

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
selamAleykum, yanlis anlamassaniz bir sorum olacak, lüzumsuz bir soru sordugumun farkindayim, ama merak ediyorum öyle yeyince insanin miydesi bulanmiyor mu kardesler yaa ben mesela bakamam bile elle yiyen birine:(

hakkinizi helal edin, lakin hep düsünmüsümdür , bir lokantada somali bir bayanin o sekilde yemek yedigini görmüstüm , hic anlam verememistim üstelik kadin cok dindar birine benziyordu kiyafetiyle falan garibime gitmisti o sekilde yiyince. ama simdi daha iyi anliyom niye öyle yedigini:) Allah o bayanin niyetini kabul etsin,.

Wa alaikum salâm kardeşim, helâl olsun.
Mîde bulantısı daha çok bizim gibi bu sunneten mahrum bırakılanlar ve bunun bir sunnet olduğunu dâhi bilmeyen toplumlar için geçerli olabiliyor ne yazık ki.
Hâlbuki böyle yemenin vucûda hem faydası vardır hem de sunnet ihyâ edilmiş olur.
Bir kardeşim bana şöyle anlatmıştı:
'' Üç parmağın üstünde özel olarak sinirler varmış, parmaklar sıcak bir yemeğe dokunduğu anda hemen mîdeye bir ileti gidiyor ve < Sıcak yemek geliyor, hazırlanın ! > diyormuş. Böylelikle mîde de kaşık ve çatal ile yemek yenildiğinde âniden içine düşen fazla sıcak lokmaların medyana getirdiği şoklanmalardan kurtuluyormuş. ''

Allahu Akbar ! Hangi nebevî metodda insanlar için zerre kadar terslik vardır ki ?
Rabb'im bizleri hakkı ile yerine getirebilenlerden eylesin, âmîn.

A Çevrimdışı

Assya

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
videoda gecen hadis

İbn Abbas (ra) anlatıyor:

“Bereket, yemeğin ortasına iner Bundan dolayı yemeği kenarından yiyiniz, ortasından yemeyiniz”

Ebû Davud, Tirmizî, Nesaî, İbn Mâce

F Çevrimdışı

FatmaNeşe

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yüce Allah'in Selami üzerinize olsun kardeslerim.

Lütfen yanlis anlasilmasin!

Bende elle yemek yemegi severim, lezzeti daha bir baska oluyor.

Ama düsünecek olursak, Peygamber Efendimizin Sallallahu Aleyhi ve Sellem zamaninda zannediyormusunuz ki her evde cekmece dolusu catak-bicak bulunuyordu.

Peygamberimizin yattigi yer nasildi? Hasir dösek? Kim bu zamanda sünnettir diye hasir dösek üzerinde yatiyor?

Hacca giderlerken ucakla ya da mersedesle mi gidiyorlardi? Neden sünnettir diyerek hacca yaya olarak veya deve üzerinde giden yok bu zamanda?

Yoksa catal bicak gavur icadi midir diye kullanilmiyor bazi memleketlerde? Öbür yandan incelenecek olursa, elle yemek sünnetini uygulamak cok güzel bir sey.... garajda jaguar durmasa, tresorlarda mücevherler takla atmasa, garderoblarda sayisiz kiyafetler....ah su son model ceptelefonlari.....aaaaaaahhh nefsim benim!

Esasinda camiiye bile giderken en uzak yerden yürüyerek gidenin sevabini birde düsünün :)

Saygilarimla

Üst Ana Sayfa Alt