Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yasarken Okumadıgın Kuran'dan Ölünce Medet Ummak..

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

فَإِنَّكَ لَا تُسْمِعُ الْمَوْتَى
“Kuşkusuz ki sen ölülere işittiremezsin…”

Rûm 52

وَمَا أَنتَ بِمُسْمِعٍ مَّن فِي الْقُبُورِ
Sen, kabirlerdekilere işittiremezsin!”

Fâtır 22

لِيُنذِرَ مَن كَانَ حَيًّا وَيَحِقَّ الْقَوْلُ عَلَى الْكَافِرِينَ
“(Bu Kur’an) Diri olanı uyarsın ve kâfirler üzerine söz hak olsun diye indirilmiştir.”

Yâsîn 70

PEYGAMBERIMIZ s.a.v kabirlere gıdınce soyle dua etmemızı buyurmuştur.!
Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Selam size ey mü’minlerin ve Müslümanların diyarında bulunanlar. Allah bizden önden gidenlere de, geriye kalanlara da rahmet etsin. Bizler de inşallah size kavuşacağız, de’ buyurdu.”

Müslim 3/14, Nesei 1/286, 2/160, 161, Abdurrezzak 3/570, 571, Ahmed 6/221

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bir mezarlığa gitti ve:

‘Selam sizlere ey mü’min topluluklar yurdunun sakinleri! Şüphesiz bizler de inşallah size kavuşacağız’ dedi
Sonra Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Keşke biz kardeşlerimizi görseydik diye arzu ettim’ dedi.

Sahabeler:

−Ey Allah’ın Rasulü! Biz senin kardeşlerin değil miyiz? diye sordular!

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Hayır, siz benim ashabımsınız. Kardeşlerimiz ise, daha sonra gelecek olanlardır. Ben, onlardan önce havuzun başına varmış olacağım’ dedi.

Sahabeler:

−Ey Allah’ın Rasulü! Henüz senin ümmetinden gelmemiş olanları nasıl tanıyacaksın? diye sordular!

−‘Sizden herhangi bir adamın, alnında ve ayaklarında beyazlıkları bulunan atları olsa ve bu adamın atları siyah atlar arasında bulunsa, adam kendi atlarını tanımaz mı?’ dedi.

Sahabeler:

−Elbette tanır, ey Allah’ın Rasulü! dediler.

−‘Onlar kıyamet gününde abdest almalarından dolayı alınları, kolları ve ayakları parlak geleceklerdir.’

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bu sözlerini üç defa tekrarladı ve şöyle devam etti:

−‘Ben onlardan önce havuzun başına varmış olacağım. Dikkat edin aranızdan birtakım kimseler havuzumdan, kaçkın devenin uzaklaştırıldığı gibi uzaklaştırılacaklar. Ben onlara buraya geliniz, buraya geliniz diye sesleneceğim ve bana şöyle denilecek:

−ONLAR SENDEN SONRA BİD'AT LAR YAPTILAR VE ÖKÇELERİ ÜZERİNE GERİSİN GERİ DÖNÜP DURDULAR.

Bunun üzerine ben de:

−O HALDE BENDEN UZAK DURSUNLAR, BENDEN UZAK DURSUNLAR. buyurdu.”

Ahmed 2/300, 408 Müslim 1/150, 151, Malik 1/49, 50, Nesei 1/35, İbni Mace 2/580, Beyhaki 4/78

