Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Yaşanmış Aşırı Tekfirci Gerçekleri

M Çevrimdışı

Muvahhid Faruk

* لا أمثل إلا نفسي *
İslam-TR Üyesi
Hanbeli fakihlerinden olan İbn Teymiyyenin Tasavvuf ehli hakkında buna benzer sözleri "Mecmuul Fetava"da çoktur. Dileğen araştıra bilir.

Nurettin Zengi Çevrimdışı

Nurettin Zengi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abdullah Azzam'ın Tevbe Sûresi 28. Ayet tefsirinde geçer Abdullah Azzam kendisini tekfir eden tekfirci bir gence İmam Ahmed bin Hanbelin namazı kasti terk edenleri tekfir ettiğini İmam Şafii'nin tekfir etmediğini bu iki imamın bu konuda ayrı düştükleri halde birbirlerini tekfir etmediklerini söyler. Gençte Şafii ile tartışsaydım o da bana namazı terk edenin kafir olmadığını söyleseydi Şafii'yi tekfir ederdim der. Abdullah Azzam bu kişi kadar dinine bağlı biri görmediğini de söyler. Benim adıma ibretlik bir olay olarak aklımda kalmıştır bu.

M Çevrimdışı

MUTEFEKKİR

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Müslümanı Tekfir eden kişi, bedeninde tatlı bir lezzet hisseder. Kişi bu geçici lezzeti kaybetmemek için önüne geleni tekfir eder. Bu yüzden bu konudaki gibi durumların ortaya çıkması normal. Hatta bazen iş öyle bir noktaya varıyor ki kişi kendini tekfir etmeye başlıyor. Tekfir ederken dikkatli olun ve tekfirin verdiği lezzete kapılmayın MaazAllah.

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi
ben istanbulda biriyle tanıştım bunlar ışid dahil türkiye'deki tekfircileri de tekfir ediyorlar ismini zikretmeye gerek yok velhasıl bana sordu kimi dinliyorsun diye bende tekfirci olduğunu bildiğim için dedim şimdi beni de tekfir eder en iyisi bunların hocasını söyleyeyim dedim E.H'yı dinliyorum gözlerini açtı sen kafir misin dedi ne alaka dedim onlar şeddeli kafirdir dedi hiçbir şey sormadım hee öyledir dedim geçtim sonra bana akidesini açıklarken yemin ederim şöyle dedi: ben hayatta camiide namaza durmam camiiye namaz için giren girdiği anda,kapıdan ayağını attığı anda kafir olur dedi vay canına dedim :) peki dedim ben istanbula gelmişim gezmek için sultan ahmedi,ayasofyayı gezmek istiyorum namaz için değil de görmek için girsem kafir olur muyum dedim, baya bir düşündü,düşündü onu bilmiyorum ama olabilirsin dedi.

bu necisi görmeniz lazımdı ALLAH ona hidayet etsin küfür,tekfir konusunda müctehid olmuş ancak en küçük harama dahi katlanamıyor muhabbet gündelik hayata geçince bana konuştuğu kızlardan,yaptığı mastürbasyonlardan,izlediği videolardan bahsediyordu ayrıldım yanından bir daha da ne aradım ne sordum.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
21042189_237419660115617_5015229656522031104_n.jpg

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ben istanbulda biriyle tanıştım bunlar ışid dahil türkiye'deki tekfircileri de tekfir ediyorlar ismini zikretmeye gerek yok velhasıl bana sordu kimi dinliyorsun diye bende tekfirci olduğunu bildiğim için dedim şimdi beni de tekfir eder en iyisi bunların hocasını söyleyeyim dedim E.H'yı dinliyorum gözlerini açtı sen kafir misin dedi ne alaka dedim onlar şeddeli kafirdir dedi hiçbir şey sormadım hee öyledir dedim geçtim sonra bana akidesini açıklarken yemin ederim şöyle dedi: ben hayatta camiide namaza durmam camiiye namaz için giren girdiği anda,kapıdan ayağını attığı anda kafir olur dedi vay canına dedim :) peki dedim ben istanbula gelmişim gezmek için sultan ahmedi,ayasofyayı gezmek istiyorum namaz için değil de görmek için girsem kafir olur muyum dedim, baya bir düşündü,düşündü onu bilmiyorum ama olabilirsin dedi.

