Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

15-GÜNAH (KİBİR,BÖBÜRLENMEK) !!!

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
سْــــــــــــــــــــــم- ِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Hamd,herşeyin ölçü ve nizamını kullarına gösteren SübhanALLAHu Tealaya mahsustur.Onun Mübarek elçisine ve tevazu sahibi müminlere selatu selam olsun.

Kibir, Övünmek, Böbürlenmek, Kendini Beğenmek

180753_10150146437341800_330007231799_8116043_5161197_n.jpg

Allah-u Teâlâ şöyle buyuruyor:

"Musa da: "Ben hesap gününde inanmayan her kibirli insandan benim de sizin de Rabbimiz olan Allah'a sığındım" dedi." (Mü'min: 27)

"Muhakkak Allah büyüklenenleri sevmez." (Nahl: 23)

"Allah'ın ayetleri üzerinden kendilerine gelen bir delil olmadan tartışanların gönüllerinde ulaşmayacakları bir büyüklenmek vardır. Sen Allah'a sığın O şüphesiz işitendir, görendir." (Mü'min: 56)

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

"Adamın biri böbürlenerek yürürken Allah onu yerin dibine geçirmiş ve bu kişi kıyamete kadar batmaya devam edecektir."
(Buhari, Müslim, Nesei)

"Zalimler ve kibirli kimseler mahşere karıncalar gibi gönderilirler. Herkes onları çiğneyecek ve her taraftan kendilerini bir zillet saracaktır." (Ahmed, Tirmizi rivayet etti ve bu hadis için hasen dedi.)

Abdullah İbni Mes’ûd radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

- “Kalbinde zerre kadar kibir olan kimse cennete giremez.”
Sahâbînin biri:
- İnsan elbise ve ayakkabısının güzel olmasını arzu eder, deyince şunları söyledi:
- “Allah güzeldir, güzeli sever. Kibir ise hakkı kabul etmemek ve insanları küçümsemektir.”

Müslim, Îmân 147. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Libâs 26; Tirmizî, Birr 61

Selef-i salihinden bazıları şöyle demiştir:

Allah'a karşı işlenen ilk günah kibirdir. Çünkü Allah-u Teâlâ şöyle buyurmaktadır:

"Hani, meleklere Adem'e secde edin demiştik de İblis'den başka hepsi secde etmişlerdi. O ise kaçındı kibirlendi ve kafirlerden oldu." (Bakara: 34)
İblis'in yaptığı gibi hakka karşı kibirlenenin imanı kendisine fayda vermeyecektir.

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

"Kibir, hakkı inkar etmek ve insanları hafife alıp onları hor görmektir."
(Müslim, Tirmizi)

"Allah her kibir taslayanı, kendini beğenip, öğüneni sevmez." (Lokman: 18)

Kudsi bir hadiste Allah-u Teâlâ şöyle buyurmuştur:

"Azamet benim eteğim, kibriya da benim kaftanımdır. Onlardan birini elde etmek isteyeni cehhenneme atarım."
(Müslim, Ebu Davud)

"Cennet ve cehennem Rablerine şöyle demiş:
Cennet "Ya Rab! bana giren insanların çoğunluğu zayıf ve halkın kendisini zayıf gördüğü kimselerdir" diye söylemiş.
Cehennem ise: "Ya Rab! Bana girenlerin çoğunluğu ise büyüklenen ve zalim kimselerdir." demiş."

"Bu ahiret yurdunu, yeryüzünde böbürlenmeyi ve bozgunculuğu istemeyen kimselere veririz. (İyi) Sonuç Allah'a karşı gelmekten sakınanlarındır."(Kasas: 83)

"İnsanları küçümseyip yüzünü çevirme, yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Zira Allah kendini beğenip öğünen hiç kimseyi sevmez." (Lokman: 18)

Seleme b. Ekva radiyallahu anh'nın dediğine göre bir adam Rasulullah'ın huzurda kibirlenerek sol eliyle yemek yemiş Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem sağ eliyle yemek yemesini buyurmuş, fakat kibirinden ötürü adam yapamıyorum demiş. Bunun üzerine Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem:
"Yapamayasın" buyurdu ve adam sağ elini bir daha kaldıramaz oldu. (Müslim)

"Size cehennem ehlinin kim olduğunu söyleyeyim mi? Yürüyüşünde mağrur şişman, katı, kaba, mal toplamaya hırslı olan fakat harcamaya cimri olan kişidir." (Buhari, Müslim)

İbn-i Ömer'den Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

"Böbürlenerek yürüyen ve büyüklük taslayan kimse Allah'ın huzuruna vardığında onu kendisine karşı gazablanmış olarak bulur." (Hakim ve Zehebi rivayet ettiler ve Müslim'in şartlarına göre hadisin sahih olduğunu söylediler.)

Ebu Hureyre radiyallahu anh'den Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:
"Cehenneme giren ilk üç kişi şunlardır:
- Zalim idareci,
- zekatını vermeyen zengin ve
- kibirli fakir."
(İbn-i Habban, İbn-i Huzeyme sahih senetle rivayet etmişlerdir.)

İlmi ve bilgisi ile kibirlenmek ve Allah'ın kendisine verdiği ayrıcalıklardan dolayı büyüklenmek, kibirliliğin en kötüsüdür. Zira o kişi, her şeyden önce kendi ilminden kendisi faydalanmıştır. Çünkü Allah rızası için ilim tahsil eden kimse ilmiyle daha çok tevazu kazanır nefsi küçülür, gönlü alçalır. Devamlı olarak kendisini gözetir. Zira nefsinden gafil kaldığı zaman hak yoldan sapar ve kendisini helak eder.
İlmi; böbürlenmek, mevki ve makam sahibi olmak için isteyen, müslümanları hor gören onlara karşı büyüklük taslayan, onları hafife alan kimse gururun ve büyüklenmenin en berbatını yaşamaktadır. Unutulmamalıdır ki kalbinde zerre kadar kibir bulunan kimse cennenete giremez.

180753_10150146437341800_330007231799_8116043_5161197_n.jpg

osman1987 Çevrimdışı

osman1987

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah vè Rasülüne karşı olmayaçak şekilde kibirli olmak ebedi cehennemlik olmayı gerektirirmi?

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Allah vè Rasülüne karşı olmayaçak şekilde kibirli olmak ebedi cehennemlik olmayı gerektirirmi?

Allahu alem cihad meydanın da kafirlere karşı caiz akhi

Ebu ducane r.a hakkında Allah Resulü s.a.v Allah bu yürüyüşü sevmez lakin burda müstesna dediğini duymuştum bedir harbinde

osman1987 Çevrimdışı

osman1987

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Benim merak ettiğim Allah azze ve celle ye ve Rasulu aleyhisselama karşı kibirli olmayarak günaha düşüp kibir yapmak farklı mı?

Üst Ana Sayfa Alt