Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Vatandaşlık Yeminine Katılmak Caiz midir?

M Çevrimdışı

Muslim15

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum, bir sorum olucaktı inşaAllah.

Amerika ve Avrupada yaşayan bir müslüman o ülkenin vatandaşlığını almak için yemin törenine katıla bilirmi? (Oradaki yemini etmeden), yemindeki sözler genellikle bağlılık ile alakalı küfür sözler, şimdi o sözleri söylenmemesi halinde katılım caiz olurmu?

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Esselamu Aleykum, bir sorum olucaktı inşaAllah.

Amerika ve Avrupada yaşayan bir müslüman o ülkenin vatandaşlığını almak için yemin törenine katıla bilirmi? (Oradaki yemini etmeden), yemindeki sözler genellikle bağlılık ile alakalı küfür sözler, şimdi o sözleri söylenmemesi halinde katılım caiz olurmu?
Ve aleykum selam ve rahmetullah
Akhi ben avrupada yaşıyorum ve yaşadığım ülkenin vatandaşıyım.o şekilde küfür sözleri içeren bir yemin töreni yada sözleşmesine rastlamadım.
Fakat vatandaşlığa başvuru formlarında,bir yemin var.bu yemin,formu doldurduğun bilgilerle alakalı.yani o başvuru kağıdına yazdığın bilgilerin doğru bilgiler olduğuna dair yemin ediyorsun.
Tabi bu ülkeden ülkeye değişebilir.

M Çevrimdışı

Muslim15

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam ve rahmetullah
Akhi ben avrupada yaşıyorum ve yaşadığım ülkenin vatandaşıyım.o şekilde küfür sözleri içeren bir yemin töreni yada sözleşmesine rastlamadım.
Fakat vatandaşlığa başvuru formlarında,bir yemin var.bu yemin,formu doldurduğun bilgilerle alakalı.yani o başvuru kağıdına yazdığın bilgilerin doğru bilgiler olduğuna dair yemin ediyorsun.
Tabi bu ülkeden ülkeye değişebilir.

Evet, genel olarak Amerikada, İngilterede ve b ülkelerde böyle anayasaya, ülkeye bağlılık yeminleri var. Merak etdiğim bunların küfür olduğu aşikar, ancak söylemek küfür. Ya vatandaşlık için orada iştirak etme, o sözleri değilde başka sözler söylemek caiz olurmu.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Aleykumselam ve rahmatullah kardeşim
Mecburiyet yoksa o ortamda bulunma
Hastayım de,yatalagim de bişey uydur.

Bu tarz sıkıntılı ortamların müslümanların uzak durması gerek.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Üst Ana Sayfa Alt