Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Vahdet-i Vücud Nedir?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
@akıncıbir

Sevgili Kardeşim,

Cihad kavramı, seninde bildiğin gibi 'cehede' kelimesinden türemiştir ve gayret etmek anlamına gelir. Burada ne ile ve nasıl cihad edeceğimizi Peygamber Efendimiz (s.a.v) bize bildirmiştir. İnsan, nefsinin afetleri ile yani arzu ve istekleri ile cihad etmelidir. Çünkü arzu ve isteklerimiz Şeytanın emrindedir ve bunlar ile bize günah işletip, yeryüzünde bozgunculuk çıkarmamızı ister.

Allah'ın emri ise, insanın nefsin arzularını yenip Allah'a ulaşmasıdır. Çünkü ancak bu şekilde ahsene, güzelliğe ulaşmış oluruz. Senin bahsettiğin cihad ise Müslüman olan bir grubun müslüman olmayan başka bir grup ile savaşması anlamına geliyor. Bu cihad sayılamaz. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi İslam dini hep vardı ve zaten tek dindir. Öyleyse hıristiyan, budist gibi kişiler yok. Sadece Allah'ın sünnetine göre hareket eden, yani Allah'a teslim olan ve teslim olmayan vardır.

Hıristiyanlardan Allah'a teslim olanlar var (Kur'ana bkz.), budistlerden de Allah'a teslim olanlar var. Bu da onların aslında müslüman olduğunu gösteriyor. Öyleyse kimdir müslüman? Allah'a gerçekten teslim olanmı, yani Allah'ın sünnetine göre hareket eden, yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayan, sevgiyi anlatan ve iyiliği ve güzelliği emreden mi, yoksa kendisine Müslüman diyen ve diğer dinlere 'onlar müslüman değil' deyip saldıran ve böylece bozgunculuk yapan mı?

Hz. Mevlana, gayrimüslümleri de selamlardı, bırakın onlarla savaş etmeyi! Müridi sorduğu zaman, bunun Allah'ın emri olduğunu söyledi.

Allah'ın sevgisi ve Rahmeti üzerinize ve üzerimize olsun. Allah hepimizden razı olsun.
Cihadın lugat manasını bir kenara bırak, cihadın şeriattaki (ıstılah) anlamı kıtaldır. Bu da İlay-i kelimetullah için İslam düşmanlarına canınla malınla cihad ederek Allah yolunda öldürüb, ölmendir.! (Tevbe 111)

Gelelim sözde Allah'ın ete kemiğe büründüğü ozan Yunus ve seksomanyak Hz. Mevlana'na!

TASAVVUF BÜYÜKLERİNİN KENDİ ESERLERİNDEN KÜFÜR AKİDELERİ !

https://www.islam-tr.org/konu/tasavvuf-buyuklerinin-kendi-eserlerinden-kufur-akideleri-kitap.8043/

Taifetu'l Mansura Çevrimdışı

Taifetu'l Mansura

Yürü sen ey Dünya! Beni arkanda bırak...
İslam-TR Üyesi
Bismillahirrahmanirrahim...
Hadisle başlayalım sözümüze, delille...

Rasulullah (sav) buyurdu;
"Kıyametin kopmasına yakın kılıçla gönderildim. Ta ki sadece Allah'a ibadet edilsin ve O'na ortak koşulmasın. Rızkım, mızrağımın gölgesi altında kılınmıştır. Benim emrime (bu dine) karşı çıkan ise aşağılık ve zelil kılınmıştır."

Ahmed bin Hanbel ve diğerleri rivayet etmiştir. Sahihu'l Cami, 2831

Zeyd bin Eslem (ra) babasından rivayet ediyor ; "Rasulullah (sav) buyurdu:
Gökten yağmur yağdıkça cihad tatlı ve hoştur. İnsanlar üzerine kur'an'ı çokca okuyanların, "Bu zaman cihad zamanı değildir. " dedikleri bir zaman gelecektir. Kim bu zamana ulaşırsa, bilin ki bu ne güzel cihad zamanıdır."

Dediler ki; "Ya Rasulallah bunu söyleyecek kimse var mıdır?"

Rasulallah (sav) buyurdu ki, "Evet bu kimse Allah'ın, meleklerin ve bütün insanlığın lanetlediği kimsedir."
(İmam Nevevi;Tagribul Tezhib, Şifa-i Essudur, Meşariul Eşvag ila Mesari El Uşşag)

Seleme bin Nufeyl el Kindi'den şöyle rivayet edilmiştir;
"Ben Rasulullah'ın (sav) yanında oturuyordum. Bir adam; "Ey Allah'ın rasulü! İnsanlar silahları bıraktılar ve:"Artık cihad yok, savaş sona erdi. " diyorlar. " dedi. Bunun üzerine Rasulullah (sav) adamın yüzüne baktı ve şöyle buyurdu:
"Yalan söylediler, asıl şimdi savaşın zamanı geldi. Ümmetimden bir taife, hak üzere savaşmaya (hiç ara vermeden) devam edecek, Allah da, onlar ile bazı kavimlerin kalplerini saptıracak ve bunlardan (alınanlarla) onların rızkını sağlayacaktır, bu hâl kıyamet gününe, Allah'ın va'dinin gelme anına kadar devam edecektir. KIYAMETE KADAR ATIN ALNINDA HAYIR BAĞLIDIR."
Sahih-u Sünen-i Nesai:3333

