Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ahraruşşam'dan Demokratik Söylemler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
islamic world Çevrimdışı

islamic world

Üyeliği İptal Edildi
Banned
2015-07-07T131353Z_01_SYR09_RTRIDSP_3_MIDEAST-CRISIS-SYRIA.jpg

Labib el Nahhas'ın Washington Post’ta 2015 Temmuz tarihli ve “Suriye Devrimcilerini yanlış etiketlemenin ölümcül sonuçları” başlıklı bir makalesinden alıntı:

“Benim bağlı olduğum grup Ahraruşşam, bunun bir örneğidir. Bizim ismimizin anlamı, ‘Suriye’nin özgür adamları’dır. Bizler kendimizi Suriyelilerin öncülüğünde ve Suriyeliler tarafından savaşları yürütülen Sunni Müslümanların ana grubu olarak görüyoruz. Bizler adalet ve Suriye insanları için savaşıyoruz. Fakat bizler El Kaide ile organizasyonal bağlantı yapmak ve El Kaide ideolojisini kabullenmekle suçlanıyoruz.”

“Hiçbir şey hakikatten uzak olamaz. Bizler Suriye’nin tek bir parti ve grup tarafından yönetilmeyen ve hüküm verilmeyen ya da bir ideolojiye bağlı olmayan ulusal bi birliktelik inşa etmek istiyoruz. Bizler çoğunlukların yasal amaçlarının yanında aynı zaman da azınlıklarınkini de sağlayan dikkat çekici bir denge kurmak, hepsini de Suriye’nin geleceği hakkında pozitif rol oynar hale getirmek istiyoruz. Biz Suriye için Suriye halkına Suriyelilerin tümüne fayda sağlayan reformları gerçekleştirecek devleti ve enstitüleri koruyan ılımlı bir gelecek istiyoruz. Suriyeliler bizi bütünleyici ve devrimci manzaranın değerli bir unsuru olarak görüyor. Fakat bizlerse günün birinde Obama yönetimi tarafından haksızca kötüleniyoruz.”

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/opin...ec139e-266e-11e5-aae2-6c4f59b050aa_story.html

--------

Zorlamanın alemi yok. Bu sözlerin tevili yoktur. İslâmi bir devlet tek bir emir tarafından, şeriata aykırı tek bi kanun çıkarma hakkı olmayan şura meclisiyle yönetilir. Devlet tamamen literatürde şeriat 'ideolojisi'ne bağlıdır. Bu sözler ise her türlü ideoloji ve görüşe açık bi yönetim modelini vaad ediyor.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
bu adam ahrar'ın nesi oluyor? sözleri ahrarı bağlar mı?

M Çevrimdışı

muhammed ikbal sivasi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu haber Allahu alem fitne cikarmadan baska bise degil.hicbir ahrarussam öncüsü islami medyada soylemez boyle seyler ama bu abd nin medyasi ahrarussami bu sekilde dunyaya tanıtma peşinde...

islamic world Çevrimdışı

islamic world

Üyeliği İptal Edildi
Banned
bu adam ahrar'ın nesi oluyor? sözleri ahrarı bağlar mı?
Bu haber Allahu alem fitne cikarmadan baska bise degil.hicbir ahrarussam öncüsü islami medyada soylemez boyle seyler ama bu abd nin medyasi ahrarussami bu sekilde dunyaya tanıtma peşinde...

"Labib Al Nahhas is head of foreign political relations for Ahrar al-Sham."

"Ahrar'uş-şam'ın dış ilişkiler sorumlusu."

Dilerseniz Arap haber dünyasında da aratabilirsiniz. Kendisi Washington Post'un misafir yazarlar listesinde bu köşe yazısını yazmış.

