Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

''Yat Yere Yat Yat Yat !!!'' - Hayati Sedef

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
2017-02-04-yat-yere-yat-yat-yat-hayati-sedef-yazdi....jpg

Yat yere yat yat yat!!!

20 Ocak 2017, saat 05:00

Gecenin en derin olduğu saatler, insanlığın en savunmasız kaldığı bir anda kapının büyük bir hışımla vurulduğunu duyuyorum, yataktan birden fırlıyorum, kapı deliğinden bakıyorum kimlerdir diye.

Kapı ardında birkaç kişinin olduğunu fark ediyorum, kendi aralarında Hayati SEDEFin evi burası diyorlar, o zaman anlıyorum bunların polis olduklarını.

Kapıyı hafifçe aralayıp kimdir o? Diyorum.

Hayati SEDEFin evi mi? Diyorlar.

Evet diyorum.

Kapıyı hızlıca yüzüme ittirip, o meşhur sözü söylediler; “Yat yere yat yat yat!!!”

Dehşet içinde kalıp mecburen yere yatıyorum ve birkaç polisin beni sıkıca tutmasının ardından kelepçelenerek yarı çıplak bir şekilde 10 dakika kadar yerde bekletiliyorum.

Ellerinde silahlarla, özel harekâtçı dedikleri polislerin hayatımın en mahrem yerine botlarıyla adeta suikast ediyordu. “2 dakika bekleyin üstümü giyeyim” dedim ama ne fayda, güçsüzdüm ve karşı koyamıyordum

Çaresizlik, endişe ve kaygılarla beklemeye alınmıştım.

Suçumu dahi bilmiyordum, daha sonra beni yerden kaldırarak “Hayati SEDEF, sizi DAEŞ terör örgütü üyesi olmak iddiasıyla gözaltına alıyoruz ve mahkeme kararıyla evde arama yapacağız.” Dediler.

Polislerin bağırmalarıyla evde herkes uyanmıştı küçük çocuklar ağlıyor, büyükler ise gözleri dolu ve korkulu bir hal içinde polisleri izliyordu.

Sabaha doğru saatin 05:00da karşı komşunun evini çalıyorlardı, aramalarda yasa gereği komşusu şahit olması gerekiyordu, bunun hakkım olduğunu öğreniyordum.

Diğer yandan, CMKnın 118. maddesine göre, konutta, işyerinde veya diğer kapalı yerlerde yani kamuya açık olmayan yerlerde gece vakti arama yapılamaz.

Evde uzun bir aramadan sonra, bilgisayarım, laptopum, çocuklara ait laptop ve tablet, benim ve hanımın cep telefonları, bir arkadaşın format için bana gönderdiği laptop, bilgisayarcılık yaptığım dönemlerde evde olan 10dan fazla har disk, çoğu bozuk olmasına rağmen aldılar ve birde 10 adet kadar kitap aldılar. Evde bulunan 200den fazla kitaptan onları seçerek götürdüler. Bilgisayarlar için “sadece imajı almanız gerekmiyor mu? Kanunda böyle bir madde vardı, bunu uygulayın” dedimse de hayır bizde yönetmenlik böyle dediler.

“Bari emanet olan bu bilgisayarı bırakın o benim değil” dedimse de aldırmadılar.

Halbu ki, Bilgisayar ve harddisk aramalarını CMKnın 134. maddesi düzenliyor. Buna göre, bilgisayarın aslı alınmaz, bilgilerin yedeklemesi yapılır ve polis bu yedekleri alabilir.

Saatlerce ev aramasından sonra saat 09:00da işleri bitti. Beni alıp götürdüler. Evden ayrılmadan önce benim kızlara ve hanıma söyledikleri karşısında şok yaşamıştım. Polisler evdekilere şunu demişti.

