Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Ahirette Hayvanların Ruhları Baki Kalacak mı?

M Çevrimdışı

Mrt90

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum. Bu soruyu sormuştum ama şu an sitede bulamadım silinmiş galiba. Hayvanların ahireti hakkında 2 sorum olacaktı.

1- Hayvanların ahirette bedenleri toprak olacak ama ruhları baki kalacak deniyor? Bu ne demektir? Bunun mahiyeti hayvanlar cennette ruhen yaşayacak mı demektir?

2- Yukarıdaki sorumdan hareketle, buna bütün hayvanlar mı dahildir? Hatta fıtraten pis sayılan hayvanlar sinek, yılan ve dinen de fıtraten de pis sayılan hayvanlar dahil midir?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selamun aleykum. Bu soruyu sormuştum ama şu an sitede bulamadım silinmiş galiba. Hayvanların ahireti hakkında 2 sorum olacaktı.

1- Hayvanların ahirette bedenleri toprak olacak ama ruhları baki kalacak deniyor? Bu ne demektir? Bunun mahiyeti hayvanlar cennette ruhen yaşayacak mı demektir?

Âleykum selam we rahmetullah;

C 1- Hayvanların ahiratteki durumları hakkında ehl-i sunnetin inancı şudur;
Hayvanların insanlardan önce mahşer günü hesablaşacak, birbirlerine hakları ödeştirilecektir. Ödeşmenin sonucunda bedenleri toprak olacaklardır. Bedenleri toprak olduktan sonra ruhlarının ne olacağı hakkında sahih bir rivâyet elimizde yoktur. Bundan dolayı bu konuda icma da yoktur. Fakat Abdullah bin Ömer, Ebu Hurayra ve İmam Mucahid (r.anhum)'a ait olduğu zikredilen "bütün hayvanların ruhları kendilerine mahsus âlemde bâkî kalacaktır." görüşü mevcuddur.
Rasulullah (s.a.v.)'in miraca çıkarken bineği olan Burak'ın haricinde Suleyman (a.s.)’ın meşhur Hudhud kuşu ve karıncası, Salih (a.s.)’ın kaya içerisinden çıkan mucizevi devesi, Ashab-ı Kehf’in köpeği gibi bâzı hayvanlar, ruh ve cesetleriyle birlikte cennete gireceği hakkında mufessirler nakillerde bulunmuşlardır.

2- Yukarıdaki sorumdan hareketle, buna bütün hayvanlar mı dahildir? Hatta fıtraten pis sayılan hayvanlar sinek, yılan ve dinen de fıtraten de pis sayılan hayvanlar dahil midir?

C 2- Yukarıda bahsettiğim gibi bu konu bize kapalıdır. Açıklanmamıştır. Net olan bildiğimiz hayvanların akıl ve ruhlarının olduğu, kendi aralarında hesablaşacakları ve (bedenen) yok olacaklarıdır.
Buna ruh sahibi olan veya olduğu bilinen tüm hayvanlar da dahildir. Kanaatim ; insanlardan farklı bir yaşamları olan bitkiler ve bakteri, mikrop tarzı canlılar haricinde çok küçük ve tiksinç olsa da tüm hayvanların da ruhlarının olduğu ve aynı muameleye muhatab olacaklarıdır. Allahu âlem.

İlgili Konu:

Allah, Aciz Hayvanların Yem Olmasına Nasıl Musade Ediyor?

Üst Ana Sayfa Alt