Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ümmetin Temel Yapı Taşları; Çocuklar

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Selamun aleykum birşey paylaşmak istiyorum. Şimdi çocukları ümmetin temel yapı taşları ve tabiki her anne kendi çocuğunun eğitimi ile meşgul olmak durumundadır. Malumunuz zamanımız da televizyon izlemeyen çocuk hemen hemen yok. Ahlak dışı iğrenç subliminal mesajlı çizgi film reklam vs var tabi izledikleri şeylerde. Mesela bir işim vardı youtube dan küçük çocuklar için dini eğitim eksenli birşeyler var mı dinlemeleri için diye baktım ama adam akıllı birşey bulamadım. Bulduklarım da hep müzikli söylemlerdi ama bizim düşüncemizi yansıtacak hiç birşey bulamadım.. semerkand! Bile çocuklar için çalışmalar yapıyor peki biz niye yapmıyoruz? Bir çocuğu televizyon dan alıkoymak çok zor hadi kendi evinde televizyon yok ama misafirliklerde özellikle yatılı misafirliklerde çocuk mutlaka televizyon izler ve bir müddet sonra 'niye bizde yok' düşüncesine kapılıp gider. Diyorum ki, en azından youtube a videolar falan yüklense onlar izletilse yada dinlenilse çok faydalı olmaz mı? Bu işlerden anlayan kardeşlerimiz mutlaka vardır. Birileri video tasarımları ile birileri eğitici müziksiz ezgi sözleri ile yada konu belirleyerek çizgi film yada asıl İslamı müziksiz ezgiler ile aktarabiliriz. Yada eğitim amaçlı çocuklara müzikli ezgi dinletmek caiz mi bilmiyorum o yüzden belki birşeyler yapılabilir diye düşündüm. Ben olursa müziksiz ezgi sözleri verilen konuya Göre yazmaya çalışabilirim mesela. Başarılı olabilir miyim bilemem ama en azından elimden geleni inşaallah yapmaya çalışırım. Ve tabi bu videolar inşaallah yaş aralıklarına özen gösterilerek hazırlanmalı. 4-6 7-9 vs.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aleykum selam kardeşim, çocuklarımıza izletebileceğimiz kendi dilimizde, yaşlarına uygun, müziksiz ve sahih (saydığım tüm şartları bir arada barındıran) bir şeyler bulabilmek gerçekten zor. Bulunsa bile sayıları o kadar az ki, bir kaç gün içinde sıkılıyorlar; bu yüzden çeşitlilik çok önemli.

Kısaca böyle bir alanda çalışmanın gerçekten çok faydalı olacağını düşünüyorum ve inşallah katkısı olacak kardeşlere şimdiden Allah razı olsun diyorum.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Kısaca böyle bir alanda çalışmanın gerçekten çok faydalı olacağını düşünüyorum ve inşallah katkısı olacak kardeşlere şimdiden Allah razı olsun diyorum

Bende öyle düşünüyorum ama kimseden bir onay gelmiyor neyse inşaallah rağbet olur. Önemli ve gerekli bir konu bence.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Bende öyle düşünüyorum ama kimseden bir onay gelmiyor neyse inşaallah rağbet olur. Önemli ve gerekli bir konu bence.
Konu henüz çok yeni kardeşim, inşallah zamanla bir şeyler yapmak isteyen kardeşler çıkacaktır diye düşünüyorum.

En azından bu alandaki eksikliğin farkına varılması için konuyu açmış olmanız bile çok faydalı. Bu vesileyle belki genç kardeşlerimizden bazıları bu alana yönelip, güzel çalışmalar ortaya çıkarabilirler diye umud ediyorum. Bu açıdan "İnşallah güzel bir fikir, başarının ilk adımıdır" diyebilirim.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Konu henüz çok yeni kardeşim, inşallah zamanla bir şeyler yapmak isteyen kardeşler çıkacaktır diye düşünüyorum.

En azından bu alandaki eksikliğin farkına varılması için konuyu açmış olmanız bile çok faydalı. Bu vesileyle belki genç kardeşlerimizden bazıları bu alana yönelip, güzel çalışmalar ortaya çıkarabilirler diye umud ediyorum. Bu açıdan "İnşallah güzel bir fikir, başarının ilk adımıdır" diyebilirim.