A Çevrimdışı

Abdulvahid Selam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler, bu adam Ahararın dış ilişkiler sözcüsü. Daha önce de benzer şekilde açıklamaları oldu. Yalanlandığını duymadım. Doğrusunu Allah bilir. Şu an için bir şey diyemiyorum. Ancak bildiğim ve gördüğüm kesin gerçek Suriye cihadının müslümanlar için bir turnusol kağıdı vazifesi gördüğü. Haricisi, müriciesi, demokratı, laiği, muvahhidi, münafığı ayırıyor. Her geçen gün birileri akidesini, menhecini ortaya koyuyor. Ahrar meselesinin de ne olduğu ortaya çıkar. Zannımca 70 emirin şehid edilmesinden sonra biraz değişimler var gibi. Ama doğrusunu Allah bilir. Daha net veriler ortaya çıkıncaya kadar hüsnü zanda bulunmaktan başka bir düşünceye sahip olmaktan uzak durulması gerekir. Zaten sapıtmaları durumunda sahada bulunan alimlerin gerekli sözleri söyleyeceklerinden kuşkumuzun olmaması gerekir. Ben böyle düşünüyorum. Doğrusunu Allah c.c bilir

islamic world Çevrimdışı

islamic world

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sahayı anlamak için Ahrar'ı tanımak yeter.

Işid ile Nusra arasındaki savaşın en büyük sebeplerinden biri bu AhraruşŞam ile Nusra'nın ittifak kuruşudur. Işid Ahrarı bu gibi söylemlerinden ötürü tekfir ediyor. Nusra da Ahrarla birlikte Işid'le savaşınca olay mürtedlerle işbirliği yapıp bize saldırıyorsunuz oluyor.

Ahrar'da bit yeniği var. Zehran Alluş Türkiye'de orda burda rahat geziyor, politik ilişkilere giriyor. Cevlani olsun Bağdadi olsun başını çıkardığı an vurulur. Yüzlerini bile gösteremiyorlar. Hal böyleyken Ahrarın politiksleri Washington Post'ta köşe yazısı yazabiliyor. Siz Washington Post'un El Kaide'ye bi köşe yazısı verebileceğini tahayyül edebiliyor musunuz?

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
vallahi sahadaki insanlara bakınca hiç öyle bir durum gozukmuyor ama Allah-u Alem eğer böyle bir durum olursa rabbani alimler söylerler inşallah.

ben kafirlere aynı masada oturma vs gibi şeyleri tekfir sebebi olarak görmüyorum yani türkiyeye gelebilirler türkiyeyele anlaşma yapabilirler vs. ama demokrasi istiyoruz yönetimi insanlar tayin edecek gibi sözler mel'uncadır kabul edilemez.

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yaw hee hee. Bi iki sozden 10 bin mucahidi tekfir ayip ya ayip. Allahtan kork. Illaki tekfir etmek icin hata ara. Halbuki isidin tekfir edilecek yanlarida var. Ararsin bulursun, tekfir icin delil mi yok. Adamlarin konutani kacdefa laiklikle olmaz bu isler dedi ama siz illaki tekfir edeceksiniz. Su cehennem kopekligini bi kenara birakin. Esada da petrolu satanisid degil mi bunada birsuru delil var. Allah icin adminlerden ricam su harici sifatlarina benzeyen insanlara bu gibi sutelerde firsat vermesin. Adamlar biynumuzu vurmak icin firsat bekliyor.

islamic world Çevrimdışı

islamic world

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Yaw hee hee. Bi iki sozden 10 bin mucahidi tekfir ayip ya ayip. Allahtan kork. Illaki tekfir etmek icin hata ara. Halbuki isidin tekfir edilecek yanlarida var. Ararsin bulursun, tekfir icin delil mi yok. Adamlarin konutani kacdefa laiklikle olmaz bu isler dedi ama siz illaki tekfir edeceksiniz. Su cehennem kopekligini bi kenara birakin. Esada da petrolu satanisid degil mi bunada birsuru delil var. Allah icin adminlerden ricam su harici sifatlarina benzeyen insanlara bu gibi sutelerde firsat vermesin. Adamlar biynumuzu vurmak icin firsat bekliyor.

10bin kişiyi tekfir ettiğimi de kim söyledi?

