Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ümmetin Çocuklarına En Güzel Örnek

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bebek012lx0bpnm4.jpg

çocuk annesine dediki :
_Allah nasıl birşeydir?o nu bana anlatırmısın anne?anne çocuğunu kucakladı ,öptü ve :
_Bana sarıl,sımsıkı sarıl yavrum dedi .
çocuk kollarını açarak annesine sıkıca sarıldı .anne:
_şimdi ne hissediyorsun yavrum ? diye sordu .çocuk:
_seni çok sevdiğimi hissediyorum,anne ! diye cevap verdi .bunun üzerine anne sözüne devamla :
_yavrum işte Allah cc, bir annenin çocuğunu sevmesinden çok daha fazla müminleri daha çok sever ve korur, onlara karşı merhametlidir

eğer çocuklukta ,bir insanın ruh bahçesinde sevgi tohumu ekilmemişse ,o insanın hem kendi mutsuz yaşayacak hemde başkalarını mutsuz edecektir.bu bağlamda eğitim herkese kıvamınca sevgi dağıtmaktır.özelde çocuk eğitimi ise sevgi ve şefkatin en yoğun şekilde hissedilerek verildiği bir alandır.bu sevgi ve şefkatin en güzel örneği ise resulAllahta görmek mümkündür.salat ve selam onun üzerine olsun.............. ...

Eğitime baktığımız zaman bunu Peygamberlerin var oluş sebebi ve en temel görevleri olduğunu söylememiz mümkün.özellikle Efendimizin "en güzel örnek "ve "yüce ahlak üzere olması"eğitim açısından üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir noktadır.

Eğitimde "örnek gösterme" en çok başvurulan metodlardan biridir.bende asıl vurgulanması ve de örnek alınması gerekenden yani Efendimizden bahsetmek istedim gayret bizden başarı Allahtandır.

onlarki:"Ey rabbimiz ,bize zevcelerimizden ve nesillerimizden gözlerimizin bebeği olarak (salih insanlar)ihsan et,bizi takva sahiplerine rehber kıl derler"(furkan 74)ayeti çocuk eğitimin başlangıcını bizlere hatırlatmakta ve işi daha başından itibaren takva ile ilşkilendirmektedir.ayrıca çocuk kelimesi yerine "gözbebeği kıymetli anlamına kullanılan"kurettu aynin"kelimesinin kullanılmasıda manidardır.çünkü bu arzularımıza uygun ve gerçekten Allahtan korkan takva sahibi bir nesil anlamına gelmektedir.

bunun yanında çocuk konusunda neslin temel vasıfları başka ayetlerdede kaydedilmiş ve "Ya Rabbi ! bana kendi katından temiz bir soy bahşet.doğrusu sen duayı işitensin"(Ali imran,38)niyazıyla temiz bir nesil arzusu dilegetirilmiştir.bu ise zekeriya peygamberin şahsında bütün ümmetin çocukları için arzusudur.

bu ve buna benzer peygamber duaları ,çocuk ve eğitiminin bizler açısından ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.zaten cenabı hak cc ü insanları uyarmak ve bilgilendirmek amacıyla devamlı peygamber göndermemişmiydi?peygamber kimdir?insan cinsinden bir varlıktır.ancak özel olarak yetiştirilmiş ve eğitilmiştir.

İşte çocuk eğitiminde bu özel şahsiyetlerin söz ve davranışlarına müracaat etmemiz kaçınılmazdır.bu bağlamda Hatemül enbiya sav in çocuk eğitimi ile ilgili söz ve davranışları ,kendi şahsında bütün Peygamberlerin eğitim anlayışını bizlere göstermektedir.

"Andolsunki ,ResulAllah ta (sav)sizin için ,Allaha ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allahı çok zikredenler için güzel bir örnek vardır."(ahzab 21)
yine iyi bilmek gerekirki ;O sav ,sadece kuru bir örnek değil,her emri yerine getirilmesi ve her hareketi benimsenip hayata yansıtılması gereken bir rehberdir. çünkü onun sözleri ve hareketleri kendi nefsinin eseri değildir.Yüce Mevlanın vahyi ve ilhamının mahsülüdür.bizlerde onu örnek alarak hayatımıza geçirmeliyiz.

"Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim."buyuran Hz.Peygamberin,her yönüyle hayat tecrübesini araştırmaya,ondan yaralanmaya ve örnek almaya her zaman olduğu gibi bu günde ihtiyacımız vardır.

Onun davranış ve uygulamalarını ,muhabbet ve fazilet,ihlas ve samimiyet dolu hayatını kuranı kerimin zenginliği ile yeniden tanımalıyız.onun büyüklüğü başarısı ;en güzel usullerle doğru yollardan insanlığı iyiliğe güzelliğe davet etmesindendir.

Ama asıl davet Yüce Allahtandır:"Peygamber size neyi verdiyse onu alın ,size neyi yasakladıysa ondanda sakının."(haşr7)

S Çevrimdışı

sueda

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ama asıl davet Yüce Allahtandır:"Peygamber size neyi verdiyse onu alın ,size neyi yasakladıysa ondanda sakının."(haşr7)

Allah cc razi olsun kardesim paylasim icin.

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
süeda ' Alıntı:

Allah cc razi olsun kardesim paylasim icin.
sendende razı olsun kardeşim...............selametle kal

:)sümeyye:) Çevrimdışı

:)sümeyye:)

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ama asıl davet Yüce ALLAHtandır:"Peygamber size neyi verdiyse onu alın ,size neyi yasakladıysa ondanda sakının."(haşr7)

ALLAH cc razi olsun... selametle

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
eğer çocuklukta ,bir insanın ruh bahçesinde sevgi tohumu ekilmemişse ,o insanın hem kendi mutsuz yaşayacak hemde başkalarını mutsuz edecektir.bu bağlamda eğitim herkese kıvamınca sevgi dağıtmaktır.

ALLAH BİZLERİ SEVGİDEN YOKSUN BIRAKMASIN.SEVEREK, SEVİLEREK YAŞAMAYI NASİB ETSİN.

ELLERİNİZE SAĞLIK. ALLAH RAZI OLSUN....

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
saol kardeşim hepimizden yaratan razı olur inşallah....selametle

Üst Ana Sayfa Alt