Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Allah'ım Canımı Al Diye Dua Etmek Günah mıdır?

H Çevrimdışı

hak_yolcusu

Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum ve rahmetullah

Bir insanın "ALLAHIM AL CANIMI "diye dua etmesi günah mıdır? Çünkü artık bu duayı edecek duruma geldim.. Yaşarsam yanlış yola girmekten korkuyorum.......

not: Allah için herkes yorum yapmasın tam net bir cevap istiyorum..........lütfen...

ruveyda Çevrimdışı

ruveyda

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Soru: Bir insanın "ALLAHIM AL CANIMI "diye dua etmesi günah mıdır? Çünkü artık bu duayı edecek duruma geldim.. Yaşarsam yanlış yola girmekten korkuyorum.......

Cevap: Değerli Kardeşimiz;

Bu hususta Allah Rasulu ( a.s.m )nun ifadeleri aynen şöyledir.

Hz. Enes ( r.a ) anlatıyor. Rasulullah ( a.s.m ) buyurdular: sizden hiç kimse maruz kaldığı bir zarar sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise, yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al. ( Buhari, merda,19)

Açıklama:

1- Hadiste Rasulullah ( a.s.m )’ın ilk muhatabı, ashab-ı kiram ise de kıyamete kadar gelecek bütün Müslümanlar aynı şekilde muhatap olmaktadırlar, yani yasak hükmü bakidir.

2- Hadiste mevzu bahs edilen “zarar” için, seleften bir çoğu “dünyevi zarar” demiştir. Buna göre, kişi “ dinde fitneye düşmek” gibi dini bir zarar mevzu bahs olacak olsa, hadisteki nehyin dışında kalacağı belirtilmiştir.

İbrahim Canan, Kütüb-ü Site – Muhtasarı tercüme ve şerhi – Akçağ Yayınları, 5. cilt, s: 6

Selam ve dua ile...

Üst Ana Sayfa Alt