Kafirlerle masaya oturmak küfür değildir.
Kafirlerle ticaret yapmak küfür değildir.

Lakin,

Kim bi ideolojiye dayalı devlet kurmayacağız, katılımcı demokrasi istiyoruz derse ben onu tekfir ederim. İçinde olup ahraruşşam'ın sözcüsünün bu açıklamasını bildiği halde buna tepki göstermeyenleri de tekfir ederim. Zira bu sözleri söyleyenler Allah'ın kanunlarını inkar etmişler, tövbe etmeden ölürlerse iki dünyası da zelil olan kimselerden olmuşlardır.

Bilgisi olmayanlar müstesna. Onları en iyi Allah bilmektedir.

Bunu söyleyen cehennem köpeği olmaz, ehli sünnet vel cemaatten olur.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
10bin kişiyi tekfir ettiğimi de kim söyledi?

Kafirlerle masaya oturmak küfür değildir.
Kafirlerle ticaret yapmak küfür değildir.

Lakin,

Kim bi ideolojiye dayalı devlet kurmayacağız, katılımcı demokrasi istiyoruz derse ben onu tekfir ederim. İçinde olup ahraruşşam'ın sözcüsünün bu açıklamasını bildiği halde buna tepki göstermeyenleri de tekfir ederim. Zira bu sözleri söyleyen tövbe etmeden ölürse iki dünyası da zelil olan kimselerdir.

Bilgisi olmayanlar müstesna. Onları en iyi Allah bilmektedir.

peki mücahidleri tekfir edip onların eşlerini hicrete çağıran bir akideye ne dersin? yani cinsiyete göre tekfir?

http://www.islahhaber.net/isid-dabiq-dergisinde-muhalifler-icin-neler-soyledi--47207.html

indir.png

islamic world Çevrimdışı

islamic world

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bununla konumuzun ne alakası var? Başka bi konuda da bu meseleleri konuşuruz inşaallah.

Benim bu konuda dediğim şudur,
Birilerinin hataları birilerinin küfürlerini temizlemez. Adil olmalıyız, asla demokrasiyi küfür görmekten imtina etmemeliyiz. Güzel görenleri de kerih görmekten beri olmamalıyız.

Yoksa Alemlerin Rabbinin huzurunda ona ne deriz? Halimiz nice olur?

Allah'ım bizi cehennem ateşinden koru. O ateş ki yakıtı insanlar ve taşlardır...

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bununla konumuzun ne alakası var? Başka bi konuda da bu meseleleri konuşuruz inşaallah.

Birilerinin hataları birilerinin küfürlerini temizlemez. Adil olmalıyız, asla demokrasiyi küfür görmekten imtina etmemeliyiz. Güzel görenleri de kerih görmekten beri olmamalıyız.

Allah'ım bizi cehennem ateşinden koru. O ateş ki yakıtı insanlar ve taşlardır...

Demokrasiyi zaten istemiyor ahrar siz bazi sozculerin laflari cimbizlayip aliyorsunuz. Isiddeki sapik adamlarda peygamber bugun olsaydi devleyi takip ederdi diyenlerde tekfir edilir hatta bu soze karsi cikmayanlarda tekfir edilir. Senin zihniyetin sapik kardesim. Git rukye yaptir kendine. Isid irakda ensarul islam mucahidlerini katletmeye basladi. Bu bagdadinin isi zaten hobbysi olmus muslumanlardan biat almak almayinca kesmek bicmek cehennemin itligini yapacak illaki!!

islamic world Çevrimdışı

islamic world

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Demokrasiyi zaten istemiyor ahrar siz bazi sozculerin laflari cimbizlayip aliyorsunuz. Isiddeki sapik adamlarda peygamber bugun olsaydi devleyi takip ederdi diyenlerde tekfir edilir hatta bu soze karsi cikmayanlarda tekfir edilir. Senin zihniyetin sapik kardesim. Git rukye yaptir kendine. Isid irakda ensarul islam mucahidlerini katletmeye basladi. Bu bagdadinin isi zaten hobbysi olmus muslumanlardan biat almak almayinca kesmek bicmek cehennemin itligini yapacak illaki!!

