Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Vucutta Bulunanan Yapışkan Maddeler Abdeste , Gusule Mani midir?

S Çevrimdışı

sadobaba

Üye
İslam-TR Üyesi
1-japon yapıştırıcı veya daha yapışkan yapıştırıcı gusle engel mi.
Bn çalıştıgım yerde ellerim bzn yapıştırıcı kalıyor bn gusül abdesti almk için banyoya gitmeden önce elimde kalan yapıştırıcıları çıkardım banyo yaptım yaptıktn sonra elimde yapıştırıcı kaldıgını gördüm onları çıkarmm gerekiyormu çıkarmasam gusle engel mi.

2-bn elimde kalanları kazıyarak çıkardım bazı yerler çıkmadı sorun olur mu .çıkardıgım yerleri deriyi kazarak çıkardım.

3-elimde kalanları çıkardıktn sonra elimi yıkadım yenidn gusletmm gerekir mi.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
1-japon yapıştırıcı veya daha yapışkan yapıştırıcı gusle engel mi.
Bn çalıştıgım yerde ellerim bzn yapıştırıcı kalıyor bn gusül abdesti almk için banyoya gitmeden önce elimde kalan yapıştırıcıları çıkardım banyo yaptım yaptıktn sonra elimde yapıştırıcı kaldıgını gördüm onları çıkarmm gerekiyormu çıkarmasam gusle engel mi.

2-bn elimde kalanları kazıyarak çıkardım bazı yerler çıkmadı sorun olur mu .çıkardıgım yerleri deriyi kazarak çıkardım.

3-elimde kalanları çıkardıktn sonra elimi yıkadım yenidn gusletmm gerekir mi.

C 1-2-3- Abdest veya gusulde yıkanması zaruri (farz) olan bölgelerin üzerinde bulunan (boya, yapışkan, oje, hamur, balık pulu vb.) ve suyun alta (deriye) temasını engelleyen bir tabaka oluşturmakta ise, abdeste / gusle mânidir.

Bu sebeble abdest veya gusul alırken önce vucuttaki bu tür kalıntılar mumkun mertebe çıkartmaya çalışılmalı, daha sonra abdest alınmalıdır.
Buna rağmen abdest veya gusulden sonra bu tür kalıntı olduğu farkedilir ve alta su geçmediği anlaşılırsa, mumkun ise (farz değil) yeniden abdest alınabildiği gibi, sadece o kuru yerin yıkanması / ıslatılması da yeterlidir. Eğer bu halde iken namaz kılmış ise, abdestten sonra yeniden kılması gereklidir.

Hâlid'in bir sahâbîden naklettiğine göre O sahabi şöyle demiştir:
"Nebiyyi Ekram (s.a.v.) ayağının üstünde dirhem miktarı su değmemiş kuru bir yer bulunduğu halde, namaz kılan bir adam gördü. Peygamber (s.a.v.) abdestini ve namazını iade etmesini emretti."
(Ebu Davud, Taharat, bab 66, Hadis no: 175)