bu necisi görmeniz lazımdı ALLAH ona hidayet etsin küfür,tekfir konusunda müctehid olmuş ancak en küçük harama dahi katlanamıyor muhabbet gündelik hayata geçince bana konuştuğu kızlardan,yaptığı mastürbasyonlardan,izlediği videolardan bahsediyordu ayrıldım yanından bir daha da ne aradım ne sordum.
Allah onun kalbine şifa versin. Çok güldüm ya.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim üzerimde de kendimi tekfir etme huyu var. Ama bu iyi geliyor bana. Ezan okunmak üzere, yayılmışım böyle keyfim yerinde, bin bir bahaneyle kendimi avutup namazı evde kılmaya ikna etmeye çalışıyorum. Sonra içerden bir ses şu halini bak ulan sefil kalk camiye git, cemaati bırakan namazıda bırakır inkara isyana da düşer diye bağırıyor. Sonra o sese haklısın deyip alel acele camiye gidiyorum.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunların arasında bana göre en tehlikelisi gizli tekfirciler bir cemaati yavaş yavaş birbirine düşman ederler, açıkça tekfir etmeyip imalarda bulunur bir taraftan kardeşiz deyip sonra da kâfir muamelesi yaparlar, çıkardıkları fitne sonucu kimsenin birbirine güveni kalmaz. Bu şekilde davrananlara nasihat etmek gerekir eğer faydası yoksa o cemaatten en kısa zamanda uzaklaştırmak en hayırlısıdır.

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bunların arasında bana göre en tehlikelisi gizli tekfirciler bir cemaati yavaş yavaş birbirine düşman ederler, açıkça tekfir etmeyip imalarda bulunur bir taraftan kardeşiz deyip sonra da kâfir muamelesi yaparlar, çıkardıkları fitne sonucu kimsenin birbirine güveni kalmaz. Bu şekilde davrananlara nasihat etmek gerekir eğer faydası yoksa o cemaatten en kısa zamanda uzaklaştırmak en hayırlısıdır.

Katılıyorum

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Bu tekfircilik fitnesi bayanlarda daha da tehlikeli bir hale gelebiliyor malesef. Hele ki duygusal anlamda bir etkileyicisi varsa durum çok daha riskli bir boyuta ulaşıyor.

Bir bayanda heva, şüphe ve duygusallık bir araya geldiği zaman, durum icinden cikilmaz bir vaziyet almış demektir. Ibn teymiyye nin de dedigi gibi " heva ve suphe bit araya geldigi zaman hem anlamada hemde ilimde bozukluk meydana gelir." Bununla beraber yapı olarak bayan, erkekten çok çok farklıdır. Gerek düşünme yönünden gerekse de duygu yönünden hayatını önemli derece etkileyecek kararlar alıp kendini riske atabiliyor. Hepimizinde çok iyi bildiği bir örnek olarak; babasını kafir olarak gördüğünden velayet hakkını kaybettiğini düşünerek evini terk edip kendince müslüman addettigi, neredeyse hiç tanımadığı biriyle nikah kıyabiliyor.

Ya da musluman bayanlar arasında ciddi derecede fitne oluşumuna sebebiyet verebiliyor. (Allah bizi muhafaza etsin.)

Şamil Basayew Çevrimdışı

Şamil Basayew

Sabret nefsim Allah bizimle beraberdir..
İslam-TR Üyesi
Bu tekfircilik fitnesi bayanlarda daha da tehlikeli bir hale gelebiliyor malesef. Hele ki duygusal anlamda bir etkileyicisi varsa durum çok daha riskli bir boyuta ulaşıyor.

