Soru Vesvese yuzunden imansız ölmekten çok korkuyorum?

bkahraman

Yeni Üye
Üye
İyi günler din kardeşlerim,
2 yıl önce bende vesvese hastalığı baş gösterdi.Sanki bir ses haşa Allah hakkında kötü şeyler söylüyordu ve ben bunu engelleyemiyordum bazen de kendim söyledim zannedip Tevbe ediyordum.Hatta bazen haşa iç sesim Allah'a inanmami istemiyor.Ama ben Allah a kalpten inaniyorum.Ezan okunduğunda dua ederken icim sıkılıyor nefes alamayacak gibi oluyorum.Bu yüzden ne abdesti tam alabiliyorsun ne namaz kilabiliyorum.Dun geçe rüyamda cehennem lafını duyuyorum ve çok korkuyorum sonra uyaniyorum.Bu yüzden imansız ölmekten korkuyorum.Ne yapmalıyım?Hangi duaları okumaliyim?Önerileriniz için teşekkür ederim.
 

Muvahhid Mücahid

İyi Bilinen Üye
Üye
Vesvese hastalığı çok tehlikeli bir hastalık kardeşim.Birinci yapman gereken şey bunu önemsememendir.Eğer bunu önemsersen daha da güçlenir.Vesveseyi küçük görmek başta yapacağın iştir.İkincisi vesveseye neden olan etkeni ortadan kaldırmaktadır.İbn Kayyım rahimehullah şöyle der:

İmam İbn Kayyım rahimehullah şöyle der: "Bil ki 'La İlahe İllallah' kelimesinin ışığı, günah sisi ve pasından ışığın zayıf veya kuvvetli olması ölçüsünde sıyrılır.Bu kelimenin nuru vardır.Tevhid ehli sadece Allah'ın bilebileceği bu nurun kuvvet veya zayıflığı nispetinde farklılık gösterir.Bazı insanlar var ki, kalbinde bu kelimenin nuru güneş gibi parlar.Bazılarının kalbinde bu nur parlak bir yıldız gibidir.Diğer bazılarının kalbinde büyük bir aleve benzer.Bazılarının kuvvetli bir ışık gibi, bir kısmının da zayıf bir ışık gibi olur.Kıyamet gününde bu nurlar, Müslümanların sağ taraflarında ve önlerinde, kalplerindeki bu kelimenin nuru ölçüsünde, ilim, amel, marifet ve yaşayışlarının yansıması olarak ortaya çıkar.

Bu kelimenin nuru ne kadar büyür ve kuvvetlenirse, şüphe ve şehvetleri o ölçüde kırar.Bazen öyle bir hale gelir ki artık onda ne şehvet ne de günah görülür, bütün bunları yok eder.Tevhid'inde samimi olan, yani Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmayanın hali böyledir.Hangi günah, şehvet veya şüphe bu nura yaklaşırsa onu yakar.Bu kişinin imanının seması iyiliklerini çalacak şeylere karşı yıldızlarla korunmuştur.Hırsız ancak, her insanın başına gelebilecek dalgınlık ve gafletten istifade ederek yaklaşabilir.Fakat nur sahibi uyanıp kendisinden çalınanı öğrenince ya hırsızın elinden bunları kurtarır ya da çalışarak bunun kat kat fazlasını elde eder.Cin ve insanların bu tür hırsızlık teşebbüsleri için de böyledir.Nur sahibi bunlara hazinelerini açan ve kağısına sırtını çeviren gibi değildir.(Sarimul musallin ; 518-522)