“Merak etmeyin, belki bu akşam döner yada 2-3 gün bizim misafirimiz olur, savcı ifadesini alacak, korkmayın” diyordu. Ben duruma müdahale ederek, “Hanım 30 güne kadar beni beklemeyin, OHAL kapsamında 30 gün bırakmayabilirler.” Dedim

Görevli polis memuru bana öfkelenerek sözlerimi kesti, “sen ne biçim adamsın, hiç mi çocukların psikolojisini düşünmüyorsun.” Diyerek adeta dalga geçti benle.

Çok şaşırmıştım, olayın seyri karşısında öfkeli bir ses tonuyla, “siz benim evime büyük bir hışımla ve silahlarla şafak vakti giriyorsunuz, bu çocukların psikolojisi bozulmuyor da benim gerçekleri söylemem mi bozacak” dedim.

“Biz emir kuluyuz, sen biliyor musun bu operasyonlarda kaç polis arkadaşımız şehit oldu, biz nerden bilelim nelerle karşılacağımızı” cevabını aldım.

Daha sonra kelepçeli bir şekilde evden dışarı çıkarılıp polis aracına bindirildim, etrafta komşuların şaşkın bakışları içinde götürüldüm.

Komşular içerisinde itibarımın sıfırlaştığı bir hal içinde kalmıştım, evden dışarı çıkardıklarında herkes bana bir başka bakıyordu, çünkü beni almaya gelen resmi polis aracı, özel harekât aracı ve sivil araçlar ile sanki örgütün lideri benmişim gibi bir izlenim vardı.

13 gün gözaltı sürecim başlamış oldu, hüzünlüydüm, kızgındım, endişeli ve bir o kadarda kaygılıydım.

13 gün içinde yaşadıklarımı anlatmaya sanırım aylarca yazmam gerekecek, ben suçlu değildim, yanlış bir şey yapmamıştım, şiddete başvurmamıştım, şiddete yönlendirmemiştim ama yinede suçlanmıştım, hem de öyle bir suçlama ki, hak etmediğim bir şekilde.

Defalarca suçlandığım örgüt tarafından ölüm tehditleri aldığım, beni tekfir etmelerine, onları benimsemeyip ret ettiğim, sosyal medya hesaplarımdan, haber sitemden aleyhlerinde sayısızca haber, yazı-yorum yazdığım bir grupla suçlanmak çok zor geliyordu.

Benim DAEŞ ile ilgili bir bağımın olmadığını anladıklarında bu sefer Suriyede başka bir grup olan Nusra Cephesi üyesi ile suçlanmıştım, Allaha hamd olsun ki yine yanılmışlardı, bundan da benle zerre kadar bir delil, belge ve doküman bulamadılar, çünkü isnat edilen suçla kesinlikle bir bağım olmamıştı olmuyordu da.

Nusra Cephesi suçlamasından da bir şey çıkmayınca, bu seferde İslami fikirlerim sorgulanmaya başlanıldı.

Yani DAEŞ ile gözaltına alınmıştım, Nusra ile sorgulandım ama islami kimliğimden dolayı da ifadem alınmıştı.

12 gün gözaltı sürecimden sonra emniyette ifadem nihayet alınabildi. Ertesi gün ise mahkemeye çıkarıldık ve savcı adli kontrol şartı ile (Sadece yurt dışına çıkma yasağı) mahkemeye sevk etti. 15 dakikalık bir mahkeme sonucunda hâkim tahliyemize karar verdi.

Her şeyin Allahtan geldiğine iman eden bizler sabredeceğiz, sabrında boş durup beklemek olmadığını da iyi biliyoruz.

Sabrın, isyan ve sitem etmeden, tefekkür eyleyip, şükür ile Allaha tevekkül etmek olduğunu da iyi biliyoruz.

Bu olay neden oldu, kim bizim hakkımızda iftira etti, kim bizi çekemedi, kimin kuyruğuna bastık, kim bizi hedef gösterdi gibi sorulara girip cevap aramıyorum.

Üstat Sezai KARAKOÇun dediği gibi, “Sakın kader deme kaderin üstünde bir kader vardır... Ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır..” inancını taşıyoruz.

