Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Abdesten Sonra Arta Kalan Sudan İçmek Sünnet mi?

I Çevrimdışı

ibni abbas

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Abdestten Arta Kalan Sudan İçmek Sünnet mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Abdest altıktan sonra bir parça suyundan içmek abdestin âdablarındandır.

Âdâb; “edeb”in çoğulu olup bu da birşeyi yerli yerine koymak demektir. Hanefî fıkıh âlimlerine göre ise edeb; Peygamber (Aleyhissalâtu vesselâm)''ın devamlı değil de, bir veya iki kere yaptığı fiil ve davranışlardır. Aynı zamanda bu davranışlar nafile, mustehab, mendub ve tatavvu diye de adlandırılır.

Ebû Hayye (r.anh)’den rivâyete göre, şöyle demiştir:
“Ali’yi gördüm abdest organlarını üçer defa yıkayarak abdest aldı sonra kalktı ve abdest suyunun arta kalanını içti ve şöyle dedi: “Rasûlullah (s.a.v)’de benim yaptığım gibi yapmıştır.”
(Nesai, Tahara, bab 104, Hadis no: 136; Tirmizî, Tahara: 37; Ebû Davud, Tahara: 50; Buhârî, Vudu’: 25; İbn Mâce, Tahara: 46)

Abdi Hayr (r.anh)’den rivâyet edilmiştir, Ebû Hayye’nin, Ali’den rivâyet ettiği hadisi aynen aktarıp, sonunda:
Abdestini bitirince abdestten artan sudan avucuyle alır ve içerdidemiştir.
(Tirmizi, Tahara, Bab 37, Hadis no: 49; İbn Mâce, Tahara: 45; Buhârî, Vudu’: 25)

Bize Abdulmelik ibn Meysere tahdîs etti. Ben en-Nezzâl ibnu Sebre'den işittim. O, Alî'den şöyle tahdîs ediyordu:
Alî (r.anh) öğle namazını kıldırdı. Sonra insanların hacetleri için Kufe Mescidi'nin geniş yerinde ikindi namazı vakti gelinceye kadar oturdu. Sonra kendisine su getirildi. Ondan içti, yüzünü ve ellerini yıkadı. Râvî, başını ve ayaklarını da zikretti. Abdest aldıktan sonra ayağa kalktı, artan suyu da ayakta dikilerek içti. Sonra:
Şubhesiz birtakım insanlar, ayakta dikilirken su içmeyi kerîh görürler. Muhakkak ki, Peygamber (s.a.v.) şu benim yaptığımın benzerini yaptı, dedi.
(Buhârî, Eşribe, Bab15, Hadis no: 40)

Üst Ana Sayfa Alt