Rasulullah (sav) buyurdu;
"Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in O'nun rasulü olduğuna şehadet edinceye, namazı kılıp, zekatı verinceye kadar insanlarla savaşmakla emrolundum. Bunu söylediler mi, benden mallarını ve nefislerini korurlar. (İslam'ın) hakkı hariç artık hesapları da Allah'a kalmıştır."

Muttefekun Aleyhi

@akıncıbir

Sevgili Kardeşim,

Cihad kavramı, seninde bildiğin gibi 'cehede' kelimesinden türemiştir ve gayret etmek anlamına gelir. Burada ne ile ve nasıl cihad edeceğimizi Peygamber Efendimiz (s.a.v) bize bildirmiştir. İnsan, nefsinin afetleri ile yani arzu ve istekleri ile cihad etmelidir. Çünkü arzu ve isteklerimiz Şeytanın emrindedir ve bunlar ile bize günah işletip, yeryüzünde bozgunculuk çıkarmamızı ister.

Allah'ın emri ise, insanın nefsin arzularını yenip Allah'a ulaşmasıdır. Çünkü ancak bu şekilde ahsene, güzelliğe ulaşmış oluruz. Senin bahsettiğin cihad ise Müslüman olan bir grubun müslüman olmayan başka bir grup ile savaşması anlamına geliyor. Bu cihad sayılamaz. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi İslam dini hep vardı ve zaten tek dindir. Öyleyse hıristiyan, budist gibi kişiler yok. Sadece Allah'ın sünnetine göre hareket eden, yani Allah'a teslim olan ve teslim olmayan vardır.

Hıristiyanlardan Allah'a teslim olanlar var (Kur'ana bkz.), budistlerden de Allah'a teslim olanlar var. Bu da onların aslında müslüman olduğunu gösteriyor. Öyleyse kimdir müslüman? Allah'a gerçekten teslim olanmı, yani Allah'ın sünnetine göre hareket eden, yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayan, sevgiyi anlatan ve iyiliği ve güzelliği emreden mi, yoksa kendisine Müslüman diyen ve diğer dinlere 'onlar müslüman değil' deyip saldıran ve böylece bozgunculuk yapan mı?

Hz. Mevlana, gayrimüslümleri de selamlardı, bırakın onlarla savaş etmeyi! Müridi sorduğu zaman, bunun Allah'ın emri olduğunu söyledi.

Allah'ın sevgisi ve Rahmeti üzerinize ve üzerimize olsun. Allah hepimizden razı olsun.

Selamun aleyküm tüm "müslümanlara..."
Öncelikle, hatalı söz söylemekten ve zandan Allah'a (cc) sığınırım...

Evet , şüphesiz Rasulullah (sav) cihad amelini mükemmel bildirmiştir...
Bunun da ötesinde, cihadı Allah (cc) en mükemmel bir biçimde bildirmiştir bizlere...
Ancak siz tam olarak anlayamamışsınız sanırım bu mükemmel bildirişi...?
Sizin dediğinize göre cihad yalnız nefisle olur,öyle mi?
Çok büyük konuşuyorsun, delilini getirde bizlerde yanlışımızdan dönelim.
Rasulullahın cihad etmeyin diye buyurduğu bir hadis mi gördünüz?
Veya cihad ayetlerinin tümünü (ki çok fazla var) nesh eden bir ayet mi?
Vallahi azıcık vicdanı olan yukarıdaki hadislerden bile, emredilen cihadın kalem, vaaz, söz veya nefisle uzaktan yakından alakası olmadığını kabul eder. Bizzat "silah" "at" gibi fiili cihadı işaret eden hadislerdir bunlar.
Kaldı ki bakara 216. Ayette savaşın farz olduğu bildiriliyor. Yani, siz istediğiniz kadar vaazla ve kalemle cihad edin, üzerimize yazılan ve farz olan kıtal in farziyet hükmünü bu tür cihad kılıflarıyla kaldıramazsınız.

Allah'ın emri onlar ile savaşmaktır...
Küçük cihad olan kılıçla cihadı yapamayan elbette büyük cihad olan nefisle cihadı yapamaz.
Fakat SubhanAllah..
Gayrımüslim bir grupla savaşmak nasıl cihad sayılamaz !?
Peygamber (sav) de bu cihadı yapmıştır, bizzat!
Günümüzde kılıçla cihad yoktur diyenleri gördüm lakin siz bunun cihaddan sayılamayacağını mı söylüyorsunuz? Kast ettiğiniz anlam yanlış mı oldu bilemiyorum ama bu illetli düşüncelerinize acilen bir çare bulun derim...