Bir bayanda heva, şüphe ve duygusallık bir araya geldiği zaman, durum icinden cikilmaz bir vaziyet almış demektir. Ibn teymiyye nin de dedigi gibi " heva ve suphe bit araya geldigi zaman hem anlamada hemde ilimde bozukluk meydana gelir." Bununla beraber yapı olarak bayan, erkekten çok çok farklıdır. Gerek düşünme yönünden gerekse de duygu yönünden hayatını önemli derece etkileyecek kararlar alıp kendini riske atabiliyor. Hepimizinde çok iyi bildiği bir örnek olarak; babasını kafir olarak gördüğünden velayet hakkını kaybettiğini düşünerek evini terk edip kendince müslüman addettigi, neredeyse hiç tanımadığı biriyle nikah kıyabiliyor.

Ya da musluman bayanlar arasında ciddi derecede fitne oluşumuna sebebiyet verebiliyor. (Allah bizi muhafaza etsin.)

Allah seni hayırla mükafatlandırsın. Kadınlar, erkeklere göre şekil alıyor erkek tarafı tekfirciyse kadın da tekfirci oluyor değilse olmuyor.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Daha bir surenin anlamını bilmeyen yada düzgün bir şekilde okuyamayan bir kimsenin, müçtehid alimlerin bile hüküm veremediği konularda cahil cesareti ile ahkam kesmesine karşısındakini şartlarına bakmadan tekfir etmesine şahit olmuşluğumuz var. Şimdi bunlara bırak kendi başlarına oyalansınlar , dini kendi anladıkları gibi yaşasınlar diyebiliriz ama maalesef işin sonu o kadar masum olmuyor. Yıllarca davaya birlikte omuz vermiş insanlar birbirinden ayrılıyor hatta hasım oluyorlar. Bunun en yakın örneğini yakın zamanda Suriye de gördük, İslama çok faydalı olabilecek pırıl pırıl binlerce genç yine Müslüman kardeşim dediği kişiler tarafından katledildi.

Birde Abdulmuizz Fida hocaya soruyorum. Daha önce bahsettiğim tekfir eden ama tekfir ettiğini açıkça söylemeyip, ima ve davranışlarla insanların arasına fitne sokan arkadaşlara! karşı tavrımız nasıl olmalı ? Bu benim için önemli cevaplarsanız sevinirim.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
TEKFİRCİ İLE DAVETÇİ ARASINDAKİ FARKLAR

Davetçi ahlâkıyla kâfiri imana getirir (vesile olur), Tekfirci ise ahlakıyla mü’mini dinden imandan çıkarır...

Davetçi
görev alıp bu işi yapar
Tekfirci ise görevi kendi nefsinden alır

Davetçi ahlâkıyla kâfiri imana getirir (vesile olur)
Tekfirci ise ahlakıyla mü’mini dinden imandan çıkarır

Davetçi doktordur
Tekfirci ise mezarcı

Davetçi gerçekten karşıdakinin kurtuluşu için uğraşır
Tekfirci ise sorumluluğu üzerinden atmak için

Davetçi sonuç beklemez
Tekfirci ise sonucu görmek için çabalar

Davetçi (adı üstünde) davet eder
Tekfirci hüküm verir

Davetçi kendisiyle beraber herkesin iman etmesini ister
Tekfirci ise kendisinin ve grubunun Müslüman olması yeterlidir

Davetçi sabırlıdır
Tekfirci’nin ise o kadar zamanı yoktur

Davetçi karşıdaki şahsın küfrüne düşmandır
Tekfirci ise şahsına…

Davetçi hidayeti Allah (c.c.)’tan bekler
Tekfirci ise hidayeti kendisi vermeye çalışır

Davetçi davaya leke gelmesinden endişe eder
Tekfirci ise kendi egosunu tatmin etmesi yeterlidir

Davetçi “davet” için bile kendisini yeterli görmez
Tekfirci ise hüküm vermek için can atar

Davetçi hastayla ilgilenir gibi ilgilenir
Tekfirci ise mahalle kavgasına gider gibi

Davetçi davet süresini uzatmak için bahane arar
Tekfirci son noktayı koymak için can atar

Davetçi islama doğrultur
Tekfirci islamdan soğutur

Davetçi karşıdakini hasta olarak görür
Tekfirci ise pasta...