Şeyh Sefer el-Havali İbn Kayyım'ın kalple ilgili sözlerini aktararak anlatır:
"Kalp nurlandığı zaman iyilikler kümeler halinde her taraftan kendisine yönelir.Karanlıklaştığı zaman aksine bela ve kötülükler gruplar halinde her yönden kendisine hücum eder.Kalpte toplanan bid'at ve sapıklıklar, arzu ve heveslere uymalar, hidayetten uzak durmalar, mutluluk vesilelerinden yüz çevirmeler, taşkınlık vesileleriyle oyalanmalar, evet bütün bunlar ancak ve yalnızca kalpte yerleşen nurla dağılır, bu nur kaybedildiği takdirde o kalbin sahibi zifiri karanlık gecelerde yolunu bulamayan kör gibi ortada kalır."(e'l-Cevabü'l-Kâfi sf. 125)

Bu sebeple bu vesveseyi yok edip kalbini nurlandırması için Allah Azze ve Celle' ye dua etmelisin.Özellikle Allah'a isim ve sıfatlarıyla kalbindeki, nefsindeki hastalıkları yok etmesi için, nefsini mutmain hale çevirmesi için bol bol dua et inşallah.Kalp sağlamlaştıkça bu vesveseler kesilmeye başlayacaktır inşallah.

Sonuç olarak sana tavsiyem ;
1-Vesveseyi küçümsemen, önem vermemen
2- Kalbini ve nefsini temizlemesi için Allah Azze ve Celle'ye dua etmen.
3-Bol bol Kur'an okuman, dinlemen
4-İlim meclislerinde bulunman
5-Zühd, takva ile ilgili kitaplar okuman sana faydalı olacaktır inşallah.

Son olarak ezan okunurken nefes alamadığından bahsetmişsin, bu durumda rukye olmanı da tavsiye edebilirim.

Rabbim sana yardım etsin ve seni bu durumdan kurtarsın.
 

keşmiri

İyi Bilinen Üye
Üye
@Muvahhid Mücahid kardeşimin yazdığı ve daha uzun anlattığı bu maddelere uyman güzel olacaktır.

Aleykum Selam güzel kardeşim.Geçmişte bu tür konuları çok yaşayan birisi olarak nasihatlerde bulunmak isterim.
1- Kardeşim vesvesenin ilacı nefsi ıslah etmekte geçer.Nefsi ıslah etmek için de Allah'a dua edip yalvarmalısın.Allah'ın İsim ve Sıfatları ile Allah'a dua et inşallah.Mesela Allah'tan nefsinde, kalbinde yer alan vesvese, şek, şüphe kuruntu, vehim, fasid düşünce, takıntıları kalbinden, nefsinden ve aklından nurunla temizlemesini iste.Bu tür duaları ederken muhakkak Allah'ın önünde zelil bir halde olmaya dikkat et.Allah'a nefsinde, kalbinde bulunan kibri kırması, temizlemesi için O'na yalvar.
2-Kardeşim zevk almasanda, zorlansanda her gün mutlaka Kur'an oku.Bu sayıyı devamlı arttırmaya çalış.Çünkü Allah'ın kelamı bunlara devadır.
3-İlim Meclislerinden ayrılma mutlaka ilim meclislerine git kardeşim.Çünkü İlim Meclisleri meleklerin uğrak yeridir ve Melekler Allah'a insanlar için dua ederler.Ayrıca orada olan salihlerle bir arada bulunduğun için affedilirsin.
4-Sürekli tevbe edip işlediğin bir günahın varsa mutlaka o günahı terk etmeye çalış kardeşim.Çünkü bu günah senin Allah ile aranda olan bağı zayıflatır.
5-Aklına gelen vesveseyi küçük gör.Onun gitmesinin Allah'ın ol demesine bakacağını sürekli tekrarla.Allah'a güven.Unutma vesvese büyük gördükçe nefse, kalbe ve akla daha çok yerleşir.
6-Salihlerin hayatlarını oku kardeşim.Onların yaptıklarını yapmaya çalış.Abdullah İbn Mübarek'in Kitâbu'z-Zühd kitabı gibi kitapları okumaya çalış.Salihlerin hayatlarında ibretler vardı bu nefsi bir yönden etkiler.Ayrıca her gün kitap okumaya devam et.Sakın kesme kitap okumayı.
7-Allah'tan kalbinde bulunan kilitleri, pasları, perdeleri, katılıkları, kara lekeleri, mühürleri temizlemesini iste.Mesela Allah'a İsim ve Sıfatlarıyla dua et.Allah'ım sen Fettah'sın kullarının kalbindeki kilitleri açansın.Kullarına hayır kapılarını açansın.Benim Kalbimdeki kilitleri aç diye dua edebilirsin.Kalp sağlamlaştıkça ve yakîn kuvvetlendikçe bu vesveselerden eser kalmayacak Allah'ın izniyle.
8-Allah'a sakın ola ki kötü zan besleme.Allah'a karşı içinde kötü zan varsa Allah'tan kalbindeki ve nefsindeki bu kötü zan hastalığını temizlemesini iste.Kötü zan insanları helak eden başlıca etkenlerdendir bunu sakın unutma kardeşim.
9-Halini çok iyi anlıyorum ama sakın şeytanın ve nefsinin oyununa gelip umutsuzluğa kapılma.Umutsuzluk seni derin kuyulara atar unutma.Bir şeyin olması Allah'ın ol demesine bakar.Rabbimiz bizlere çok şefkatlidir.
10-İyiliği emret ve kötülükten sakındır.Bildiğin ne varsa onları insanlara aktar.Tanımadığın bir insan bile olsa onunla konuşmaya çalış ve ona Tevhidi anlat.İyiliği emretmek kötülükten sakındırmak Allah'a yakınlaştırır.
11- Allah'tan mağfiret dile, tevbe et.SabahAkşam zikirlerini sakın kaçırma. Şeyh Salih el-Müneccid'in Nefis Terbiyesi kitabını tavsiye ederim kardeşim.
Rabbim seni bu sıkıntıdan hayırlı yollara çıkarsın.