Teşekkür ederim Allah razi olsun. Aynı şekilde umud ediyorum ki Allahın izniyle birşeyler yapılır. Çocuğu olmayanlar belki geri çekiliyor olabilir ama ilerde çocukları olduğunda onlarda aynı sorunla karşılaşacaktır. Hem sadece kendi çocuklarımız değil kardeşler, yeğenler, Kuzenler vs. Eğitilmesi gereken birçok kişi var. Herşeyi başkanlarından beklemek yerine bizler de inşaallah birşeyler yapmalıyız.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Konuya saçma bir yerden giricem ama su tv meselesinden yola çıkarak. Bazı kesim insanlar musluman değil ozellikle çocuklarına tv izlettirmiyorlar. Kendi seçtikleri programlar dışında inanılmaz hassasiyetleri var.
Bunun sebebi dinsel değil çocuk cocukca yetismeli güdüsünden kaynakli. Harbiden bu konuda cok disiplinliler.

Sizin söylediğiniz seyler maddi açıdan külfeti çok fazla olan seyler mi bilmiyorum ama cizgi film- piyasa filan maddi kaynakları olmadan tek tük iş yapabilirler diye düşünüyorum. Arz talep..

Yabanci kaynaklar var mi ki? Onlardan alınıp cevrilse?

Gerci hic de bilmediğim bir alan.

Coluk çocuğa karismislar ne yapiyorlar ki?

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Bahsettiğiniz gibi islam ile alakalı olmadan bazı aileler kasti bir şekilde televizyon izletmiyorlar. Peki onlar bile yapıyorsa biz niye yapmıyoruz? İlla çizgi film olsun demiyorum. Müziksiz ezgi biçiminde ama çocuklara hitab edebilecek birşeyler de olabilir. Youtube da birçok çocuk ezgileri var çoğu faydalı da ama müzikli hep. Kreşlerde falan da dinletiyorlar artık.. o yüzden daha çok kreşlerde kullanılabilecek ezgiler olabilir. Ben sadece bir fikir öne sürdüm ve bence hayata geçmesi gerekli olan birşey Allahu alem. Hayırlısı olsun.

Alketa Grojni

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Bilemiyorum.
Fakat şöyle bir sey de var sanirim.
Mesela bazi okullarin tabi islami değil sadece kendi iclerinde calismalari oluyor. Bu çalışmalari dışarı cikartmiyorlar pek kendi bunyelerinde dönüyor,kendi uretimleri olduğu için. Hani bir nevi rekabet oluyor okullarda eğitim metod vs.
Islami eğitim veren okullarda da belki kendi iclerinde bu tur calismalar yapıyordur.
Hangi yayin evi hatirlamiyorum mesela hücreleme adi altinda bir kitap serisi vardi.
Kendi icinde her kitapçığın cd si.
Yayin evi şifre filan veriyordu. Onu girmeden zaten cogaltma mumkun değil ama miadi dolunca sifre yeniliyordu. Amac kitap satmak tabi ama böyle seylerde var. Kendi iclerinde.
Bir de hassasiyet noktaları değişkenlik gösterdiği için de olabilir.
Hani genele hitap ile daha az bir kesime hitap noktasinda, usengeclik,tembellik birileri yapar diye beklemede olabilir.

Bu alan da boşluk olduğuna göre siz ve bu alanda calisan arkadaşlar çalışma baslatabilirsiniz.

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Inşaallah ama bizim toplum genelde başkalarından bekler bazı şeyleri..Rabbim nasib ederse yaparız inşaallah.

Altunsu Çevrimdışı

Altunsu

Üye
İslam-TR Üyesi
Mesala animasyon üzerine calışmalar yapılsa

Örneğin; ben bundan 2 ay önce istanbul'da kalmıştım 6 ay kadar üniversiteden bir arkadaşımın yanında abimin kendisinin bir oğlu olmuştu oğluna eşi felan sürekli pepeyi acar yabancı şarkılar eşliğinde ingilizce konular izletirdi cocuk acayip etkilenirdi. Televizyona öyle kitlenirdi ki hiç aldırış etmezdi bende hayret ederdim..

