Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Ulemanın Şeyh Makdisi Ve Şeyh Ebu Katade’ye Tezkiyesi

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
xxx.jpg

tumblr_nyucjuZwrz1s2o9gao1_1280.jpg

Suud’un meşhur, tartışmasız âlimlerinden Şeyh Ali b. Hudayr el-Hudayr (Allah O’nu esaretten kurtarsın) Şeyh Ebu Katâde ve Şeyh Makdisî hakkında şunları söylemiştir:

“Bu kişiler ehl-i sünnetin, tevhidin ve akidenin imamlarındandır. Ayrıca cihad, telif ve talim ehli kimselerdir. Onlar hakkında hayırdan başka bir şey bilmiyoruz. Onların birçok kitabını okudum. Tekfir meselelerinde onlara nisbet edilen yalan ve gerçek olmayan sözler iftiradan başka bir şey değil ve mürcie kesiminin uydurmasıdır. Onlar tekfir ve iman babında ehl-i sünnettir.Şeyhimiz Allame Hamûd b. Uklâ (rahimehullah) onları hayırla yâd eder, onları över, onları müdafaa eder ve onlarla karşılıklı mektuplaşırdı.”

Şeyh Makdisî’nin anlattığına göre Şeyh Hamûd kendisiyle yaptığı bir telefon görüşmesinde O’nun günümüz tağut yöneticileri ve onların yardımcıları hakkındaki akidesini savunması ve bu uğurda girdiği hapiste sebat etmesi nedeniyle O’na: “Sen selefilerin başını yukarı kaldırdın” demiş ve bu itikad üzerinde sebat etmesi için dua etmiştir.

Yine Şeyh Makdisî’nin anlattığına göre Şeyh Hamûd’un talebelerinden birçok kişi kendisini ziyarete gelir ve O’na şunu aktarırlarmış; ‘Sınamak amacıyla Şeyh Hamûd’a, sizin Suud devletinin kâfir bir devlet olduğunu ispatladığınız; “el-Kevâşifu’l-Celiyye fî Kufri’d-Devleti’s-Suûdiyye” isimli kitabınız hakkında sorduk, O da: “güzel bir kitap, onu okuyun” dedi. Buna karşılık biz de: “fakat ey Şeyh, bu kişi Suud devletini tekfir ediyor!” dedik. Bunun üzerine O da: “bu devlet Müslüman bir devlet mi?!” cevabını verdi.’

Allâme Süleyman el-Ulvân: “Şeyh Makdisi hakimiyyet (meselesini) müdafaa etme sancağını taşıdı. Ne güzel bir taşıyıcı oldu. Ebu Muhammed’in kitaplarını okudum; çok güzel yazmış, fayda vermiş. Kardeşlere bu kitapları tavsiye ederim.”

Mağrib diyarının Allamesi, Muhaddis İmam Muhammed b. Emin el-Hasenî Şeyh Makdisî hakkında şöyle demiştir: “Ben O’nu bazı makale, kitap, Suud devleti hakkında yazdıkları ve genel ahvalle alakalı teliflerinden tanımaktayım. Bu yazdıklarının büyük bir kısmı doğrudur. O’nun akidesi ehl-i sünnet akidesidir.”

Şeyh Makdisî Ebu Mus’ab Ez-Zerkâvî (rahimehullah) ile nasıl tanıştığını anlattıktan sonra muhakkik ve mudakkik âlim Şeyh Ebu’l-Velid el-Ğazzî el-Ensârî’nin Ebu Mus’ab’a kendisini tavsiye ettiğini ve bunun için O’na telefon numarasını verdiğini söylemiştir.

Şeyh, Âlim Abdulâhir Hammâd el-Ğuneymî: “Şeyh Ebu Muhammed ilim ehlinden, mücahid ve fazilet sahibi bir kişidir. Biz O’ndan çok istifade ettik. O’nun kitapları güzeldir.”

Hazırlayan: İbrahim Fırat

Ümmeti İslam / Özel Haber

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Derdim kimseyi temize cikarmak yada uzerine camur atmak degil.
Kisiler yaptuklari ve soyledikleri ile yargulanir.
Ulemanin tezkiyesi diyip cogul ifade kullanip. Daha sonra kac kisiyi temsil ettigi yada taninirligi belli olmayan veya neyi huccet alip tezkiyede bulundugu belli olmayan bir haber vermek olsa olsa algi operasyonu olur.
Ulema alimlerin cogul ifadesidir. Burada bir kisiden bahsediyoruz. O kisi gercekten alim de olabilir.
Bu iki kisi hakkinda fetvalari hakkinda dunya muslumanlarinin ihtilafli gorusleri mevcut.
Iki sahisinda kitaplarini okuyan biri olarak.
Ilk sozlerimi hatirlatarak cevabima son veriyorum.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:)

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Suleyman bin Nasir El Ulvan'ın, Ali b. Hudayr El-Hudayr'ın ve diğerlerinin sözlerini orijinal kaynak olarak takdim ede bilirmisiz?

Üst Ana Sayfa Alt