Unutmadan sakın çok kitap okuyunca bunlar geçecek bitecek diye düşünme.Burada aslolan nokta Allah'a güvenmektir.Eğer nefis ve kalpte bir bozukluk varsa bu vesveseleri daha da arttırır.Hem kitapları oku hem de mutlaka Allah'a dua et kardeşim.
 

asliaral

Üye
Üye
Ben cok hizlica okuyabildim.Ancak sunu ornek vermek isterim.

Bundan 4 sene once yani namaza baslamadan once, bana garip birseyler olmaya baslamisti.Boyle yan odada yada televizyonda Kur'an'a denk gelirsem, aninda kapatasim geliyordu boyle tahammul edememe gibi (ki inancli oldugum icin anlam da veremiyordum).

Kesin olarak tarih verebilirim ki; namaza basladigim an kesildi.. (muhtemelen farketmedigim bir 3 harfli etkisiydi diye yorumladim sonradan ama gectigi icin de arastirmadim)

Sonra da; namazda, aklimdan kufur ve inkar cumleleri cikmaya basladi. Resmen icimde biri var gibi. Hatta ben mi diyorum diye dusunmeye de basladim..

Bu boyle epey devam etti. Oldugu an da ter basiyor tabi insana ama ben hic namazi birakmadim..

Tam sure veremem ama epey sonra azalmaya basladi. Ve sonra inanin bu yazinizla hatirladim.

Yani ilmi kismini ve tavsiyeleri bilemem. Onlari zaten arkadaslar yazar, yazmislar da.

Ama benim direk tecrubem bu yonde.Sizin iciniz rahatlasin diye yazmak istedim.

O ses kufur bile etse namazda; uyandiginiz an zorla okumaniza devam edin.Asla ben daha cok gunah mi isliyorum demeyin(ben dedim cunku oyle ama asla vazgecmedim)

Sabredin ve 5 vakiti asla ve asla terketmeyin. Belki 2 ay belki 2 sene.Onemi yok. Bir sure sonra bariz sekilde azalip, Allah'in izniyle sonunda ucup gidecekler.
 

