Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Allah Için Sevmekle Ilgili Hadisler

ibni kayyım Çevrimdışı

ibni kayyım

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah için sevmek

Nu'man İbnu Beşir (r.a) anlatıyor: "Resulullah s.av buyurdular ki: "Birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamette, birbirlerine şefkatte mü'minlerin misali, bir bedenin misalidir. Ondan bir uzuv rahatsız olsa, diğer uzuvlar uykusuzluk ve hararette ona iştirak ederler." (Buhari, Müslim)

Mikdam İbnu Madikerb (r.a) anlatıyor: "Resûlullah (sav) buyurdular ki: "Biriniz kardeşini (Allah için) seviyorsa ona sevdiğini söylesin." (Ebu Davud,Tirmizi).

Hz. Enes (ra) anlatıyor: "Resûlullah sav'ın yanında bir adam vardı. Derken oradan birisi geçti. (Aleyhissalatu vesselam'ın yanındaki):

"Ey Allah'ın Resulü! dedi, ben şu geçeni seviyorum."

"Pekiyi kendisine haber verdin mi?" diye Aleyhissalatu vesselam sordu.

"Hayır!" deyince,

"Ona haber ver!" dedi. Adam kalkıp, gidene yetişti ve:

"Seni Allah için seviyorum!" dedi. Adam da:

"Kendisi adına beni sevdiğin Zât da seni sevsin!" diye mukabelede bulundu." (Ebu Davud,).

Hz. Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor: "Resûlullah sav'ın şöyle söylediğini işittim:

"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir." Tirmizi

Lokman 18 İnsanları küçümseyip yüz çevirme yeryüzünde böbürlenerek yürüme. Allah, kendini beğenmiş övünen kimseyi sevmez.

Allah için seni seviyorum diyen biri için yapılacak dua: Allah için sevdiğin ALLAH seni sevsin!

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
"Dostunu severken ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da buğzunu ölçülü yap, günün birinde dostun olabilir." Tirmizi

Bu hadisi iyice düşünmek lazım. Günümüzde yaşadığımız sorunlardan biri de bu. Severken de buğz ederken de ölçüyü müslüman olarak kaçırıyoruz.

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
11070418_820026931418509_4755300045629901769_n.jpg

ALLAH İÇİN SEVMEK BU DERECE ÖNEMLİ !!!

Resûlullah(a.s.v) buyurdular ki: “Allah’ın kulları arasında bir grup var ki, onlar ne peygamberlerdir, ne şehitlerdir. Üstelik Kıyamet günü Allah indindeki makamlarının yüceliği sebebiyle peygamberler de, şehitler de onlara gıpta ederler.

Orada bulunanlar sordu: Ey Allah’ın Resulü! Onlar kim, bize haber ver!

Onlar aralarında ne kan bağı ne de birbirlerine bağışladıkları bir mal olmadığı halde, Allah için birbirlerini sevenlerdir. Allah’a yemin ederim, onların yüzleri mutlaka nurdur. Onlar bir nur üzeredirler. Halk korkarken, onlar korkmazlar. İnsanlar üzülürken, onlar üzülmezler.” (Ebû Dâvud, Büyû 78,) (3527)

Ve şu ayeti okudu: “Haberiniz olsun.. Allah’ın dostları var ya! Onlara ne korku var, ne de onlar üzülecekler.” (Yunus 62)

- Ebû Hureyre’den rivayet edildiğine göre, Peygamber (s.a.v.) şöyle buyurdu:

“- Bir adam, (başka) bir şehirde olan kardeşini ziyaret etmişti. Allah, o adamın geçeceği yol üzerine bir Meleği gözcü göndermiş ve Melek ona söyle demişti:

- Nereye gitmek istiyorsun? Adam:

- Şu şehirdeki kardeşime, dedi. Melek:

- Onun, senin üzerinde ödemekle yükümlü olduğun bir İyiliği var mı? dedi. Adam:

- Hayır, dedi. Ben, onu (bir menfaat için değil), Allah için seviyorum. Melek şöyle dedi:

- Ben, Allah’ın sana gönderdiği elçiyim. Sen o kardeşini sevdiğin gibi, Allah da seni sevmiştir.”