Davetçi'nin daveti sonuna kadar
Tekfirci'nin tekfiri ise menfaati görene kadar

Davetçi davet üstüne davet yapar
Tekfirci önce tekfir eder sonra davet yapar

Davetçi cennete adam kazandırır
Tekfirci ise cehenneme...

Davetçi ancak belli bir aşamadan sonra davete başlar
Tekfirci ise yeni bir mesele duyar duymaz

Davetçi ilim öğrendikçe ahlakını da güzelleştirir
Tekfirci ise ilim öğrenir fakat ahlâkını kaybeder

Davetçi müminlerin sayısını arttırmak için uğraşır
Tekfirci ise kâfirlerin...

Davetçi bir hata yaptığı zaman diğer Müslümanlara da leke geleceğini bilip ona göre hareket eder
Tekfirci’de ise diğer Müslümanlar umrunda değildir. Hatta diğer Müslümanlar Müslüman bile değildir.

Davetçi bütün görüşleri bilir ona göre tepki verir
Tekfirci ise tek bir görüş üzerinden karşıdakine hüküm verir.

Davetçi genişletir, esnetir
Tekfirci daraltır, zorlaştırır

Davetçi sayısız defa gider gelir
Tekfirci’nin ise bir defa anlatması yeterlidir

Davetçi dostluk ve düşmanlık (vela-bera) hukuku üzerine hareket eder
Tekfirci ise sadece düşmanlık hukuku üzerine…

Davetçi karşıdakiyle kardeş kalabilmek için her türlü karineye başvurur
Tekfirci ise ipleri koparmak için döner durur

Davetçi küfre düşeni gördüğünde üzülür
Tekfirci ise bundan memnun olur

Davetçi karşılaştığı binbir zorluğa ve eleştiriye rağmen davetine devam eder
Tekfirci ise ilk tepkide küfür damgasını basar.

Davetçi anlatacağı meseleleri genelden özele doğru anlatır
Tekfirci ise en uç meselelerle başlayıp karşıdakinin küfrî duygularını kabartır

Davetçi'nin, karşıdakinin imana gelmesi konusunda umudu çoktur
Tekfirci ise tekfir etmeden önce son vazifesini yapar gibi yaklaşır

Davetçi tekfir işini şer'i bir mesele olarak görür ve şer'i mahkemeye havale eder. (zannî meselelerde)
Tekfirci ise tekfir işini herkese verilen bir hak olarak görür ve kullanmakta tereddüt etmez.

Davetçi İslamı bilir ve Ona davet eder
Tekfirci cahildir ve kendine davet eder

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
TEKFİRCİ İLE DAVETÇİ ARASINDAKİ FARKLAR

Davetçi ahlâkıyla kâfiri imana getirir (vesile olur), Tekfirci ise ahlakıyla mü’mini dinden imandan çıkarır...

Davetçi
görev alıp bu işi yapar
Tekfirci ise görevi kendi nefsinden alır

Davetçi ahlâkıyla kâfiri imana getirir (vesile olur)
Tekfirci ise ahlakıyla mü’mini dinden imandan çıkarır

Davetçi doktordur
Tekfirci ise mezarcı

Davetçi gerçekten karşıdakinin kurtuluşu için uğraşır
Tekfirci ise sorumluluğu üzerinden atmak için

Davetçi sonuç beklemez
Tekfirci ise sonucu görmek için çabalar

Davetçi (adı üstünde) davet eder
Tekfirci hüküm verir

Davetçi kendisiyle beraber herkesin iman etmesini ister
Tekfirci ise kendisinin ve grubunun Müslüman olması yeterlidir

Davetçi sabırlıdır
Tekfirci’nin ise o kadar zamanı yoktur

Davetçi karşıdaki şahsın küfrüne düşmandır
Tekfirci ise şahsına…

Davetçi hidayeti Allah (c.c.)’tan bekler
Tekfirci ise hidayeti kendisi vermeye çalışır