Şeriatu'l İslam

İyi Bilinen Üye
Üye
İyi günler din kardeşlerim,
2 yıl önce bende vesvese hastalığı baş gösterdi.Sanki bir ses haşa Allah hakkında kötü şeyler söylüyordu ve ben bunu engelleyemiyordum bazen de kendim söyledim zannedip Tevbe ediyordum.Hatta bazen haşa iç sesim Allah'a inanmami istemiyor.Ama ben Allah a kalpten inaniyorum.Ezan okunduğunda dua ederken icim sıkılıyor nefes alamayacak gibi oluyorum.Bu yüzden ne abdesti tam alabiliyorsun ne namaz kilabiliyorum.Dun geçe rüyamda cehennem lafını duyuyorum ve çok korkuyorum sonra uyaniyorum.Bu yüzden imansız ölmekten korkuyorum.Ne yapmalıyım?Hangi duaları okumaliyim?Önerileriniz için teşekkür ederim.
Kardeş, senin sıkıntın cinlerden kaynaklı olabilir, takıntı da olabilir.
Forumda Ebu Muhammed Eymen kardeşimizin bir yazısı vardı cin musallatının belirtilerine dair. O yazıyı okursun.
Eğer takıntı ise, aşağıdaki sıkıntılardan bir kısmı yada tamamı varsa doktora gitmelisin. Beyindeki bBende de var(dı), genetik kaynaklı. Bir âlim bir doktorla beraber süreci yürütürsün.
-devamlı tekrar eden düşünceler
-İstem dışı tekrarlar
-Namaz vb. İbadetlerde yada sosyal hayatta temizlik, namazım olmadı gibi takıntılar
-dine küfretme inkar etme isteği ( bu kaldıramayacağı kadar ibadet yapan, dini zorlaştıran tiplerde görülür)
-irade zayıflığı(her zaman görülmeyebilir)
Bunlar bazıları
fakat hepsinden önce kendi sıkıntının ne olduğunu tespit etmelisin. Doğru teşhis koymayan yapan
yapılan çabalar boşa gidebilir.
En önemlisi ise Allah'tan samimi bir şekilde yarım iste ve onu dinine uy. Sen Allahın bir ayetisin Kur'an da onun ayetlerinden oluşuyor. Allah'ın ayetlerinde ise çelişki olmaz. İslam'a uyduğun kadar vesveselerin azalır.
 

uKaB

İyi Bilinen Üye
Üye
İyi günler din kardeşlerim,
2 yıl önce bende vesvese hastalığı baş gösterdi.Sanki bir ses haşa Allah hakkında kötü şeyler söylüyordu ve ben bunu engelleyemiyordum bazen de kendim söyledim zannedip Tevbe ediyordum.Hatta bazen haşa iç sesim Allah'a inanmami istemiyor.Ama ben Allah a kalpten inaniyorum.Ezan okunduğunda dua ederken icim sıkılıyor nefes alamayacak gibi oluyorum.Bu yüzden ne abdesti tam alabiliyorsun ne namaz kilabiliyorum.Dun geçe rüyamda cehennem lafını duyuyorum ve çok korkuyorum sonra uyaniyorum.Bu yüzden imansız ölmekten korkuyorum.Ne yapmalıyım?Hangi duaları okumaliyim?Önerileriniz için teşekkür ederim.
Ben bir olan alemlerin rabbi olan ALLAH a iman ettim de ve gelen vesveseyi dert etme.

Felak nas ayetel kursi avuclarinin icine oku uzerine mesh et ve tekvir suresini de oku.

İctigin sulara cok az sirke koy

Ve gunahlarini azalt kardesim.gunahi bol olanin vesveseside cok olur.cunku seytani savusturmanin en guzel yolu ona girecek sana sokulacak delik birakmamandir.
 
Üst Alt