Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Alimlerin Osmanlı Devleti Hakkında Tenkidleri, Reddiyeleri Var mıdır?

Talha bin Asım el-Türkî Çevrimdışı

Talha bin Asım el-Türkî

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulvahhab dışında Osmanlı Devletine isyanı meşru gören, ona isyan eden, tenkid veyahut reddiyede bulunan alim var mı? Varsa mutlaka günümüze ulaşmıştır diye düşünüyorum.

feto Çevrimdışı

feto

Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlıyı yıkan ümmeti böyle tefrikaya düşüren..ondan başka daha doğrusu onun izinden gitmeyipte osmanlıyı eleştiren bir tek alim olmadığı gibi..ümmetin bu hale düşüşü onların sayesinde olmuştur..

S Çevrimdışı

Salim Suheyb

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı doğrusuyla yanlışıyla bir islam devletiydi Hilafet makamından dolayı yanlışlarını devamlı dile getirmek o makama saygısızlıktır devlet olduğunu kabul ediyorsan konuşmak hoş değil hele günümüzde hiç konuşulmaması gerekir. Bize ne.

T Çevrimdışı

Tarık Yıldız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ahiler.En başta Osmanlı haritalarına bakarsanız Arap yarımadasının kenarlarını almışlardır.Ortasını ise bırakmışlardır.İşte Muhammed Bin Abdulvahhab(rh) devletini o boşlukta kurmuştur.Daha sonra Mısır valisi olup Osmanlı'ya da isyan edip -yanlış hatırlamıyorsam- askerlerini kütahyaya kadar sokan Kavalalı Mehmet Ali paşa'nın saldırısına uğramışlardır.Yani Onların Osmanlı askerleri ile tek savaşı sonradan Osmanlı'ya ihanet eden bir vali ile savaşlarıdır.

Muhammed bin abdulvahab (rahimehullah) osmanlıya karşı bi isyan başlatmadı diye biliyorum.

Onun dışında yaşar nuri öztürk, Abdülaziz Bayındır ve mustafa İslamoğlu gibi böyük alimler tarafından tenkitlere ve reddiyelere uğruyor:D.
Ahi En çokta Muhterem(!) Edip Yüksel hocaefendi çok ağır eleştiriyor(!) Osmanlı'yı :)

S Çevrimdışı

Süleyman Incek

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benim merak ettiğim konu şu ...
Osmanlı Ortadoğu, Hicaz ve Kuzey Afrikada ilerlerken Müslüman kanı dökmedi mi?
Sormamın nedeni şu ...
Bugün Osmanlıcı takılanların çoğu (Akkoyunlar) Cihad denilince "bırak ya Müslümanları öldürüp Cihad yaptığını sanan ..." diye başlayan cümleler kullanıyorlar ..

İ Çevrimdışı

İbn Muhammed

الله اكبر و العزة الله
İslam-TR Üyesi
Benim merak ettiğim konu şu ...
Osmanlı Ortadoğu, Hicaz ve Kuzey Afrikada ilerlerken Müslüman kanı dökmedi mi?
Sormamın nedeni şu ...
Bugün Osmanlıcı takılanların çoğu (Akkoyunlar) Cihad denilince "bırak ya Müslümanları öldürüp Cihad yaptığını sanan ..." diye başlayan cümleler kullanıyorlar ..

Osmanlı-Memluk meselesi var bir de...

E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
Meşhur Alman tarihçi başından geçen bir olayı,kıssadan hisse bâbında şöyle anlatıyor:Birgün yol kenarında bir kavgaya Şahit oldum.kavga yolun karşı tarafındaydı,kavgayı ayıranlara nedenini sorduğumda dört beş farklı,birbirine mütenakız anlatım dinledim.nedeni,kimin HAKLI olduğu,sonuçları her sorduğum kişiye göre farklı öyküleniyordu.o gün anladımki elli metre yakın bir mesafedeki bir olayın bile gerçeğini öğrenemezken,tarihteki olayları nasıl objektif anlatalım." Olayları,tarihçileri dinleyip değerlendirirsek hata yaparız.laik rejim ve mutasavvuflar bu hadiseleri tek Taraflı,acımasızca iftiralarla anlatmış,oklarını hain suud ailesine çevireceği yerde,hedefine ehli Sünnet selef akidesini,ve Muhammed bin Abdulvehhab (rahimullah)'ı koymuştur.

E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
Osmanlı'yı eleştiren Alimler varmıydı sorana,Osmanlı'nın meşhur hadis âlimi mehmed birgivi nin Kitaplarını okumasını tavsiye ederim .ayrıca Osmanlı'da birçok defa selefi akide haraketleri vuku' bulmuş.ebu suud efendi zaten başlıbaşına Geleneksel Osmanlı sufi akidesine mukhalif bir Alim.

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Suud(rh)
İmam birgivi(rh)
Kadızadeli mehmet efendi(rh)
Alusi(rh)

Vs gibi alimler. Tabi bu alimler selefilikten çok tevhidi esas almışlar diye biliyorum. Mesela imam Birgivi(rh) allah (svt) nin gökte olmadığını söylüyordu.(öyle hatırlıyorum diyim). Bu alimler daha çok sofilerin bidatları ile sapıklıkları ile uğraşmışlar.

T Çevrimdışı

Tarık Yıldız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Suud(rh)
İmam birgivi(rh)
Kadızadeli mehmet efendi(rh)
Alusi(rh)

Vs gibi alimler. Tabi bu alimler selefilikten çok tevhidi esas almışlar diye biliyorum. Mesela imam Birgivi(rh) allah (svt) nin gökte olmadığını söylüyordu.(öyle hatırlıyorum diyim). Bu alimler daha çok sofilerin bidatları ile sapıklıkları ile uğraşmışlar.
Elimde Ehli Sünnet akidesi diye bi kitap var.Bunda İmam Birgivi'nin İstivanın manasının çarptırılmasına karşı verdiği mücadeleye dair bir dipnot vardı.İstivanın İstivla diye tevilini yahudilerin "hitta" olayına benzetiyordu.

