Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Vesveseden Dolayı Gusul Almamız Gerekir mi?

S Çevrimdışı

sadobaba

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamünaleyküm
vesvese mıdır bilemiyorum yoksa kuruntu mu yapıyorum ama sıkıntı ya düşüyorum 1 2 gündür bu anlattığım sıkıntı var geçen gün uyandım iç çamaşırımda bi iz gördüm ama iç camasirimda ve tenasül uzvumda islaklik ve rüyalanma yaşamadım sadece bir iz gördüm Bnm görüşüme göre o iz iç çamaşırında var olan kumaş izi gibi bir iz o izde küçük birşey öyle leke gibi de durmuyor atlette falan yok bu durum Bnde vesvese oluşturuyor 1 2 gündür sürekli gusul almaktan da utanıyorum bu durumda gusul almam gerekir mi
Belirttiğim izde ne bir koku nede tabaka olusturcak bir kalıntı yok
Evet belki kuruntu yapıyorum ve ıhtilam olmadığımdan da eminim ama içimde sürekli bi ses sen ıhtilam sin namaz kılma diye beni engelliyor bu sıkıntili durumda gusul gerekirmi ve böyle durumlarda ne yapmalıyım da veseveselerden kuruntulardan uzaklaşabiliyim

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullah,

Şubheye düşürecek yolları kapatmanız gerekir. Yani eğer emin değilseniz, iç çamaşırınızı veya onda iz bıraktığını düşündüğünüz giysiyi bir muddet giymeyin ve takib edin bakalım diğer çamaşırlarda da aynı mesele olacak mı.
Bir diğer mesele ruyada ihtilam olma, normalde kişi bu durumda uyanıb hissetmesi lâzım fakat uyanmayanlar da oluyor. Siz kendi tabiatınızı bilirsiniz, daha önce benzer olayda uyanıb hissediyor veya lekeden kesin emin oluyorduysanız, bu adet üzerine hareket eder, mevcud anlattığınız durumda bunu ihtilam olmadığını, şeytanın bir oyunu olarak değerlendirebilirsiniz. Aksi taktirde gusul alıb şeytanın vesvesesine fırsat vermeyib, çamaşır konusunda da tedbir almalısınız.
Allah yardımcınız olsun. Selamun âleykum

Üst Ana Sayfa Alt