Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Yaptıklarımı Bir Süre Sonra Garipseme

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm. Arkadaşlarla konuşurken bir şey söylüyorum. Birkaç saat sonra bunu nasıl söyledim diye kendime kızıyorum. Bir şey yapıyorum sonra kendim yapmama rağmen bir süre sonra hareketimi tuhaf karşılıyorum. Bu neden oluyor ? Psikolojik bir sorun mu ? Ne yapmam lazım ? Sorum saçma ama ben bunu sürekli yaşıyorum.

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Ve aleykum selam
Kaç yaşındaydınız

Berkut Altay Çevrimdışı

Berkut Altay

رَفْرِفِي يَا رَايَةَ التَوْحِيدِ
İslam-TR Üyesi
Bu yaşlarda insan, hem beden olarak hem zihin olarak çok hızlı gelişir. Bu sebepten önceki davranışların seni rahatsız edip sana garip gelebilir. Az konuşmak ve gafil olmamak lazım.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu yaşlarda insan, hem beden olarak hem zihin olarak çok hızlı gelişir. Bu sebepten önceki davranışların seni rahatsız edip sana garip gelebilir. Az konuşmak ve gafil olmamak lazım.
Kendimi bildim bileli böyleyim.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm. Arkadaşlarla konuşurken bir şey söylüyorum. Birkaç saat sonra bunu nasıl söyledim diye kendime kızıyorum. Bir şey yapıyorum sonra kendim yapmama rağmen bir süre sonra hareketimi tuhaf karşılıyorum. Bu neden oluyor ? Psikolojik bir sorun mu ? Ne yapmam lazım ? Sorum saçma ama ben bunu sürekli yaşıyorum.

Ya iyi de ne var bunda
Olur oyle şeyler
Çok takılma.

TaHa Çevrimdışı

TaHa

Adalet Mulkun TemelidiR...
İslam-TR Üyesi
Şeytanların bütün meşguliyet ve gayretleri, insanları imandan çıkarmak, günah işletmek ve küfre girmelerine sebep olmaktır.İnsanlığın manevi terakkisinde, Allah'a kulluk vazifesini yerine getirmesinde en büyük engel, şeytandır. Kur'an-ı kerim'de şeytan, insan için “adüvv-ü mübin-apaçık bir düşman” olarak tavsif edilmiştir.Cenab-ı hak, kur'an-ı kerim'de pek çok ayet-i kerimede mü'minleri şeytandan istiazeye, yani Allah'a sığınmaya davet etmiştir.

Aslında şeytanın kendi başına bir gücü yoktur. Vesvese ve desiseleri de zayıftır. Fakat yaptığı işler, tahribat, yıkıp bozmak nev'inden olduğu için, bir vesvese ve desise ile büyük zararlara sebep olmaktadır. Bu yüzden güçlü görülmektedir. Bir binayı yapmak ne kadar zor, yıkmak ise ne kadar kolaydır. Şeytanın da yaptığı ve yaptırdığı bütün işler, hep böyle tahribat cinsinden şeylerdir. İşte gücü ve desiseleri aslında gayet zayıf olduğu halde, büyük tahribat ve zararlar meydana getirdiği içindir ki, müslümanlar her zaman şeytanın şerrinden Allah'a sığınırlar.

Hem insanın nefsi, şehvet ve gazap gibi his ve duyguları da, şeytanın her türlü telkin ve desiselerine karşı alıcı durumunda olduklarından,bazan şeytanın ufak bir vesvese ve desisesi, insanı hemen tesiri altına almakta ve manevi pek büyük felaket ve zararlara atabilmektedir. İşte mü'minlere şeytanın şerrinin büyük gösterilmesi ve aldanmamaları için tekrar tekrar ihtarlarda bulunulması bu yüzdendir. Yoksa şeytanların kainatta icad ve fiil cihetinde, hiçbir güç ve kuvvetleri, Allah'ın mülküne hiçbir müdahaleleri yoktur.

vesvese.jpg
Şeytan, insanı yoldan çıkarmak için birçok hileye başvurur. Bu hile ve desiselerin en mühimlerinden bazıları şunlardır:

1. Şehvet ve öfke:Bunlar şeytanın insana tesir etme yollarının en büyükleridir. Bu sebepledir ki, hadis-i şerifte: “şeytan kanın bedende cereyanı gibi insan vücuduna hulul eder. Onun yollarını açlıkla (oruçla) daraltınız” buyurulmuştur. Çünkü şeytanın insana en büyük hulul yolu şehvettir. Açlık ise şehveti kırar.
2. Hased ve hırs: hırslı insan, hakkı görmekten kör ve hakikatı duymaktan sağır olur.

