Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Allah’tan Başkası Üzerine Yemin Etmek

S Çevrimdışı

Seyyid Talha bin Asım

Sen neden korkuyorsun ölmek varken kaderde?!.
Banned
بِسْمِ اللهِ، اَلْحَمْدُ ِللهِ وَالصَّلاَةُ وَالسَّلاَمُ عَلَى رَسُولِ اللهِ وَبَعْدُ
Allah’tan Başkası Üzerine Yemin Etmek

Allah Subhanehu ve Teâlâ yarattıklarından dilediği üzerine yemin eder. Kulların ise Allah’tan başkası üzerine yemin etmeleri caiz değildir. İnsanlardan birçoğunun ağzında dolaşan sözlerden biri de Allah’tan başkası üzerine yemin etmektir. Yeminde, ancak Allah’ın layık olduğu bir tür ta’zim vardır. Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Dikkat ediniz! Allah-u Teâlâ, babalarınız üzerine yemin etmenizi yasaklıyor. Kim yemin edecekse Allah’ın üzerine yemin etsin ya da sussun!’ buyurdu.”

Buhari

Yine Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:

“Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Allah’tan başkası üzerine yemin eden Allah’a şirk koşmuştur!’ buyurdu.”

Ahmed Müsned 2/125, Albânî Sahihu’l-Cami 6204

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Namusu üzerine yemin eden bizden değildir!”

Ebu Davud 3253, Albânî Es-Silsiletü’s-Sahiha 94

Kâbe üzerine, namus ve şeref üzerine, birilerinin bereketi ya da hayatı üzerine, Nebinin ya da velinin makamı üzerine, babalar ve anneler üzerine, çocukların başı üzerine yemin etmek caiz değildir. Bütün hepsi haramdır. Bunlardan biriyle yemin edenin sahih hadiste belirtildiği gibi kelime-i tevhid getirmesi gerekir.

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyuruyor:

“Kim yemin eder ve yemininde “Lât ve Uzzâ üzerine” derse “La İlahe İllallah/Allah’tan başka ilah yoktur” desin.”

Buhari

Bu konuyla ilgili, bazı Müslümanların söylediği bir takım haram ve şirk sözler var, örneğin:

1) Allah’a ve sana sığınırım,

2) Allah’a ve sana güveniyorum,

3) Bu, Allah’tan ve sendendir,

4) Benim için Allah’tan ve senden başkası yok,

5) Benim için Allah semada, sen de yerdesin,

6) Allah ve falan olmasaydı,

7) Ben İslam’dan uzağım,

8) Ey! Kör talih,

Ayrıca zaman sövgü içeren her söz, örneğin:

9) Zaman kötülük zamanı,

10) Bu uğursuz bir saat,

11) Zaman vefasız vb. demek. Çünkü zaman sövmek sonuçta zamanı yaratan Allah’a döner.

12) Tabiat diledi, Allah’tan başkasına kulluk içeren her isim. Örneğin:

13) Abdulmesih,

14) Abdunnebî,

15) Abdurrasul,

16) Abdulhüseyin...

Tevhide ters düşen yeni terim ve sloganlardan bazıları da şunlardır:

17) İslam Demokrasisi,

18) Halkın iradesi Allah’ın iradesindendir,

19) Din Allah’ın, vatan herkesindir,

20) Araplık adına!,

21) Devrim adına!

22) Hükümdarların hükümdarı,

23) Kadıların kadısı ve buna benzer lakapları insanlardan birine takmak da haramlardandır.

Seyyid/efendi ve bu anlamdaki bir sözü arapça olsun, başka bir dilde olsun kâfir ve münafık için kullanmak.

Kızgınlık, üzüntü ve pişmanlık içeren, şeytanın ameline kapı açan “Keşke” sözünü kullanmak.

Allah’ım! Dilersen beni bağışla! demek yine haramlardandır.

Muhammed Salih el-Müneccid

1.png

سُبْحاَنَكَ اللَّهُمَّ وَبِحَمْدِكَ، أَشْهَدُ أَنْ لاَ إِلهَ إِلاَّ أَنْتَ، أَسْتَغْفِرُكَ وَأَتُوبُ إِلَيْكَ
--------------------------------------
Daha fazlası için; www.sahihhadisler.com

Not: Sitede bu konu hakkında daha iyi açıklamalarda bulunan konular var. Bu konuyu sadece hoşuma gittiği için paylaışıyorum İnşeallah.

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Üst Ana Sayfa Alt