Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Uzaylılar Hakkında İslami Görüş Nedir?

E Çevrimdışı

erhan2424

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Son zamanlarda kafama takılan sorular var. Evren kafamızda hayal edemeyeceğimiz kadar büyük bir yer. Sayısız gezegen var. Eğer sayısız gezegen varsa sayısız derecede insan gibi zeki yaşam formları olabileceği söyleniyor. Kimi insana benzer kimi ise böceğe bile benzer fakat insan kadar hatta ondan zeki yaşam formlarının olduğu tahmin ediliyor. İnsandan çok çok ileri seviye teknolojiye sahip olan da çok çok geri seviye olanlar da varmış.
1- Bu zeki canlılar varsa tabii ki Allah(c.c.) yarattı. Fakat bunlar da akıllı canlılar olduklarını için İslam'dan önce din yollanmış olabilir mi?
2- Allah(c.c.) hala zeki canlılar yaratıyor fakat bize bildirmemiş olabilir mi?
3- Eğer böyle bir durum varsa onların da dini mesuliyeti var mıdır? Var ise nasıl haberdar olacak evrenin Dünya'ya göre milyonlarca ışık yılı uzağındaki canlı?

M.S Çevrimdışı

M.S

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hiç kimsenin elinde fiziksel bir kanıtı bulunmayan bir konudur "uzaylının var olma" konusu. Bu yüzden bu kardeşinden sana tavsiye, evreni kanıtlanamayan ve varlıklarla paylaşacağına, şu an varlığı kesin olan "insanlar"la ilgilenmeye/paylaşmaya bak derim, yaşımız çok genç ve zihin alemini bu şekilde çar çur etmeyelim.

E Çevrimdışı

erhan2424

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hiç kimsenin elinde fiziksel bir kanıtı bulunmayan bir konudur "uzaylının var olma" konusu. Bu yüzden bu kardeşinden sana tavsiye, evreni kanıtlanamayan ve varlıklarla paylaşacağına, şu an varlığı kesin olan "insanlar"la ilgilenmeye/paylaşmaya bak derim, yaşımız çok genç ve zihin alemini bu şekilde çar çur etmeyelim.
Haklısın, fiziksel kesin bir delil yok. Fakat ihtimaller üzerinden düşünüldüğünde olma ihtimali baya yüksekmiş gibi geliyor. Bu da zihnimde bu soruların belirmesine sebep oldu. Aslında 2. soru gibi şeyler de baya anlamsız çünkü dünya üzerinde bunu evet veya hayır diye yanıtlayabilecek biri olduğunu sanmıyorum. Zira Allah(c.c.)'nin insanlara bildirmediği veya belirtmediği, ipucu vermediği bir şey hakkında kesin çıkarımlarda bulunmak imkansız.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Haklısın, fiziksel kesin bir delil yok. Fakat ihtimaller üzerinden düşünüldüğünde olma ihtimali baya yüksekmiş gibi geliyor. Bu da zihnimde bu soruların belirmesine sebep oldu. Aslında 2. soru gibi şeyler de baya anlamsız çünkü dünya üzerinde bunu evet veya hayır diye yanıtlayabilecek biri olduğunu sanmıyorum. Zira Allah(c.c.)'nin insanlara bildirmediği veya belirtmediği, ipucu vermediği bir şey hakkında kesin çıkarımlarda bulunmak imkansız.

Öncelikle uzaylı dıye bır mantıgı at cöpe gitsin.

Bizden başka ALLAH ın bıze bıldırdıgı varlıklar mevcut. islamı acıdan eger ıncelemek ıstıyorsan. Onların da gorulebilirliği konusunu ele alman lazım

Sunuda unutmamak lazım
cahillerin uzaylı dıye lanse ettıklerı, kendılerının ınsanları urpertmek adına yada araştırma yapmak adına one surdugu bılımsel calısmalar olabılır.Yada cinlerde olabılır.

Bu konu tamamen bızım ulasamayabılecegımız bır meseledır.

M.S Çevrimdışı

M.S

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öncelikle uzaylı dıye bır mantıgı at cöpe gitsin.

Bizden başka ALLAH ın bıze bıldırdıgı varlıklar mevcut. islamı acıdan eger ıncelemek ıstıyorsan. Onların da gorulebilirliği konusunu ele alman lazım

Sunuda unutmamak lazım
cahillerin uzaylı dıye lanse ettıklerı, kendılerının ınsanları urpertmek adına yada araştırma yapmak adına one surdugu bılımsel calısmalar olabılır.Yada cinlerde olabılır.

Bu konu tamamen bızım ulasamayabılecegımız bır meseledır.

Dünya dışı yaşamın (uzaylıların) varlıkları hipotez olmaktan öteye geçemiyor ve belkide geçemeyecektir. çünkü, dünya dışı dediğimiz varlıklar başka boyut (mesela matematikçiler ve fizikçiler tarafından da sıkça kullanılır, bizim görsel zekamız 3. boyutludur ve 4. boyutu göremez) yaşamları olabilir Allahu alem.

Yukarıda dediğim gibi, elbette sorular gelebilir aklımıza bunun şöyle güzel bir yanı var, en azından at gözlüğü takmış bir toplumda farklılık arz ediyorsun ama boşluğa kürek çekmek seni düşüncelerden öteye bir icraata sevk etmeyecektir, bu farklılığını görünen aleme yoğunlaştır derim.. ALLAH önce beni sonra hepimizi ıslah etsin.

Bin Yusuf Çevrimdışı

Bin Yusuf

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Başka akıllı canlıları (dünya dışına çıkabilen)
mı arıyorsunuz; işte size adres: Cin Sûresi, âyet 8-9:
(Cinler, dediler ki): “Biz göğe dokunduk, onu kuvvetli bekçiler ve alevlerle dolu bulduk. Doğrusu biz göğün bazı mevkilerinde dinlemek için otururduk. Fakat şimdi her kim dinleyecek olursa kendisini gözetleyen parlak bir alev buluyor.”

ez-Zehebî Çevrimdışı

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu uzaylı meselesi Amerika vs. ülkelerin icat ettiği bir şey. Cinleri size uzaylı diye sunuyorlar. Uzaylıya inanmak normal ama cinlere inanmak hurafe diye empoze ediyorlar. O yüzden uzaylı vs. bunların bizi meşgul etmemesi lazım. Dinde yeri yok böyle şeylerin.
Vesselam.

ابوبكير Çevrimdışı

ابوبكير

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bence uzayli diye birsey yoktur
kardesim 5 milyar yildir var dunya bir bulgu bile yok
hadi 5 milyar yil once kamera mi vardi dogru ya yoktu :D

ama soyle bir seyde var 1860 dan beri 159 yildir kimse ben uzayli gordum demedi
diyenlerinde kaniti yok
uzayli muzayli yoktur. Cin vardir.

M.S Çevrimdışı

M.S

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bence uzayli diye birsey yoktur
kardesim 5 milyar yildir var dunya bir bulgu bile yok
hadi 5 milyar yil once kamera mi vardi dogru ya yoktu :D

ama soyle bir seyde var 1860 dan beri 159 yildir kimse ben uzayli gordum demedi
diyenlerinde kaniti yok
uzayli muzayli yoktur. Cin vardir.

Biz insanoğlu her yaptığımız keşfin ardından yıllarca ardımızda kalacak bir iz/çöp bırakırız (udyular,robotlar vs..), ama o kadar keşfin ardından halen bir tane dünya dışı varlıklar(uzaylılar)'ın izine/çöpüne rastlanılmış değil.. bu kafa kurcalar böyle :)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Biz insanoğlu her yaptığımız keşfin ardından yıllarca ardımızda kalacak bir iz/çöp bırakırız (udyular,robotlar vs..), ama o kadar keşfin ardından halen bir tane dünya dışı varlıklar(uzaylılar)'ın izine/çöpüne rastlanılmış değil.. bu kafa kurcalar böyle :)

Nebi zamanında seytan gorunup gelmıştı ozaman kameralar yoktu belkı ama netlık vardı :)

Kısaca bu ısın ucu cınlere uzanıyor süleyman peygamber zamanında ne yaptıklarını quranda hepımız bılıyoruz.

Velhasıl kafa kurcalamıyor bu konu ne gormek ıstıyorsan sana onu getırıyor.

• Dua et
Tepkiler: M.S
M.S Çevrimdışı

M.S

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Nebi zamanında seytan gorunup gelmıştı ozaman kameralar yoktu belkı ama netlık vardı :)

Kısaca bu ısın ucu cınlere uzanıyor süleyman peygamber zamanında ne yaptıklarını quranda hepımız bılıyoruz.

Velhasıl kafa kurcalamıyor bu konu ne gormek ıstıyorsan sana onu getırıyor.

