Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Kur'an'daki Abdest mi, Sünnet'teki Abdest mi Alınmalı?

• Konbuyu başlatan montevo
  • Başlangıç tarihi
M Çevrimdışı

montevo

Guest
merhaba

burda sormak istediğim abdest nasıl alınır vb değil.

Abdest alma bize şu şekilde öğretildi
1- Abdest almaya başlarken "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir,
2 - Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim denir,
3- Üç kez eller bileklere kadar yıkanır, (Bir elin parmakları diğer elin parmakları arasına geçirilerek hilallenir)
4- Sağ el ile ağıza üç kere su verilerek ağız yıkanır,
5- Sağ el ile buruna üç kere su verip, sol el ile sümkürülür,
6- Avuçlara su alıp, alından çene altına, şakaklara kadar üç kez yüz yıkanır,
7- Sol el ile sağ kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır,
8- Sağ el ile sol kol dirsek ile beraber üç kez yıkanır,
9- Her iki kol yıkandıktan sonra, eller tekrar yıkanır ve başın dörtte biri mesh edilir, (başın üst kısmına ıslak elle dokunulur)
10- Daha sonra sağ ve sol elin şehadet parmakları ile iki kulağın deliklerine su verirken baş parmaklar ile kulakların arkası mesh edilir,
11- Ellerin dış yüzü ile ense mesh edilir,
12- Sol elin küçük parmağı ile, sağ ayağın küçük parmağından başlayarak, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle, topuklarla birlikte, sağ ayak üç kez yıkanır,
13- Sol ayağı üç kez yıkarken, ayak parmaklarının arasını küçük parmağı ile bu sefer baş parmaktan başlayarak, küçük parmağa doğru, ayak parmaklarının arasını hilallemek suretiyle topuk ile birlikte yıkanır.

Kuranda ise abdest

İnananlar! Namaza kalktığınız zaman: Yüzünüzü yıkayın, ellerinizi dirseklere kadar yıkayın, başınızı sıvazlayın, ve ayaklarınızı da topuklara kadar (sıvazlayın/yıkayın). Cinsel ilişkide bulunmuşsanız yıkanınız. Hasta veya yolcu iseniz, yahut tuvaletten gelmiş, yahut kadınlarla cinsel ilişkide bulunmuş ve su bulamamışsanız, temiz bir toprağa yönelip yüzünüzü ve kollarınızı onunla sıvazlayın. ALLAH size güçlük çıkarmak istemez. Ancak sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Olur ki şükredersiniz.(maide 6)

Burada Allah’ın bilemeyip insanların bildiği yada peygamberin,başkalarında söylenen, bildiğini iddia ettikleri kudret nedir?

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Maide 6 da geçen Abdestin Farzları (4 tane) olarak kabul edilir. Üstte yazdığın 13 madde (hepsini okumadım) sünnetleri de içeriyor. Bunların delili ise Rasulullah'ın (sav) sünnetindedir. Rasulullah'a ise Allah (swt) vahy etmiştir. O hevasından konuşmaz.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Umarım hadis inkarcısı değilsindir :)

M Çevrimdışı

montevo

Guest
benim anlamadığım nokta şu kuran eksiksiz bir kitap ve Allah'ın hiçbirşeyi unutmadığı ayetlerle bildrildiği halde neden yukardaki gibi detaylar kuranda yok?

M Çevrimdışı

montevo

Guest
neresi yüz mü? Allah aşkına bu nasıl soru?

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
İyide yukarıda hiçbir çelişki yok ki.. sünnetteki abdest kur andakine aykırı mı ki kıyas yapalım. İşte sünnette böyle ama kur anda farklı desen anlayacağım sünnetteki tafsilatlı anlatımı.. her ne kadar mücmel görünmese de kısmen mücmeldir Allah Resulu de tüm detaylarıyla beyan etmiş. Mesela size sormak lazım yüz ün sınırları nedir nereye kadar yüz e dahil edilir Başı sıvazlamak nasıl olur hangi kısımlar başa dahildir. Siz de bu sorulara örfen ve aklen cevap vereceksiniz. İşte Allah Resulu abdestte birliği ve usulü sağlamış tatbik etmiş..

M Çevrimdışı

montevo

Guest
arkadaşım Allah herhangi bir tekrar sayısı belirtmiş mi?3 kere yıkamak nedir?peygamber kendisinden mi kural koyuyor?

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
Tafsilatlı yazacaktım ama sanırım gerek yok..Evet bildiğiniz yüzün sınırı nedir ve neye göredir ölçünüz nedir cevap verin lütfen...Allah Kur anın beyan yetkisini Allah Resulune vermiş..bunda anlaşılmayan ne onu anlamadım

M Çevrimdışı

montevo

Guest
ayetlerden haberdarım zaten o yüzden buradayım.daha yüzün ,kafada neresi olduğunu bilemeyen kişilerle tartışıyorum.hani vesikalık foto çekinirsin ya orada gördüğün kadarı yüzündür.peygamber bizlere örnektir ancak bilmediği bir şeyi öğrenip ona ekleme yapmak onun bir görevi olduğunu sanmıyorum.zaten mantıken de pek düzgün değil.

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
arkadaşım allah herhangi bir tekrar sayısı belirtmiş mi?3 kere yıkamak nedir?peygamber kendisinden mi kural koyuyor?

O, hevâdan (arzularına göre) konuşmaz.
O(nun konuşması kendisine) vahyedilenden başkası değildir.
(Necm 3,4)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
daha yüzün ,kafada neresi olduğunu bilemeyen kişilerle tartışıyorum.hani vesikalık foto çekinirsin ya orada gördüğün kadarı yüzündür.

