Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Yardım Derneklerine ve Alışverişlerde Banka Hesap Nolarıyla Para Yatırmak Caiz mi?

E Çevrimdışı

el zerkavi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm kardeşlerim bazı sorularım var.

buradaki birçok konuyu okudum bankayla bir iş yapmanın kesinlikle haram olduğu belirtildi.

peki islam-tr.org sitesinin domain ve host ücretleri bankaya yatırılmıyor mu?

veya imkander, cansuyu, ihh bu derneklerin hepisnin banka hesap numarası var!

lütfen aydınlatın insanları.

biz bu cansuyu veya imkander ihh gibi derneklere güvenmeyelim mi?

veya şöyle diyeyim ben islam dünyası dergisini alacağım, ve bunu alak için kredi kartımın olması gerekli!

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Aleykum selam we rahmetullah;

Uzak şehir/ülkelerdeki firma/şirketlere yapılan-yatırılan ödemelerin, banka hesap nolarıyla yatırılması;
Zorunlu (altarnatifi olmadığından dolayı) olması, başka havale yolunun (PTT posta çeki vb) bulunmaması durumunda, caiz olmamakla beraber; bunun vebali bu tür (banka) hesaba yatırılmasına sebeb (razı) olana, kolaya kaçarak alternatif tahsilat yolları sunmayanlara olduğuna inanıyorum. (Allahu âlem)
Böyle bir ödeme işlemini yapabilmek için, farklı firma/şirketten ve ödeme yolları araştırmadan, zorunlu ve zaruret olmayan birşey sebebiyle olmadığı gibi, aynı zamanda kendi zannımızla veya tevilimizle de olmadan, (gerçekten bir altarnatifin bulunmaması durumunda - zarurerten başvurulabilir.) böyle bir işlem caiz değildir.

İsim vererek sormuş olduğunuz "imkander, cansuyu, ihh" vb. gibi yardım içerikli derneklere banka aracılığıyla para yatırmanın böyle bir zarurat olmadığına inanıyoruz.
Bu tür hayr amaçlı maddi yardım içerikli (bilhassa cihad bölgelerine) bağışların, güvenilirliğini kanıtlamış muteber kişilerce elden (veya faiz kurumlarının haricinde / posta çeki gibi) gönderilmesi, hem faiz kurumlarına bulaşılmamış, hem de tağuti rejimlerin kontrolunde olmadan, Allahın radı olduğu Allah yolunda olan mucahidlere veya tevhid akidesine sahib mazlum fakirlere (harama düşülmeden) ulaştırılmaya çalışılmalıdır.

Üst Ana Sayfa Alt