Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Yöneticileri Tekfir Etmeyen Alimler Mürciyemidir?

Hak Sever Çevrimdışı

Hak Sever

Üye
İslam-TR Üyesi
Ehli sünnete tamamen uyumasını rağmen bir alimin tekfir meselelerinden birine karşı çıkması onun mürcie yapmaz

Bu alimlerden yöneticileri ya da onların bazılarını tekfir etmeyen, diğer taraftan ise itikadında ve diğer konularda genel olarak ehli sünnete bağlı olmasına rağmen vaz’i kanunlarda hüküm vermenin küfrün altında bir küfür olduğuna vs. inanması onu hatalı kılar. Fakat biz onun için murcie demeyiz.

Şeyh Atiyetullah el Libi

https://atiyetullahellibi.wordpress.com

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Onlar mürciye değildir ama tekfir edenlerin ayrı bir dinden oldukları kendi beyanları ile açıktır. Sonuçta tekfir farklı bir inançtanım demektir.

Ben müslümanım ve beni biri tekfir ederse bu hayatta ona senin tekfir dinin sana benim İslam dinim bana diye cevap veririm.

Konudaki cevabı da gerçekten beğendim. Güzel bir açıdan yaklaşılmış.

Allah insanlar hakkında hüküm verir ama biz kalp okumacılığı yapamayız.

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Onlar mürciye değildir ama tekfir edenlerin ayrı bir dinden oldukları kendi beyanları ile açıktır. Sonuçta tekfir farklı bir inançtanım demektir.

Ben müslümanım ve beni biri tekfir ederse bu hayatta ona senin tekfir dinin sana benim İslam dinim bana diye cevap veririm.

Konudaki cevabı da gerçekten beğendim. Güzel bir açıdan yaklaşılmış.

Allah insanlar hakkında hüküm verir ama biz kalp okumacılığı yapamayız.

kardeş senin dediğin kısmen doğru ama bir müslüman ümmetin icma ettiği bir hükmü öğrendikten sonra inkar eder yada te'vilinde ısrar ederse örneğin salattan(namazdan) kasıt duadır, namaz farz değildir diyen gibi, onun dinden çıkıp çıkmaması gündeme gelebilir veya tevhidin aslını bozarsa kafir olduğunda şüphe bile edilmez, Hz Ali'ye ilah diyen biri kafir olur, isterse diğer tüm meseleleri kabul etsin. Kalp eğer bir insana ilah diyecek veya ümmetin icma ettigi bir hususu inkar veya bile bile te'vil edecek seviyedeyse, o kalpte sorun var demektir.

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Dinin emirlerinden elbette taviz verilemez. Muhkem kısım nettir. Tartışmaya kapalıdır.

Ancak küçük yorum farklılıkları ve ameli farklılıklardan kimse kimseyi tekfir etmemelidir.

Geçen gün başta sahabe okmak üzere, mezhep imamları ve ne kadar alim varsa hepsini tekfir eden bir liste okudum. Kendine selefi diyenler arasında bu tipler de var. Kendilerini müslüman herkrsi kafir sayıyorlar..

Asıl kafir kendileri haberleri yok.. Ben Vahhabiler’e bile bir şey demezken, onları tekfir etmez iken yanlışları olduğu halde hükmü Allah’a bırakırken, birinin tutup İmam-ı Azam’a kafir demesini kabul edemem.

Eylemler doğru yanlış denebilir ama kişilere bir şey denmemeli.. Allah her şeyi biliyor ve görüyor sonuçta..

Merhametli olalım. Dinin özü merhamettir.
Kötü varsa iyi edelim, yanlış varsa doğruyu gösterelim. Tekfir etmeyelim örnek olalım..
Kötülüğü eleştirerek değil ancak iyiliği yayarak giderebilirsiniz.

Muhammed087 Çevrimdışı

Muhammed087

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dinin emirlerinden elbette taviz verilemez. Muhkem kısım nettir. Tartışmaya kapalıdır.

Ancak küçük yorum farklılıkları ve ameli farklılıklardan kimse kimseyi tekfir etmemelidir.

Geçen gün başta sahabe okmak üzere, mezhep imamları ve ne kadar alim varsa hepsini tekfir eden bir liste okudum. Kendine selefi diyenler arasında bu tipler de var. Kendilerini müslüman herkrsi kafir sayıyorlar..

Asıl kafir kendileri haberleri yok.. Ben Vahhabiler’e bile bir şey demezken, onları tekfir etmez iken yanlışları olduğu halde hükmü Allah’a bırakırken, birinin tutup İmam-ı Azam’a kafir demesini kabul edemem.

Eylemler doğru yanlış denebilir ama kişilere bir şey denmemeli.. Allah her şeyi biliyor ve görüyor sonuçta..

Kötü varsa iyi edelim, yanlış varsa doğruyu gösterelim. Tekfir etmeyelim örnek olalım..

kendine selefi diyen sahabeyi tekfir eden mi var kimmiş onlar

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Günümüzde kendisine selefiliğe nispet edenlerin arasında itikadi farklılıkların olduğu doğrudur ancak hepsi icmali olarak Kuran, sünnet ve sahabeyi kabul eder. Kendisine selefiyim deyip sahabeyi tekfir eden ya bir münafıktır ya da selefileri zan altında bırakmak isteyen takiyyeci biri ya da aşırı derecede cahildir, selefilerin neye inandığını bilmiyor.

T Çevrimdışı

tosman38

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu insanlar silsile tekfircidir,imanın la ile tüm Allah dışı ilahların reddiyle başlar diyip,iman beriyyetle başlar diye bir şart koşuyorlar ve sizde internette görmüşsünüzdür müslüman olabilmek için şuana kadar ismini duyup duymadığınız tüm alimleri tekfir ediyor,hepsini red edemediya şarkıcıları yazıp liste oluşturmuş,bunlar asli kafirdir,gene müslüman olacak ya bu sefer futbolcu isimleriyle liste oluşturup bunlar kafirdir diyip dünyadaki herkesi tekfir etmrk imanın şartı görüyor.bu yaptıklarını sahabe yapmadı diyip onlarıda kafir görüyor olabilirler.çünkü adamlar 100 erli 1000 silsile tekfir yazıyorlar.(bende kendimce mizahen diyorumki bu adamların dünyada çalışmalarımın bitmesi için 7 milyar insan kafirdr diye tek tek isimlerini yazıp,en sonunda bende kafirmişim diye yazmalarının gerektiğini düşünüyorum) coolumsuyu destek mahiyetinde yazdım.haberdar eti bulamadım

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu konuda kafam çok karışık. Şeyh Atiyyetullah el Libi hatalıdır ama mürcie demeyiz diyor, Şeyh Makdisi mürciedir diyor. Şeyh Muhaysini de bambaşka birşey diyor. Hepsi de aynı camiadan.

Üst Ana Sayfa Alt