Ben burada Işid veya başka grupların savunmasını mı yaptım? Bilakis ne Bağdadi'nin ne Cevlani'nin Türkiye'ye burnunun ucunu sokamayacağını söyledim.

Laflarını cımbızlayıp almadım, tüm sohbetin çevirisi elimde. Tek bir yerde İslami Devlet istiyoruz, şeriatı ikame edeceğiz demiyor. Sürekli freedom halkların katılımı gibi hdp ağzıyla konuşuyor. Ahrarın eski halini bilmem ama şu an durum vahimdir.

hebbit kerrih Çevrimdışı

hebbit kerrih

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı

doğru alakası yok ama sormak istedim. neyse.

ben bekleyip görmek lazım diyorum zira savaşan insanlar şeriat için savaşıyor ben onu gördüm. rabbani alinlerin sözlerini de beklemek lazım.

bu insanlar şeriat için savaşıyor.

şu dersleri dinlersen ne çeşit hilelerin de caiz olduğunu görürsün ama dediğim gibi demokrasi istiyoruz söylemi kabul edilemez tabii ki.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLptyv42laxq6HWp6-CbQyp6Ar0xRP1TH3

islamic world Çevrimdışı

islamic world

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Zaten olan hep samimi tabana olur. Kim şeriat yolunda savaşıyorsa o delilleri takip etmeli, emirlerinin açıklamalarını izlemelidir. Allah onun yolunda samimi olanı asla zelil bırakmaz. Onu mutlaka yoluna ulaştırır, ona sıratı mustakimi gösterir. Şeriat yolunda savaşan samimi bi ahraruşşam mücahidi bu tip bir açıklamayı görse zaten eminim o da buğzedecektir. Lakin malesef Irak suriye gibi yerlerde İnternet bağlantısı çok olmadığı için tüm grupların tabanında vakıadan cahil insanların olduğunu düşünüyorum. Allah kuluna ancak gücünün yettiğini teklif eder..

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben burada Işid veya başka grupların savunmasını mı yaptım? Bilakis ne Bağdadi'nin ne Cevlani'nin Türkiye'ye burnunun ucunu sokamayacağını söyledim.

Laflarını cımbızlayıp almadım, tüm sohbetin çevirisi elimde. Tek bir yerde İslami Devlet istiyoruz, şeriatı ikame edeceğiz demiyor. Sürekli freedom halkların katılımı gibi hdp ağzıyla konuşuyor. Ahrarın eski halini bilmem ama şu an durum vahimdir.

Vahim olan seninle bnm durumum nerden yaziyorsunki. Mucahidlere oturdugun yerden yeriyorsunda. Musluman kanini helal goren it surulerini bisey demiyorsun bu senin hangi zihniyete sahip oldugunu gisterir hemen kelimeleri cimbizlayip tekfir etmek. Sanki biz laik bi devlet istiyoruz oradada burda seriat istiyoruz diye mana veriyorsun.
Talibanda laiklik istiyor mu? Onlari bile oldurmeye basladi bu kopekler. Libyadaki mucahidlerde laikligi istiyorlar mi? Orada bile kanlari helal oldu bozguncular tarafindan.

islamic world Çevrimdışı

islamic world

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Vahim olan seninle bnm durumum nerden yaziyorsunki. Mucahidlere oturdugun yerden yeriyorsunda. Musluman kanini helal goren it surulerini bisey demiyorsun bu senin hangi zihniyete sahip oldugunu gisterir hemen kelimeleri cimbizlayip tekfir etmek. Sanki biz laik bi devlet istiyoruz oradada burda seriat istiyoruz diye mana veriyorsun.
Talibanda laiklik istiyor mu? Onlari bile oldurmeye basladi bu kopekler. Libyadaki mucahidlerde laikligi istiyorlar mi? Orada bile kanlari helal oldu bozguncular tarafindan.