ALLAH C.C. en başta ne buyuruyor.
“Bu Kur’an) Diri olanı uyarsın ve kâfirler üzerine söz hak olsun diye indirilmiştir.”
Kuşkusuz ki sen ölülere işittiremezsin
Sen, kabirlerdekilere işittiremezsin
Durum gayet net ve acık kardeslerım.
Uzerine fazi iken yanı yasıyorken Kuranı tatbık etmeyenler ölünce de uzerıme bır fatiha okurlar bende kurtulurum dıyor.
Sen yaptıklarının bedelını odemeden nereye kurtuluyorsun.Ölenlerın kurandan tek nasıbı ? terkettikleri ve yaptıklarıdır.
Biz neden yasıyoruz Biz ne için VArız ALLAH c.c. Kuran ı neden indirdi peygamberler bizlere neden geldi.
O kadar buyuk bır fırtınanın ıcındeyız kı kardeslerım öyle böyle degıl bana dıyorlar sen acımasız konuşuyorsun ben bırsey konuşmuyorum ALLAH ve rasulu ne buyuruyor. ben ona bakarım arkadas.Bizleri uyarıcı elçiler neden geldi.Biz sapıtalım dıyemı yoksa Biz tam tesekkullu ALLAH c.c. na bağlanalım dıyemı.
Dunya = sınav yeri
İnsan= sınava tabi olan
Ders = Kuran
Ögretmen = hz muhammed s.a.v ve ashabı
Sınav sonucu na gore ya kazanacağız ya kaybedecegız.
Sınava tabi tutan= ALEMLERIN RABBI TEK HUKUM SAHİBİ OLAN ALLAH c.c. dur.
Hıc Sınav sonucu belli olduktan sonra Ne olursa olsun sonuca mudahele edebılıyormusunuz ? bu dünyada belki ama biz peygamber degılız ALLAH c.c. bize bu dünyada fazlasıyla ımkan verıyor zaten
Bu durumu oyle fantastık böyle acayıp yerlere çekmeye gerek yok kardeşler.Dunyaya geliyoruz ımtıhana sınav olmak ıcın Ve normalde Kuran ı kerim le başlamamız gerekıyork i Ne için sınav olacağımızı bılelım.bIZ böyle başlamadık başlayamadık neden ? bize gösterenlerde ögrenemedıler ne ıcın yasadıklarını
hersey sınav evet ama ALLAH ın ayetlerı net NET bır sekılde bize soyluyor.
Ben sizi bana ıbadet kulluk eedın dıye yarattım Birbirinizi öldürüp dünyaya meyledın dıye degıl.
Tum devletlerın baslarındakıne bakın.BİZ HUKUMDARIZ HUKMEDECEGIZ DIYORLAR.
Musluman devletlerde var bu
HUKUMDAR OLAN HUKMEDEN YANLIZCA ALLAH TIR. otesi yok
Osmanlı devleti UMMET DIYE CIKTI 3 kıtaya hakım oldu Sonra Ne için cıktıgını unuttu
KAVMİYETÇİLİGİ öğrettiler Türk olduğu için zafer kazandığını öğrettiler Sonucları gunumuze kadar geldi hemde nasıl O zaferler hep hıkaye gıbı anlatılır oldu.SENIN ONLARDAN FARKIN NE HATTA KAFAN DAHA DA COK CALISIYORKEN.
ARADAKİ FARK ONLAR UMMET İÇİN YAŞADILAR KAZANDILAR
BİZ TÜRK OLDUMUZ İÇİN PUTLAR BIZE BUNU OGRETTILER.KAYBETTIK.
UMMET OLALIM INSAALLAH
En başlarda FAtih sultan mehmedın bır sozu var. Öyle bir mahkemeye çıkıyorsun kı hakımın kendısı sahit. diye Bos bir adam bunu söyleyemez.VE sonrasında Öyle bir alıştık kı TÜRK kelimesine HERSEYİN ONUNE GECTİ.
ALLAH IN KATINA CIKINCA SEN ARAPSIN SEN TURKSUN SEN SU SUN BU SUN DEMIYOR ALLAH. BENİM İÇİN NE YAPTIN. PEYGAMBERIMIZ S.A.V İSE UMMET İÇİN NE YAPTIN KARDESLERIM KURTULDUMU ?
Vallahi cok seyvarda adama CEHENNEME gidiyoruz dıyorum olsun bırsey olmaz yanarsak yanalım dıyor.Cehennem ateşini sigara külü zannediyor mübarek yanmak mesele değil de ALLAH I biliyorken cehenneme düşmek ve seni yaratana mahcup olmak herseyın en kötüsü olsa gerek.
Peygamber ummetin ordusu dıye cıktı bu yola
ve nice bu yola çıkanlar.
Kımın başarılı oldukları kımın olamadıkları bellidir.Bu konuyu uzatmıyorum inşallah
YASIYORKEN NEFES ALIYORKEN ALLAHIN EMİRLERİNE PEYGAMBERIMIZ S.A.V SUNNETLERİNE KULAK VERIN YOKSA NASIL BIR UYKUNUN DINLENMEKTEN BASKA INSANAN YARAR SAGLAMADIGI GIBI ÖLÜMÜNDE İNSANA YARAR SAĞLAMASI MUMKUN DEĞİLDİR YAPTIKLARI VE HAYATINI NE ICIN KULLANDIGIN DAN BASKA
ELHAMDULİLLAHİ RABBİLALEMİN.!

