Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

ZİKRİN FAZİLETİ

eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

" فَاذْكُرُونِي أَذْكُرْكُمْ وَاشْكُرُواْ لِي وَلاَ تَكْفُرُونِ "

" Öyleyse siz beni (itaat ve ibadetle) zikredin ki, ben de sizi (sevap ve mağfiretle) zikredeyim. Ve bana şükredin, (sakın) nankörlük etmeyin. " (Bakara: 152)

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا" "

" Ey iman edenler! Allah’ı çokça zikredin. " (Ahzab: 41)

" وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُم مَّغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا "

" Allah’ı çokça zikreden erkekler ve (Allah’ı çokça) zikreden kadınlar, (işte) onlar için Allah bir mağfiret ve büyük bir ecir hazırlamıştır. " (Ahzab: 35)

" وَاذْكُر رَّبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعاً وَخِيفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالآصَالِ وَلاَ تَكُن مِّنَ الْغَافِلِينَ "

" Rabbini, yüksek sesle olmaksızın sabah akşam yalvara yakara ve gizlice içinden zikret. Sakın gafillerden olma. " (Araf: 205)

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir:

" Rabbini zikredenle, O’nu zikretmeyenin misali diri ile ölünün misali gibidir. " (Buhari Fethu’l Kadir Şerhi 11/208 )

Müslim’in rivayeti ise şu şekildedir:

" İçinde Allah-u Teâlâ'nın zikredildiği ev ile içinde Allah-u Teâlâ'nın zikredilmediği evin misali diri ile ölünün misali gibidir. " (Müslim 1/ 539)

" Allah-u Teâlâ şöyle buyurmuştur:

" Ben kulumun bana olan zannı üzereyim. O beni zikrettiği zaman onunla beraberim. O beni kendi nefsinde zikrederse, ben onu kendi nefsimde zikrederim. O beni bir toplulukta zikrederse, ben onu ondan daha hayırlı bir toplulukta zikrederim. O bana bir karış yaklaşırsa ben ona bir kulaç yaklaşırım. O bana bir kulaç yaklaşırsa ben ona bir arşın yaklaşırım. O bana yürüyerek gelirse ben ona koşarak gelirim. "

(Buhari 8/171, Müslim 4 /2061)

Abdullah b. Busr radiyallahu anh’dan şöyle rivayet edilmiştir:

" Bir adam Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem’a gelerek şöyle dedi:

" Ya Rasulallah! İslam’ın meşru kıldığı şeyler bana çok geliyor. Öyleyse bana sürekli yapabileceğim bir şeyi bildirir misin? "

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:

" Dilin Allah-u Teâlâ'nın zikrinden sürekli ıslak kalsın. "

(Tirmizi 5/458, İbni Mace 2/1246)

" Her kim Allah-u Teâlâ'nın kitabından bir harf okursa buna karşılık onun için bir hasene vardır ve hasene onun on misline kadardır. Ben ‘elif, lam, mim’ bir harfdir demiyorum. Fakat ‘elif’ bir harfdir, ‘lam’ bir harfdir, ‘mim’ bir harfdir. "

(Tirmizi 5/175, Tirmizi rivayet etti ve hasen ve sahih dedi)

Ukbe b. Amir radiyallahu anh’den şöyle rivayet edilmiştir :

" Biz mescidin bir köşesinde otururken Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem yanımıza geldi ve şöyle dedi:

" Hanginiz Buthan veya Akik’e gidip günah işlemeden ve akrabalık bağını kesmeden iki değerli deveye sahip olarak geri dönmek ister? "

Mecliste bulunanlar dediler ki:

" Hepimiz (bunu isteriz) ya Rasulallah!"

Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle dedi:

" Sizden birinizin her gün mescide giderek Allah Azze ve Celle’nin kitabından iki ayet öğrenmesi onun için iki deveden daha hayırlıdır. Üç ayet öğrenmesi onun için üç deveden, dört ayet öğrenmesi dört deveden daha hayırlıdır. Ne kadar ayet öğrenirse onun için o sayıda değerli develerden daha hayırlıdır. "

(Müslim 1/553)

" Her kim bir yerde oturur ve orada Allah-u Teâlâ'yı zikretmezse Allah-u Teâlâ ona bundan dolayı hasret ve pişmanlık duyuracaktır. Her kim de bir yerde uzanır ve orada Allah-u Teâlâ'yı zikretmezse Allah-u Teâlâ ona bundan dolayı hasret ve pişmanlık duyuracaktır. "

(Ebu Davud hasen senedle rivayet etmiştir. 4/264)

" Bir mecliste oturup da Allah-u Teâlâ'yı zikretmeyen ve nebisine salavat getirmeyen hiç bir topluluk yoktur ki Allah-u Teâlâ bundan dolayı onlara hasret ve pişmanlık duyurmasın. Allah-u Teâlâ dilerse bundan dolayı onlara azab eder, dilerse de affeder. "

(Tirmizi rivayet etti ve hasen ve sahih dedi)

" Oturdukları meclisten Allah-u Teâlâ'yı zikretmeden kalkan her topluluk eşek leşi yemekten kalkmış gibi kalkar ve bundan dolayı pişman olacaklardır. "

(Ebu Davud sahih senedle rivayet etti 4/264 )

Son düzenleme: