Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yoğurmadan Ekmek Tarifi

Hanımeli Çevrimdışı

Hanımeli

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Eûzü billahis-semî'il alîmi mineşşeytânirracîm
Bismillahirrahmanirrahim.
Görmedin mi, Allah güzel bir sözü nasıl misal getirdi? (Güzel bir söz), kökü sağlam, dalları göğe yükselen bir ağaç gibidir. Bu ağaç, Rabbinin izniyle her zaman meyvesini verir. Öğüt alsınlar diye Allah insanlara misaller getirir. / İbrahim 24-25*

1f338

Yediğimiz ekmekte kıl var!

Son dönemlerde, birçok televizyon programında bile ekmekler ve içlerindeki zararlı maddeler anlatılmaya başladı. Ekmeklerin içinde, un içine kıvam artırıcı olarak katılan L-cystein’in (sistein); nasıl elde edildiğini biliyor muyuz? Tabii ki bu katkı maddesi E920, E921 ve E910, kodları ile yasallaştırılıyor.

İnsan, kedi ve domuz kılı gibi muhtelif kılların bazı işlemlerden geçmesi üzerine una benzeyen bir madde elde ediliyor. Bu madde, kıvam arttırıcı olarak kullanılıyor.

Müslümanlar için bu çeşitli kıllardan yapılan katkı maddesi kesin olarak haramdır ve uzak durulması gereken bir şeydir. Allah için, yediklerimizi araştıralım; kendimizi bu haramlardan, necislerden koruyalım.

Bu olaylardan sonra, çevremdeki fırınlarda kullandıkları unları sormaya başladım. Hiçbir fırından istediğim cevabı alamadığım için ekmeği kendim yapmaya başladım.

Tadını en çok beğendiğim ve en kolay tarifi sizlerle paylaşmak istiyorum. Olur ki ekmek yoğuracak vakti olan yoktur ya da yoğurmaktan sıkılıyordur benim gibi, bu tarif tam bizlik .

Yoğurmadan Ekmek

* Malzemeler

• 3 su bardağı un
  • 1/2 çay kaşığı kuru maya
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 1.5 su bardağı ılık su

Derin bir kapta bütün malzemeleri kaşıkla karıştırıyoruz ve üzerine kapak kapatıp en az 12 saat mayalanmaya bırakıyoruz.

Eğer 16-18 saat kadar bekletilirse daha iyi oluyor.

Hiç elinizle yoğurmaya gerek yok, unu ve suyu iyice birbirine yedirene kadar karıştırıp bırakıyoruz.

Bekleme süresi sonunda mayalanan hamuru, elimize un sürerek bir beze haline getiriyoruz ve iki saat daha dinlenmeye bırakıyoruz. İki saatimiz dolmadan, yani bezeyi yaptıktan bir buçuk saat sonra fırını 210 derece açıp içerisine kapaklı boş derin bir demir tencere veya sıcağa dayanıklı kapaklı cam kaseyi ısıtıyoruz.

Yarım saatin sonunda, dikkatlice fırındaki tencerenin kapağını açıp, mayalanan bezemizi yavaşça tencereye koyuyor ve ağzını kapatıp 30 dakika pişiriyoruz (bu 30 dakika süresince tencerenin ağzı açılmayacak).

Tam yarım saat sonra tencerenin kapağını alıp, ekmeğimizi ağzı açık 15-20 dakika daha fırının sıcaklığını 190 dereceye düşürerek pişiriyoruz, üzeri iyice kızarana kadar.

Ekmek piştiğinde fırını kapatıyoruz ve mümkünse fırın kapağını biraz açık bırakıp ekmeği 10 dakika kadar sönmüş fırının içinde hafif soğumasını bekliyoruz.

Çünkü sıcak sıcak hemen çıkarıp tezgahın üzerinde soğumaya bırakılan ekmeğin kabuğu çatlak çatlak olur ama fırında bekletilip çıkarınca birden sıcak soğuk teması olmadığında ekmeğin yüzü daha düzgün oluyor.

Bu tarif demir döküm kapaklı tencerede çok güzel oluyor. Demir döküm yoksa fırına dayanıklı başka bir tencere de olur. Tencelerinizin kulp ve kapak kısmındaki plastik kısımlarını alüminyum folyo ile kaplarsanız herhangi bir erime gerçekleşmiyor.

Tencere yahut borcamın hamurdan büyük olması
gerekiyor. Çünkü hamur tencerenin kenarına değmeden pişerse ekmeğin kabuğu daha ince olur ve şekli daha düzgün olur. Eğer tencere küçükse iki beze yapın veya malzeme miktarının yarısını deneyin.

☘ Şimdiden afiyet, şifa olsun.

IMG_20170110_164607676.jpg

IMG_20170110_165122203.jpg

IMG_20170110_164953287.jpg

Not: Bu tarif, sitemiz İslam-tr'den bir hanıma aittir.

Üst Ana Sayfa Alt