Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Yüzüstü Yatma Şekli ve Sabah Namazına Kalkmak İçin Dua Var mı?

Selahaddin Eyyubi Çevrimdışı

Selahaddin Eyyubi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleyküm sizlere 2 sorum olacaktı.
1)Ben kendimi bildim bileli karın üstü yatarım öyle olmasa yatamıyorum bu caizmidir ?

2)Bir kimse yatacak vakit yanılmıyorsam bir sure okuyorlar ve Allah'ın izniyle namaza kalkıyormuş öyle duymuştum var mı böyle birşey varsa hangi dua veya sure okunuyor...

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetulahi we berakâtuh;

Berâ bin Azib'den (r.anh)'dan rivayet edildiğine göre Rasûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) yatağına uzandığında sağ tarafı üzerine yatar ve şöyle dua ederdi:
"Yatacağın zaman önce namaz abdesti gibi abdest al, sonra sağ tarafına uzanıp yat. Daha sonra da şöyle dua et: 'Allah'ım Sana teslim oldum. İşimi de Sana havale ettim. Seni sevdiğim ve Senden korktuğum için Sana dayandım. Ancak Sana sığınırım. Kurtuluşum da Sendendir. İndirdiğin Kitaba ve gönderdiğin Peygambere imân ettim.'
"Eğer bu şekilde hareket edip o gece ölürsen, Müslüman olarak ölmüş olursun. Öyle ise son sözlerin bunlar olsun.
"
(Buhârî, Vudû, 75; Muslim, Zikir, Bab 17, Hadis no: 56 , 2710)

"Suçlular şaşkınlık ve ateş içindedirler. O gün onlar yüzüstü sürüklenerek cehenneme atılırlar; "Ateşin vücudunuza değişini tadınız" diye." (Kamer: 47-48)

Rasulullah (s.a.v.) yüz üstü yatış şeklini yasaklamıştır, şöyle buyurmuştur:
Ebu Hurayra (r.anh)'dan, Rasulullah (s.a.v.) yüzü koyun yatmış bir adam gördü ve :
Bu şekilde yatmak Allah’ın sevmediği bir yatış şeklidir” diye buyurdu.
(Ebû Dâvud, Edeb, 95; Ahmed, Hadis No: 2/287; Tirmizi, Edeb, Hadis No: 2769; Ebu Davud, Hadis No: 5040)

Yaîş İbni Tıhfe el-Gıfârî (radıyallahu anhumâ), babam (Ebu Zer (r.anh) bana şöyle dedi:
“Rasulullah (s.a.v.) , ben bir ara mescidde karnımın üzerinde yatarken yanıma uğradı ve beni ayağıyla dürterek şöyle dedi:
-“Bu, Allah’ın kızgınlığına sebeb olan bir yatış tarzıdır

(Ebû Dâvûd, Edeb 95. Tirmizî, Edeb, 21)

Sabah namazına kalkmak için özel bir dua-ayet yoktur. Bu konuda tavsiye edilebilecek olanlar ise şunlar sayılabilir :
1- Sabah namazına kalkmak isteği kat'i olmalı.
2- Erken yatılmalı
3- Yatarken, sunnete uygun şekil ve dualarda bulunulmalı.
4- Saat - telefon kurulmalı
5- Başkasından kendisini kaldırması istenebilmeli

y%C3%BCz%C3%BCst%C3%BC-e1477931720881-524x429.jpg