Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

73 Fırka Hadisinde Kastedilen Cehennemlik Fırkalardan Kast Edilen Nedir?

H Çevrimdışı

hak_yolcusu

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum ve rahmetullah

73 fırka hadisinde kastedilen cehennemlik fırkalardan kast edilen nedir? yani bakıyoruz bir sürü cemaat var ama bunların hepsi islam adı altında.....bu cemaatler mi bu fırkaları oluşturuyorlar. yoksa başka şeyler mi?

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
73 . FIRKA :KURTULUŞA ERENLERİN CEMAATİ

Resulullah (s.a.v) buyuruyor ki ümmet 73 fırka olacak biri fırka-i necat diğerleri cehenneme girecekler ... Hadisin mana olarak ifadelerini yazdım, orjinalini de okudum bu hadiste ince bir hakikat gizlenmiş o gizli hazineyi buldum çok düşündüm... elhamdulillah şimdilik bu hadisi fikir olarak hayatıma temel yaptım. Kur-an da buyruluyor ki " Ben Müslümanlardanım diyen kimseden daha güzel sözlü kim vardır? ...ve o takva sahipleri ki ... kurtuluşa erenler onlardır "...ayetleri çok sayıda bulunuyor.

Ayrıca Resulullah'tan (s.a.v) bu güne kadar çok sayıda = binlerce taife -grup-ekol-mezhep gelmiş...sadece günümüzde bu sayılar 73 ten de fazladır...hicretten sonra 200 sene sonra bile 700 civarında mezhep vardı...bu güne kadar hepsini toplasak ümmet 70 değil 7000 değil binlerce grupla var olmuş...ayetler verdim ...bir de hadis usulünde sayılar çok teknik bir konu olarak çözümlenmiş.. Örneğin Resulullah kur-andan sonraki en belağatlı fesahatlı ifadeler sarf eden tek insandır... onun sözlerinde çok incelikler var, teşbih o dönemin genel konuşma tarzının bir parçası idi zaten...Verilen sayı , " asıl değil, çokluk " ifade etmek için kullanılırdı o zamanlar.....mesela efendimiz 3-7-70 gibi 40 gibi sayılar kullanmış ...o bir ifadenin düzenini sayılarla da kurardı ...münafığın alameti 3 tür ...derdi. Neden? çünkü bu bir teknik. Dikkat celp etmek için ...ayrıca sayılarla cümleleri hafızaya kodlamak çok kolaydır...çok iyi bir öğreticilik tekniği ...peki gerçekte münafığın alametleri 3-4 müdür ...hayır, değildir... kur-anda tarama yapılsa yüzlerce alamet bulunur ...işte bunun gibi sayılarla bir teknik daha uygulamış...bu teknikte " çokluk ifade eden cümleleri 7- 40- 70 " sayılarıyla ifade buyururlar...verilen sayı çokluğu belirten bir beliğ ifadeyi arz etmek için kullanılıyor...73 fırka olacak...yani tek tek saymamız için verilen sayı değil...tek tek sayılan bir yönü de var ...Hak tek, fitne çok...fakat bu yönü ahir zamana bakmıyor. Henüz bunu fark etmedim...çünkü dünyada 70 değil belki 700 tane grup var ....kurtuluş bir tek değil belki hak yol üzere olan bir kaç fırkada olacak belki de ,yeter ki kuran sınırları içinde olsun...o zaman bu sayı işini böyle çözdük diyelim diğer bölüme geçelim

Hadisin orjinalini okudum, Ebu Hureyre (r.a) nin rivayetinde fırkai naciye ifadesi yok...sadece hadiste şu geçiyor...73 fırka olacak ...deniliyor...Hadisi şerh edenler eklemişler ,demişler ki : kur-an ve sünnete uyan fırka necat bulacak, yani 72 tanesi cehenneme girecek...hadisin orjinalinde bu ifadeler yok, ama bu yorumlarda doğru...şimdi gelelim bizim yorumumuza...en başta dediğim ayetler gereğince ve başka hadislerin desteğince " ehl-i takva necat bulacak yada diğer bir ifadeyle kur-an sünnete uyan kim ise o kişiler o cemaatin içinde olacaklar " ... bu cemaatin adı yok ..Daha açık bir ifade ile cemaatin adını aramaya da gerek yok. Çünkü bu cemaat Resulullah’ın (s.av.) etrafında toplanan sahabe-i güzin ile ilk halkasını başlatmış. Her asırda halka halka günümüze kadar gelmiş ve kıyamete kadar da bu halkanın oluşumu devam ediyor. Şimdi sana bu cemaatin hangisi olduğunu söyleyeyim... Sen de gel gir katıl bize... Yetmiş üç cemaat vardı ..bizim cemaat işte bu cemaatler içinde ki " ehli takva olan güruhun, zümrenin " manevi temsilidir ...kim bu cemaatten der isen, her cemaatin içinden derim ...ehli takva olan herkes ! çünkü ölçüsü kur-an ve sünnet olan bir çok kişiler her cemaatte yok mudur?.. işte bu kişilerin manen toplamı 73. cemaattir. 73.cemaatten olmak için tek şartı kur-an ve sünnete uymak... her cemaatten bu kişilere ulaşılabileceği gibi, mahallende yada çok uzak kıtalarda yaşayan bir Müslüman bu 73.cemaatten olabiliyor... ne mutlu 73.cemaate dahil olabilene ki ..bizim ümidimizde bu zümreye girebilmek olmalı...bu manalar hadiste gizli. Kur-anda zaten açık olarak tarif edilmişler... bu gerçeği öğrendiğim için çok şükrediyorum. yoksa bende Donkişot gibi hayalimdeki yeri arar dururdum...