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Necd uleması Osmanlı'yı tekfir etmiyor muydu? Ozaman isyan ettiyse bile normal değil mi?

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hocam ne zaman ki necd uleması. Şeyhin vefatından sonraki necd uleması mı

Akhi benim arapçam yok. Ama bu Ebu Hanzala'nın talebesi Ebu Ubeyde'nin sitesinde okumuştum. Şöyle diyor:

"Nitekim o donemde Seyh Muhammed ve torunlari Osmanli devletini kufur ile itham edince Osmanli devleti bir kitap hazirlatarak devleti savunmaya calismislardir. Bu kitap Bursadaki Osmanli kutuphanesinde hali hazirda mevcuttur. Bu kitapta acik ibareler ile Osmanli devletini Bektasilik, Alevilik, Naksibendilik gibi tarikatlari maddi ve manevi olarak desteklemis ve yayilmasi icin elinden geleni yapmistir demislerdir. Dolayisi ile Osmanli genel olarak kabir sirki olarak bilinen sirki devlet eli ve sultasi ile yayan bir merci olmustur. Nitekim kabirlerin ve turbelerin en cok dunyada yaygin oldugu ulkelerden biri olmamizda bunun acik delillerindendir. Bu yuzden Seyh Muhammed ve torunlari Osmanli devletini tekfir etmislerdir. Hatta Osmanli ordusuna yardim eden Magrip koylerini de tekfir etmislerdir. "

http://www.islamdaveti.com/soru-cevap/muhtelif/osmanli-devleti.html

Not: onların görüşlerini tasvıp etmiyorum sadece nerde okuduğumu söyledim

E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
Muhammed bin Abdulvehhab ın Osmanlı'yı tekfirettiği nerede yazıyor kardeş,ilmi özellikle tekfir konularını kimden aldığına dikkat et kardeş.Ali -Radiyallahu anhu- şöyle buyurdu"dini kimden aldığınıza dikkat edin".Bu konuda doktor Acil Nemşi Şunları diyor:"şeyhin osmanlı hilafetini tekfir eden bir fetvasını bulamadık,bilakis şeyhin fetvaları şirk üzere olan yakınında olan bedeviler içindi.Osmanlı hilafetine şeyhin davet haraketi,(Osmanlı necid böldesine hakim olamadığından)bu harakete düşman olan karalama ve saptırmalarla hep ikinci ellerden ulaştı.şeyhin,Hicaz bölgesinde Osmanlı hilafetinin temsilcilerine karşı tutumu,şeriata mukhalif konularda emri bilma'ruf nehyi anilmunker bâbından nasihatlerdi."(benim bulabildikerim bu,en iyisini Allah bilir)

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muhammed bin Abdulvehhab ın Osmanlı'yı tekfirettiği nerede yazıyor kardeş,ilmi özellikle tekfir konularını kimden aldığına dikkat et kardeş.Ali -Radiyallahu anhu- şöyle buyurdu"dini kimden aldığınıza dikkat edin".Bu konuda doktor Acil Nemşi Şunları diyor:"şeyhin osmanlı hilafetini tekfir eden bir fetvasını bulamadık,bilakis şeyhin fetvaları şirk üzere olan yakınında olan bedeviler içindi.Osmanlı hilafetine şeyhin davet haraketi,(Osmanlı necid böldesine hakim olamadığından)bu harakete düşman olan karalama ve saptırmalarla hep ikinci ellerden ulaştı.şeyhin,Hicaz bölgesinde Osmanlı hilafetinin temsilcilerine karşı tutumu,şeriata mukhalif konularda emri bilma'ruf nehyi anilmunker bâbından nasihatlerdi."(benim bulabildikerim bu,en iyisini Allah bilir)
Dediğim gibi arapça bilmediğim için şeyhin kitaplarınin orjinalini okuyamıyoruz. Ancak bir kaç hocadan duyduğuma göre cehaleti mazeret görmüyorlarmış. E Osmanlınında bazı kabir şirkleri olduğu malum. Ozaman neden Osmanlıyı tekfir etmesinler ki?

E Çevrimdışı

ezmeray

كفى بالموت واعظا
İslam-TR Üyesi
Ebu Ubeyde kardeş,niye tekfir etmediğini Şeyh Muhammed Abdulvehhab-rahimullah- a sormak Lazım,yani kitaplarına bakmamız lazım.bir fiilin küfür olmasıyla onu her yapanın muayyen kafir Olmasını şeyh (ehli Sünnet)birbirinden ayırmış.arapça bilmiyorum diyorsun kulaktan duymalarla islâmda Mayınlı tarlaya,tekfir işine giriyorsun.Alimler mürted kavramını akide babında değil,Fıkıh bâbında tedvin etmişlerdir.tekfir işi ilim sahiplerinin işidir,çünkü bu Allah adına hüküm vermektir.niye alimlerin muayyen tekfirde tevakkuf ettikleri anlaşılır.ibn Abdilber :"ilim sahibi olmayanını fetva vermesi isabet etse bile,haramdır"diyor.Şeyh Ebû Yahya libi-rahimullah-Allah ahirette sizin kaç Kişiyi tekfir ettiğinize değil,bu dinin ikamesi için ne amel işlediğinize bakacak"dedi.(kulaktan duyduğunuz Kardeşler'in delili varsa onlar versin,mümkün bize ulaşmamış olabilir bu sayede bilgileniriz.)

Üst Ana Sayfa Alt