3. Tama: şeytan insana tama ettiği şeyleri çeşitli riya ve hilelerle sevdirir. Öyle ki, adeta tama ettiği şey, insanın mabudu olur.

4. Acelecilik: acele anında insan düşünmeye fırsat bulamaz. Şeytan da bu anda ona vesvese verebilir.

5. Cimrilik ve yoksulluk korkusu: bu korku, insanı infaktan alıkoyar ve mal yığmaya davet eder.

6. Şeytanın kalbe nüfuz ettiği kapılarından biri de dine hizmette mezhep ve meşreb taassubudur. Böylece onu, kendi mezhep ve meşrebinde olmayanlara karşı kin tutmaya, onları küçümsemeye ve hakaretle bakmaya sevkeder. Bu hal çok tehlikelidir. Fasıklar gibi, abidleri de helake götürür.İnsanları hakir görüp onlarda kusur aramak kötü bir haslettir. Fakat şeytan bu kötü hasletleri dine hizmet perdesi altında insana hoş gösterir ve yerleştirir. Kişi bu hareketiyle din namına bir gayret sarf ettiğini sanarak
kendisinde sevinç ve neş'e hisseder. Halbuki o, tamamen şeytanın tuzağına düşmüştür.

7. Şeytanın aldatma yollarından biri de, kulu insanlar arasındaki mezhep, meşreb ve görüş ihtilafları ile ve bu husustaki dedikodularla, lüzumsuz işlerle meşgul etmesidir.

8. Şeytanın kalbe giriş kapılarından biri de cehalet ve gafletleri veya günahlara dalmaları sebebiyle akılları darlaşan, muhakemeleri kıtlaşan bazı kimseleri, akıllarının almayacağı imani meseleler üzerinde düşünmeye sevkedip, şüpheye düşürmesidir.

9. Sui-zan:kim bir insan hakkında kötü düşünmeye başlarsa, şeytan bu kimseyi o adamın aleyhinde gıybet etmeye sevkeder. Yahut o adamın hakkına riayet ettirmez. Ona hakaret gözüyle baktırır.

Şeytanın hile ve desiseleri, insana nüfuz yolları elbette sadece bunlardan ibaret değildir.

Kişilere, devirlere, şartlara göre çok değişik şekillerde ortaya çıkmaktadır.

Allah c.c. bizleri tüm Şeytanlar'ın şerlerinden ve şerli işlerinden hıfz ve muhafaza eylesin inşaallah.. Amin.. Amin.. Amin..

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ya iyi de ne var bunda
Olur oyle şeyler
Çok takılma.
Yaptıklarım öyle küçük şeyler değil ki takılmayayım. Başkalarını etkiliyor. Etkilenen kişiler başkalarına anlatırsa rezil olurum.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaptıklarım öyle küçük şeyler değil ki takılmayayım. Başkalarını etkiliyor. Etkilenen kişiler başkalarına anlatırsa rezil olurum.

İnsanın gunahları kendısınındır.
Ve bunların yanlıs oldugunu anladıgım kadarıyla ıdrak edebılıyorsun kardesım.
Birdaha yapmamak uzere rabbıne soz ver ve yasamını hayr olan seyler uzere kur.
SEn bırdaha yapmadıgın muddetce ALLAH zulcelal de karsına cıkarmaz.
Cevrenı degıstır.ARkadaslarını hayr uzere seckı bırı arkadasını gordugu vakıt sende onlar gıbısın demesın sana.(kotu olanlar ıcın gecerlı)

Umuyorum faydalı olur :)

Üst Ana Sayfa Alt