Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

4 Maddede Kapitalizm Nedir?

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
4 Maddede Kapitalizm Nedir?

Kapitalizm, sermayenin ve sermayedarların söz sahibi konumda olduğu rejimdir, sistemdir.

1. Nasıl Ortaya çıkmıştır?

15 yüzyılda ticaret kapısı olan İstanbul fethedildi. Ardından keşifler zorunlu oldu. Batı Haçlı seferleri ile Asya’yı yağmaladı. Denize açıldılar ve Amerikayı buldular. Burada 95 milyon kızılderiliyi de katlettiler. Bu yağmalamalar ile zengin oldular. Böylece kiliseye kafa tutacak güç buldular. Kilise zamanla zayıfladı ve otoritesi yıkıldı. Böylece güç de yönetim de idare de zenginlerin eline geçti. Halk işçi sınıfı olarak çalıştı, yiyecek kadar alıp gerisini yine zenginlere bıraktı. Bu da sistemin temel taşlarını oluşturdu.

kapitalizm7.jpg

2. Genel Özellikleri Nelerdir?

Kapitalizmin hedefi üretim, asıl arzusu ise tüketimdir.

Olmazsa olmazı sömürge ve köleliktir.

Kast sistemi üzerine kuruludur. Burjuva/zenginler güçlü, proletarya/fakirler ise zayıftır.

Kapitalizm materyalisttir. Maddeden ibarettir. Eşya kutsallığı mantığı vardır. Hırs, kıskançlık, güvensizlik, paylaşamayan ve şüpheci bir tutum vardır.

kapitalizm3.jpg

3. İnsan Profili

Gözü aç, doyamayan, nefsi tatmin eden, herkesin en zengin olması gerektiği için rekabeti sunan, kural tanımayan ve başkalarına egemen olmak isteyen, birey odaklı ve benmerkezci bir insan hedefler. İnsanın kendisine tapması böylece ortaya çıkmıştır. Hem insanı bu hale sokar hem de Hümanizm akımını başlatarak yaptıklarını örtmeyi amaçlar.

Kimse bulunduğu yerden memnun değildir, sürekli yukarı çıkmak ister. Herkes tüketime katılmalıdır. Çünkü insanlar tükettikçe ÖZGÜR olacaklarına inandırılmışlardır.

kapitalizm4.jpg

4. Kapitalizm Döngüsü

Kadın ne kadar para getirirse o kadar değerlidir. Kadınlar önce acımasızca çalıştırılmıştır. Ardından sesleri yükselince protesto yaptıkları fabrikada canlı canlı yakılmışlardır. Sonra da bu katliam günü yani 8 Mart kadınlar günü olarak ilan edilmiş ve Batı yaptığı bu iğrenç vahşeti örtbas etmiştir.

İşte kapitalizmin döngüsü budur!

/alıntı/

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bütün kavga sermayenin paylaşımı ile ilgilidir. Kapitalizm para elitlerin elinde olsun, halk cahildir ve parayı yönetemez, elitler parayı yönetsin der. Komünizm halka az ve eşit para verelim, devleti güçlendirelim der. İslam herkese hakkını verelim der, genel değil lokal tespitlerle bireyin, ailenin, bölgelerin, kurumların hakkını belirler, açık bırakmadan en adil bölüşümü ilhamını İslam'dan alacak evrensel bir düzenleme yapabilir. Fani ürünler olan ideolojik sermaye yönetimleri insanları hiç bir zaman tam olarak tatmin etmemiş ve tam anlamıyla meşru bir dağıtım yapamamıştır. Kapitalizm üzerine takım elbise giydirilmiş, kravat takılıp traş edilmiş yırtıcı vahşi bir yaratıktan ibarettir, haydutlar tarafından tasarlanmış gayri meşru bir organizasyondur.

OkuDüşün Çevrimdışı

OkuDüşün

Okumaktan mana ne? Kişi Hakk'ı bilmektir.
İslam-TR Üyesi
Kapitalizm önce saçma sapan ihtiyaçlar uydurur sonra da bu ihtiyaçlar için ürünler satar. Maalesef çevremizde bunun birçok örneği var. Bunun en basiti son zamanlarda revaçta olan stres çarkı. Ne işe yarıyor neye derman oluyor belli değil ama insanlar böyle şeylere para veriyor. Allah doğru yola iletsin ne diyelim.

