Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Zenginken Hacca Gitmeyenin, Fakirken Hac Sorumluluğu Olur mu?

K Çevrimdışı

kala__

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Zamanında kazandığı parayı gereksiz, olumsuz yerlere harcayan kişi şu anda durumu elvermese de aldığı aylık parasını boş şeylere harcayacağına biriktirseydi hacc parası çıkacağından üzerine hacc farz olur mu?

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Zamanında kazandığı para nisab miktarına ulaşmış ve üzerinden bir yıl geçtiği halde imkânı mevcud iken, kendi ihmal veya hatasından dolayı farz olan Hacca gitmemiş te sonraki zamanlarda harcamış veya maddi durumu bozulduğundan dolayı hacca gidemiyorsa da Hacc'dan dolayı sorumluluğu devam eder.

Rasulullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

( تَعَجَّلُوا إِلَى الْحَجِّ -يَعْنِي الْفَرِيضَةَ-، فَإِنَّ أَحَدَكُمْ لا يَدْرِي مَا يَعْرِضُ لَهُ )
رواه أحمد
"Farz haccı edâ etmek için acele edin. Çünkü biriniz, başına ne geleceğini bilemez."
(Ahmed, 1/314.
Elbânî, "İrvâu'l-Ğalîl", hadis no: 990'da hadisin hasen olduğunu belirtmiştir.)

Ali (r.anh) bu konuda şöyle demiştir:

( مَنْ مَاتَ وَلَمْ يَحُجَّ وَلَهُ جِدَةٌ، فَلَا عَلَيْهِ أَنْ يَمُوتَ يَهُودِيًّا أَوْ نَصْرَانِيًّا )
Mekke’ye gidebilecek kadar binit ve azık imkanı olup ta haccetmeyen kimsenin Yahudi veya Hıristiyan olarak ölmesinin ne önemi vardır. Çünkü Allah Kitabında Âl-i imrân sûresi 97. ayette “… Kâ’be’yi haccetmek gücü yeten tüm Müslümanların yerine getirmek zorunda oldukları bir görevdir. Kim bu vazifeyi inkar edip yapmazsa bilsin ki: Allah tüm alemlerden bağımsız olup her bakımdan kendi kendine yeterlidirböyle buyurmaktadır.
(Tirmizî, Hacc, bab 3, Hadis no: 812)

Tirmîzî: Bu hadis garib olup, sadece bu şekliyle biliyoruz. Senedinde söz edilmiştir. Hilâl b. Abdullah meçhul bir kimsedir, Hâris’inde hadiste zayıflığı söylenir.

K Çevrimdışı

kala__

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim hacca yetecek kadar param, altınım ya da gümüşüm hiç olmadı ama ay ay harcamalardan kıssaydım yıllar sonra olabilirdi bu yüzden (kısıp biriktirmediğim için) hacc bana farz mıdır

Üst Ana Sayfa Alt