Sadece bunu biliyordum ki, bana yapılan tüm insan hakları ihlalleri “Demokrasi” adıyla yapılıyordu. Her şey mevzuata uygunmuş, mevzuatta demokrasiye uygunmuş. Kim bize ne yapıyorsa demokrasi adına yapıyor, anlayacağınız demokrasi böyle bir şey miş...

Allahtan gelen bir karar vardı, Allah bu kararı hâkim ve savcıların diliyle bize iletti. Allah bunu böyle istedi ve böyle oldu, nokta……

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Hep sunu derim müslümanlar kendine ceki düzen vermeli. Tagut istedigini yapiyor ve yaptiriyor. Bir derneklesme cikti herkes resmi biseyler yapacagiz diye birbirinden o derece ayrildiki bana göre bu ayrisma fenerbahce besiktas galatasaray ayrismasinin bir benzeri ve hatta bu durum %100 sirf yardimlasma amacli kurulan derneklere bile yansidi ( infak calismalarini kastediyorum.)

Bunun tek sorumlusuda insanlari koyun gibi güden hocalardir. Adi ne olursa olsun.

Birisi dönemin partici tagutlarini destekleyen kesim.
Ötekisi hayiz nifas konularindan kafasini disariya cikaramayan kesim.
Berikisi tek amaci ona buna kafir diyip nefsini islah eden kesim.
Digeri ise insanlarin sirtindan para kazanmak icin ucan kacan göcen seyhleri dillerine dolan kesim.

Ben sahsen ehli sünnetim, selefi menhecim, kuran ve sünnetiz diyen kesimle bile anlasamiyorsam gruplasmanin alasinin yapildigi döneme geldik demisizdir.

Hal böyle olunca en tenha zaman en mahrem yerine girerler ve tek basina hic sesini cikaramazsin cikincada böyle serzenisle yaparsin... Bu lafim yukaridaki zata degil hepimize...

isin daha da kötü yani bunu herkesin bilmesine ragmen gram sekilde kimse bu duruma önlem almiyor ve gruplasma yine devam ediyor.

Bakalim kör gözlerimiz ne zaman acilacak.

Dün Ahmede, bugün hayatiye yarin mehmede...

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hep sunu derim müslümanlar kendine ceki düzen vermeli. Tagut istedigini yapiyor ve yaptiriyor. Bir derneklesme cikti herkes resmi biseyler yapacagiz diye birbirinden o derece ayrildiki bana göre bu ayrisma fenerbahce besiktas galatasaray ayrismasinin bir benzeri ve hatta bu durum %100 sirf yardimlasma amacli kurulan derneklere bile yansidi ( infak calismalarini kastediyorum.)

Bunun tek sorumlusuda insanlari koyun gibi güden hocalardir. Adi ne olursa olsun.

Birisi dönemin partici tagutlarini destekleyen kesim.
Ötekisi hayiz nifas konularindan kafasini disariya cikaramayan kesim.
Berikisi tek amaci ona buna kafir diyip nefsini islah eden kesim.
Digeri ise insanlarin sirtindan para kazanmak icin ucan kacan göcen seyhleri dillerine dolan kesim.

Ben sahsen ehli sünnetim, selefi menhecim, kuran ve sünnetiz diyen kesimle bile anlasamiyorsam gruplasmanin alasinin yapildigi döneme geldik demisizdir.

Hal böyle olunca en tenha zaman en mahrem yerine girerler ve tek basina hic sesini cikaramazsin cikincada böyle serzenisle yaparsin... Bu lafim yukaridaki zata degil hepimize...

isin daha da kötü yani bunu herkesin bilmesine ragmen gram sekilde kimse bu duruma önlem almiyor ve gruplasma yine devam ediyor.

Bakalim kör gözlerimiz ne zaman acilacak.

Dün Ahmede, bugün hayatiye yarin mehmede...

Günümüzde derneğe gitmiyorum orayla burayla bir bağlantım olmadı gibi bişey deyin de izleyin bağrışları..

Gruplaşma sürecindeyiz malesef. Hele ki selef akidesi üzerinde olan insanlar bunun en başında geliyor.

Bazı dernek ve benzeri kurumların İslami harekete çok ciddi zararlar verdiğini biliyoruz. Daha önce zorla ayıkladıkları pirinçleri ciddi hiçbir ikrah olmadan çamurun içine döktükleri gibi, bunu savunup fazilet olarak gören anlayışlar çoğunlukta.

Tevhidi mesajları terk edip demokrasi türküsü çağıranlar revaçta. Dün “tevhit!” diyenler, bugün “tehdit!” diyor; dün “tekbir!” diyenler, bugün “tedbir!” diyor. Ayet ve hadisten delil yerine, akıl ve mantık oyunlarına yönelen bir tavır var. İnsanımızın ciddi bedeller ödeyerek kazandıkları, çok çabuk harcanabiliyor. “La ilahe” diye başlayan İslam, her şeyle uzlaşan, “la”sı olmayan bir din haline dönüştürüldü. Bütün bunlarda (hakkını yemeyelim), derneklerin büyük katkısı vardır.

Mayınlı tarlada yürüdüğümüzü unutmamalıyız. Tevhidi hakikatleri gizlemenin lanetlik bir suç olduğunu, Allah’ın ayetlerini dünyevi karşılıklarla satmanın ne kadar tehlikeli olduğunu bilmezden gelemeyiz. Savrulan, tükürdüğünü yalayan, dün batıl dediğine bugün hak diyen anlayışlar daha çok derneklerden ve cemaatlerden besleniyor. Hakla batılı karıştırıp hak diye sunmak, sadece batıla davet etmekten çok daha büyük cinayettir.

İslami çalışmalar yapmak, kaygan bir zeminde yürümeye benzer. Gözünü dört değil, on dört açmaya, düşmemek için, ayağını yere sağlam basmaya, dengeli adım atmaya, tedbirli olma ve korkak şekilde yürümemeye, kararlı olma, kendine güvenme ve Allah’ın yardımını talep etme gibi gayretlerin tümünü yerine getirmeye ihtiyaç var. Korkak olmayalım, ama cesaretle deliliği de karıştırmayalım. Hakkı gizlemeyelim, ama kime hangi uslüpla hakkı anlatacağımızı da iyi bilelim..

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Şuan eleştirdiğiniz konuyla alakalı Hatve abimin görüşünü bekliyorum. Kendisi değinmek istediğim noktaya değinmez ise müsait bir zamanda ben değineceğim inşaallah.

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şuan eleştirdiğiniz konuyla alakalı Hatve abimin görüşünü bekliyorum. Kendisi değinmek istediğim noktaya değinmez ise müsait bir zamanda ben değineceğim inşaallah.

Benim eleştirim şahsi değil, kişileri baz alarak konuşmuyorum, sadece yapılan yanlışlar var bunlara değindim,
ki bende bir dernekteyim ama doğruya doğru diyorum..

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Kovulmuş şeytandan Alemlerin Rabbine sığınarak sözlerime başlıyorum; öncelikle Haklarınızı helal etmenizi rica ediyorum.

Yapacağım açıklama sadece diğer üyelerin yanlış anlamalarını engellemek içindir.

Anlattığınız gibi günümüzde ciddi bir gruplaşma yolu izleniyor ve maalesef ufacık görüş ayrılıklarını bir kenara bırakın, dünyevi bazı istek ve arzular bile cemaatlerin ayrılmasına sebebiyet verebiliyor. Bunun nedeni IsLaM4eVeR abinin dediği gibi feraset ve basiret ehli olmayan, yahut onlar gibi düşünmeyen imamlar, önderlerdir. Ama bunu tüm camiaya yaymak eleştiride insafsız davranmaktır. Bundan Allah'a sığınırız.

Evet günümüz önce ki tarihlerden çok farksız değil. Ayrılmalar ve birleşmeler dönem dönem yaşanmış ama günümüzde ayrılmalar farklı bir boyuta taşınarak; tevhidi ve küfürü destekleyecek nitelikte safları ayırmıştır. Evet henüz 3 senesini doldurmayan bir sohbet günü bana 'bu yol zordur, herkes bu yolu sürdüremez ' diyen yardım faaliyetlerinde hatırı sayılır bir camianın başkanı, bugün demokrasinin koruyucusu olmuş durumda. Ve maalesef onları takip edenlerin çoğunluğu bunu araştırma gereği duymadan, tağut, küfür sözcüklerini unutarak bunları fiiliyata geçirdiler. Allah muhafaza.

Bunun yanında hiçbir cemaat ve hiçbir dernekle çalışma yapmayan bir akım oluştu(özellikle selefi görüşünü benimseyenler arasında). Dernekleri eleştiren, onları yerden yere vuran ama onlar kadar tebliğ görevini yerine getirmeyen şahıslar oluştu. Kanaatimce bunlar istemesede, etrafa fitne saçarak cemaatlerin ve derneklerin hızını kesiyorlar. Çünkü günümüzde bir akım 'cemaat gerekli mi? Ne diye bir gruba ihtiyaç duyuyoruz? Tek başımıza davranmamız neden hata olsun?' gibi sorular sorarak cemaat elemanlarını etkiliyorlar. Ve maalesef bunun neticesinde cemaatlerin emir-komuta zinciri hasar görüyor.

Tüm bunların yanında dernekleşme furyası ile birlikte güçlerine güç katarak, davetlerine davet katarak insanları tevhide davet eden derneklerde mevcut. Hiç değilse benim çevremde edindiğim gözlemler bunu gösteriyor. Allah'a hamd olsun. O yüzden günümüzde bir cemaat ile hareket etmek şahsım adına en isabetli görüştür. Aynı şekilde günümüzde hatası olmayan bir cemaat yoktur. İllaki bir konuda hata işleyen cemaatler vardır. Ama bu onlarla iş birliği yapmayacağımız onlarla çalışmayacağımız anlamına gelmez(tabii hatalar akidevi ve cihadi bir boyutta değilse). Bundan dolayı bu tür konuları eleştirirken; cemaatleşmenin hata olmadığını aksine rahmet olduğu, kolaylık olduğu, Rasûlullah'ın sünneti olduğu hatta farz olduğuda işlenmeli. Çünkü bu tür konular bazen kafalarda soru işareti bırakarak cemaatlerden uzat tutabilir. Bundan Allah'a sığınırız. Tekrar haklarınızı helal edin inşaallah.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Tek başına davranmamiz neden hata olsun diyenler kimler? Bunu diyenlerde kendi iclerinde zaten bir grup olmuyor mu?
Cemaat memaat anlamam deyip fevri hareket edenler. Günümüzde epeyce çoğaldı. Nedenini sorunca 'şu cemaat böyle, bu cemaat böyle' diyerek hataları kabul etmiyorlar. Bu da onları tek başına bir ümmet kılıyor!

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Cemaat memaat anlamam deyip fevri hareket edenler. Günümüzde epeyce çoğaldı. Nedenini sorunca 'şu cemaat böyle, bu cemaat böyle' diyerek hataları kabul etmiyorlar. Bu da onları tek başına bir ümmet kılıyor!
Cemaatler kendinden olmayini kabul etmiyor
Boyle dusunenler oluncada ekmeklerine yağ sürmüş olmuyorlar mi
Kendinden olmayani kabul etmeyince ne yapacak.
Surekli çember dışına atilanda haliyle feveran ediyor.
Ha mesela bunu dahi kullananlar var sanırım kastın o. Yani bir sekilde mazaret arayanlar.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Cemaatler kendinden olmayini kabul etmiyor
Boyle dusunenler oluncada ekmeklerine yağ sürmüş olmuyorlar mi
Kendinden olmayani kabul etmeyince ne yapacak.
Surekli çember dışına atilanda haliyle feveran ediyor.
Ha mesela bunu dahi kullananlar var sanırım kastın o. Yani bir sekilde mazaret arayanlar.
Zaten bir cemaatte siz-biz bilinci varsa ümmet olmayı bana telkin edemez! Zira ümmet bilincinde siz-biz yoktur. Aksine hep biz bilinci vardır. Şuan bütün grupların birleşmesi ve aynı çatı altında birleşmesi oldukça zor. Bu yüzden küme kümede olsa cemaatleşeceğiz ama bizi en ufak bir sıkıntı bir yapmak zorunda. O en ufak sıkıntıda bir olamıyorsak en büyük sıkıntı zaten bu olmuş olur. Ayrıca bir cemaat elemanı olarak; her geleni cemaate almayı oldukça kural dışı buluyorum. Sonuçta teşkilatlanma basite alınacak bir olgu değil. Onları belirli periyotlarla inceleyip durumundan haberdar olan ve cemaate alınıp alınmaması yönünde fikir beyan eden bir ekibin bulunması şarttır. Dolayısıyla kastınız bunları yapan cemaatlere ise bu çok normal ama bunları yaptıktan sonra farklı bir mazeret beyan ediyorsa bu o cemaatin hatasıdır(oy kullananı yahut hükümeti destekleyeni cemaate almamakta haklı bir davranıştır. Bunu da bunun dışında tutmak gerekir).

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Zaten bir cemaatte siz-biz bilinci varsa ümmet olmayı bana telkin edemez! Zira ümmet bilincinde siz-biz yoktur. Aksine hep biz bilinci vardır. Şuan bütün grupların birleşmesi ve aynı çatı altında birleşmesi oldukça zor. Bu yüzden küme kümede olsa cemaatleşeceğiz ama bizi en ufak bir sıkıntı bir yapmak zorunda. O en ufak sıkıntıda bir olamıyorsak en büyük sıkıntı zaten bu olmuş olur. Ayrıca bir cemaat elemanı olarak; her geleni cemaate almayı oldukça kural dışı buluyorum. Sonuçta teşkilatlanma basite alınacak bir olgu değil. Onları belirli periyotlarla inceleyip durumundan haberdar olan ve cemaate alınıp alınmaması yönünde fikir beyan eden bir ekibin bulunması şarttır. Dolayısıyla kastınız bunları yapan cemaatlere ise bu çok normal ama bunları yaptıktan sonra farklı bir mazeret beyan ediyorsa bu o cemaatin hatasıdır(oy kullananı yahut hükümeti destekleyeni cemaate almamakta haklı bir davranıştır. Bunu da bunun dışında tutmak gerekir).

Şu kismi anlamadım.
Adamın fikri yapisi cemaate ters dustu diyelim
E amac insan kazanmak değil mi
Neye göre kime göre seçilecek.
Davet tebliğ nerede kalıyor.
Bunlar yapıldı adam yine ters diyelim
E zaten kendisi ayrılır durmaz.

Cemaatler içindeki ana kadro- yeni gelenler vs şeklinde sistematik olgular var mi ?

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Şu kismi anlamadım.
Adamın fikri yapisi cemaate ters dustu diyelim
E amac insan kazanmak değil mi
Neye göre kime göre seçilecek.
Davet tebliğ nerede kalıyor.
Bunlar yapıldı adam yine ters diyelim
E zaten kendisi ayrılır durmaz.

Cemaatler içindeki ana kadro- yeni gelenler vs şeklinde sistematik olgular var mi ?
Olayın iç boyutunu anlamadınız sanırım. Bir cemaat elemanından bahsediyoruz. Yani daha çok tebliğ edilen değilde tebliğ edenden.