Dediğiniz şey oldukça mantıksız geldi bana, hıristiyanda aynıdır budistte evet... İkiside kafirdir?! Bunlardan Allah'a iman edip teslim olmuş bir kesim (budistlik zaten ehli kitap değil?!) olması bana pek bir saçma geldi. Kur'anda bahsi geçen bu kesim ancak dinleri bozulmamışken, islam iken iman edenler Zira, bozuk bir temel üzerine kurulmuş binanın ilk depremde yıkılacağı kanısı oldukça yerinde olacaktır...

Hadi oldu kabul edelim, varsayalım... Bu hristiyanlar ve budistler dünyanın dört bir yanının şahit olduğu gibi en gaddar toplumlardır. Zulüme uğrayan hiç onlar değil müslümanlardır...
Elbetteki ben müslümanım deyip müslüman olunmaz. Bunu kavrayabilen aynı akıl müslümanım demeyip müslüman olunmayacağı gibi basit bir şeyide gayet rahat kavrayabilir...
Şu söylediğine doğrusu şaşırıyorum... SubhanAllah, bozgunculuk çıkartan müslümanlar mı?! Onlar değil , kafirlerdir bozgunculuk çıkartan, fitnenin başı.
Müslümanlara saldırdıkları gerçeğini ne zaman göreceksiniz, uyumayın!
Onlar bizim dinimizi zelil görüyor, kendilerini ilahlaştırıryorlar... Birde üstüne gelip saldırıyorlar... Merak ediyorum , bu gün savaşın olduğu bir çok müslüman ülkede olduğu gibi Türkiye'ye saldırsalar ne yapacağınızı... Ufacık bir olay gelse başımıza, onda millet hemen idam istiyor. Nefretle doluyor olayın failine karşı. Olayı ufacık yapan ne biliyor musun? Öbür (zulme uğrayan) ülkelere baktığımızda bizdeki bu cinayetin basitleşmesi... Çünkü orada kafir, yani senin "müslüman olabilir" dediğin ve cihad edenlerin savaştığı kafir ufacık bebeklere yapmadığını bırakmıyor. Oralarda çocuklar dahi cihad hakkında ne denli bilgili! Neden? Çünkü onlar bunu yaşıyorlar... Kardeşlik bilincin ve duygularına ne oldu?! Hani çiçek böcek ve "kardeşlik" dinin? Şayet sen bu dinin kardeşlik dini olduğunu savunuyorsan cihadı savunmayıp karşı çıkarak kendinle çelişiyorsun...
Veya...
Senin kardeşliğin budistlere ve hıristiyanlara endeksli,ha?

Selam konusuna gelecek olursak, doğrusu bu görüşünü kabul ettiğin kişinin söylediğini Peygamber'in (sav) sözünün üstünde tutmak değilde nedir?! Çünkü o (sav) , hıristiyanların ve yahudilerin yolun karşısından geldiklerini gördüğümüzde onları yolun en dar ve sıkıntılı kısmına doğru yöneltmemizi, sıkıştırmamızı buyurmuştur...
Ve hatta, bizzat onlara selam verme hususunda hadisleri var...
https://www.islam-tr.org/konu/musriklere-kafirlere-selam-verilir-mi-selamlari-nasil-alinir.22467/

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
"""""Öyleyse yukarıda bahsettiğin Hinduizm,
Budizm, Hıristiyanlık vs. aslında İslam'dır
ve tatbik edildiği zaman insan Rabbine
teslim olur. Teslim olmanın özelliği ise,
insanın Allah'ı zikrederek nefsindeki
kötülükleri temizlemektir. Müzemmil 8
ayetinde Allah Teala 'Rabbinin ismi ile
zikret ve herşeyden kesilerek Rabbine
dön' diyerek insanı kendisine davet
etmiştir.""""""

Bu ne demek abi biri bunu bana açıklasın ! Böyle bir şeyi kim söylemiş kim dinlemiş nedir bu,biz mi salagiz da anlamıyoruz yoksa hakkaten bu insanlar ne dediğini mi bilmiyor ? Şimdi bir budist,budaya taptığı,kendi ritüellerini yaptığı,islâmı kabul etmediği,yeri geldiginde müslümanları öldürdüğü halde,bir şekilde rabbine teslim olup(!) Allah ın müslüman kullarından oluyor öyle mi ? Velev ki diğer dinleri kabul etsin ama kendi dinine göre yaşasın,böyle yapınca da kendini Allah a teslim etmiş bir müslüman oluyor öyle mi ? Peygamber,uyarıcı ,tebliğci niye geliyor o zaman herkes kendini bir şekilde teslim etsin,kendine göre dinini yaşasın olsun bitsin.

Kardeşler bende mi sorun var,çok mu yüzeysel düşünüyorum yoksa başka türlü mü ?? :)