Beni yanlış anladığını varsayıyorum abi :) yazdıklarımı tekrar oku inşaAllah, benim oradaki ''Dünya dışı varlıklar'' diyerek kastımın cinler olmadığını inşaAllah belirtmiş olayım. cinlere ''dünya dışı varlıklar'' diyebilmek için onların dünyada olmadıklarına iman etmek lazım, dimi ?

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
  1. Allah dilerse sizi yok eder ve yerinize yeni bir halk getirir. Fâtır Suresi 16. Ayet :
  2. "Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah sizi helak eder ve yerinize, günah işleyip, peşinden tövbe eden kullar yaratırdı." (Müslim, Tevbe, 9)

soruyu şu şekilde değiştirelim . yeryüzündeki garantimiz nedir ki bizi yok edip yerimize yeni bir türi koymasın .

mesela :

• İnsan çamurdan yaratıldı. Yeryüzünde ilk önce cinler yaşarlardı. Onlar arzda kanlar akıttılar, birbirlerini öldürdüler. Allah onlara İblisin komutasında meleklerden askerler gönderdi. İblis ile onun komutası altında bulunanlar, öteki cinlerle savaşarak, onları denizlerdeki adalara ve dağların etrafına sürdüler. Bu zaferi kazandıktan sonra İblisin kalbinde gurur doğdu ve: “Ben, kimsenin yapmadığı bir iş yaptım” diye övündü. Allah onun kalbinde doğan bu gururu bildi. İblisin yanındaki melekler bunu bilmiyorlardı. Cenab-ı Hak, İblisin yanında bulunanlara: “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” dedi. Buna karşılık olarak melekler: “Sen, bizim kendilerini tenkile memur edildiğimiz cinlerin yaptığı gibi orada fesat çıkaracak ve kanlar dökecek biri mi yaratacaksın?” dediler. Taberi, Tefsir, I/195-214;Tarih, I/1,107-112.

Neden biz varken uzaylılarda olsun ? Bu aslında sanki kainatın kendi ürünüymüşüz düşüncesinin eseri gibi geliyor bana . yani eğer burda oluşmuşsak oralarda bi yerlerde de olmalı düşüncesi yaratanın yaratma özelliğine denklik getirme değilmi ? Çünkü eğer bu dünyada oluşan a koşulu b ile sonuçlanıyosa aynı koşulla bir başka gezegende oluştuğunda orada da b sonucu doğmalı demekte . Şüphesiz :

• Göğü, yeri ve ikisinin arasındakileri boşuna yaratmadık. Bu, nankörlerin (kafirlerin) kuruntusudur. O nankörlerin, ateşten çekecekleri var. Sâd Suresi 27. Ayet
Ancak göğün ve gökle yer arasındakilerin amaçlarını tam olarak bilebilmemiz mümkünmü ? Zaten uzak göğe baktığımızda gördüklerimizin orda olduğu bile şüpheli gözle görünen en uzak yıldız . "Epsilon Indi - 11,82 ışık yılı Indus takımyıldızında bulunan bir turuncu ana kol yıldızıdır " deniyor yani

birinci ihtimal o yıldız 11 sene evvel orda idi şimdi ne taraftadır bilemiyoruz zira bizim gördüğümüz onun 11 yıl evvelki yerindeki ışıması ile gelen ışık .

2. ihtimal ise o yıldız artık yok patladı ve yok oldu zira yine bizim gördüğümüz onun 11 yıl evvelki konumundan gelen ışık .

ortada teleskoplarla bakıldığında milyarlarca yıldız ve onun misliyle gezegen söz konusu .

Bizi bu uzaylı düşüncesine yöneltende sayının çokluğu . bu durumda olasılık ihtimalleri ile dünya dışı uzaylı dediğimiz valıkların var olması gerektiği sonucuna varıyoruz ancak. Allah c.c. yi bu olasılık hesapları bağlarmı ? zira O olasılıklara göre hareket etmiyorki :

• Allah buyurdu: "İşte öyle, Allah dilediğini yaratır, bir işin olmasını istedi mi ona sadece ‘ol!’ der, o da oluverir." Ali iMRAN 47
Kendi isteği üzerine yaratıyor ve yine bildiriyorki yazının başında olduğu üzere dilerse bizi yok edip yerimize yenisini koyabilir . bunun için başka bir gezegene de ihtiyaç yok, ki yine bunun da örneği cinlerin yerine insanların geçmesi .Haliyle bu evrenin ve kainatın yaşamı bu dünyaya ait sonucu doğuyor başka dünyalar ve uzaylılar yok . Allahu Alem .

Üst Ana Sayfa Alt