73 Fırka Hadisinde tenteneli perde arkasında gizlenmiş iki hakikat var;

Birinci hakikat;

Hadisin ince bir hakikati çok zarif bir biçimde kendini öyle örtmüş ki, bu fesahat ancak peygambere yakışır ki, Allah tan aldığı ilham ile konuşan söz ustası Muhammed (s.a.v) bir tenteneli perdenin arkasındaki ışık gibi hakikati sunmuş. Biz o perdeyi araladık, perde arkasındaki hakikat ışığı şudur; İhtilaf ve ayrılık içinde olan tüm grup-cemiyet-ekol-mezhep-fırka-partilerin tamamı Müslüman olma kaydıyla ümmettendir. Çünkü efendimiz, ümmetim ifadesi buyurarak, tüm farklılıklarına rağmen, tüm toplulukları, Müslüman olarak bariz biçimde ima etmişlerdir. Günümüze kadar gelmiş olan ve kıyamete kadar daha da artacak olan fırkalar, ümmet içinde zikrediliyor. Demek ki hiç bir fırkayı ümmetten olma şartı olan Müslümanlıktan çıkarıcı belirgin vasıfları olmadan, ümmetin dışında göremeyiz.

İkinci Hakikat;

Resulullah aleyhisselam tüm fırkalardan sadece birinin cennete gireceğini ihbar ediyor. Diğer ''kur-an sünnete uymakta çok kusurlu olan Müslüman kardeşlerimiz'' diğer ifadeyle hatalı- günahkar- müslümanlar cehenneme girecekler. Dikkat ettiyseniz cehennemden çıkıp çıkmayacaklarına dair açık ifade yok. İma var. Yani ebediyyen cehenneme girecekler denilmiyor. Diğer hadislerin desteğiyle biliyoruz ki Müslüman olan herkes cehennemde cezasını çektikten sonra cennete girecektir. İşte bu hadis bu müjdeyi de ima yoluyla, tenteneli perde arkasında saklamış. Bunun da hikmeti şudur ki peygamber edebi Müslümanı günaha meylettirecek ifadeler sarf etmez. Bu açıdan bu müjdeyi gizli tutuyor ki Müslümanlar günahkar oldukları halde sevinmesin.

Netice olarak; Tüm müslümanlar kardeştir. Fırkalardan cennete girecek olanlar ehli takva olan herkestir. Dinimiz İslamdır. İman eden ve İslamın şartlarını kabullenen herkes İslam ümmetindendir. Cemaatler din değildir. Cemaatsiz olan ise dinsiz değildir. Din için cemaatler araçtır. Cemaatler için din araç değil amaçtır. Tüm İslami fırkalar İslama hizmet ediyorlar. İşte kurtuluşa erenler öyle kimselerdir ki, onların cemaatinin adı değil nitelikleri ön plana çıkmaktadır. Altın Kelime TAKVA....

Bu neticeyi hakikat olarak kabullenen birisi şunları açıkça görür;
*Birincisi her cemaat için kardeşlerim var der,
*İkincisi cemaatten ziyade, cemaatler içinde gizli olan o kişileri keşfetmeye çalışır,
*Üçüncüsü de İslam Müslüman kavramları zedelenmeden, bu kavramları hak ettiği yere getirir,
*Ve bir de dördüncüsü kimsenin tek hak meşreb benim meşrebimdir demeye hakkı olamaz. Ancak en güzel meşrep benimkidir demeye hakkı olabilir. Zaten bir ehl-i cemaat bu düşüncede olmazsa meşrebinde iyi hizmetlerde bulunması da umulmaz.

Her cemaat içinde bu güzide insanlar bulunduğundan, kimi cemaatte çok kimi cemaatte az olduğunu gözlemlemek mümkündür. Bu da o cemaatin yaptığı işlere bakılarak görülebilir. Eğer o cemaatte çok hizmetler yapılmışsa; alamettir ki o manevi fırkadan kişilerden çok sayıda elemanı bulunuyor ... Günümüzdeki cemaat karmaşasına ve kafası bulanık olan, bir çok arayışta olan Müslüman'a ışık tutmasını cenabı haktan dilerim .. Belki bu hakikati öğrenen ve idrak eden kişiler, eğer bir cemaate mensup iseler, cemaatleri içinde daha iyi hizmet ederek bu zümreye layık olmaya çalışırlar... ya da eğer bir cemaate dahil değil iseler, bu kişiler de karamsarlıktan çıkarlar ve cemaat adı yerine ehli takva insan ararlar... ya da bu hakikati öğrenen ve idrak eden bir kimse herhangi bir Müslüman cemaatine girmekte sakınca olmadığını da görür.
Yanıldık ve hata ettiysek Allahın sonsuz rahmetine sığınırım. Allah için olanlara selam olsun....

Ahmetberk 02 Şubat 2005

Ümmetin 73 fırkaya ayrılışı hakkındaki hadis:
Ebu Davud, Tirmizi, İbn-i Mace, İbn-i Hibban ve Hakim, Ebu Hureyre ‘ den rivayet ederler:

‘’ Yahudiler yetmiş bir, Hristiyanlar da yetmiş bir fırkaya ayrıldılar. Ümmetim de yetmiş üç fırkaya ayrılacaktır.’’
Ebu Hureyre dışındaki rivayetlerde bu hadisin metnine ek olarak, aşağıdaki cümlede yer almaktadır;
‘’Biri Hariç Bütün fırkalar ateştedir’’
(Bu eklenti Abdullah b.amr, Muaviye, Avf b.Malik, Enes …..vs birkaç sahabedeki rivayetlerde yer
almaktadır)(Hadis hakkında detaylı bilgi edinmek için ;Yusuf el-Kardavi İhtilaflar karşısında İslami
tavır /sayfa 62 )