Davetçi davaya leke gelmesinden endişe eder
Tekfirci ise kendi egosunu tatmin etmesi yeterlidir

Davetçi “davet” için bile kendisini yeterli görmez
Tekfirci ise hüküm vermek için can atar

Davetçi hastayla ilgilenir gibi ilgilenir
Tekfirci ise mahalle kavgasına gider gibi

Davetçi davet süresini uzatmak için bahane arar
Tekfirci son noktayı koymak için can atar

Davetçi islama doğrultur
Tekfirci islamdan soğutur

Davetçi karşıdakini hasta olarak görür
Tekfirci ise pasta...

Davetçi'nin daveti sonuna kadar
Tekfirci'nin tekfiri ise menfaati görene kadar

Davetçi davet üstüne davet yapar
Tekfirci önce tekfir eder sonra davet yapar

Davetçi cennete adam kazandırır
Tekfirci ise cehenneme...

Davetçi ancak belli bir aşamadan sonra davete başlar
Tekfirci ise yeni bir mesele duyar duymaz

Davetçi ilim öğrendikçe ahlakını da güzelleştirir
Tekfirci ise ilim öğrenir fakat ahlâkını kaybeder

Davetçi müminlerin sayısını arttırmak için uğraşır
Tekfirci ise kâfirlerin...

Davetçi bir hata yaptığı zaman diğer Müslümanlara da leke geleceğini bilip ona göre hareket eder
Tekfirci’de ise diğer Müslümanlar umrunda değildir. Hatta diğer Müslümanlar Müslüman bile değildir.

Davetçi bütün görüşleri bilir ona göre tepki verir
Tekfirci ise tek bir görüş üzerinden karşıdakine hüküm verir.

Davetçi genişletir, esnetir
Tekfirci daraltır, zorlaştırır

Davetçi sayısız defa gider gelir
Tekfirci’nin ise bir defa anlatması yeterlidir

Davetçi dostluk ve düşmanlık (vela-bera) hukuku üzerine hareket eder
Tekfirci ise sadece düşmanlık hukuku üzerine…

Davetçi karşıdakiyle kardeş kalabilmek için her türlü karineye başvurur
Tekfirci ise ipleri koparmak için döner durur

Davetçi küfre düşeni gördüğünde üzülür
Tekfirci ise bundan memnun olur

Davetçi karşılaştığı binbir zorluğa ve eleştiriye rağmen davetine devam eder
Tekfirci ise ilk tepkide küfür damgasını basar.

Davetçi anlatacağı meseleleri genelden özele doğru anlatır
Tekfirci ise en uç meselelerle başlayıp karşıdakinin küfrî duygularını kabartır

Davetçi'nin, karşıdakinin imana gelmesi konusunda umudu çoktur
Tekfirci ise tekfir etmeden önce son vazifesini yapar gibi yaklaşır

Davetçi tekfir işini şer'i bir mesele olarak görür ve şer'i mahkemeye havale eder. (zannî meselelerde)
Tekfirci ise tekfir işini herkese verilen bir hak olarak görür ve kullanmakta tereddüt etmez.

Davetçi İslamı bilir ve Ona davet eder
Tekfirci cahildir ve kendine davet eder

Ne çekmissin tekfircilerden be mustafa abi =))

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu psikolojik bir sorun ya. Bir tanesi kaldırım taşı hariç her şeyi tekfir etti ya bildiğin uçan kuşlar kafir diyecekti. Peki ne yapalım güzel kardeşim herkes kafir deyince çık dağlarda yaşa en iyisi dedi. Aklın başındamı, kendini niye komik duruma düşürüyorsun deyince gülüp geçti. Böyle uzaktan bir akrabamda var. Başıma gelmesin diye kınamaktan kaçınıyorum.

T Çevrimdışı

taevhidicin

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Tekfir ederek Allah katında yükseleceğini düşünen insanlar var...
Islama girmenin şartıymış gibi...

Üst Ana Sayfa Alt