Tabi ki sistematik bir olgu ve sistematik bir ilgi-alaka var ve olmak zorunda da. Misal bir genel sohbet günleri olur. Bu günlere herkes davet edilir(nurcu, partici, sofi vs vs hatta ve hatta ateist bile). Birde tebliğ sonucu kazanılanlar vardır. Bunlarda kendilerine has günlerde ilgilenen kimselerle özelde görüşürler. Derse vermiş olduğu ilgi ve alakaya görede sistematik olarak değiştirilirler. Ve bu duruma göre program uygulanır.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Olayın iç boyutunu anlamadınız sanırım. Bir cemaat elemanından bahsediyoruz. Yani daha çok tebliğ edilen değilde tebliğ edenden.

Tabi ki sistematik bir olgu ve sistematik bir ilgi-alaka var ve olmak zorunda da. Misal bir genel sohbet günleri olur. Bu günlere herkes davet edilir(nurcu, partici, sofi vs vs hatta ve hatta ateist bile). Birde tebliğ sonucu kazanılanlar vardır. Bunlarda kendilerine has günlerde ilgilenen kimselerle özelde görüşürler. Derse vermiş olduğu ilgi ve alakaya görede sistematik olarak değiştirilirler. Ve bu duruma göre program uygulanır.

Ben ne bileyim ya hu.soruyorum ışte.
Derneklerle ayakustu görüşmuslugum var
Icerik nedir ne değildir bilmem.
Bir dernek bunyesinde olmadim ki hiç.

Dernek/ cemaat deyince benim aklima gelen tek şey
Kermes.
Suleymancilar kurar döner tezgahini siraya girersin bu.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi

Kermes.
Farkındayım, sadece olayın iç boyutunu bilmeniz için öyle bir cümle kurdum. Kırdığımı düşünmüyorum ama olaki kırdıysam af buyurun, hakkınızı helal edin : )

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi

Kermes.
Bu arada bence bir dernekten ziyade bir cemaatle beraber çalışmalısınız. Size kesinlikle büyük bir tecrübe kazandıracak ve insanları anlama, ilgilenme noktasinda bir çok katkı sağlayacaktır.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

İslam-TR Üyesi
Farkındayım, sadece olayın iç boyutunu bilmeniz için öyle bir cümle kurdum. Kırdığımı düşünmüyorum ama olaki kırdıysam af buyurun, hakkınızı helal edin : )
Hayır kırılmak ne alaka öyle birsey yok da
Madem farkındasin niye bu kadar sabirsizsin onu anlamiyorum pek.

Bazi konularin ucu açık kalıyor bende oturmuyor. mesela 5 sene onceye gitsen benzer cumleler kurulmuş.
E madem diyor insan bunca zaman farkindalik vardi da toparlanilmasi gereken onca zamandan sonra niye daha da ayrışma oldu.
Islam abinin tespiti doğru fanatiklesme olmuş Iyice.
Neyse

Velhasıl madem bu konulara vakif eksik gedik biliniyor Allah calismalarina kolaylik versin ne diyim bir de sabır.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Hayır kırılmak ne alaka öyle birsey yok da
Madem farkındasin niye bu kadar sabirsizsin onu anlamiyorum pek.

Bazi konularin ucu açık kalıyor bende oturmuyor. mesela 5 sene onceye gitsen benzer cumleler kurulmuş.
E madem diyor insan bunca zaman farkindalik vardi da toparlanilmasi gereken onca zamandan sonra niye daha da ayrışma oldu.
Islam abinin tespiti doğru fanatiklesme olmuş Iyice.
Neyse

Velhasıl madem bu konulara vakif eksik gedik biliniyor Allah calismalarina kolaylik versin ne diyim bir de sabır.

Cümlelerime islam abi ve muvvahide ablanın görüşüne ve düşüncesine destek verdiğimi bildirerek başladım. Ben sadece bu tür bir eleştiri yaparken cemaatleşmenin öneminede değinilmesi gerektiğine vurgu yaptım. Ayrica hangi konuda sabırsız davrandığımı anlamadım.

Ne manada insanlari anlama ilgilenme noktasında?

Davet noktasında ilgilenilen kişileri anlama ve onlarla ilgilenme noktasında.

Üst Ana Sayfa Alt