Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

zorunl eğitimde zorunlu atatürk krizi

• Konbuyu başlatan Ebu & Dücane
  • Başlangıç tarihi
E Çevrimdışı

Ebu & Dücane

Guest
Birinci sınıf kitaplarında ’’atatürk resmi’’ kriziEskişehir Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) tarafından, ilkokul birinci sınıf Türkçe öğretmen kılavuz kitaplarında İstiklal Marşı, Öğrenci Andı ve Atatürk posterine yer verilmediği öne sürüldü.

Eğitim-İş Eskişehir Şube Başkanı Ebru Sungar, 2013-2014 eğitim öğretim yılında kullanılmak üzere özel bir yayınevi tarafından ilkokul birinci sınıf için basılan Türkçe öğretmen kılavuz kitaplarının ön bölümünde bulunması gereken İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtası ile yaprağın arka yüzünde bulunan Öğrenci Andı’nın ve Mustafa Kemal Atatürk posterinin bulunmadığının tespit edildiği belirtildi. Sungar, "Ders kitaplarının hazırlanması ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı Ders Kitapları ve Eğitim Araçları Yönetmeliğinin 8’inci maddesinin C bendi 8 numaralı kısmında bulunan ‘İlköğretim 1, 2 ve 3’üncü sınıflara ait kitaplarda, yaprağın ön yüzünde Türk bayrağı ile birlikte İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtası, yaprağın arka yüzünde Öğrenci Andı, üçüncü yaprağın ön yüzünde Atatürk resmi ve alt kısmında Mustafa Kemal Atatürk yazısı bulunur’ ibaresi yer almaktadır. Bu uygulamalar, Türk ulusuna Atatürk’ü unutturarak, ulusal kimliği yok etme politikalarıdır" ifadelerini kullandı.
Yönetmeliğe aykırı davranıldığını öne süren Sungar, basımevi hakkında yasal işlem başlatılması gerektiğini kaydetti.
(İHA)

Üst Ana Sayfa Alt