Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale 15 Yıl Boyunca Kuyuda Yazılmış Bir Eser: Imam Serahsi’nin El Mebsut’u

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Alimimiz İmam Serahsi (Allah O’na rahmet etsin) ve eseri ise El Mebsut.

Hayatını okuduğumuzda aslında İslam medeniyetini yücelten, İslamı hakkıyla yaşayan alimlerimizin ortak vasıfları ile karşılaşıyoruz; muazzam bir hafıza, amil olunan bir ilim, müthiş bir ibadet aşkı ve İslam’ın izzeti ile şereflenen bir ömür…

İzzet ile şereflenen diyorum çünkü bu alimlerimiz Rabbani alimler idiler. Onlar ne saray uleması idi ve hükümdara dalkavukluk yaparlardı! Onlar ancak hakkı hak olarak savunurlardı!

Şeyhu’l İslam ibn Teymiyye’ye (Allah O’na rahmet etsin) ‘Salih insan nerededir?’ diye sorulduğunda ‘Ya mezarda, ya cephede ya da zindandadır.’ diye boşuna söylememiş. Zira Ebu Hanife’sinden İmam Ahmed’e (Allah hepsinden razı olsun) hangi alimimize bakarsanız bakın muhakkak zindanda geçen yıllara şahitlik edersiniz!

Karahanlılar devrinde yaşamış olan İmam Serahsi, 66 yaşında iken hükümdarın halktan aldığı haksız ve fazla vergiler için itiraz etmiş ve bunun üzerine düşmanlarının kışkırtmaları sonucu Hakan Emir Hasan tarafından “halk hareketinin sevkedicisi olarak” 1073 yılında şehrin kalesinin kuyularından birine hepsedilmiştir.

Böylece İmam Serahsi için hayatının meşakkatli lakin bir o kadar da bereketli geçecek olan 15 yılı başlamıştır. İmam Serahsi, bu atıldığı ve atan kişilerin onu ölüme ve yalnızlığa terk ettiklerini “zannettikleri” kuyuda Rabbiyle baş başa kalmış, geceleri uzun nafile namazlar ile gündüzleri ise oruç tutarak geçirmiştir. Çünkü O’nun zindana atılması aslında onun için bir halvettir!

Buradan sonrası ise bize çok dehşet verici geliyor. Çünkü gençlik bırakın kuyuda ciltler yazmayı, kuyularda yazılmış Mebsutlara, zindanlarda yazılmış FiZilal’lere yüzünü dönmüş durumda!

İmam Serahsi ise, kuyunun başına toplanan öğrencilerine tam 30 ciltlik bir külliyatyazdırmıştır.

El Mebsut adındaki bu müthiş fıkıh usulü kitabını öğrencilerine hiçbir yardım almaksızın, kuyudan onlara bağırarak yazdırırken, İmam Serahsi bazen hüzne kapıldığı ve “Keşke şimdi kitaplarım yanımda olsaydı da size bu konuda daha çok şey söyleyebilseydim” demekten kendini alamadığı rivayet edilir. Cuma namazıyla ilgili bir bahsi yazdırırken ise öğrencileri kitaba insanın içini acıtacak şu notu düşerler: “Bize bunları yazdıran insan ne cumaya, ne cemaate gidemeyen bir insandır.”

İmam Serahsi, derslerini icra ettiği kuyu hapsinde, bir gün bir talebesinin olmadığını fark etmiştir. Sorması üzerine bir başka talebesi, arkadaşının abdest almaya gittiğini ve bizzat kendisinin de o gün hüküm sürmekte olan şiddetli soğuk sebebiyle bundan vazgeçtiği cevabını verir. Bunun üzerine o büyük alim, talebesine şöyle der: “Allah seni affetsin. Bu kadar soğuk yüzünden abdestten vazgeçmeye utanmıyor musun? Hâlâ hatırımdadır. Ben Buhara’da talebe iken bir gün sağlığımdan muzdarib idim ve günde kırk defa rahatsızlığım beni çaresiz bırakıyordu. Her defasında da abdest tazelemek için ırmağa gidiyordum. Öyle soğuk idi ki, odama geldiğimde mürekkebi donmuş buluyordum, sonra onu bir müddet göğsüme sürüyordum ve göğsümün harareti onu eritince notlarımı yazmaya devam ediyordum.”

Subhanallah… Ne güzel söylemiş Muhammed ibn Sirin: ‘İlim çokca rivayet etmek değildir. İlim amel etmektir. İlim haşyetullahtır.’

Fetih Gençlik

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
sübhanALLAH,ALLAH ona rahmet etsin amin

Üst Ana Sayfa Alt