Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Uzlet

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ey Allahın Rasulu insanların en hayırlsısı kimdir: “Malıyla canıyla Allah yolunda cihad eden mümin,sonra bir köşeye çekilip kendi halinde ibadet eden adam”

Müslümanın sahip olduğu en hayırlı servetin,dinini fitnelerden korumak için dağ başlarında ve yağmur alan yerlerde güttüğü bir koyun sürüsü olması yakındır.(Buhari)

Yusuf b.Esbat bildiriyor:Mescidi Haramda Süfyan esSevri ile beraberdim.Birara bana şöyle dedi:”Kendisinden başka ilah olmayan ve şu Kabenin Rabbine andolsun ki uzlet ,zamanı artık gelmiştir.(6/388 Hilyetül Evliya)

Hz Ömer şöyle dedi:”Uzletten nasibinizi aılınız.”Cüneyd Bağdadinin şu sözleri ne kadar güzel.”Uzletin çilesi insanlarla müdaradan daha kolaydır”.Hattabi şöyle diyor:”Uzlette sadece gıybetten ve değiştiremeyeceği kötülüükleren uzak kalmak olsa,nu bile çok büyük bir hayır ve iyiliktir.”Hakimin Ebu Zerden merfu olarak rivayet ettiği şu hadis de anlamı ifade eder:”Yalnızlık,kötülerle beraber oturmaktan daha hayırlıdır”

İnsanlar;uzlet ve insanlarla bir arada olma konusunda ;ikisi uçta,biri ortada olmak üzere üç kısımdadır.

Birincisi uçta yer alanlar:Cumaları,cemaatle namazları,bayramları ve ahyırlı toplantıları bile terk edecek şekilde şekilde uzlete çekilenler .Bunlar hatalıdır.

İkinci uçta yer alanlar:Oyun ve eğlence meclislerinde ,dedikodu ve hayırlı toplantıları bile terk edecek şekilde uzlete çekilendir.Buda hatalıdır.

ORTA YOLDA OLANLAR İSE:Cemaatle yapılan ibadetlerde insanlarla beraber olurlar,içerisinde iyilik,takva ,ecir ve sevap üzere yardımlaşmanın olduğu şeylerde olanlara katılırlar.Allah yolundan uzaklaştırıcı etkinliklerde ve mubahların ihtiyaçtan fazlasında insanlardan ayrı kalırlar.

”SİZİ MUTEDİL BİR ÜMMET KILDIK” (Bakara 143)

Üzülme,Aiz el-Karni

Fudayl b.İyad derki: “İnsanlardan uzak duran ,Yüce Allahı kendisine enis edinen ve günahlarından dolayı ağlayan kişiye ne mutlu.(8/108 Hilyetül Evliya)

Süfyan b.Uyeyne bildiriyor: Bişr b.Mansur bana:”Ey süfyan insanlardan tanıdıklarını az tut ki,kıyamet gününde kötü amellerin ortaya serildiği zaman utancında az olsun.”dedi.(7/288 Hilyetül Evliya)

Yusuf b.Esbat bildiriyor:Mescidi Haramda Süfyan esSevri ile beraberdim.Bir ara bana şöyle dedi:”Kendisinden başka ilah olmayan ve şu Kabenin Rabbine andolsun ki uzlet ,zamanı artık gelmiştir.(6/388 Hilyetül Evliya)

İbrahim b.Beşşar derki:İbrahim b.Ethem bize şöyle bir vasiyette bulundu:”İnsanlardan ,vahşi hayvandan kaçar gibi kaçın!!!!!!! Ancak Cuma namazı ile cemaat namazından geri durmayın.(8/33 Hilyetül Evliya)

Vehb b.Münebbih şöyle dedi:”Mümin kişi,öğrenmek için insanların arasına karışır,korunmak ve selamette kalmak için susar ,anlamak için konuşur ve nimetlere mahzar olmak için yalnız kalır.(4/68 Hilyetül Evliya)

Vuheyb b.El-Verd bildiriyor:Bilge kişilerden biri şöyle dedi:”İbadet veya hikmet on bölümdür.Dokuzu susmada kalan,biri de uzlettedir.Ben susmayı ve az konuşmayı denedim:ama başaramadım.Sonra uzlete çekildim.Uzletim sonunda diğer dokuz bölümü elde ettim.(8/142 Hilyetül Evliya)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Razı olsun akhim. Faydalı olacağına inandığım için,pek bilinmeyen bir konu.İnşeAllah faydalı olur

Üst Ana Sayfa Alt