Böyle mi tarif edilir yüz...iyi ki size kalmamışız. Bunu okuyan nasıl anlayacak yüzün sınırlarını?

M Çevrimdışı

montevo

Guest
hemen necm 3 ve 4 e cevap yazayım,1-4 ayetler

Ali Bulaç 1- Battığı zaman yıldıza andolsun;
Ali Bulaç 2- Sahibiniz (arkadaşınız olan peygamber) sapmadı ve azmadı.
Ali Bulaç 3- O, hevadan (kendi istek, düşünce ve tutkularına göre) konuşmaz.
Ali Bulaç 4- O (söyledikleri), yalnızca vahyolunmakta olan bir vahiydir.

peygamberin dedikleri bu bağlamda vahiy ise kuran eksik yazılmıştır.yani bu ona işaret ediyor.yani kuran korunamamıştır Allah söz verdiği halde.yada hadi bunu geçtim acaba peygamber bilemedi mi bu dediklerinin ayet olduğunu kuran yazılırken yazılması gereketiğini?

yüzü bi de siz tarif edin bakalım

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
Evet siz diyorsunuz ki "vesikalık çekilen fotoğrafta görünen yüzdür" ne güzel akli bir tarif böyle..İşte sorunda burası bu ümmet sizin gibi her insanın kafasına göre vereceği tarife uyacağına bizzat Kur anla yetkilendirilmiş ve ona bir misli verilmiş ve seninde referans aldığın Kur an onun eliyle gelmiş bu zata uymayı onun tarif ve telkin ve emirlerine teslim bulunmayı tercih eder.

M Çevrimdışı

montevo

Guest
forudma bi sürü "hoca" var kalkmış her insanın aklına göre vereceği tarif demişsin :)

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
peygamberin dedikleri bu bağlamda vahiy ise kuran eksik yazılmıştır.yani bu ona işaret ediyor.yani kuran korunamamıştır allah söz verdiği halde.yada hadi bunu geçtim acaba peygamber bilemedi mi bu dediklerinin ayet olduğunu kuran yazılırken yazılması gereketiğini?

Kur'an eksik değildir. Ama tek kaynak da değildir. Muhkem ayetlerin dışında açıklamaya muhtaçtır. Peygamberlerin görevi ne sizce? Kur'an havadan da inebilirde öylece sizin mantığınıza göre.

ebuturab Çevrimdışı

ebuturab

Üye
İslam-TR Üyesi
hemen necm 3 ve 4 e cevap yazayım,1-4 ayetler

Ali Bulaç 1- Battığı zaman yıldıza andolsun;
Ali Bulaç 2- Sahibiniz (arkadaşınız olan peygamber) sapmadı ve azmadı.
Ali Bulaç 3- O, hevadan (kendi istek, düşünce ve tutkularına göre) konuşmaz.
Ali Bulaç 4- O (söyledikleri), yalnızca vahyolunmakta olan bir vahiydir.

peygamberin dedikleri bu bağlamda vahiy ise kuran eksik yazılmıştır.yani bu ona işaret ediyor.yani kuran korunamamıştır allah söz verdiği halde.yada hadi bunu geçtim acaba peygamber bilemedi mi bu dediklerinin ayet olduğunu kuran yazılırken yazılması gereketiğini?

yüzü bi de siz tarif edin bakalım

Benim yüz tarifi vermeme gerek yok Zaten bu yüzden tartışıyoruz zira Allah Resulü bana kafi! Fakat size yetmiyor sizde vesikalık tarifle yüzünüzü yıkarsınız ama unutmayın açı ve kullandığınız lens önemli..Değil mi ..
Ayrıca vahiy konusundaki akıl yürütmeniz çok komik.. Bir kitabın eksiksiz olması "yeter" olması ile ilgilidir yoksa fazlalık olsa oda bir kusurdur. Kur anın her tafsilatı barındırması aklen mümkün olmadığı gibi muhaldir. Bu yüzden ilmi mantık bilenler için çok veciz tarzda beyan eder işte "Peygambere itaat edin" demek tüm o tafsilatı tek cümleyle özetlemektir

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

İslam-TR Üyesi
Rasulullah'ın sözleri ayetlerden ayırd ediliyor. Ama yinede vahyden sayılır. Allah'ın hikmeti. Şu anki gibi insanları sınamak da olabilir bir sebebi.

M Çevrimdışı

montevo

Guest
kuran tek kaynak değilse peygamber dini nasıl öğrendi? Allah'ın bir eksik noktası da bu demek ki. hac 16- İşte biz onu (Kur'an'ı) apaçık ayetler olarak indirdik; şüphesiz Allah, dilediğini hidayete yöneltir.
nahl-89- Her ümmet içinde kendi nefislerinden üzerlerine bir şahid getirdiğimiz gün, seni de onlar üzerinde bir şahid olarak getireceğiz. Biz Kitabı sana, her şeyin açıklayıcısı, müslümanlara bir hidayet, bir rahmet ve bir müjde olarak indirdik.
peygamberin sizin kadar bilgisi ve tecrübesi yok muydu da hadislerini sabit bir kitap olarak yazdırmadı?kaldıki hadis yazmayın diye rivayet edilen hadisler var.

daha bir çok konu açacağım.toplamam gerken veriler var.sonrasında büyük bir konu ile bunları sizlerle paylaşacağım.

M Çevrimdışı

montevo

Guest
Rasulullah'ın sözleri ayetlerden ayırd ediliyor. Ama yinede vahyden sayılır. Allah'ın hikmeti. Şu anki gibi insanları sınamak da olabilir bir sebebi.

vahiy Allah'ın peygambere söylediği ve kruana aktarılan sözlerdir.peygamberin yorum ve görüşleri bu kefe konursa peygamber sanki bitr ilahmış algısı ortaya çıkar