P Çevrimdışı

parsa

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
paylaşım için sağol.
şunu belirtmek isterim. başta delil olarak verdiğin rum suresinin 52 ayetinin neden indiğini ve neye cevap olduğunu biliyoruz. şimdi ayetten bir pasaj alıp bu da buna karşı demek usule uymamaktadır.
şimdi sizin aslen anlatmak istediğinizi ben anlıyorum ve kabulde ediyorum benimde itikadim o dur ki; hayatında kuranı rehber edinmeyen kişi öldükten sonra medet beklemektedir. rabbim cahilliğimizi alsın ama bu yapılıyor ve engel olamıyoruz.
usulen öldükten sonra , ölene birşey iişittiremeyecek isek buna delil rum suresimi olmalı ?

ibn kesir / tefsirül kuran / rum-52

52 —Bunun için sen, ölülere kat'iyyen işittiremezsin. Dönüp giden sağırlara da daveti duyuramazsın.
53 —Körleri sapıklıklarından vazgeçirip doğru yola döndüremezsin. Sen âyetlerimizi ancak inananlara duyurabilirsin, tşte onlar müslümanlardır.
Ölülere Duyurabilir misin Hiç?
Allah Teâlâ bu âyet-i kerîme'lerde şöyle buyuruyor: Nasıl ki kabir-lerindeki ölülere işittirmek, işitmeyen sağırlara sözünü ulaştırmak kudretine sâhib değilsin ve bununla beraber onlar sana arka çevirmektedirler; aynı şekilde hakka karşı kör olanları hidâyete erdirmeye ve onları sapıklıklarından çevirmeye de güç yetiremezsin. Bunlar ancak Allah'a aittir. Dilediği zaman dirilerin seslerini ölülere
işittirmek, dilediğini hidâyete erdirmek ve dilediğini sapıttırmak O'nun kudreti dahilindedir. O'nun dışında hiç kimseye bu güç verilmemiştir. Bu sebepledir ki şöyle buyurur: «Sen, âyetlerimizi ancak inananlara duyurabilirsin. İşte onlar müslümanlardır. (Allah'a boyun eğen, O'na icabet eden ve O'na itaat edenlerdir. İşte hakkı işiten ve hakka tâbi olanlar da bunlardır.)» Bu, inananların durumudur. Birincisi ise kâfirlerin misâlidir. Nitekim başka bir âyet-i kerîme'de şöyle buyrulur: «Ancak dinleyenler icabet ederler. Ölülere gelince; onları Allah diriltir. Sonra O'na döndürülürler.» (En'âm, 36).
Abdullah İbn Ömer'in rivayet etmiş olduğu bir hadîse göre; Hz. Peygamber (s.a.), Bedir kuyusuna atılmış ölülerle üç gün sonra konuşmuş, onlan azarlamıştı. Nihayet Hz. Ömer ona: Ey Allah'ın elçisi, kokuşmuş bir kavme ne diye hitâbedersin? demişti. Hz. Peygamber: Nefsim kudret elinde olan (Allah) a yemîn ederim ki siz benim söylemekte olduklarımı onlardan daha iyi işitir durumda değilsinizdir. Şu kadar var ki onlar cevab veremezler. Abdullah İbn Ömer'in bu hadîsi rivayetine karşı mü'minlerin annesi Hz. Âişe (r.a.) «Bunun için sen, ölülere kat'iyyen işittiremezsin.» âyetini delil getirerek Allah Rasûlü (s.a.) nün yukarıdaki sözünü şöyle te'vîl etmiştir: Şüphesiz ki onlar benim kendilerine söyleyegelmekte olduğum şeylerin gerçek olduğunu şu anda çok iyi bilmektedirler. Katâde der ki: Allah Teâlâ onları peygamberi için diriltmiş de onlar ibir azarlama, suçlama ve öç alma şeklinde onun sözünü işitmişlerdir. Alimler katında sahîh olan ise İbn Ömer'in rivayetidir. Zîrâ onun sahîh olduğuna birçok yönlerden şâhidler vardır. Bu cümleden olarak İbn Abdülberr'in İbn Abbâs'tan merfû' olarak rivayet ettiği ve sahihtir dediği bir hadîste şöyle buyrulur: Bir kimse dünyada iken tanımakta olduğu bir müslüman kardeşinin kabrine uğrar da ona selâm verirse Allah Teâlâ onun ruhunu kendisine iade eder de selâm verenin selâmına karşılık verir.[18] 18=tefsirin mukaddimesi

