Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Vahdeti Vücut Nedir?

K Çevrimdışı

kabara

Üye
İslam-TR Üyesi
selamün aleyküm
Bana kısaca vahdeti vücut nedir anlata bilir misiniz. Okuduğum yazılar çok uzun ve karmaşık olduğu için tam olarak anlayamadın.
Şöyle kısa ve öz şekilde bana anlatabilecek birisi var mı ?

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
We aleykum selam we rahmetullah kardeşim.
Net olarak anlamı şudur; Hiçbirşey yoktur, sadece Allah vardır ve var olduğunu muşâhede ettiğimiz herşey Allah'ın parçalarıdır(hâşâ).
Benzer terimler; Fenâfillah, felsefede hiçlik(nihilizm)
Örnek cumle; "Enel Hak(Ben Allah'ım)". hâşâ summe hâşâ ve kellâ..
Sonuç=ŞİRKtir!

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
En iyisi vahdeti şuhud

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
En iyisi vahdeti şuhud
Kardeşim en iyisi "İslam"dır. Fantaziye maceraya gerek yoktur..
Panteizm, nihilizm vb vs bir sürü saçma sapan batıni, mistik mitlerin, teorilerin, tezlerin, nazariyelerin felsefe, budizm vs dinlerinden alınıp İslam'a sokuşturulmasını kabullenmemeliyiz!

K Çevrimdışı

kabara

Üye
İslam-TR Üyesi
Net olarak anlamı şudur; Hiçbirşey yoktur, sadece Allah vardır ve var olduğunu muşâhede ettiğimiz herşey Allah'ın parçalarıdır(hâşâ).
Sonuç=ŞİRKtir!
Cevap için teşekkürler.
Peki bunu nasıl açıklıyorsunuz.
Savaşta onları siz öldürmediniz, onları Allah öldürdü; (oku) attığında da sen atmadın, Allah attı; bunu da müminlere kendinden güzel bir lütufta bulunmuş olmak için yaptı. Allah her şeyi işitmekte, her şeyi bilmektedir.

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Panteizm, nihilizm vb vs bir sürü saçma sapan batıni, mistik mitlerin, teorilerin, tezlerin, nazariyelerin felsefe, budizm vs dinlerinden alınıp İslam'a sokuşturulmasını kabullenmemeliyiz!
ben dal diyorum siz ağaç diyorsunuz ne farkediyor ikimizde ağaçtan bahsediyoruz

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Cevap için teşekkürler.
Savaşta onları siz öldürmediniz, onları Allah öldürdü; (oku) attığında da sen atmadın, Allah attı; bunu da müminlere kendinden güzel bir lütufta bulunmuş olmak için yaptı. Allah her şeyi işitmekte, her şeyi bilmektedir.
Allah onlar vasıtasıyla kafirleri öldürdü, oku Allah isterse onların istediği yere gönderir bunlardan vahdeti vücud anlamı nasıl çıkarıyorsunuz Allah isterse herşey olur

H Çevrimdışı

Hira

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Ayrıca bu ayet vahdeti vücuda delil değil, reddiye olur. Çünkü Allah bu ayette "Kendisi" ile "Müminlerin zatını" ayrı zikrediyor.

Biz yoksak, neden Allah cc. bize "siz" diyor? Ayrıca herşey O ise, neden bize kitap indirip, sınav ediyor? Kendi Kendini mi sınav ediyor? Haşa. Olabildiğine anlaşılması basit ve olabildiğine büyük bir şirk çeşidi bu.

"Ama onlar, kullarından bir kısmını, O'nun bir cüzü kıldılar. Gerçekten insan apaçık bir nankördür." Zuhruf 15.

Bu ayet kullardan bir kısmını Allahın parçası sayanlara. Vahdeti vucut ise tüm Kainatı Allahla bir tutuyor. Ek açıklamaya gerek yoktur sanırım.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Cevap için teşekkürler.
Rica ederim.
Vahdeti şirk ile zerre alâkası olmadığını açıklama gereği duymadan direk şu videoyu bırakıyorum kardeşim;
10:24 ile 18:45 arasını izleyebilirsin, Ali Küçük hoca(rahimehullah) detaylıca anlatıyor..

Ne demek istediğini anlamış değilim kardeşim🤔

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Murteddin ibn Arabî semptomları sergilediğinize göre aynı ağaçtan bahsetmiyoruzdur.. Zira durum buysa, siz yasak ağaçtan(Bakara 35, İbrahim 26) bahsediyorsunuz, biz ise tevhîd ağacından(İbrahim 24,25)..