çokuk kendi kendine ay dede ay dede odasının her tarafı aydede resimleri felan vardı. ağladımı ay dedeyi acarlardı surardı :(

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM
Cocuk yetistirme konusunda bende de var bi iznillah ve gordugum su cocuk neyi gorurse onu kapiyor.
Ben ne yaparsam onu yapiyor ve onu hic unutmuyor
Beraber agliyoruz guluyoruz desem yeridir
Siz nasil olursaniz cocugunuz da oyle olacaktir.
Ornek ailem ve 16 yasina kadar ben
Ornek benim cocugum ve sonrasi
Cocugunda kusur goren yada bulunan once kendine baksin insaallah yetistirme konusundada kendinizle beraber onu da yetistirin baska suna bana gerek yok maneviyat olmayinca gorsel sadece oyuncaktir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cocugu sokağa salmaktansa beraber gezıp çocuk olmak cok onemlı dıye düşünüyorum
Bende mesela kuran ayetlerı ıle buyuyor cogu zaman dınlıyoruz subhanallah demesı bıle o kadar güzel ki el kadar cocugun :)
O kucucuk seccadesınde namaz kılmaya calısması secdede yatıp uzanması :)
abdestı bıle ogrendı yanı
Ama nasıl hep benımle cocugum eve geldıgımde hep benımle cızgı fılm ızletıyorum
belgeseller ızlıyoruz.
ama hangılerı mesela
merhamete dayalı cızgı fılmler konuları sabıt olanlar.
genelde trt çocuk da çıkıyor bır kac tane
hayvanları ezberledı ama her baktığında Helekı belgesellerde ALLAH ne güzel yarattmıs bak oğlum dıyorsun eveet güzel ALLAH dıyor.
Kısmaktansa herseyı doğruyu gormesını sağlamak gerek.
Cunku kısarsınız buyumeye başlayınca onu gorur ve sonra ıcınden çıkılamayacak hale gelır
Nasınkı 16 yasına kadar gayet muhafazakar yetısen 16 yasından sonra arkadaş kurbanı olabılıyor.

C Çevrimdışı

cendeller

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler benim bu konuda şöyle bir onerim olucaktır. Bu youtubeden müzikli deyipte izlettirmekten imtina ettiğiniz bu videoların müziklerini kaldırıp onun yerine istediğiniz şeyleri koyabilme imkânınız bulunmakta. Bu şekilde bir yöntem ile kısa bir zamanda bu videoları elverişli bir hale getirilebilir insallah

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

Süper Moderatör
Kardeşler benim bu konuda şöyle bir onerim olucaktır. Bu youtubeden müzikli deyipte izlettirmekten imtina ettiğiniz bu videoların müziklerini kaldırıp onun yerine istediğiniz şeyleri koyabilme imkânınız bulunmakta. Bu şekilde bir yöntem ile kısa bir zamanda bu videoları elverişli bir hale getirilebilir insallah

Buda mantıklı bir çözüm Jazakallahu khayr. Peki kul hakkı olmaz mı acaba ?

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
O zaman haftalik olarak buraya çocuk psikoloji ile ilgili Nasihatler yazıp konuyu güncel tutalım .
Bu hafta benim Nasihatim ;

■Çocuklarınızı dövmeyin, onlara el kaldırmayın. Onlar zaten savunmasız olmakla beraber ilerde çok ciddi kişisel bozukluklara neden olabiliyor bu durum.
Özellikle öz güven eksikliği oluşur çocuklarda.

■Dışardaki insanlara gösterdiğiniz merhametin onlarca kat fazlasını ailenize ve evlatlariniza göstermelisiniz.

■Onlar hakkında Allah' tan(suphanehu ve teâlâ) korkun.Öfkenizi eşinize veya çocuklarinizin üzerine kusmayin. Aksi takdirde size asi olan bi eş ve evlatlar yetişir.

Üst Ana Sayfa Alt