ibn kesir / tefsirül kuran / fatır 22

19 —Kör ile gören bir değildir.
20 —Ve karanlıklarla aydınlık da.
21 —Gölgelik ile sıcaklık da.
22 —Diriler ile ölüler de ,bir değildir. Muhakkak ki Allah, dilediğine işittirir. Sen; kabirlerde olanlara işittirecek değilsin.
23 —Sen; ancak bir uyarıcısın.
24 ~ Muhakkak ki Biz; seni müjdeleyici ve uyarıcı olarak hak ile gönderdik. Hiç bir ümmet yoktur ki ona, bir uyarıcı gelmiş olmasın.
25 —Şayet seni yalanlıyorlarsa; onlardan öncekiler de yalanlamışlardı. Peygamberleri, onlara apaçık deliller, sahîfeler ve aydınlatıcı kitâblarla gelmişlerdi.
26 —Sonra o küfretmiş olanları yakaladım. Beni inkâr etmek nasılmış?
Kör İle Gören Bir Olur Mu Hiç?
Allah Teâlâ buyuruyor ki: Birbirinden farklı olan şeyler nasıl aynı değilse, nasıl kör ile gören arasında büyük farklılıklar varsa, nasıl karanlıkla aydınlık, gölgelikle sıcaklık bir olmazsa; aynı şekilde canlılarla ölüler de bir olmaz. Bu bir misâldir. Allah Teâlâ bu misâli canlıların örneği olan mü'minlerle, ölülerin numunesi olan kâfirlere vermektedir. Nitekim aynı mealde En'âm sûresinde şöyle buyurmaktadır: «Ölü iken dirilttiğimiz ve insanlar arasında yürüyebileceği bir nûr verdiğimiz kimse; karanlıklarda kalıp ondan çıkamayan kimse gibi midir hiç?» (En'âm, 122) Yine Hûd sûresinde şöyle buyurmaktadır: «Bu iki zümrenin durumu, kör ve sağır kimse ile gören ve işiten kimsenin durumuna benzer. İkisi bir olur mu hiç?» (Hûd, 24). Mü'min işitir ve görür. Dünya ve âhirette bir nurun aydınlığında dosdoğru yolda gider. Neticede gölgelikli ve çeşmelerle dolu cennetlerde karâr kılar. Kâfir ise sağır ve kördür. Çıkışı olmayan karanlıklarda yürür. Hattâ o, dünya ve âhirette
sapıklık ve bataklıkta yüzer. Neticede bu durum onu sıcaklıklara, kaynar suya götürür. «Serinliği ve hoşluğu olmayan kara bir dumanın gölgesinde bulunurlar.» (Vakıa, 43-44).
«Muhakkak ki Allah, dilediğine işittirir.» Onları delili duymaya, kabul edip ona bağlanmaya sevkeder. «Sen; kabirlerde olanlara işittirecek değilsin.» Nasıl öldükten ve kabre konduktan sonra ölülere hidâyet ve hak daveti fayda vermezse, kendilerine bedbahtlık yazılı olan bu müşriklere de senin aracılığın fayda vermez ve sen onları hidâyete erdiremezsin. «Sen; ancak bir uyarıcısın.» Sana ancak tebliğ ve uyarma düşer. Dilediğini sapıklığa, dilediğini hidâyete sevkedecek ise Allah'tır.
«Muhakkak ki Biz;.seni müjdeleyici ve uyarıcı olarak hak ile gönderdik.» Mü'minlere müjdeleyici, kâfirlere uyarıcı olarak. «Hiç bir ümmet yoktur ki ona, bir uyarıcı gelmiş olmasın.» Âdemoğullarmdan geçen ne kadar millet varsa, Allah onlara uyarıcı göndermiş ve onların elinden her türlü gerekçelerini almıştır. Nitekim Allah Teâlâ başka âyetlerde şöyle buyurur: «Sen, ancak bir uyarıcısın ve her kavmin bir yol göstericisi vardır.» (Ra'd, 7), «Andolsun ki her ümmete: Allah'a ibâdet edin ve Tâğûttan kaçının, diye peygamberler göndermişizdir. Allah içlerinden İrimini hidâyete erdirdi. Kimi de sapıklığı hak etti.» (Nahl, 36). Bu konuda daha pekçok âyet-i kerîme vardır.
«Şayet seni yalanlıyorlarsa; onlardan öncekiler de yalanlamışlardı. Peygamberleri onlara apaçık deliller, sahîfeler ve aydınlatıcı kitâblarla gelmişti.» Açık delillerden maksad, göz kamaştırıcı mucizeler ve kesin belgelerdir. Âyet-i kerîme'de geçen kelimesi, kitâblar demektir. «Sonra o küfretmiş olanları yakaladım.» Yani her şeye rağmen yine de onlar, peygamberlerinin getirdikleri apaçık gerçekleri yalanladılar. Bunun üzerine, Ben de onları azâb ve ceza ile yakaladım. «Beni inkâr etmek nasılmış?» Beni inkâr etmelerinin ne kadar büyük ve sonsuz azabı gerektirdiğini görüyor musun?[10] 10=Sûyüti. Tedrîb el-Râvî, 89.