(Buhari, Edebul Mufret ,Sayfa 83)

İ Çevrimdışı

İki Hicretyolu

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebû İdris el–Havlânî rahımehullah’dan şöyle dediği nakledilmiştir:

Dımaşk mescidine girmiştim. Bir de ne göreyim, güleç yüzlü bir delikanlı ve başına toplanmış bir grup insan. Bunlar bir konuda görüş ayrılığına düştüler mi hemen o delikanlıya başvuruyor ve fikrini kabulleniyorlardı. Bu gencin kim olduğunu sordum. “Bu Muâz İbni Cebel radıyallahu anh’tır” dediler.

Ertesi gün erkenden mescide koştum. Baktım ki o genç benden evvel gelmiş namaz kılıyor. Namazını bitirinceye kadar bekledim sonra önüne geçerek selâm verdim ve:

– Allah’a yemin ederim ki ben seni seviyorum, dedim.

– Allah için mi seviyorsun? dedi.

– Evet Allah için, dedim. O yine:

– (Gerçekten )Allah için mi seviyorsun? dedi. Ben de:

– Evet, ( gerçekten) Allah için seviyorum, dedim.

Bunun üzerine elbisemden tutarak beni kendisine doğru çekti ve şöyle dedi.

– Kutlarım seni. Zira ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim:

“Allah Teâlâ, “Sırf benim için birbirini seven, benim rızâm için toplanan, benim rızâm uğrunda birbirini ziyaret eden ve sadece benim rızâm için sadaka verip iyilik edenler, benim sevgimi hakederler” buyurmuştur. ”

Muvatta’, Şa’r 16

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Enes (r.a)'den; Rasulullah (s.a.s) buyurdu ki:

«Kimde üç şey bulunursa imanın tatlılığını tatmış olur. Allah ve Rasulü kendisine en sevgili olmak, bir kimseyi ancak Allah için sevmek, AIlah onu küfürden kurtardıktan sonra yine küfre dönmekten ateşe atılacakmışçasına hoşlanmamak.»

(Buhari-MüsIim)

hamza01 Çevrimdışı

hamza01

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir:

"Allah için seven, Allah için buğzeden, Allah için veren, Allah için vermeyen kimsenin imanı tamamlanmıştır." (Ebu Davud sahih senedle)

Rasulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir:

"İmanın en sağlam kulpu; Allah için dost olmak, Allah için düşman olmak, Allah için sevmek, Allah için buğzetmektir." (Ahmed sahih senedle)

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Sevgi Köşkü

İşte bu köşk, Allah için birbirini seven kimselerin! Allah için birbirleriyle kardeş olanların!

Allah için birbirlerini ziyaret edenlerin!

Kıyamet günü nur minberlerinin üzerindeki o kimselere ne mutlu!

Ebu Said (Radiyallahu Anh) şöyle dedi

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Allah için birbirlerini ziyaret eden kimselerin cennetteki makamları doğuda yahut batıda parlayan yıldızların görüldüğü gibi apaçık görülecektir. ‘Bunlar kimdir?’ diye sorulur. ‘Allah için birbirlerinin sevenlerdir’ denilir’ buyurdu.”

(Ahmed Müsned)

H Çevrimdışı

Havîn

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Muâz radıyallahu anh, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i şöyle buyururken dinledim dedi:

Allah Teâlâ;
“Benim rızâm uğrunda birbirlerini sevenler için peygamberlerin ve şehidlerin bile imreneceği nurdan minberler vardır”
buyurmuştur.

Tirmizî, Zühd 53.

Üst Ana Sayfa Alt