Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Akidesini Bilmedigim Birinin Arkasinda Namaz Kilmam Diyenler Için

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
İbn Teymiyye şunları bildirmektedir:
“Dört imam ve Müslümanların diğer imamlarının ittifakı ile, durumu kapalı olan her Müslümanın arkasında namaz kılınır. Kim, “Ben sadece batınî akidesini tanıdığım kimsenin arkasında Cuma yahut cemaat namazı kılarım” derse; sahabeye, onlara iyilikle uyanlara, Müslümanların dört imamına ve diğerlerine muhalefet eden bir bid’atçıdır. Allah en iyisini bilir.” (Mecmuu’l-Fetâvâ, 4/ 542)

abu muhammed Çevrimdışı

abu muhammed

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuh. Bizim imamların arkasında namaz kılmamamızın sebebi akidesini bilmediğimiz yüzünden değil çoğunun belam olduğunu bilmemizdendir.yani biz namaz kılcağımız vakit belamların içinden müslüman ararız yoksa zaten çoğu belamdır!

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
“Dört imam ve Müslümanların diğer imamlarının ittifakıyla, bid’atı ve fıskı bilinmeyen kimsenin arkasında beş vakit namaz, Cuma ve başka namazları kılmak caizdir. İmama uyan kimsenin, ne kendisine imamlık eden kimsenin itikadını bilmesi ve ne de onu sınayarak; “Senin itikadın nedir?” diye sorması imamlığın şartlarından değildir. Bilakis durumu kapalı olanın arkasında namaz kılınır.”(Mecmuu’l-Fetâvâ, 23/351)

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
niye herkesi geneliyorsun sen tanimadigin bir yere gitigin zaman nereden biliyorsun imamin bidaatçi oldugunu ? veya kafir ? veya musluman oldugunu ?

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
soruya soruyla cevap verme insha'Allah ve ben buraya bunu tartisma çiksin diye yazmadim bu sekilde davranan kardeslerimiz tanimadigi kimsenin arkasinda namazini kilmama gibi suphelere dusmesin diye yazdim eger amacin tartismaksa kendini yorma girmem ama soruna cevap vermemi istiyorsan once benimkime cevap ver

abu muhammed Çevrimdışı

abu muhammed

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
ben halktan bahsetmiyorum sonuçta namaz müthiş önemli bişeydir.imamlardan bahsediyorum.senin yazdığın fetvayı alanlar gidipte tanımadığı (belam olma ihtimali yüksek) birinin arkasında namaz kılabilir bunada sen sebep olmuş olursun..fetvayı iyice açıkla istersen dha hayırlı olur inş.

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyh Abdulkadir b. Abdulaziz kitabında şöyle demektedir :
İbn-i Kudame Rahimehullah şöyle demiştir:
“Bir kimse, Müslümanlığında yahut çift cinsiyetli (hunsa) olup olmadığı hususunda şüphe bulunan bir kimsenin arkasında namaz kılarsa, bu kişinin küfrü veya çift cinsiyetli olduğu açığa çıkmadığı müddetçe namazı sahihtir. Çünkü namaz kılan kimsenin (özellikle de bu kimse imam olursa) bu davranışından anlaşılan onun Müslüman olduğudur. Çift cinsiyetli olduğundan şüphelenilen kimse ise (özellikle erkeklere imamlık yapıyorsa) onun bu davranışından anlaşılan, böyle bir durumunun olmadığıdır. Ancak namazdan sonra kişinin kafir yahut çift cinsiyetli olduğu ortaya çıkarsa, onun arkasında namaz kılanın, açıkladığımız gibi namazını iade etmesi gerekir. Şayet imam İslam’a bir girip bir çıkıyorsa, onun hangi dinden olduğu öğrenilinceye dek arkasında namaz kılınmaz.”(El-Muğnî Mea’ş-Şerhi’l-Kebîr, 2/34)

istedigi kadar buyuk ihtimal olsun tam KAFIIR oldugunu ogrendigin zaman arkasinda namaz kilinmaz yani yok benim suphem var bunun kafir olma ihtimali buyuk ben onun arkasinda namaz kilmam diyemeyiz

Şu halde, kafir olabileceğine dair hakkında şüphe bulunan bir kimsenin arkasında kılanın namazı sahih oluyorsa, kafir olduğu bilinmeyen bir kimsenin arkasında kılanın namazının sahih olması daha uygundur.
(Şeyh Abdulkadir b. Abdulaziz; İman ve Kufur kitabı, Zahiri Halinden Müslüman Olduğu Anlaşılan Kimse babı )

kilinmamasi için yuzde yuz kafir olmali akhi

abu muhammed Çevrimdışı

abu muhammed

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
o zaman sen şunu söylüyorsun öle mi?: TC sisteminin atadığı imamların herhangi birinin arkasında (tanımıyorsan) namaz kılınır..?

T Çevrimdışı

tewhid-el-hak

Üye
İslam-TR Üyesi
ben ehli sunnet ulemasin'nin sozunden çikipta kendi kafama gore fetva vermem eger alimler kafir oldugunda suphe varsa kiliinir demisse demekki kilinir ama kafir olduguna eminsen kilma

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
son br ek yapmak istiyorum..itiraz eden arkadaşa nazaran...senin belam dediğin kavramları ve tağut dediğin kavramları hiö gözlerinin yaşına bakmadan söyleyen ibni teymiyye

belam ve tağut kavramlarını güncelleyen abdullah azzam...

yani sizin akidenizi oluşturan 2 kişi nin dediğini bile reddediyorsanız...vahh sizin akidenize..bu kadar mı çarpık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt