Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Ahmet bin Hanbel Cevap Veremedi mi?

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Tacuddîn es-Subkî'nin ifadesine göre, namazı terk edenin kâfir olacağını savunan Ahmed ibnu Hanbel (rahmetullahi aleyh) ile, karşı görüştekilerden eş-Şafiî (rahmetullahi aleyh) arasında şöyle bir diyalog geçmiştir:

- Ahmed, sen, "Namaz kılmayan kâfir olur" mu diyorsun?
- Evet. - Eğer kâfir olursa ne ile tekrar Müslüman olur?
- Lâ ilâhe illallah Muhammedu'r Rasulullah diyerek.
- Adam bu sözü söylemeye zâten devam ediyor, onu bırakmış değil ki?
- Namaz kılarak Müslüman olur.
- Kâfirin namazı geçerli olmaz. Böyle bir namaz ile de o kimsenin Müslüman olduğuna hükmedilemez. Ahmed b. Hanbel bu noktada söyleyecek söz bulamaz.

es-Subkî şöyle demektedir:
"Bu diyaloğu mezhebimiz (Şafiî mezhebi) âlimlerinden el-Hasan b. Ammâr anlatmıştır. Bu zât, Fahr'ul İslam eş-Şâşî'nin öğrencilerinden olan Musul'lu bir adamdır." (Tacuddin es-Subkî, Tabakâtu'ş-Şâfiiyyeti'l-Kubrâ, I, 220)

Selâmün Aleyküm bu olay acaba sahih midir İmam Şafii ile İmam Ahmet arasında böyle bir konuşma geçmiş midir ?

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam. Nasruddin elbani, bu hikaye hakkında sabit değildir. Senedi de munkatı kopuktur. Demiştir.
Namaz kılmamanın hükmü risalesi, s.67.
Peki burda tacuddin es-subkinin mi görüşü alınır yoksa elbaninin görüşümü?büyük alimlerden bir çoğu da Ahmed bin hanbelin görüşünde değillerdir

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Ahmed den rah. farkli fetvalar nakledilmiştir.
Zaten elbani bu risaleyi namazi terk edeni alel ıtlak tekfir edenleri reddi için yazmıştır.
Mesala Ahmed b.hanbelin oğlu abdullah babasına iki ay namazi terk edenin durumunu babama sordum
Şöyle cevap verdi, O kimse kılamadığı namazxları kaza eder. El mesâil s.56.
Cevap biraz uzun hepsini yazamadim el bani risalesinde nakletmiş.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
İmam Ahmed den rah. farkli fetvalar nakledilmiştir.
Zaten elbani bu risaleyi namazi terk edeni alel ıtlak tekfir edenleri reddi için yazmıştır.
Mesala Ahmed b.hanbelin oğlu abdullah babasına iki ay namazi terk edenin durumunu babama sordum
Şöyle cevap verdi, O kimse kılamadığı namazxları kaza eder. El mesâil s.56.
Cevap biraz uzun hepsini yazamadim el bani risalesinde nakletmiş.
Bu hikayeyi İmam Sübki, Hasan b. Ammar adında bir alimden naklen aktarmıştır. Ancak hikâyenin kesin olmadığını göstermek için “Hukiye/hikâye edildi ki” şeklinde kıssanın zayıflığını gösteren “tamrid sigasını” kullanmıştır. (bk. Subki, Tabakatu’ş-Şafiiyeti’l-Kübra, 2/61)

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Diyalog ceviriden dolayımıdır nedır. Anlamsız sankı

Koskoca imam safii ve ahmed bin hanbel bu sekılde boyle bır konusma yapmaz dıye dusunuyorum.okuyunca bir gariplik var
ıkısının ılmı de kuvvetli kimseler.

Diyalogun uydurulma olasılıgı bana daha yakın gelıyor.

Komutan Talut Çevrimdışı

Komutan Talut

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Diyalog ceviriden dolayımıdır nedır. Anlamsız sankı

Koskoca imam safii ve ahmed bin hanbel bu sekılde boyle bır konusma yapmaz dıye dusunuyorum.okuyunca bir gariplik var
ıkısının ılmı de kuvvetli kimseler.

Diyalogun uydurulma olasılıgı bana daha yakın gelıyor.
Bana da öyle geldi o yüzden sormak istedim

Üst Ana Sayfa Alt