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kapitalizm/mülkiyetçilik ve ticaret islamda vardır dünyaya egemen kılınmaya çalışılan sistem ise "liberal" kapitalizm/mülkiyetçilik yanı bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinlerciliktir . kapitalizm malların alım satım ve üretim işleyişidir ideoloji olan liberalizmdir . bu alım satım ve işleyişin nasıllığını belirler , onun ortaya çıkışıise derebeyliklerin yıkılışı ile alakalıdır zira zırt pırt şehirden şehire geçişte alınan vergiler ticareti imkansız hale getirmektedir bu vergi engelinin kalkmasıiçin önceikle güçlü bir merkezi iktidar gerekir bu merkezi iktidar derebeyliklerine baskın çıkmalıdır ve ekkonomik idareyi elinde toplamalıdır böylece güçlü krallıklar oluşur ticaretin yaygınlaşması ise halk içerisinde müreffehliği arttırmaz ise ve belli bir zümreye hizmet eder hale gelirse isyanlara yol açar ki bu güçlü merkezi yönetimlerinde yani krallıklarında ortadan kaldırılmasını getirir kralllıklar ortadan kalktıkça ulus devletlerin uluslarının malı bölüşme düzenlerinde öne çıkmaları gerekir bunun içinde yeni kaynaklar bulmak gerekir zira tacirler ve üreticiler durduuk yere ellerindeki imkanları halk kitleleri ile bölüşmezler , böylece yeni isyan tehlikesi doğar zira halkın arazileri tüccarlarca alınmakta ve şehirlere göç olmaktadır şehirde ise halk günde 15 saat çalışarak ancak geçimini sürdürebilmektedir öyleyse isyanın önü kesilmeli ve diğr ülkeler sömürülmelidir böylece batı emperyalizmi doğar ancak paylaşımı kabul etmeyen mülkiyet sahibi kaptalistler geniş yığınları gene eşşekler gibi çalıştırmaktadır bunun neticesinde 2 seçenek doğar ya herkkes herşşeyin sahibi olacak yani komunizm gelecek ya da ulusçuluğun bir sonraki aşaması olarak ırkçılık öne çıkarılacaktır ki bu da nazizmi getirir böylece günde 15 saat çalışan eşşekler üstün ırk falan olduklarına inanacak bu da emperyalizmle desteklenecektir sonra bu ikisi aalır başını gider ve nihayetinde çatışmalar doğar bu ikisinden kurtuluş yolu olarakda liberalizm öne çıkar liberalizmde ırkçılık ve komunizmin topluluk fikrine aykırı olarak bireyleri öne çıkararak bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinlerle vahşi/liberal kapitalizmi getirir . şimdilerde çin tipi devlet kapitalizmi ile abd tipi liberal kapitalizm kapışmaktadır amerikanın seçimi trumpa bakıp liberal kapitalizmin meyvesi ab nin çöküşünü izleyince çin tipinin baskın çıkacağını sanıyorum !

Kozsoy Çevrimdışı

Kozsoy

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
"böylece günde 15 saat çalışan eşşekler üstün ırk falan olduklarına inanacak"

bu haliyle tr versiyonu hadi osmanlı torunları olabilir, olmaz dersen zaten ortalık iş dolu kimse iş beğenmiyor 800 lira iyi para geçinirsin diyenlerle muhattap olursun .

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    76.8 KB · Görüntüleme: 78
Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir ezen var birde ezilen
Ezen ne icin eziyor ezilen neden eziliyor ?

Birseyleri kabullenmek kolay lakin basa cikmadikca her turlu fitne alir gider

Bunun icin İSLAM her daim sart derim cunku herkez esit otesi goruldugu gibi seytan isleri...

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bir ezen var birde ezilen
Ezen ne icin eziyor ezilen neden eziliyor ?

Birseyleri kabullenmek kolay lakin basa cikmadikca her turlu fitne alir gider

Bunun icin İSLAM her daim sart derim cunku herkez esit otesi goruldugu gibi seytan isleri...

Akhi hakkını Helal Et ezen kısmını ilk başta "ezan" diye okudum hemde bi kaç kez :D