Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü "Ya Rab İslam'a ve Müslümanlara Yardım Et. Vatanımızı Milletimizi Koru diye Dua Eden İmamın Arkasında Cuma Namazı Kılınır mı?

Alkame Bin Mücezziz Çevrimdışı

Alkame Bin Mücezziz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum.

Türkiye gibi darul harb olan ülkelerde cuma namazı kılmanın sıkıntıları hepimizin malumudur. Sitede cuma namazı ve darul harb te namaz kısımlarını okudum.
Benim sormak istediğim ;
1. İmam hutbede şunları söylüyor ise namaz kılınabilirmi:" Yarab İslama ve Müslümanlara yardım et. Vatanımızı milletimizi koru. Bu vatanı bizlere emanet eden ecdadımızın ruhlarını şad eyle. Bu vatanı bölmek isteyenlerin oyunlarına izin verme." evet işte bu duayı eden kişinin arkasında namaz sahih mi?
2. Malumunuz olduğu üzere hocaların sözlerinden vaazlarından ne tür bir akideye sahip olduğu da meydana biraz cıkmakta. Ama doğrusu kötü bir hüküm de vermek istemiyorum. Zalim olduklarını belli eden bazı sözler acıkca söyleniyor. Küfrün bam teline bile dokunabiliyorlar.bu durumda gene diyorum hadi zalim bu adam ve kılayım arkasında. Ancak beni o caminin içinde haksız söylemleri ile (hutbeyi kasdediyorum) "dilsiz şeytan" hükmüne sokuyorlar. İsyan etsem "cemaat belki alın bunu dışarı alın bu meczubu diyecek.
Acıkcası cok sıkıntıdayım her halukarda namaz diye gittiğim yerde harama sokuyorlar insanı en azından susarak orada insanı dilsiz şeytan yapıyorlar.
Ne yapmamı önerirsiniz?
Allah razı olsun.
Selamun aleykum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum.

Türkiye gibi darul harb olan ülkelerde cuma namazı kılmanın sıkıntıları hepimizin malumudur. Sitede cuma namazı ve darul harb te namaz kısımlarını okudum.
Benim sormak istediğim ;
1. İmam hutbede şunları söylüyor ise namaz kılınabilirmi:
"Yarab İslama ve Müslümanlara yardım et. Vatanımızı milletimizi koru. Bu vatanı bizlere emanet eden ecdadımızın ruhlarını şad eyle. Bu vatanı bölmek isteyenlerin oyunlarına izin verme."
evet işte bu duayı eden kişinin arkasında namaz sahih mi?

2. Malumunuz olduğu üzere hocaların sözlerinden vaazlarından ne tür bir akideye sahip olduğu da meydana biraz cıkmakta. Ama doğrusu kötü bir hüküm de vermek istemiyorum. Zalim olduklarını belli eden bazı sözler acıkca söyleniyor. Küfrün bam teline bile dokunabiliyorlar. bu durumda gene diyorum hadi zalim bu adam ve kılayım arkasında. Ancak beni o caminin içinde haksız söylemleri ile (hutbeyi kasdediyorum) "dilsiz şeytan" hükmüne sokuyorlar. İsyan etsem "cemaat belki alın bunu dışarı alın bu meczubu diyecek.
Acıkcası cok sıkıntıdayım her halukarda namaz diye gittiğim yerde harama sokuyorlar insanı en azından susarak orada insanı dilsiz şeytan yapıyorlar.
Ne yapmamı önerirsiniz?
Allah razı olsun.
Selamun aleykum.

Âleykum selam we rahmetullah;

Kardeşim, dediğin gibi sitemizde imamlar, namaz ve Cumua gibi konularda detaylıca açıklamalar mevcuttur. Sormuş olduğunuz sualler genelde tevile, yoruma açık, salt o ifadeye bakarak (cımbızlayarak) olumsuz karar vermek zulüm olur. Her ne kadar Türkiye genelindeki diyanet imamlarının durumuna vakıf olsak ta, Cumua gibi önemli bir ibadeti - hocayı terk edebilmek için bu ifadeler net değildir. Bu sebeble bu kısacık cümleyi ve kastı anlayaıb değerlendirebilmek için hocanın hutbe, vaaz ve duaların genelindeki durumuna bakmalıyız. Sadece bu cümle sebebiyle imam ve Cumua terk edilmemelidir kanaatindeyim. fi emanillah

Üst Ana Sayfa Alt