şimdi demek istediğim daha rahat anlaşılır diye umuyorum. amacım sizin açmış olduğunuz konuya reddiye değil , öyle bir gayem yok. lakin ayetlerin bir iniş ve bir hükmü var. biz bunun dışında bir pasajı alıp buda bundan dolayıdır dememeliyiz.
ama aksini tefsir usulu , fıkıh usulu kaidelerine göre cevaplandırabilirseniz buyrun. ben bu ayetlerin neye binaen olduğunu biliyorum aksi var ise benim cahilliğimide alın.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hocam ALLAH razı olsun ALLAH c.c. nun emrettiği de buydu. ALLAH razı olsun inşallah.
Vaktim çok kısıtlı olduğundan dolayı kısa ve net olan cevapları tercıh etmek zorunda kalıyorum
Amacım kimselere sızın de belırttıgınız gıbı reddıye degıl
sadece kul olma bılıncı ben ögrendıgım noktaları tam manasıyla
peygamberımızın s.a.v ve ALLAH c.c. nun kesın ve net olarak bıldırdıgı noktalardan belirtiyorum .Ve öğrendiğim kısımları bırbırımıze anlatıyorum.
Yanlıslar olabılır muhakkak.Beşeriz hata yaparız bu konularda da yardım talep edıyorum ınsaallah daha ileride kardeslerımız var ve bu hazıneyı kalblerınde tutmayıp bızımle paylaşsınlar ıstıyorum. Dogruya ulaşalım ınsaallah.
ALLAH RAZI OLSUN.Selamun aleykum.ve rahmetullah.