Son düzenleme:
leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Murteddin ibn Arabî semptomları sergilediğinize göre aynı ağaçtan bahsetmiyoruzdur.. Zira durum buysa, siz yasak ağaçtan(Bakara 35, İbrahim 26) bahsediyorsunuz, biz ise tevhîd ağacından(İbrahim 24,25)..
vahdeti şuhud ibni arabi görüşüne zıt bir anlayış normal vahdet goruşunden bahseder

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
vahdeti şuhud ibni arabi görüşüne zıt bir anlayış normal vahdet goruşunden bahseder
Hayır işte bu aynı şirk ağacının dalları oluyor!
Vahdeti vucud'da mahluk yoktur, herşey Allah'ın parçasıdır ve bu yüzden ekstra hulûl ve tecelli demeye gerek yoktur, mutlak fenâ vardır(hâşâ)..
Vahdeti şuhud'da mahluk vardır fakat Allah'ın mahlukâ tecelli etmesi, hulûl etmesi, yani birleşmesi vardır ve herşeyde Allah'ı görme, Allah'ta fenâ olma vardır(hâşâ)..
Ne farketti?

Yani muşriki kâmil murteddin ibn arabîye zıt değildir, aynı şirkin başka tonu..

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Sonuç=ŞİRKtir!
Allah ruhumdan ufledim insana diyor kuranda simdi insan Allahin parcasi mi oluyor.Anlamadigimiz seylerde hemen suclama yapip isin icinden cikmaya calisiriz

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aslinda hakli olabilirsiniz Ahmet er Rufai Vahdeti Suhudu savunur derler ama onla ilgili saglam bir kitabiyla karsilasmadim.Muhyiddin ibni Arabi vahdeti vucudu savunur ve onun eserlerine siyonistlerin bazi bilgiler karistirdiklari malumdur.Ama elimde deil gizeme karsi bir ilgim var arastiriyorum dogrusu ne diye.Acikcasi Allahi zikrettikleri icin tarikatlara da ilgim var.Yanlislari onlara ait.Yanlis gordugunu soylemek lazim.Allahin kitabi peygamberin sunneti haric hicbirseye körü körüne baglanmamak lazim

leyligöz Çevrimdışı

leyligöz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Felsefem Kainata ne verirsen onu alirsin.

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Allah ruhumdan ufledim insana diyor kuranda simdi insan Allahin parcasi mi oluyor.Anlamadigimiz seylerde hemen suclama yapip isin icinden cikmaya calisiriz
Kardeşim herşey gibi rûh da Allah'ındır.
"Ruhumuz" kelimesinden ilimsizce değişik şeyler türetmeye çalışırsanız muşebbihe ve mucessime gibi dalâlet fırkalarına kayarsınız ve sonu işte bu vahdeti şirklerin kapısına varır..
Şurayı oku;

ا Çevrimdışı

الطلب

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Mûsâ, tayin ettiğimiz vakitte (Tûr’a) gelip de rabbi onunla konuştuğunda o, "Rabbim! Bana görün; sana bakayım" dedi. Rabbi, "Sen beni asla göremezsin. Fakat şu dağa bak; eğer o yerinde durabilirse sen de beni görebilirsin" buyurdu. Rabbi o dağa tecelli edince onu paramparça etti; Mûsâ da bayılıp düştü. Kendine gelince dedi ki: "Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, sana tövbe ettim; ben inananların ilkiyim." (A'râf Suresi - 143 Meali)

طالب بن عايد Çevrimdışı

طالب بن عايد

انا لله وانا اليه راجعون
Süper Moderatör
Mûsâ, tayin ettiğimiz vakitte (Tûr’a) gelip de rabbi onunla konuştuğunda o, "Rabbim! Bana görün; sana bakayım" dedi. Rabbi, "Sen beni asla göremezsin. Fakat şu dağa bak; eğer o yerinde durabilirse sen de beni görebilirsin" buyurdu. Rabbi o dağa tecelli edince onu paramparça etti; Mûsâ da bayılıp düştü. Kendine gelince dedi ki: "Seni noksan sıfatlardan tenzih ederim, sana tövbe ettim; ben inananların ilkiyim." (A'râf Suresi - 143 Meali)
Allah swt dağa tecelli etti, yani dağa göründü ya da Kendini dağa hissettirdi de dağ yaratılışında bulunan özel bir idrâk ile paramparça oldu. Musa as ise bu durum karşısında bayıldı.
Kardeşim ne niyetle yazdığını bilmiyorum lâkin burada vahdeti şirke zerre kadar desteği yoktur, hatta eğer vahdeti şirke karşı yazdıysan tam isâbet olmuş, Allah swt seni hayırla mukâfatlandırsın.. Amin

Son düzenleme:
ا Çevrimdışı

الطلب

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Allah swt dağa tecelli etti, yani dağa göründü ya da Kendini dağa hissettirdi de dağ yaratılışında bulunan özel bir idrâk ile paramparça oldu. Musa as ise bu durum karşısında bayıldı.
Kardeşim ne niyetle yazdığını bilmiyorum lâkin burada vahdeti şirke zerre kadar desteği yoktur, hatta eğer vahdeti şirke karşı yazdıysan tam isâbet olmuş, Allah swt seni hayırla mukâfatlandırsın.. Amin
Amin ecmain kardeşim, Allah'ın kelamı o kadar sarih beyan ediyor ki meseleyi, üzerine konuşmak hadsizliğinde bulunmak istemedim, alem odur, alem onun görüntüsüdür, dilediğinden görünür gibi sapkın inanç sahiplerine tam bir reddiye.