Hakkında ilmim olmadığı konular konusunda konuşmaktan Allah'a sığınırım. Libya sahasını bilmem, Afganistan sahasını bilmem, kim ne yapmış onu da takip etmem. Lakin Irak ve Suriye'yi takip eder bununla birlikte grupların birinci ağızdan açıklamalarını takip etmeye çalışırım. Altını son olarak çiziyorum ki bu bahsettiğim alıntıda kesinlikle bi cımbızlama yoktur.

hebbit kerrih , önceki Ahraruşşam ile bugünkilerin arasında ciddi söylem farklılıkları var. Allah bizlere en doğrusunu göstersin..

A Çevrimdışı

Abdulvahid Selam

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Kardeşler, durum demokrasiden ne anlaşıldığına ve kişinin ne söylemek istediğine bağlı olarak değişir. Demokrasi ne dir ki. 250 den fazla tanımı olduğu iddia ediliyor. Demokrasi ve laiklik bir birine karıştırılmamalı. Laiklik din ve devlet işlerini ayırması sebebi ihtilafsız küfri bir sistemdir. Demokrasi islami bir yönetim şeklidir diye savunan bir kişi ile tartışırken şu söylemişti : Eğer başa gelenler devleti Allah'ın hükümlerinden başka bir şey ile yönetmiyorlar ise, Başka kanunlar koymuyorlar ise ve idari anlamda çıkardıkları kanunlar da ulema'ya sorularak çıkartılıyor ise binlerce kişinin bir birini öldürdüğü zalim sultanlıktan daha evladır diye bir cümle kurdu. Şimdi bu adamı demokrasiyi savundu diye tekfir edebilirmiyiz. Tabii ki bizim isteğimiz Raşidi hilafettir. Bu gün bir takım kimseler kafirler ile anlaşma yapmayı küfür olarak ve onlar ile dostluk yapmak olarak tanımlıyorlar. Peki hudeybiye'nin ağır şartlarını ne yapacağız. (Dinden , akideden taviz vermeden yapılacak olan anlaşmaları kast ediyorum). Biliyoruz ki, Makdisi'nin bu cephelere kafirler ile olan ilişkilerine dikkat etmeleri konusunda bir çok nasihatlari mevcut. Diğer rabbani alimler de yeri geldiğinde nasihatlerde bulunuyorlar. Kendime şunu soruyorum, onlar mı sahaya daha hakim yoksa kalvye başındaki bizler mi? haberlerin ne kadar sağlıklı geldiği ayrı bir konu. Tabiiki Ahrar'dan zuhur ettiği ifade bu ve benzeri sözler Ahrar hakkında bir takım şüpheleri güçlendirmekte. Ama şüphe ile tekfir olur mu? Kesin, net, te'vilsiz bir durum ortaya çıkıncaya kadar hüsnü zannımı koruyacağım.

Ebu Mervan Çevrimdışı

Ebu Mervan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hakkında ilmim olmadığı konular konusunda konuşmaktan Allah'a sığınırım. Libya sahasını bilmem, Afganistan sahasını bilmem, kim ne yapmış onu da takip etmem. Lakin Irak ve Suriye'yi takip eder bununla birlikte grupların birinci ağızdan açıklamalarını takip etmeye çalışırım. Altını son olarak çiziyorum ki bu bahsettiğim alıntıda kesinlikle bi cımbızlama yoktur.

hebbit kerrih , önceki Ahraruşşam ile bugünkilerin arasında ciddi söylem farklılıkları var. Allah bizlere en doğrusunu göstersin..
Noldu takiyyeye mi gectin. Burden ilmin yok o sahalar icin. Adnani serefsizin agzindan cikanlarida duymusundur ozaman. Taliban pakistan istihbaratina calisiyor dedi. Vardir turkce alt yazili al dinle. Onlara acimayan diyor kopek kurusu. Birak bu ayaklari. Libyada haricilerde zevahiriyi ölü ariyorlar. Ilmin yokmus hadi ordan!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt